ראשי > סטייליסימו > אופנה > כתבה
בארכיון האתר
שקט, יש "מיכאלה"
מיכל הניג חוזרת לדגמן. בעצם, לא. למה זה טוב?
לכתבה הקודמת דפדף בסטייל לכתבה הבאה
פוריה גל; סטיילינג: עמית רוסו
6/9/2004 11:03
הפגישה עם מיכל הניג, אשה יפהפיה בת 33 שכל כולה אומרת פשטות וטבעיות, התבררה כנעימה במיוחד. פניה היו נקיים מאיפור, והיא לבשה גופיית טריקו לבנה שרק מדגישה את ההבדל בין אישה שהיא יפה באמת לאישה שהפכה את עצמה למוצר סינתטי דה לוקס העומד על המדף. בניגוד לחלק מחברותיה למקצוע, שאימצו מראה של פרפומריה מהלכת או שהן מתמחות בהפצת מלל פשטני ונבוב, מיכל הניג נראית ונשמעת כמו אישה שיש לה הרבה מה להציע מעבר למראה החיצוני ולליפ גלוס על השפתיים.

"צפי לשעמום", היא הזהירה אותי בשיחת הטלפון הקצרה שקיימנו לפני הראיון. "אין לי יותר מדי דברים מעניינים לומר". "זה בסדר, לא אשאל
אותך דבר לגבי גדר ההפרדה", ניסיתי להרגיע אותה. העילה לכתבה היא צילומיה של הניג לקטלוג של קרייזי ליין לחורף 2005 בהפקתו של רפי פרס ובצילומו של יניב אדרי, יחד עם יעל אבקסיס וסמדר קילצ'ינסקי, שתי נשים יפות מראה שממרומי השלושים פלוס משגרות לתעשיית האופנה אצבע משולשת.

הקטלוג כולו צולם בתפאורת מאחורי הקלעים של סרט הוליוודי, וכדברי המשורר - כלומר ההודעה לעיתונות של חברת קרייזי ליין - שלושתן נבחרו כדי "לייצג את הנשים האמיתיות, הבשלות והאסרטיביות, שיציגו את הדילמה הנשית בין קריירה לבין חיים אמיתיים. שלושתן דוגמניות, נשים עובדות ומעל לכל אמהות במשרה מלאה".
סופיה לורן הישראלית
מיכל הניג, שכונתה בעבר "סופיה לורן הישראלית" בזכות העיניים, השיער הארוך ועצמות הלחיים המפוארות שלה וכיכבה בעשרות פרסומות ובמאות תצוגות אופנה, מתמסרת היום בעיקר למשפחה. לפני חמש שנים היא "עשתה חושבים", לדבריה , ועזבה את עולם הדוגמנות כדי לא לחזור לעולם.
 
היא נישאה למתי רחמינוב, בן למשפחת יהלומנים, ולפני שנה ותשעה חודשים נולדה לה בתה הראשונה סאשה. כעת היא בהריון שוב, בחודש החמישי, עם בת נוספת. לא שרואים עליה. בין הדוגמנות לאמהות הספיקה הניג לחפש את עצמה במגוון תחומים.

היא מעידה על עצמה שלמרות ההצלחה אף פעם לא הסתפקה בלהיות קולבית ולשתוק. בין השאר היא הספיקה לעבוד בחו"ל, לפתוח חנות עתיקות בנווה צדק ולסגור אותה, ללמוד עיצוב תעשייתי, לעבוד כמארחת בבית מלון באילת, ללמוד משחק, ללמוד עיצוב גרפי בניו יורק ועוד ועוד.
 
היום היא בעיקר עסוקה עד מעל הראש בחוויית האמהות ומספרת שזה הדבר הכי יפה שקרה לה בחיים. ההחלטה להשאיר מאחור את קריירת הדוגמנות הגיעה עם הגיל, אבל לא רק בגללו. להניג יש הרבה תובנות לא זוהרות במיוחד על מה שמכונה עולם הזוהר.
 
"מתי ואני התחלנו לצאת, ואז בהדרגה הפסקתי לקחת עבודות. התחילה להתגבש בי ההבנה שהדוגמנות פשוט עושה לי רע. זו היתה עבודה שמאוד סבלתי ממנה. לא הרגשתי מתאימה, לא הרגשתי שייכת. זה עשה לי המון רגשי נחיתות בקשר למראה שלי. כל הזמן את צריכה להיות נתונה לביקורת. פעם את רזה מדי, פעם את שמנה מדי, את לא נראית מספיק טוב. זה משהו שהיה לי מאוד קשה".
 
רגשי נחיתות בקשר למראה שלך? נו, באמת.
"זה לא כל כך קשור לאיך שאת נראית, תמיד יהיו יפות ממך ורזות ממך. זה לגמרי בלתי נשלט, זה משהו שמוטבע בך. מדובר במקצוע מאוד הרסני. אני הייתי שם מגיל 17 וחצי עד גיל 28, ובדיעבד אני מבינה שלעזוב את העולם הזה עשה לי רק טוב".

מיכל הניג. האמהות זה הדבר הכי יפה שקרה לה
אורח חיים טבעי
אפשר להניח שלא היית ממליצה לבנותייך להפוך לדוגמניות.
"הייתי מאחלת לבנותי שיהיו יפות ושייראו טוב אבל בלי לרצות להיות דוגמניות. אם הן יירצו, אני, כמובן, לא אמנע זאת מהן. אני ממש מתפללת שאם הן ירצו בכך, זה לא יעשה להן מה שזה עשה לי. שיבואו לשם עם הרבה ביטחון עצמי, כי ביטחון עצמי הוא נכס חשוב מאין כמוהו במקצוע הזה. לא חשוב איך את נראית באמת, זה דבר שמאוד גוזל ממך את הביטחון".

יש טראומות ספציפיות שנחרתו בך, חוויות לא טובות שאת זוכרת במיוחד?
"יש לי זיכרון שאני עומדת ומצטלמת לפרסומת לבגדים תחתונים, והצלם הולך לדבר חצי שעה בטלפון בעוד אני ממשיכה לעמוד עם חזייה ותחתונים על הסט. אני זוכרת המון זלזול, דיבורים עלי כאילו אני לא שם.'היא נראית ככה, היא נראית אחרת', כאילו אני לא שומעת. אם היו משתפים אותי אני חושבת שהייתי מרגישה הרבה יותר טוב. כשאת בתוך זה את כבר לא חושבת שזה לא בסדר, את אומרת לעצמך'זאת העבודה', אבל כשאת יוצאת מזה ומקבלת פרספקטיבה, את יכולה להבין למה הרגשת כל כך רע. בסך הכל הדחקתי הרבה מהחוויות האלה".
 
השנה הראשונה של ההתנתקות היתה הכי קשה. זה היה מתסכל מאוד להסתכל מהצד. פתאום זה נראה לי נורא זוהר ושכחתי את כל הדברים הרעים. הייתי רואה פרסומות ואומרת,'יו, את הפרסומת הזאת אני יכולתי לעשות'".
 
אבל את תוכנית ההתנתקות הפרטית שלה הניג לא השלימה עד הסוף. עובדה, כשקראו לה לצילומים של קרייזי ליין היא התלבטה קצת, התייעצה קצת אבל בסופו של דבר התייצבה. "הנה ההוכחה שלא הצלחתי להיגמל מזה לגמרי", היא אומרת. "עדיין כשאני לוקחת עבודות אני לא ישנה בלילה מהלחץ. עכשיו, לפני קרייזי ליין, לא ישנתי שני לילות. זה מאוד מלחיץ אותי. משהו בידיעה שאני הולכת להצטלם מלחיץ אותי. זה דורש סוג מסוים של אנרגיות. אני פשוט לא בנויה לכל החברויות האלה שיש בין הדוגמניות לבין אנשי המקצוע, אבל היום אני כבר לא שם, אז זה פחות אכפת לי.
 
"עכשיו כשעבדתי בקרייזי ליין מאוד נהניתי. ההפקה היתה מאוד מקצועית ולא הרגשתי רע. הרבה דברים השתנו בינתיים גם בי וגם בעולם הדוגמנות. פתאום כשאני מגיעה לצילומים הכל דיגיטלי, ונראה לי כאילו אני במנהרת הזמן. בשבילי זה עדיין חדש, אני לא רגילה לזה. מעבר לזה, ההפקה היתה נהדרת, הצוות היה כיפי, כולם היו נעימים ומפרגנים".

 "הנה ההוכחה שלא הצלחתי להיגמל מזה לגמרי"
חופשה אצל יעל בר זוהר ומושיק גלאמין
את בעלה, מתי רחמינוב, הכירה הניג בסביבות גיל 28. אחרי עשרה חודשים הם החליטו להתחתן. בעבר הוא היה מסעדן ושימש כבעלים של המסעדות קשמיר ויקימונו. בהמשך הוא השתלב בעסק היהלומים המשפחתי, שם הוא עובד היום.

מאיפה השם סאשה?
"מתי נורא רצה שהיא תהיה שחקנית טניס, והוא היה בטוח שעם שם משפחה כמו רחמינוב זה יישמע נפלא בווימבלדון. חוץ מזה זה שם יפה שנורא מתאים לה וגם כמחווה לעלייה הרוסית. כשעולים מחבר העמים שומעים שקראנו לבת שלנו סאשה הם נורא מתלהבים. עכשיו יש לנו בעיה עם השם של הילדה הבאה. אנחנו רוצים שגם הוא יהיה שוס".

הניג נולדה וגדלה בתל אביב, במפגש של נורדאו עם בן יהודה. "בגלל זה אין לי שום דבר מעניין להגיד", היא מודה. "לא עשיתי איזשהו מעבר בחיים שממנו הגעתי לעיר הגדולה ולעולם הזוהר. זה אף פעם לא נראה לי מי יודע מה". לפני כמה חודשים היא ארזה את בעלה ובתה וטסה לתאילנד, לבית ההארחה של יעל בר זוהר ושל מושיק גלאמין, ידיד טוב של הניג זה שנים.

"היה נפלא. טסנו עם דנה מגן והמשפחה שלה. דנה היא חברה טובה עוד מימי הדוגמנות וכיום יש לה חברה לקידום מכירות. זה היה נהדר, אי אפשר להאמין כמה הילדים נהנו. היינו בים ואכלנו במסעדה הנהדרת שם, ויש תחושה של חופש ושלווה אינסופית, כל כך רחוק ממה שמרגישים בעיר. הילדים פשוט סופגים את זה". היא מנהלת אורח חיים טבעי, מקפידה לגדל את בתה בסביבה נטולת במבה ולמנוע ממנה ג'אנק פוד. גם המראה הטבעי הוא חלק מזה.
אוכל בוכרי וצפייה בטלנובלות
את המסיבות וחיי הלילה היא נטשה מזמן, והיום הבילוי שלה הוא ארוחות משפחתיות אצל הסבתא של מתי, שמבשלת אוכל בוכרי נפלא, וצפייה נלהבת בטלנובלות, בעיקר "מיכאלה". "תמיד הייתי ממעטת להתאפר. מעולם לא הלכתי לקוסמטיקאית. תמיד הייתי מגיעה כמו שאני לצילומים, אבל מאז שהפסקתי לדגמן התחלתי להקפיד יותר, כי עכשיו זה באחריותי", היא אומרת.
 
"התחלתי בגיל 17 וחצי, וכבר אז ידעתי שאני נחשבת למבוגרת. אני זוכרת שאמרתי, 'בגיל עשרים כבר לא אדגמן, אני אהיה זקנה מדי'. אני חושבת שעיקר השוני בין אז להיום הוא בחוסר הבושה בלרצות להיות מפורסם. בדור שלי זה עוד היה קצת מביך או לא נעים. לא הלכת ברחוב ואמרת 'אני דוגמנית'. היום זה לגמרי שונה, את רואה ילדות בנות 14 שיושבות מול יאיר לפיד ומדברות כאילו הן עצמן המציאו את יאיר לפיד. אני בחיים לא הייתי מעיזה לדבר ככה. שלא לדבר על זה שבחיים לא התראיינתי לטלוויזיה".
אופנה
עיצוב
אוכל
  מדד הגולשים
ואפל בלגי עם קצפת ...
                  22.58%
הריח בחינם
                  8.6%
המהפכה הצרפתית
                  8.6%
עוד...

אופנה
כלה להשגה: קייט מוס לאייג'נט פרובוקטור  
הרשת החברתית של עולם האופנה  
המותג הלוהט של העונה החמה  
עוד...