בחירות

שבט המשכן: סניף בני עקיבא בכנסת

בעוד חובשי הכיפה מהווים כשליש מחברי הכנסת ה-19, כשישית הינם בוגרי התנועה הציונית דתית. נפתלי בנט זוכר את הטיולים, איתן כבל הגיע בשביל הבנות ואילו גלעד ארדן ביקש להתעלם. פרויקט מיוחד

nrg יהדות | 30/1/2013 12:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות העובדה כי בכנסת ה-19 ייכנסו למשכן קרוב ל50 חברי כנסת חדשים, כך גם עולה מספר הדתיים, שמגיע לכשליש. מבדיקה שערכו בתנועת הנוער הדתית לאומית בני עקיבא עולה כי לפחות 20 מחברי הכנסת שייכנסו לתפקידם בקרוב הינם בוגרי התנועה, והם: אלעזר שטרן, זאב אלקין, נפתלי בנט, הרב שי פירון, יוני שטבון, שולי מועלם, אבי וורצמן, ניסן סלומיאנסקי, ציפי חוטובלי, הרב אלי בן דהן, משה פייגלין, איתן כבל, אורי אריאל, זבולון כלפה,  ד"ר עליזה לביא, אורי אורבך, מירי רגב, גלעד ארדן, מוטי יוגב וישראל כץ. מדובר בשיא של בני ובנות הציונות הדתית בכנסת, ובעקבות כך גם של בוגרי בני עקיבא.

בפרויקט מיוחד מספרים נבחרי הציבור לnrg יהדות על הרגעים הקסומים כחניכים וחניכות בתנועה. אמנם כולם יודעים שאורי אורבך הוא אחד הבוגרים המוכרים, אך האם ידעתם שגם מירי רגב וגלעד ארדן היו חניכים מצטיינים?

כיאה לבוגרי תנועת נוער חלוצית, כלל הבוגרים שיתפו פעולה עם לפניית 'סיירת התקשורת' של בני נוער מבני עקיבא חוץ משניים: דוברת של חבר הכנסת גלעד ארדן מסרה כי "גלעד לא מעוניין להשתתף בפרויקט" ואילו ממירי רגב לא קיבלנו תגובה.

דני הירשברג מזכ"ל בני עקיבא: "תנועת בני עקיבא גאה בעובדה שטובי בניה משתלבים בעשיה במגוון התחומים וביניהם בפוליטיקה הישראלית, שהיא בוודאי שדה השפעה על כל תחומי חיינו. אנו מאחלים הצלחה לחברי הכנסת הדתיים שנבחרו לכנסת ה19 ומקווים כי ישלבו את ערכי התורה והעבודה גם על בימת הכנסת".

עיבוד תמונה: דב כריש
פותחים סניף במשכן. הרכב בוגרי בני עקיבא בכנסת ה-19 עיבוד תמונה: דב כריש
אלעזר שטרן, התנועה

"כמובן שישנו באוהלים נפרדים מהבנות, אולם לא היו גבעות שונות לכל מגדר". שטרן עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: שחם
סניף: יד אליהו

זיכרון שמלווה אותי:
"מחנה סיירים שהתקיים בביריה זכור לי היטב כיוון שבתור תלמיד בישיבה התיכונית נתיב מאיר הופתענו לראות את הרב אריה בינה, ראש הישיבה התיכונית שהגיע בלבוש חרדי (עם כפלוש, מכנסים שחורים וחולצה לבנה באמצע אוגוסט) והתחיל להלהיב את החניכים על הקמת הישוב נוחם. הרב בינה פנה לנערים, ללא רשות ההורים והבעיר התלהבות בקירבנו. בנוסף, זכור לי היטב כי המחנה היה מעורב לחלוטין. כמובן שישנו באוהלים נפרדים מהבנות, אולם לא היו גבעות שונות לכל מגדר".

זאב אלקין, הליכוד

ארגן כנס פעילים בדירתו שבוע לאחר החתונה. אלקין
ארגן כנס פעילים בדירתו שבוע לאחר החתונה. אלקין עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: החלוץ
סניף: ברית המועצות, כיהן כמזכ"ל תנועת בני עקיבא של ברית המועצות וסיים את תפקידו כשעלה ארצה".

זיכרון שמלווה אותי:
"שבוע לאחר חתונתי, כאשר גרנו בדירת חדר וחצי, קיימנו את 'כינוס ועידת היסוד'. אישתי ואני אירחנו בביתנו למעלה מ30 איש אשר רובם אף ישנו אצלנו בדירה. לכינוס הגיע גם אמנון שפירא שנשלח כנציג בני עקיבא מישראל, כמו כן הגיעו נציגים ממוסקבה ומהרפובליקות השכנות".

נפתלי בנט, הבית היהודי

חזר הביתה מהטיולים צרוד ומרוצה. בנט
חזר הביתה מהטיולים צרוד ומרוצה. בנט עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: דרור, מדריך של שבט נחלה
סניף: כרמל, חיפה

זכרון שמלווה אותי:
"זכור לי בעיקר הרבה הווי. הווי של חבר'ה, של טיולים, כשהלכנו בשיירה כל השבט, גם כשנוצרים פערים של 500 מטר. היתה אווירה טובה, שכללה גם סחיבת ג'ריקנים במהלך הטיולים בטבע, שירת שירים לאורך כל המסלול והחזרה הביתה, כשהיינו צרודים ומרוצים".


הרב שי פירון, יש עתיד

"החניכים שלי התחילו ללכת עם ציציות בחוץ בגללי". פירון עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: התחיה
סניף: בת ים

זיכרון שמלווה אותי:
"אני זוכר שבתור מדריך, עמדנו במפקד וכל חברי המדריכים עמדו וצחקקו תוך כדי מבטים על חניכי. לאחר ברור קצר הסבירו לי שהחניכים שלי התחילו ללכת עם ציציות בחוץ בגללי, והמחזה היה משעשע. שם הבנתי מהם גבולות הכוח וההשפעה".

יוני שטבון, הבית היהודי

"כמדריך בשכונה, למדתי מה המשמעות להיכנס לבית ולראות מקרר ריק". שטבון עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: אחדות
סניף: נתניה מרכז, הדריך בסניף פיתוח בשכונת דורה בנתניה

זכרון שמלווה אותי: 
"הזכרון הטוב ביותר שלי הוא חודש ארגון כמדריך וגם ההופעות שקיימנו במסגרתו, צביעת הקירות והחדרים אל תוך הלילה וגם ארגון ההשבעה לחניכים הצעירים. כמדריך  בשכונה, למדתי מה המשמעות להיכנס לבית ולראות מקרר ריק, ולהבין שהחניך 'הבעייתי' בסניף הוא ילד גדול שבעצם לפעמים מפרנס את משפחתו בעצמו. את התובנות האלו לקחתי לצבא כמפקד וקצין בגולני, ועל החיבור הזה לשכונות ולעיירות אשים דגש מרכזי כחבר כנסת". 

שולי מועלם, הבית היהודי

"בכל שבת הייתי צועדת ברגל משכונת נווה דוד במשך שעה לסניף כרמל". מועלם עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: היובל
סניף: כרמל, חיפה

זיכרון שמלווה אותי:
"הזכרון שלי הוא בתור חניכה בסניף כרמל חיפה. בכל שבת הייתי צועדת ברגל משכונת נווה דוד במשך שעה לסניף כרמל. בדרך היינו עוצרים אצל משפחת בן דוד על צלע ההר בכדי להתרענן בקפה ועוגה וממשיכים בדרכינו"אבי וורצמן, הבית היהודי

שבט: ידידיה
סניף: באר שבע מרכז
כחניך, מדריך וקומונר

זיכרון שמלווה אותי:
"זכור לי שבמסגרת העלייה הגדולה מברית המועצות בשנת 1990 פעלנו רבות בקליטת העולים בבאר שבע. במסגרת זו, כל חבר בחבריא ב' 'חנך' משפחת עולים שהגיעה לעיר וסייע לה בקליטה הראשונית בארץ. סייענו למשפחות בהצטיידות, במזון בסיסי ובעיקר בקשר חם ובתשומת לב. לפני מספר חודשים, במסגרת חגיגת יום הולדת לכל בני ה80 בעיר, ניגשה אליי בהתרגשות אישה בשם ריטה, שאותה ואת משפחתה אימצתי כשעלו ארצה. ריטה חיבקה אותי ובדמעות אמרה שהדבר המשמעותי ביותר שזכור לה מאז שעלתה לארץ היה העזרה שנתתי לה לפני 23 שנים. מדובר אמנם בסיפור קטן, אך בשבילי הוא הכל".

ניסן סלומיאנסקי, הבית היהודי

"אני זוכר בבירור פעילות בה השתתפנו באש לילה". סלומיאנסקי עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: עלומים
סניף: רמת גן
זיכרון שמלווה אותי:
"אני זוכר בבירור פעילות בה השתתפנו באש לילה, על הר נפוליון ברמת גן. היה שקט מסביב, השמים היו חשוכים והצברים מסביבנו. היתה לנו שיחה עם המדריך שאמר כי אנחנו צריכים כל הזמן לחשוב מה אנחנו יכולים לתת למדינה, מה אנו יכולים לתת לחברה ולא מה המדינה יכולה לתת לנו או מה אנו יכולים לקחת ממנה". ציפי חוטובלי, הליכוד

ההתרגשות לקראת
ההתרגשות לקראת "מה יהיה שם השבט החדש?" חוטובלי עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: ברמה
סניף: רחובות

זיכרון שמלווה אותי:
"הזיכרונות שלי בתקופת היותי חניכה הם בעיקר סביב חודש ארגון וההתרגשות מהשם החדש, הניחושים וההימורים 'מה יהיה השם'. וכמובן שאי אפשר בלי גאווה סניפית: בגלל שהיינו סניף מאוד גדול, היו עורכים את המפקדים אצלנו בשתי נגלות שונות".
הרב אלי בן דהן, הבית היהודי

"הלכתי ברגל מעל לשעה בדרך לסניף". בן דהן עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: הראל
סניף: באר שבע

זיכרון שמלווה אותי:
"הסניף שלנו היה ממוקם בצריף מעץ שהיה ממוקם בשכונה א', ואליו היו מגיעים כל בני הנוער של באר שבע מכל קצוות העיר. אני אישית הלכתי ברגל מעל לשעה בדרך לסניף. באותה תקופה כל בני הנוער הדתיים של באר שבע הכירו האחד את השני, והיה בנינו קשר חזק".משה פייגלין, הליכוד

פגש את אשתו ציפי בבני עקיבא, והם ביחד מאז כיתה ח'. פייגלין
פגש את אשתו ציפי בבני עקיבא, והם ביחד מאז כיתה ח'. פייגלין עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: עמיחי
סניף: רחובות

זיכרון שמלווה אותי:
"הזיכרון שמלווה אותי וימשיך ללוות אותי עוד מימי הסניף הוא חברתי מכיתה ח', ציפי. היינו יחד באותו השבט, ונהגתי ללוות אותה הביתה לאחר הפעולה בסניף. היום יש לנו חמישה ילדים וארבעה נכדים מקסימים, כן ירבו".


איתן כבל, העבודה

הגיע לבני עקיבא בשביל הבנות. כבל
הגיע לבני עקיבא בשביל הבנות. כבל עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: כיסופים
סניף: פרדס חנה

זיכרון שמלווה אותי:
"אני זוכר שאהבתי מאוד את השבתות בבני עקיבא, ובמיוחד את שבת הארגון. כמו-כן, אהבתי במיוחד להגיע לסניף כשהבנות היו באות".
אורי אריאל, הבית היהודי

"החוויות שהכי זכורות לי מבני עקיבא הם מחנות הקיץ". אריאל עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: יחדיו
סניף: טירת צבי

זיכרון שמלווה אותי:
"החוויות שהכי זכורות לי מבני עקיבא הם מחנות הקיץ. היינו מחכים כל השנה למחנה, לבניית המאהל, הכנת האוכל, המורל וכמובן התחרות על הזכייה ב'פרס המזכ"ל'".
זבולון כלפה, הבית היהודי

זוכר את החניכים, הארגון והעשייה. כלפה
זוכר את החניכים, הארגון והעשייה. כלפה עיבוד תמונה: דב כריש
­שבט: עמיחי
סניף: בת ים (לא כחניך, אלא כקומונר)

זיכרון שמלווה אותי:
"הזיכרון הכי חזק שלי הם מחנות בני עקיבא: החניכים הרבים, הארגון  והעשייה".

ד"ר עליזה לביא, יש עתיד

חלפו למעלה משלושים שנה, ובבני עקיבא של היום יש סניפים נפרדים. לביא
חלפו למעלה משלושים שנה, ובבני עקיבא של היום יש סניפים נפרדים. לביא עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: היובל
סניף: נתניה מרכז

זיכרון שמלווה אותי:
"בציון שנת החמישים של בני עקיבא התכנסנו כולנו מכל הסניפים הרבים ברחבי הארץ לאירוע חגיגי בפארק קנדה, במהלכו קיבלנו את שם השבט החדש: היובל. מעל בימת הטקס, בין שלל הברכות והמברכים, ניצבה בגאון מקהלת בני עקיבא. בנים ובנות שרים יחד 'קדש חייך' ושאר שירי התנועה. הזיכרון החזק הזה מעצם המעמד המלכד של כולם, מעורר בי פעמים רבות געגוע למציאות שהולכת ומשתנה. חלפו למעלה משלושים שנה, ובבני עקיבא של היום יש סניפים נפרדים. יש אירועים בהם מפרידים בין מדריכים למדריכות. ה'פזמונסניף' (תחרות הזמר) התבטל, לחניכות אסור לשיר בציבור וצוות הווי בני עקיבא לא מוזמן לבמות הרשמיות של התנועה".

אורי אורבך, הבית היהודי

"למזכרת, נתנו למארחינו תרמיל של קטיושה שעליו הקדשה וציורים יפים". אורבך עיבוד תמונה: דב כריש
שבט: גולן
סניף: מלאבס, פתח תקווה

זיכרון שמלווה אותי:
"כשלמדתי בישיבת ההסדר בקריית שמונה הדרכתי בבני עקיבא בסניף קריית שמונה. ארגנו לחניכים שבת אירוח בסניף שנר"א ברמות אשכול בירושלים. למזכרת, נתנו למארחינו תרמיל של קטיושה שעליו הקדשה וציורים יפים. במוצאי אותה שבת גויסנו חבריי ואני בצו שמונה למבצע שלום הגליל, מלחמת לבנון הראשונה. הבחור שצייר יפה על תרמיל הקטיושה, דוד קקון הי"ד, נפל כעבור חמישה ימים, בקרב בסולטן יעקב".


השתתפו בהפקת הפרויקט: ליאב וינדר ועידו חדד, סיירת תקשורת בני עקיבא 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

עוד ב''בפולמוס''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים