גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


בנק הג'יהאד העולמי

ארגוני הטרור בגדה ממומנים בכסף שמגיע באינטרנט ובהעברות כספיות. ידי הממשלות כבולות

פליקס פריש | 27/9/2005 17:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

פאדי קפישה, פלשתיני בשנות ה-20 לחייו, שימש במשך כשנה ראש הזרוע הצבאית של התנזים בשכם. במהלך 2004 הוא נפצע בהיתקלות עם חיילי צה"ל וידו נקטעה. מפקדו בלבנון, ישראלי לשעבר והפרויקטור של חיזבאללה למימון הטרור בגדה, קאיס עובייד, שיגר אליו לשכם יד תותבת משוכללת מגרמניה.

היד הגיעה לעיר דרך מחסומי הכניסה לישראל ודרך מחסומי צה"ל סביב שכם בלי שום בעיה. קפישה המשיך להנהיג את אנשי התנזים בעיר ולממנם מכספי חיזבאללה, כשהוא מצויד בידו התותבת החדשה. לאחרונה משך את ידיו, המקורית והתותבת, מהטרור והתחיל לתמוך ברגיעה.

ידו התותבת של קפישה היא רק דוגמה אחת, קצת איזוטרית אמנם, לציוד ולרכוש שיכולים להיכנס לשטח בלי בעיה, לשימושם של אנשי הטרור. עכשיו תארו לעצמכם כמה קל היה לחיזבאללה להחדיר לשטחים מאות אלפי דולרים למימון הטרור:
בהעברה בנקאית, בלחיצת כפתור.

לפי נתונים שהציג השב"כ בתחילת 2005, עם פרוץ הרגיעה מימן חיזבאללה כ-75% מהתארגנויות הטרור בגדה, באמצעות כספים שהועברו מחו"ל. ההעברות התנהלו בדרכים מגוונות, והדרך הנפוצה ביותר היתה העברה בנקאית לחשבונות פרטיים בבנקים ערביים בסניפי הגדה. איש קשר נהג למשוך את הכספים ולהעביר חבילות מזומנים קטנות לראשי החוליות, 3,000-2,000 דולר בכל פעם.

עבור כל פיגוע ירי קיבלה החוליה כ-500 שקל, ועבור פיגוע התאבדות - כ-2,000 דולר. משפחה של שאהיד מקבלת 250-100 דולר לחודש, תלוי בדרגתו של האיש ובגודל המשפחה שהותיר מאחוריו. משפחות של מפקדים שנהרגו או חוסלו בידי צה"ל זוכות במענקים נדיבים יותר. באמ"ן העריכו בשנים האחרונות את תקציבי הפעילות הצבאית של חמאס בעשרות מיליוני שקלים. וזה רק הכסף הקטן.
פיגל ועזאני
פיגל ועזאני 
מהגן לאוניברסיטה

ומה עושה מדינת ישראל בנידון? חוקרי המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, אל"מ (מיל') יוני פיגל ואל"מ (מיל') איתן עזאני, קובעים שעם כל הצער - היא לא עושה הרבה. ומדינת ישראל אינה היחידה. כל מדינות המערב, שהתעוררו לאחר הפיגועים ב-11 בספטמבר, עמדו בפני שוקת שבורה וים של דילמות: איך לשמור על חופש כלכלי ועל בנקאות חופשית, למנוע פגיעה בלתי-סבירה באזרחים המוסלמים באירופה - ובכל זאת לעצור את הכסף המלוכלך שמניע את גלגלי הטרור? וגם לאחר שהממסד כבר התעורר נשאלת השאלה - מה אפשר לעשות כדי לעצור את הכסף הזה? וגם כאן מתברר שהמאמצים נושאים פירות בוסריים, קטנים וחמוצים.

"הכסף שמגיע לפעילים הצבאיים של ארגוני הטרור הוא הכסף הקטן", אומר עזאני, "אנחנו לא אוהבים לחלק את הכסף לאחוזים, כיוון שלפי תפישתנו כולו מסייע במימון הטרור - ואת כולו צריך לעצור. אבל אפשר לקבוע שנתח עצום הולך לפעילות התומכת - משפחות השאהידים ומערכת החינוך של התנועות הפונדמנטליסטיות, שמתחילות בגן ומסתיימות באוניברסיטה ובחינוך מבוגרים. בקיצור, המעטפת התומכת והתשתית שממנה ניתן יהיה לגייס את הדור הבא של הפעילים הצבאיים".

פיגל מספר, לשם הדגמה, על העיתון המפואר שהוציא חמאס ברצועת עזה לרגל נסיגת ישראל. "מדובר בעיתון צבעוני, שמופץ ברחבי הרצועה ומכונה 'שחר הניצחון'. עיתון עולה המון כסף: הנייר, בית הדפוס, הגרפיקה, הכותבים. יש בו אפילו ציורי גבורה של החמאס. החמאס משלם לעובדים ולקבלנים ומוציא עיתון שמישהו, בחו"ל כנראה, משלם עליו". עזאני, לשעבר קצין המודיעין של יחידת הקישור ללבנון (יק"ל), ממהר לספר על העיתון בערבית שצה"ל שקל לפרסם עבור אנשי צד"ל. "שקלנו זאת ברצינות, אבל בסופו של דבר העלויות הכריעו נגד". חמאס, כאמור, מצא מימון לעיתון שלו.

לדברי פיגל ועזאני - שהציגו את מחקרם בכנס הטרור הבינלאומי שהמכון קיים בהרצליה לרגל יום השנה ל-11 בספטמבר - היקף המימון הכולל מגיע לעשרות מיליוני דולרים בשנה לפחות, ובסך-הכל ב-5 השנים האחרונות הוא הגיע למאות מיליוני דולרים. "רק הקרן הממשלתית הסעודית WAMY (ההתאחדות העולמית של הנוער המוסלמי) דיווחה בשנים עברו על תרומות בהיקף כמה עשרות מיליוני דולרים", אומר עזאני.

"הכסף גויס באמצעות קמפיין בטלוויזיה הסעודית. התורמים התקשרו ותרמו בטלפון ומשם עבר הכסף, בהוראת שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף, לא לידי הרשות הפלשתינית, אלא ישירות לידי אגודות הצדקה של חמאס בשטחים, שקיימות בכל עיר ובכל אזור ברשות". קרן תרומות סעודית נוספת, 'הוועדה הסעודית לתמיכה באינתיפאדת אל-קודס', העבירה לשטחים יותר מ-100 מיליון דולר מאז תחילת העימות עם הפלשתינים. מלבד שיטת האגודות, חלק מהקרנות מעבירות את הכסף ישירות לחשבונות הבנק של משפחות החללים או משפחות נפגעות אחרות, כדוגמת המשפחות שאיבדו את בתיהן.

חמושים פלשתיניים
חמושים פלשתיניים רויטרס

לקרנות יש שמות בעלי צליל של קרן הון-סיכון

לדברי פיגל, "הכסף הזה עובר בהעברות בנקאיות רגילות לחשבונות של האגודות, דרך בנקים ערביים. כיוון שלכל בנק כזה יש רפרנט ישראלי - בנק ישראלי שערב לו ועובד בשיתוף עמו - המפקח על הבנקים מפקח גם עליהם, כך שאנחנו לא יכולים אפילו לבוא בטענות לבנקים בחו"ל. מנהלי הסניפים של הבנקים בשטחים יודעים שהם מעבירים כסף לארגוני טרור, יודעים שאסור להם, ובכל זאת הכסף עובר.

"למה לא מונעים את זה? זו שאלה טובה, בייחוד לאחר שהאגודות האלה הוצאו מחוץ לחוק ב-2002. אבל כשישראל עוצרת את ראשי האגודות וסוגרת אותן, קמות מיד אגודות בשמות חדשים. ראשי האגודות נכנסים לכלא הישראלי ומיד מוחלפים עלידי אנשים אחרים".

אגודות כאלה פועלות לא רק מסעודיה. הן פועלות מכל מדינה באירופה שקיימת בה קהילה פלשתינית. לעתים לקרנות האלה יש אפילו שמות בעלי צליל של קרן הון-סיכון. 'אינטרפל', למשל, היא אחת הקרנות שמפעיל חמאס באירופה מאז שנת 2000 במסגרת קואליציית הצדקה Union of Good, בשמה האנגלי. "הכסף הזה" אומר פיגל, "יכול לעבור לידי ארגוני הטרור גם דרך סניף הבנק הערבי שבשדרות מדיסון במנהטן. התורמים, אגב, מקבלים קבלה יפה, שאותה הם יכולים להגיש לרשויות המס האמריקניות או האירופיות".

שיטה אחרת להעברת כספים, המשמשת בעיקר את ארגוני הג'יהאד העולמי, שחייבים לשמור על כללי זהירות חמורים יותר, היא העברה באמצעות בנקאות איסלאמית. שם הכסף כלל אינו מדווח ועובר באמצעות הבנות בסגנון 'שמור לי ואשמור לך' בין חלפנים ובנקאים מוסלמים במדינות שונות.

תמונת ארכיון
תמונת ארכיון צילומים: איי פי, רויטרס, עיבוד מחשב: דפנה תלמי

"לעקוב אחרי הכסף"

הקושי הרב להוכיח את הקשר של הקרנות לטרור, והקושי הגדול עוד יותר לעצור את זרם התרומות, הוכחו לאחר אירועי 11 בספטמבר 2001. אמנם בארצות-הברית עבר'חוק הפטריוט', שמאפשר לממשל הפדרלי להיכנס לחשבונות ולהקפיא אותם, אבל אחד המממנים הגדולים של הטרור בשטחים, ענאן ארנאות', נשפט והורשע דווקא על העברת מדים ונעלי צבא לארגוני טרור, לאחר שלא הצליחו לאסוף די ראיות נגדו על מימון טרור, ולא ניתן היה להשתמש נגדו במידע המודיעיני שנאסף.

ובאירופה כמו באירופה, עצירת מימון הטרור קשה עוד יותר. הממשלות באירופה מתקשות לקבוע שקרנות הומניטריות הן אמצעי למימון טרור. פיגל: "באירופה יש הפרדה לכאורה בין תרומות למטרות הומניטריות לבין מה שנקרא טרור, והממשלות שם לא רוצות להרגיז את הקהילות המוסלמיות. אינטרפל, שמוכרת כמסלקת כספים של החמאס, הוצאה מהחוק כאן, אבל בלונדון היא עדיין חוקית.

"האתגר הוא לא רק לזהות את הארגונים, אלא גם לשכנע את הממשלות באירופה שהקרנות וארגוני הצדקה הם מממני טרור, ולהוציאם מחוץ לחוק. בשלב השני צריך לפעול גם נגד הבנקים, שמעבירים כספים כאלה מחו"ל לשטחים, ויש לשכנע את האירופים גם בכך". פיגל מוסיף, כי "דבר אחר הוא לפעול נגד האגודה עצמה באמצעות השב"כ או גוף חקירה אחר, כך שכל איש אגודות כזה שנעצר ייחקר לא רק במישור הסיכולי, כפי שהשב"כ עושה מצוין, אלא גם בהיבט הכלכלי. לאחר שמסיימים לשאול את האיש את השאלות על'הפצצה המתקתקת', צריך לחקור אותו ביסודיות גם על המימון, אולי באמצעות הרשות להלבנת הון, ולבנות מפה מפורטת של העברות הכספים".

"ויש בעיה נוספת", ממשיך פיגל, "גם אם יש ידיעה על אדם שמקבל כספים, אין מה לעשות עם הידיעה הזאת, כי אין יכולת מקצועית לנתח את העברות הכספים ולהגיע לכתב אישום".

בשלב הבא מגיעות התביעות האזרחיות, שמתנהלות כיום נגד ארגוני הצדקה המוסלמיים בארצות-הברית ונגד הבנק הערבי. את חלק מהתביעות מנהלת המדינה, ואת האחרות מגישות משפחות של נפגעי טרור. עזאני: "יש במאבק הזה שיטה נוספת. כיוון שעצירת זרם הכסף היא מורכבת מאוד ולעתים בלתי-אפשרית, נולדה בשנים האחרונות גישה אחרת. היה בעולם קמפיין אדיר להקפאת כספי אל-קאעידה, והוא ממשיך לפעול. הגישה השנייה אומרת'אל תנסה לעצור את הכסף-תתחקה אחריו עד שתגיע למבצעי הטרור'. כאן צריך להשקיע הרבה מאוד כסף, והשיטה צוברת תאוצה בקרב הרשויות האמריקניות.

"אבל אז נוצרת בעיה חדשה: צריך שיתוף פעולה בינלאומי ומעקב של שירותי ביטחון ורשויות להלבנת הון בכל העולם. לצערנו, זה עדיין לא קורה. אנחנו קוראים להקמת ארגון בינלאומי למאבק רבתחומי בטרור: ארגון שהוא לא האו"ם אלא משהו שדומה לנאט"ו או לאינטרפול, אבל שיהיה בנוי למאבק בטרור".

המכון בהרצליה הציג לאחרונה מודל של ארגון בינלאומי כזה, עם כוחות כוננות בינלאומיים ללחימה בטרור ולהשתלטות, שיאומנו במשותף ויפעלו בחלוקה לגזרות ברחבי העולם. לצדם יופעלו גם כוחות משימה בנקאיים וכלכליים, שיתחקו אחר נתיבי הטרור לא בנמלי התעופה, במסגדים ובמערות באפגניסטן - אלא בנבכי הסייבר-ספייס של מחשבי הבנקים ואגודות הצדקה.

עדכון אחרון : 27/9/2005 17:28
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים