הדרת נשים? גם בעלוני בתי הכנסת

מחקר חדש שיתפרסם היום בכנס 'קולך' מעיד על כך שנשים עדיין לא מצאו את מקומן בין דפי עלוני בתי הכנסת הדתיים-לאומיים: רק שני עלונים מאפשרים זכות שווה לגברים ולנשים ולרוב נשים יכתבו לנשים, ולא מאמר תורני. אך ישנם ניצנים של שינוי: "ההיענות הדרגתית"

צביקה קליין | 16/9/2013 10:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"עלוני בתי כנסת" או "עלוני שבת" הפכו כבר מזמן לתופעה מוכרת בציבור הדתי לאומי: עלונים של מספר עמודים, בהם לא רק דברי תורה, אלא גם פרסומות ואף לעיתים כתבות וראיונות. אך למרות שהציבור הדתי לאומי פתוח מאוד לשילובן של נשים בחברה, בפוליטיקה ובכלכלה, משום מה דווקא בעיתונות המגזרית הן כמעט ואינן מופיעות – אם כי חל שיפור הדרגתי.
"חינמונים ומופצים בתוך בתי הכנסת או בקרבתם". עולם קטן צילום: עולם קטן

ד"ר שלומית מנצורה ממכלת אורנים תציג היום (ב') מחקר שערכה בנושא נשים ב"עלוני בתי כנסת", ומציגה מצב חד משמעי של הדרת נשים. את המחקר תציג בכנס קולך  השמיני שתתקיים היום באוניברסיטת בר אילן. המחקר כולל ניתוח תוכן של כתבות ופינות שנכתבו על ידי נשים מתוך 828  עלונים שנאספו בין השנים  2006 ל-2013.

ד"ר מנצורה מסבירה כי "עלוני בתי כנסת", מהווים סוג של "חינמונים ומופצים בתוך בתי הכנסת או בקרבתם".

מעט מאד נכתב בנושא מנקודת המבט בה עוסק המחקר שלה: "כתיבת נשים בעלוני השבת". המחקר מצביע על סוגיה זו כ"בבואה חברתית לתמורות ולדינאמיקה בשאלת מקומן של נשים בחברה הדתית בישראל בקבוצות השונות".

למה החלטת לערוך מחקר כזה?
מנצורה: "העיסוק שלי בנושא החל באופן ספונטני עם פנייתי בכתב פעמיים למערכת מעט מן האור בשאלה: כיצד ניתן להסביר את הפער המספרי בין הופעת נשים בעלון ככותבות שירה (זלדה, רחל, דליה רביקוביץ ורבות אחרות) להעדרן המוחלט ככותבות של תכנים תורניים ואחרים בעלון. מאחר שלא נעניתי אינני יודעת אם הפניות הגיעו ליעדן".

במחקר עוסקת בשאלות הבאות: האם נשים כותבות בעלון, ממתי, מה המיקום בעלון, האם המיקום 'צבוע' כמדור לנשים ומהם תכני הכתיבה. "ההתבוננות בכל אחד מסוגי העלונים ובמבט כולל בכולם עשויה לשמש צוהר לתמורות בחברה הדתית בישראל והזדמנות לרפלקציה חברתית", היא מסבירה.
תוצאות המחקר מעניינות ומעוררות מחשבה: יש רק שני עלוני שבת המאפשרים הזדמנות שווה לנשים ולגברים, והם "שבת שלום" ו"דף שבועי", המאפשרים כתיבה זהה של תכנים ומיקום דומה למאמרים. אגב, בעלון "קוממיות", כלל לא ניתן במה לנשים.

"כל שאר העלונים נמצאים ברצף בין כתיבת נשים מועטת לרבה ובין כתיבה בנושאים 'נשיים' בלבד כגון משפחה, הורות ,לידה וחינוך, לכתיבה במגוון נושאים, כולל תורניים" מציינת ד"ר מנצורה.

כל זאת חל שינוי

אך בכל זאת חל שינוי בשנים האחרונות בפתיחות של מאמרים נשיים בעלונים: "ברוב  העלונים ישנה מגמת התפתחות ברורה לכוון של יותר כתיבת נשים ובמגוון תכנים רחב יותר" מספרת ד"ר מנצורה, "ההתפתחות אינה קבועה והיא מלווה בנסיגות. ובכל מקרה: בכל העלונים פחות כתיבת נשים מגברים".

עוד עולה מהמחקר כי בכל העלונים, חוץ מהשניים שהזכרנו כ"שיוויוניים", נשים אינן כותבות את מאמרי הפתיחה התורניים, אשר לרוב מתבססים על פרשת השבוע. "ברוב המוחלט כתיבת נשים ממוקמת בדפים האמצעיים או בשולי העלונים לפני המדור לילדים אם קיים כזה".

גם מבחינה גרפית יש הבדל ניכר בין העמודים הרגילים של העלונים לבין אלה ה"נשיים". צבע הדף יהיה שונה, כך למשל 'פנימה' המדור לנשים במעייני הישועה צבוע בכתוב משנת 2006. במקביל יהיו לרוב כותרות שמאפיינות את המדור כנשי.

ד"ר מנצורה מצביעה על כך שלנשים יש השפעה גדולה יותר מבעבר בעלונים דווקא בתפקידי עריכה. "לחברות  מערכת ולעורכות ישנה השפעה מסוימת כפי שניתן לראות בעלון 'מעייני הישועה' בשנת 2008 ובעלון 'מעט מן האור' בשנת 2013 בהן נשים ערכו את העלונים" היא מנמקת.

"מתוצאות המחקר ניתן להניח שעורכי עלוני השבת עושים מאמץ בלתי פוסק לשמור על צביונם תוך היענות הדרגתית, אך לא מוצהרת בגלוי, לצרכים המשתנים של  אוכלוסיות היעד השונות שלהן" מסכמת מנצורה.


רוצים לקבל בחינם שני גיליונות סוף שבוע של מקור ראשון? לחצו כאן היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''בפולמוס''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק