סקר: יהודי ארה"ב, אל תתערבו לנו בדת

רוב הישראלים מעדיפים שיהודי ארה"ב לא יתערבו בנושאי דת בישראל, כך עולה מסקר שנערך ביוזמת קרן רודרמן והמכון הישראלי לדמוקרטיה, בהשקת השדולה ליחסי ישראל-ארה"ב

צביקה קליין | 19/6/2013 11:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מה צריכה להיות רמת מעורבותם של אחינו היהודים בארה"ב במתרחש בישראל? תלוי את מי שואלים. לפי סקר שנערך על ידי מכון טלסקר ביוזמת קרן רודרמן והמכון הישראלי לדמוקרטיה, 76 אחוז מהישראלים השיבו כי תמיכת יהודי ארה"ב בישראל תישאר בעתיד באותה רמה כפי שהיא כיום ואף תתחזק. אך כשנשאלו האם המנהיגים הישראליים צריכים להביא בחשבון את עמדותיהם של יהודים אמריקאים, 54 אחוז השיבו כי אין צורך להתחשב בדעתם או רק במידה מועטה.
הרבנית שרון בראוס
הרבנית שרון בראוס קרדיט: דוויד בראוס

נתונים אלה מתפרסמים בצל המאבק הסוער של נשות הכותל, אשר מגובות בתנועות הליברליות בארה"ב ובעולם, אשר לוחצות על ממשלת ישראל ועל יו"ר הסוכנות יהודית נתן שרנסקי לאפשר תפילה שיוויוניות בכותל המערבי.

עוד עלה מהסקר כי 27.9 אחוזים מהנשאלים השיבו שלדעתם התרומות של יהודי ארה"ב לישראל ירדו בשנים האחרונות, 26.1 אחוז השיבו שהתרומות נשארו כשהיו בעבר ואילו 33.5 אחוזים מציינים כי הם כלל לא מבינים בנושא.
שתי חברות מאוד שונות

רוצה לחנך את הישראלים על הקהילה היהודית בארה
רוצה לחנך את הישראלים על הקהילה היהודית בארה"ב. ג'יי רודרמן צילום: נועם גלאי

נתוני הסקר פורסמו אתמול במהלך אירוע השקת שדולת הכנסה החדשה ליחסי ישראל-ארה"ב, בו השתתפו שגריר ארה"ב לשעבר לישראל דן קרצר ושגריר ישראל לשעבר לארה"ב משה ארנס. לדברי המארגנים, מטרת השדולה החדשה בראשות ח"כ נחמן שי, היא "להנחיל לחברי הכנסת ידע בנוגע לקהילה היהודית האמריקאית המשתנה בנושאים כגון – תרבות, שונות דתית, כיצד יהודי ארה"ב רואים את ישראל וכיצד ראייה זו משפיעה על התמיכה בישראל בכללותה".

"מדובר בשתי חברות מאוד שונות", אומר נשיא קרן רודרמן, ג'יי רודרמן לnrg יהדות, "אך חברות אלה קשורות בקשר אינטימי ועמוק". רודרמן מסביר כי הרעיון בהקמת שדולה ישראלית-אמריקאית, והסקרים שהם מפרסמים נועדו לעורר דיאלוג. "אנחנו רוצים לחנך את הישראלים על הקהילה היהודית בארה"ב, ועל החיבור לישראל שמשתנה עם השנים. אם לא מבינים את השינוי בקהילה היהודית בארה"ב, המצב לא יהיה טוב", אומר רודרמן בדאגה.

עוד מציין רודרמן כי "כשמנהיגים יהודים-אמריקאים מגיעים לישראל רק מדברים איתם על בטחון, ואילו כשמנהיגים ישראלים מגיעים לארה"ב זה השיח היחידי. אין מספיק שיח על השינויים שקורים בחברה הישראלית שהאמריקאים צריכים לשים לב אליהם".


רוצים לקבל בחינם שני גיליונות סוף שבוע של מקור ראשון? לחצו כאן היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק