ראשי > סטייליסימו > הורות > כתבה
בארכיון האתר
מושיבים את הילדים
מומחי ארגון "בטרם" ענו לשאלותיכם בנושא התקנה החדשה לענייני כסאות הבטיחות במכונית. להלן מקבץ מהתשובות
לכתבה הקודמת דפדף בסטייל לכתבה הבאה
יעל גרוס
8/11/2004 10:05
בימים אלה נכנסה לתוקף תקנה חדשה שנועדה להסדיר את נושא כסאות הבטיחות וה"בוסטרים" (מושבים מגביהים) לילדים במכוניות. עיקרי התקנה: תינוקות עד גיל שנה יחויבו לנסוע במושב בטיחות נגד כיוון הנסיעה, ילדים עד גיל 3 יחויבו לשבת חגורים בכיסאות בטיחות, וילדים בגילי 8-3 יחויבו לשבת חגורים במושב בטיחות או ב"בוסטר". בנוסף: אסור יהיה להושיב ילד במושב בטיחות מול כרית אוויר.
 
התקנה אמורה לשנות את המצב הקיים שבו מרבית הילדים נוסעים כיום כשהם אינם חגורים כראוי, בצורה שמסכנת אותם מאוד. רק לשם הבנה: התנגשות במהירות נסיעה נמוכה יחסית של 40
קמ"ש תגרום לילדים פגיעות הדומות בחומרתן לפגיעות הנגרמות מנפילה מקומה שלישית. עוד מתברר כי חגורת הבטיחות של הרכב, שאנחנו חוגרים בה את הילד, יכולה להיות גורם ממית כשהיא לא מותאמת לגובהו של הילד.
 
כדי להיערך ליישום התקנה החדשה ענה צוות מומחים של ארגון "בטרם" על שאלות קוראים שפנו לקו החם. בין המומחים היו לירי אנדי-פינדלינג, סמנכ"ל מחקר, פיתוח ומדיניות ציבורית, ומיכל קליין, ראש תחום מידע ופיתוח - שתיהן מורשות להדרכה פרטנית ברכב בנושא מושבי בטיחות מטעם הרשות הלאומית האמריקנית לבטיחות בדרכים. להלן מקבץ מהשאלות והתשובות.
שאלות ותשובות
באחת הרשתות אמרו לי שתינוק שעבר את משקל התשעה קילוגרמים יכול לשבת עם כיוון הנסיעה, גם אם עדיין לא מלאו לו שנה. האם זה נכון?
"זו טעות והטעיה. תינוק עד גיל שנה חייב לשבת נגד כיוון הנסיעה, גם אם משקלו מעל תשעה קילוגרמים. סיבת הישיבה נגד כיוון הנסיעה נעוצה בשלב ההתפתחותי של התינוק: בגיל הזה הראש כבד ביחס לגוף. במקרה של ילד עד גיל שנה שמושב הסל-קל שלו כבר קטן מדי, ושההורים עומדים בפני רכישה של מושב הבטיחות הבא, חובה להקפיד לרכוש רק מושב בטיחות המתאים להתקנה גם נגד כיוון הנסיעה (עד משקל של לפחות 13 קילו), ולא לרכוש מושב בטיחות המתאים להתקנה רק עם כיוון הנסיעה. לסיכום: כל ילד בכל משקל חייב לשבת נגד כיוון הנסיעה כל עוד הוא בן פחות משנה".
 
מה לגבי תינוק שמשקלו פחות מתשעה קילוגרמים והוא בן שנה וחודש?
"חייבים להתקיים שני התנאים: גם המשקל המינימלי של תשעה קילוגרמים וגם גיל שנה לפחות כדי שהילד יוכל לשבת עם כיוון הנסיעה, ולכן בנך ימשיך לשבת במושב הבטיחות נגד כיוון הנסיעה עד שיגיע למשקל תשעה קילוגרמים. עד גיל 3 לפחות, ילדים חייבים לשבת במושב בטיחות. אם ילד הגיע לגיל 3, אך הוא עדיין לא שוקל 18 ק"ג, מומלץ להשאיר אותו במושב הבטיחות ולא להעביר לבוסטר גם לאחר גיל 3, עד שיגיע למשקל של 18 ק"ג. אותו כלל קיים גם לגבי שימוש בבוסטר לילדים שהם מעל גיל 8. אם לילד מלאו כבר 8 שנים, אולם גובהו פחות מ-1.45 מטר - עדיף שימשיך לשבת בבוסטר עד שיגיע לגובה זה לפחות".
 
קיבלתי כיסא בטיחות יד שנייה ותופסן הרצועה שלו נשבר. היכן אפשר לתקן?
"לא ניתן לתקן מושב בטיחות שחסר בו חלק. חובה להשתמש במושב הבטיחות רק עם חלקיו המקוריים, ולכן יש צורך לרכוש מושב בטיחות חדש. בכל מקרה, מידת ההגנה של כיסא הבטיחות יורדת אחרי 6-5 שנים של שימוש, ובחלק מהמקרים היצרן עצמו מציין עד מתי מותר להשתמש במושב".
 
יש לי ילד שיושב בכיסא גלגלים ולא כל כיסא בטיחות מתאים לו. מה לעשות?
"לרוב, גם ילדים בעלי צרכים מיוחדים יכולים לנסוע במושבי בטיחות רגילים, אך לעתים מושבים רגילים אינם מתאימים להם. להתאמת מושב בטיחות לילדים בעלי צרכים מיוחדים ניתן לפנות ל"מעיין" - מרכז עזר לנכים הנמצא בבית-חולים אלי"ן בירושלים, טל' 02-6494333."
 
יש לי ילדה בת שנה וחצי שצורחת ומסרבת לשבת בכיסא הבטיחות. מה לעשות?
"לא לוותר אפילו פעם אחת. לתת חיזוקים חיוביים לישיבה במושב, כמו לשים קלטת אהובה כשהיא יושבת במושב, להדביק מדבקות ועוד. ילד מזהה אם ההורה עומד על דעתו או שהוא ניתן לשכנוע.
 
יש לי שלושה ילדים בני 7, 11 ו-15. כיום בן ה-7 יושב עם חגורת האגן באמצע. מה לעשות?
"בן ה-7 חייב להשתמש בבוסטר ולחגור חגורת אגן-כתף. הבוסטר אינו מגן אם הוא קשור בחגורת אגן בלבד. עדיף שהילד הגדול ביותר, בן ה-15, יישב עם חגורת האגן, או שתרכשו בוסטר מיוחד (בוסטר "וריו" של רנו) המאפשר חגירה באמצעות חגורת אגן בלבד".
 
יש לי ילד בן שמונה חודשים (סל-קל), שנה ועשרה חודשים (כיסא בטיחות) ובת 6 וחצי (בוסטר). איך לחגור את כולם מאחור?
"בת ה-6 וחצי תשב על בוסטר באחד הצדדים, ותיחגר בחגורת אגן-כתף. הסל-קל או מושב הבטיחות צריך להיות כזה שניתן יהיה להתקין אותו עם חגורת אגן בלבד, ואז בת השנה והעשרה חודשים או בן השמונה חודשים יישבו במרכז".
 
יש לי שתי בנות: בנות 8 ו-6. לבת ה-6 יש בוסטר. האם לאור החוק החדש צריך לקנות בוסטר לילדה בת 8 שגובהה 1.35 מטר?
"הילדה בת ה 8 תהיה מוגנת יותר על-ידי ישיבה על מושב בוסטר עד שהיא תגיע לגובה 1.45 מטר".
***
יש לי שלושה ילדים: בני 7, 3 וחצי ותינוק, ואני לא מצליחה לחבר את כל מושבי הבטיחות מאחור מכיוון שהמושב האחורי שלי אינו רחב מספיק. מה לעשות?
"לפנינו מקרה של שלושה כסאות בטיחות שונים. תינוק שמשתמש בסלקל, ילד בן 3 וחצי שמשתמש במושב בטיחות וילד בן 7 שיושב על בוסטר. כעיקרון, עדיף שלא להושיב במושב הקדמי ילדים מתחת לגיל 12, גם אם כרית האוויר אינה פעילה, אבל אם אין אפשרות להושיב את כולם מאחור בשום דרך אחרת, אפשר לעשות זאת כברירת מחדל. במקרה כזה אפשר שבמושב הקדמי יישב הילד במושב הבטיחות, כמובן רק אם כרית האוויר אינה פעילה".
 
אני יודעת שהתינוק שלי צריך לשבת מאחור נגד כיון הנסיעה, אבל מאוד קשה לי שאני לא יכולה לראות אותו.
"נכון, לא קל לנהוג כשהתינוק נמצא מאחור, אבל זאת ההגנה הטובה ביותר עבורו. אם התינוק יישב מול כרית אוויר הוא יהיה בסכנה, ואם הוא יישב עם כיוון הנסיעה - הוא גם יהיה בסכנה. הפתרון הטוב ביותר הוא להושיב תינוקות עד גיל שנה על כיסא בטיחות המותקן מאחור נגד כיוון הנסיעה. ניתן לרכוש מראה מיוחדת שאותה מתקינים מאחור כך שבעזרת המראה הקדמית יכול הנהג לראות את פניו של התינוק".
 
מה עדיף, לנטרל כרית אוויר ולהושיב את התינוק מלפנים, או להושיב תינוק מאחור?
"עדיף תמיד להושיב ילד מאחור, שם ההגנה הטובה ביותר בזמן תאונה. כרית האוויר ברכב היא אביזר בטיחות חשוב למבוגרים ולא מומלץ לנטרלו אם אין צורך".
 
בני בן 13. האם הוא יכול לשבת במושב הקדמי?
"מומלץ שכל הילדים יישבו מאחור ולא מקדימה. אולם אם כל המושבים מאחור תפוסים על-ידי ילדים צעירים יותר, הוא יכול לשבת מקדימה. מעל גיל 12 ילד יכול לשבת מול כרית האוויר. מומלץ שיישב זקוף ולא ירכון קדימה לכיוון כרית האוויר".
 
באחת הרשתות אמרו לי שסל-קל עם בסיס אינו בטוח. האם זה נכון?
"בפירוש אין בסיס לטענה זו. סל-קל עם בסיס הינו בטוח ונוח לשימוש כל עוד יש לו תו תקן. מאחר ויש מספר סוגים בשוק, חשוב להפנות אלינו שאלה מקדימה ספציפית".
 
בשוק קיימים בוסטרים בלי משענת ובוסטרים עם משענת, ויש ביניהם פערי מחירים גדולים. מה היתרון של בוסטר עם משענת?
"בוסטר עם משענת טוב במיוחד לילדים צעירים שיצאו ממושב הבטיחות. הוא מסייע בכיוון גובה חגורת הכתף כדי שהיא לא תציק לילד, שבמקרים רבים עלול להעביר את החגורה אל מאחורי הגב ולשבת כשהוא לא מוגן מספיק. מכל מקום, מאחר ובוסטרים עם משענת יקרים משמעותית מבוסטרים ללא משענת, חשוב לדעת שגם בוסטר ללא משענת מגביה את הילד ומספק הגנה. ליתר ביטחון, כדאי לצאת לרגע עם הבוסטר מהחנות לרכב, לבדוק אותו עם הילד ברכב ולראות שחגורת הבטיחות אינה מציקה לו. בנוסף - יש בשוק מספר בוסטרים ללא משענת שיש להם מתאם לחגורת הכתף שמקלה על הילד".
 
שאלות נוספות אפשר להפנות לאתר האינטרנט של ארגון "בטרם" או במספר טלכלל: 03-6066602.
אופנה
עיצוב
אוכל
  מדד הגולשים
ואפל בלגי עם קצפת ...
                  22.58%
הריח בחינם
                  8.6%
המהפכה הצרפתית
                  8.6%
עוד...

הורות
שייקספיר בג'ימבורי: חייו של ילד מחונן  
אחות מיותרת  
עם העצמאות של הילד – בא הביטחון  
עוד...