ראשי > ניו אייג' > חדשות > כתבה
בארכיון האתר
פרס נובל ל"אמא של העצים"
ד"ר וונגרי מתאי היא האשה האפריקאית הראשונה שזכתה בפרס נובל
לכתבה הקודמת דפדף בניו אייג' לכתבה הבאה
ד''ר דינה ראלט
14/10/2004 15:05
ד"ר וונגרי מתאי Wangari Maathai, האשה האפריקאית הראשונה שזכתה בפרס נובל, קיבלה את הפרס על היותה פורצת דרך ומקור השראה לכל אפריקאי/ת הנלחמים למען דמוקרטיה, שלום איכות סביבה ושמירה על זכויות נשים.

את הקריירה האקדמית שלה היא התחילה כלוחמת למען הסביבה. היא הקימה את תנועת "החגורה הירוקה", שרובה מורכבת מנשים, שמטרתה היתה למנוע את בירוא היערות באפריקה והפיכתם למדבריות. היא הניעה נשים לשתול כ-30 מיליון עצים ולמרות שאחר כך חיקו אותה גם במדינות אחרות, תחילת הדרך היתה מאוד בלתי פופולרית ולא בקלות היא הצליחה להראות כי נשים יכולות באמצעים פשוטים ובתקציב זעום להגן על הסביבה. קבלת הדוקטורט שלה לפני עשרים שנה באפריקה היווה פריצת דרך לנשים באזור זה של העולם.

הכינוי הסוואהילי שלה הוא Mama Miti "האמא של העצים" אם כי כיום תנועת החגורה הירוקה מקדמת גם נושאים אחרים החשובים לנשים כמו חינוך ותזונה.

ד"ר מתאי נאסרה מספר פעמים בהפגנותיה נגד הרס היערות, הושמצה על ידי הרשויות ובכל זאת הצליחה למשל למנוע בניית גורד שחקים בלב הפארק הראשי של בירת קניה. היא הובילה הפגנה של נשים עירומות ופעם אף הוכתה נמרצות על ידי איש משטרה. בעלה לשעבר אמר עליה שהיא יותר מדי משכילה, יותר מדי חזקה, יותר מדי מצליחה ועקשנית ובלתי ניתנת לשליטה. ב-2003 היא מונתה מתאי לשרת הסביבה בקניה.

קישורים נוספים:
 
בין הטענות המיוחסות לה -
האיידס תוכנת במטרה לשמש נשק ביולוגי.

ל
המשך קריאה

 
 
 
חדשות
פותחים ראש
מדיטציה
בודהיזם
אומנות לחימה
הספרייה
אסטרולוגיה
  מדד הגולשים
תשתחרר, בנאדם
                  40.86%
אני הוא זה
                  9.68%
האיש שפתח את הדלת
                  5.38%
עוד...

חדשות
מנהיג כת בילה עם בתולות עירומות ונעצר  
האם חבויים מסרים קבליים בקפלה הסיסטינית?  
פסטיבל הקולנוע הרוחני בסינמטק ת"א  
עוד...