מזל טוב: שרנסקי חוגג בר מצווה

כנער בברית המועצות, נאלץ שרנסקי לוותר על הטקס היהודי שנאסר על ידי השלטונות בשבת, בגיל 65, הוא יעלה לתורה בירושלים

עמיחי אתאלי  | 15/1/2013 8:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כשהיה נתן שרנסקי נער בן 13 בעיר דונצק באוקראינה, לא אפשרו שלטונות ברית המועצות ליהודים לחגוג בר מצווה. כך הנער הצעיר, שעתיד היה להפוך לאחד הפעילים הציונים הבולטים ביותר בעולם, נאלץ לוותר על הטקס המרגש. כעת, באיחור קל של 52 שנים, שרנסקי, היום יו"ר הסוכנות היהודית, מתכוון לחגוג את בר המצווה שלו בשבת הקרובה בירושלים. השבוע ימלאו לשרנסקי 65, והוא החליט כי מדובר במועד מתאים לבצע את המצווה החשובה. הוא יעלה לתורה בבית הכנסת "יהודה הלוי" בשכונת קטמון, שם הוא מקפיד להתפלל מדי שבת, ויקרא את פרשת "בא". חבריו לבית הכנסת כבר עודכנו בנוגע לטקס בר מצווה המיוחד שייערך במקום, שבסיומו יישא שרנסקי דרשה.
 
באיחור של 52 שנים יחגוג את בר המצווה שלו. שרנסקי
באיחור של 52 שנים יחגוג את בר המצווה שלו. שרנסקי צילום: ששון תירם, הסוכנות היהודית

עבור שרנסקי, לשעבר אסיר ציון שהפך סמל למאבק יהודי ברית המועצות לעלות ארצה, מדובר בסגירת מעגל מרגשת במיוחד. כזכור, הוא נעצר ונכלא על ידי סוכני קג"ב בגלל שעודד יהודים לעלות ארצה ועסק בלימוד עברית בסתר.

לאחר שהיה כלוא בבית סוהר במשך למעלה משנה, נשלח שרנסקי לעבודות כפייה בגולאג בסיביר. הוא סיפר כי את השנים הקשות בכלא שרד בזכות
דבקותו בזהותו היהודית ובתשוקתו לעלות לארץ. בנוסף, במהלך שהותו בכלא התאמן שרנסקי במשך שעות ארוכות בשחמט, אף שלא תמיד עמד לרשותו לוח משחק, והפך לשחקן מצטיין.

רק לאחר תשע שנים שוחרר שרנסקי במסגרת עסקה עם הסובייטים, שקיבלו תמורתו ותמורת שני אסירים נוספים חמישה מרגלים שנתפסו במערב. אז זכה לממש את חלומו ולעלות לישראל.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים