ראשי > ניו אייג' > חדשות > כתבה
בארכיון האתר
זה אתני? זה ג'אז? זה מטוס?
זה תופס, מעיף, מלטף, מדגדג ומקפיץ את כל הגוף. טל בן בינה גילתה את הג'אז האתיופי. עכשיו להקת כּוּלוּמַה מוציאים אלבום ראשון וכל העולם מוזמן למסיבה
לכתבה הקודמתדפדף בניו אייג'לכתבה הבאה
טל בן בינה
14/12/2005 13:48
באחד מערבי האביב החורפיים של התקופה האחרונה התקשר אלי חבר-שלי-גיל. בואי, יש הופעה בעוד חצי שעה, הוא אמר. מה יהיה שם? שאלתי. משהו טוב, הוא אמר. זה היה צריך להספיק לי, גיל הוא לא אחד שאומר דברים סתם, אבל אני נודניקית. מה למשל? הקשיתי.  ג'אז אתיופי. הוא ענה. - מה? - כולומה!!! (עם דגש כזה מעל ההא, שזה אומר שמבטאים אותה עם הרבה אוויר: כולומההה...) לא הבנתי, אז באתי.

נוגה-חברה-שלי באה איתי. חוץ מאיתנו לא היו שם הרבה אנשים. אולם קטן, מעט קהל, הרבה נגנים. במורד גבי חולפות צמרמורות של בדידות וריקנות. האור באולם כבה, ההופעה מתחילה. בדקות הראשונות אני עוד מנסה להבין... זה אתני? זה ג'אזי? זה מטוס? זה ציפור? ואז... זה תופס אותי, מעיף אותי, מלטף, מדגדג, עושה לי נעים באוזן ומקפיץ את כל הגוף. גם בכסאות על ידי אני מגלה אנשים עצומי עיניים, רוקדים עם הקצב, ריקוד פנימי, פרטי ופראי.

נוגה-חברה-שלי מבינה במוזיקה, אז ביקשתי ממנה דיאגנוזה מקצועית וכך היא קבעה: "פיוז'ן מופלא של מוזיקה אתיופית-קובנית-אפריקנית-ישראלית. מוזיקה אתנית קצבית וסוחפת המתמזגת עם סאונדים מודרניים של מוזיקה מערבית. חצוצרות, סקסופונים, גיטרה בס וסינתניסייזר יחד עם שלושה מתופפים שחוגגים על מערכת תופים וסטים של כלי הקשה מגניבים מרחבי העולם".

דקי ההבחנה שביניכם ודאי שמו לב לכך שלדיאגנוזה המקצועית שביקשתי, הסתנן זרזיף דק של התלהבות אישית. זרזיף דקיק זה הפך לפתע לנחל משתפך של תשבוחות: "שלוב מרתק ורגיש של טקסטים בשפות שונות המושרים בהרמוניות יפהפיות. הזמר המוביל - שגם מפליא לנגן בסקסופונים - הוא עולה חדש מאתיופיה ושירתו הנוגעת ללב זורמת בנקל על פני מנעד רחב במיוחד", כך אמרה נוגה-חברה-שלי שמבינה במוזיקה וגם בנשמה. מה נותר לי להוסיף?

אולי קצת על דברי ימי הלהקה. הלהקה הוקמה לפני שנתיים, בדצמבר 2003. אבטה בריהון, הסולן, שגם נושף להפליא בסופרנו סקסופון, הביא איתו ממולדתו שירי עם אתיופיים, מסורתיים ומודרנים. יתר חברי הלהקה הוסיפו לתבשיל מוזיקה קובנית ושירים בעברית. ערבבו הכל טוב-טוב, בהשראת מקצבי האפרו ביט, שילבו גם ג'אז, גם מוזיקה מודרנית, קישטו באהבה גדולה ובאמונה כנה ש"המוזיקה כשפה מהווה גשר בין תרבויות ועמים באשר הם" והגישו חם. חם מאוד.

בינתיים הם הספיקו להופיע בערב הפתיחה של פסטיבל הג'אז בתל-אביב -  כלהקת חימום לארצ'י שפ ודיוויד מארי, וכן חלקו במה עם טוני אלן, המכונה נביא האפרו-ביט, בהופעותיו בארץ במהלך יולי 2005.

ועכשיו, סופסוף, יוצא הדיסק. סיבה טובה למסיבה וגם סיבה למסיבה טובה. במוצ"ש 17/12/05 תתקיים במועדון הג'ה-פן התל אביבי, אם תרצה השם, הופעה מיוחדת בהשתתפות אורחים נכבדים כמו למשל דין-דין אביב, מתן, טליה לוי, די.ג'י שירי פעמוני, די-ג'י סולי, ועוד. או כפי שראוי לומר בשפה עדינה: אל תחמיצו!!!

הנפשות המופלאות: אלון יופה - תופים ושירה, אורי נווה - כלי הקשה מערב אפריקאים, סנגיט(דותן)סגל - כלי הקשה קובנים ושירה, דוד עדה - קלידים ושירה, אור ברקת - בס, איתמר בורוכוב-חצוצרה, אבטה בריהון - סופרנו סקסופון ושירה.

ההופעה תתקיים במוצ"ש, 17.12, בג'ה-פן, רחוב קומפורט 15 תל אביב, טלפון: 03-6814827.
פתיחת דלתות ב-21.30, תחילת הופעה 22.30. מחיר כניסה: 50 ש"ח (40 במכירה מוקדמת וסטודנטים).
חדשות
פותחים ראש
מדיטציה
בודהיזם
אומנות לחימה
הספרייה
אסטרולוגיה
  מדד הגולשים
תשתחרר, בנאדם
                  40.86%
אני הוא זה
                  9.68%
האיש שפתח את הדלת
                  5.38%
עוד...

חדשות
מנהיג כת בילה עם בתולות עירומות ונעצר  
האם חבויים מסרים קבליים בקפלה הסיסטינית?  
פסטיבל הקולנוע הרוחני בסינמטק ת"א  
עוד...
סקר
כמה ספרים של אושו קראת?
פחות מ-5
בסביבות ה-10
650
אף לא אחד