ראשי > כלכלה > המשכנתא שלי > כתבה
בארכיון האתר
שיפור זכאות לזוגות צעירים
זכאות משרד השיכון לזוגות צעירים נקבעת על פי ניקוד, המבוסס על פי קריטריונים נמדדים ומשתנים. על חלק מהמשתנים סביר כי אין ביכולתו של הזוג הצעיר להשפיע כמו מספר אחים ואחיות
לכתבה הקודמת דפדף בכלכלה לכתבה הבאה
דודי מייזליק, מנהל שיווק בנק אדנים
1/11/2004 17:30
בשנה הבאה צפוי משרד האוצר לבטל את הזכאויות לנטילת משכנתא לרכישת דירה. למי שמעונין להזדרז ולרכוש דירה לפני ביטולן, להלן אופן חישוב תנאי הזכאות.
 
דוגמא: זוג א' הנשוי 5 שנים צבר 450 נקודות. זוג  ב' הנשוי 6 שנים צבר 500 נקודות. זוג שיש לו שני ילדים צבר 500 נקודות. בהנחה שלבני הזוג אין אחים ואחיות, הרי שזוג א' צבר בסיכומו של דבר (כולל הנקודות בגין הילדים) 950 נקודות המזכות אותו יחד עם תוספת לשירות הצבאי בהלוואת משרד השיכון בגובה של כ-87,000 שקל בריבית העשויה להגיע ל-5.5% לשנה. זוג ב' צבר לאחר יום הנישואים 1000 נקודות. ניקוד זה מזכה אותו בכ-100,000 שקל ובריבית מוזלת של 4% לשנה. הפרש הניכר גם בהקף ההלוואה (13 אלף שקל) וגם בגובה הריבית (1.5%).
 
ההפרש גדול ומשמעותי עוד יותר בקפיצה שבין 1350 נקודות ל-1400 נקודות, כפי שהיה קורה אם לזוג לעיל היו גם אחים ואחיות. ב-1,350 היה מקבל הזוג הלוואה בסך של כ-100,000 שקל וב-1,400 נקודות היה עולה הסכום שלהם עד לכ-119,000 שקל.
 
זכאות משרד השיכון לזוגות צעירים נקבעת על פי ניקוד, המבוסס על פי קריטריונים נמדדים ומשתנים של מספר שנות נישואים (בשנים שלמות), מספר הילדים במשפחה (מקרה של אישה בהריון בחודש חמישי, נחשב כילד) ומספר אחים ואחיות. על חלק מהמשתנים אין ביכולתו של הזוג הצעיר להשפיע כמו למשל מספר אחים ואחיות.
 
הזוג הצעיר יכול עם זאת להשפיע על חלק מהמשתנים התלויים בו: כמו מספר שנות הנישואים, כל שנת נישואים מגלמת – 50 נקודות, לעיתים 50 נקודות בודדות יכולות להעביר את הזוג מסטטוס של רמת זכאות נמוכה לגבוהה יותר ולהפחית בכך את ריבית הלוואת זכאות עד 1.5% לשנה.
 
נקודות הזכאות משפיעות גם על הסכום הניתן כהלוואה מסובסדת והפרש
של 50 נקודות עשוי לאפשר מתן של 20,000 שקל נוספים להלוואה. כשהחוזה לרכישת דירה נחתם, אולם קיים פער בין תאריך החתימה ומועד מסירת הדירה, ייתכן שתעבור שנה נישואין אחת, ותזכה את הזוג בנקודות, זאת משום  שהתאריך הקובע הוא מועד ביצוע ההלוואה בפועל ולא בהכרח מועד החתימה על החוזה לחישוב הניקוד הסופי.
 
נקודה נוספת חשובה המשפרת את הזכאות הינה הריון בחודש חמישי ומעלה, מה שמהווה תוספת משמעותית של ילד נוסף. ילד אחד – 350 נקודות, ילד שני תוספת של עוד 150 נקודות, דבר העשוי לגרום לקפיצה משמעותית בגובה ההלוואה הניתנת ובשיפור תנאיה.
 
יש לשים לב לעובדה כי מקום הרכישה משפיע אף הוא על גובה הזכאות: בחלק מהיישובים ניתנות
הלוואות מקום לעידוד הזוגות הצעירים לרכוש דירות בישובים אלה, דבר המגדיל בצורה משמעותית את נפח ההלוואות המסובסדות הניתנות על ידי המדינה לכלל הזכאים. לעיתים ישובים הסמוכים זה לזה יהיו שונים ברמת הסיוע הניתן בהם והכל לפי סדרי העדיפות הלאומית בכל עת.
 
חשוב מאד לשים לב ולבדוק את גובה הסיוע בכל מקום והאם ניתן לרכוש דירה יד שנייה או יד ראשונה, בבנייה בית עצמית, בנייה רוויה וכו' כל ישוב על פי הפרמטרים שלו זוכה לסיוע משתנה.
בנוסף, משרד השיכון מעניק מבצעים מיוחדים וזמניים לעידוד רכישת דירות בישובים שונים על פי סדרי העדיפויות הלאומיות בכל עת.
 
מומלץ מאד, לשים לב לפרסומים בעיתונים וכלי התקשורת השונים למבצעים אלו שמעניקים הטבות מפליגות באזורי קו התפר ובירושלים. ישנם פרוייקטים רבים שמשווקים בחסות עיריות שונות ומשרד השיכון ומיועדים לזכאים. פרוייקטים אלה מאפשרים לזוגות צעירים זכאים  לרכוש דירות במחירים נוחים במיוחד ועל פי תנאי סגירת מכרז עם הקבלנים.

פרופיל זכאי משרד השיכון
אוכלוסיית זכאי משרד השיכון נחלקת לשלוש קבוצות עיקריות: זכאים חסרי דירה בקרב ותיקים המהווים כ-75%, זכאים חסרי דירה בקרב עולים המהווים כ-15%, זכאים אחרים בעלי דירה הגרים באזורי פיתוח, או אוכלוסיה משיקום שכונות המהווים כ-10%.
 
זכאי חסרי הדירה הינם אלה אשר לא היתה ברשותם דירה בעת בואם להגיש בקשה לסיוע בדיור. זכאי חסרי הדירה, הם אלה אשר המדינה מבקשת לסייע להם ברכישת דירתם הראשונה ולהעניק להם פתרון דיור ראוי. המדינה מגדילה את סכומי הסיוע על פי העדפותיה השונות באזורי פיתוח וספר. המדינה מגדילה את הסיוע על פי חודשי השירות הצבאי ומעדכנת את הסכומים בהתאם למצוקת הדיור של הזכאים לפי הקריטריונים השונים.
 
בין זכאי חסרי הדירה ניתן למצוא רווקים ורווקות מעל גיל 30, זוגות צעירים, משפחות חד הוריות וגרושים וגרושות.
 
אוכלוסיות הזכאים האחרות: המדינה מסייעת בזכאות נוספת גם לאלו שכבר רכשו דירה בעבר וזקוקים להחלפת הדירה בגלל צפיפות הנמדדת על פי מספר הנפשות לשטח הדירה. המדינה מסייעת למשפחות בהן חל פרוד בין בני הזוג ומסייעת לבן או בת הזוג שקיבלו חלק קטן מהסכום הכספי או שנותרו ללא חלק בדירה לאחר גירושיהם.
 
המדינה מסייעת בזכאות במבצעי אכלוס של שיקום שכונות, מבצעים אשר נועדו לסייע בידי המשפצים את ביתם במסגרת כללית של פרוייקט שיקום השכונה. המדינה מסייעת בזכאות של הלוואות לאזורי פיתוח וזאת במגמה לעודד רוכשים לקנות דירות בערי ספר וערי פיתוח במקומות שונים בארץ.

חשוב לציין כי החל מה-1.1.2005 תבוטלנה הלוואות בריבית שוק בגין זכאות אישית ליחידים בכל הארץ ולמשפחות בישובים ב' ו-ג' אשר צברו ניקוד של עד 999 נקודות.
תמונות
מינויים
ביטוח
דעות
נתוני בורסה
בארץ
צרכנות
שוק ההון
  מדד הגולשים
הנדל"ן לא מתקרר:...
                  34.64%
לא מורידים את...
                  11.8%
"אנחנו נשתה קולה"
                  9.65%
עוד...

5 דברים טובים שלא ידעת על המשכנתא

משכנתא צמודת דולר - לא לכל אחד

מילון למונחי משכנתאות

השלבים בנטילת משכנתא

המשכנתא שלי
בגלל חודש החגים: עצירה בלקיחת משכנתאות חדשות  
ריבית המשכנתאות מטפסת ל-4.2%  
ריבית המשכנתה שוב יורדת  
עוד...