גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


100 העשירים של ישראל

שרי אריסון עדיין העשירה בישראל למרות ההערכות שמשפחת ורטהיימר תשתלט על ראשות הרשימה. רף הכניסה לרשימת העשירים זינק השנה ל-150 מיליון דולר. 75 המקומות הראשונים ברשימה שייכים לאנשים המחזיקים ברשותם יותר ממיליארד שקלים. לרשימה הצטרפו השנה תשעה עשירים חדשים

סופי שולמן | 23/9/2006 11:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כך דירגנו את עשירי ישראל
עושר וכסף מעסיקים אנשים במשך חלק לא קטן מזמנם, וגם חישוב עושרם של אחרים אורך לא מעט זמן. זו השנה החמישית ברציפות שמעריב נוטל על עצמו את המלאכה המורכבת של הדבקת תגי שווי לאנשים העשירים בישראל. איך אנחנו עושים זאת?

מתחילים באיסוף נתונים מפרסומים ציבוריים כגון דיווחי החברות שנסחרות בבורסה על חלוקת דיווידנדים וחבילות שכר. ממשיכים בארכיונים עיתונאיים ובשיחות עם מקורבים ועם מקורות בעולם העסקים הסובב את העשירים. המדורגים עצמם אינם נוהגים לשתף פעולה. במקרים הנדירים שהם אכן עושים זאת, מדובר בנסיונות לכווץ במידת האפשר את הערכת השווי כדי לא לעורר את עניינן של רשויות המס. בסופו של דבר מתקבלת רשימה ארוכה למדי, ממנה נחתכים רק ה‭100-‬ שהם העשירים ביותר.

מספר עקרונות בסיסיים מנחים אותנו בחישוב הערכות השווי של עשירי ישראל. עקרונות אלה גובשו ושוכללו לאורך השנים שבהן הוכן מוסף זה, אך יש לזכור כי בכל זאת מדובר באומדנים ובהערכות ולא בשווי מדויק ב‭100-‬ אחוזים.

בשלב הראשון מחושבות האחזקות הציבוריות, אם יש כאלה, בניכוי ההתחייבויות. לא תמיד ידועה הרמה המדויקת של המינוף ובמקרים אלה, שברובם מדובר ברכישת נכסים בחו"ל, הנחנו רמת מינוף של כ‭30%-‬ אצל קבלנים. לרוב מדובר ברמות מינוף גבוהות יותר, אך עם השנים מתברר גם כי אנשים שנחשבו לממונפים מאוד, בפועל הם אינם כאלה.

שווי האחזקות הציבוריות מחושב לפי השווי בבורסה ללא ניכוי מס שהמממש היה נדרש לשלם אותו אילו רצה למכור מניות. במקרים של מימושים ודיווידנדים נוכה מס של ‭.25%‬ במקרים של עסקות למכירת חברות בדקנו לעומק את נושא המס ששולם, שכן חברות ישראליות לא מעטות נהנות מהקלות מס ועל כן בעליהן אינם משלמים את מלוא המס.

במקרים המסובכים יותר של חברות בבעלות פרטית, אשר אינן מחויבות לפרסם את התוצאות העסקיות שלהן, ניסינו לקבל הערכות שווי ומידע על היקף המכירות והרווחיות. לעתים עשינו זאת תוך גזירת שווי של חברה מסוימת לפי גודל השוק שבו היא פועלת או השווי והתוצאות של מתחרותיה. במקרים שבהם לא קרו שינויים מהותיים בפעילות ולא נעשו עסקות המשפיעות על השווי, הוספנו תשואה של ‭,5%‬ תשואה מינימלית סבירה למי שיודע איך עושים כסף.

החלטות על שיבוץ בדירוג במסגרת עצמאית או משפחתית ולכן החלטות על ישראלים שמתגוררים בחו"ל, התקבלו לפי שיקול דעתה של המערכת ולאחר התייעצות עם מקורות. שער החליפין של הדולר, ששימש להמרת השווי לשקלים ירד השנה ועמד על ‭4.4‬ שקלים לדולר.
1. שרי אריסון

המובילה הנצחית
גאות במניות של כל החברות שבבעלותה שמר על המעמד הבלתי מעורער של יורשת המיליארדים

גם השנה, כמו בכל שנה מאז החל מעריב לדרג את עשירי ישראל, המקום הראשון שייך לשרי אריסון, למרות שבשלה מסוים נראה היה שסטף ואיתן ורטהיימר מאיימים על מעמדה. לאריסון הון המוערך בכ-4.5 מיליארד דולר. הונה מורכב ברובו משליטתה בבנק הפועלים, חברת שיכון ובינוי וחברת שייט התענוגות הגדולה בעולם קרניבל קרוז, שמנוהלת על ידי אחיה מיקי אריסון.

השנה נהנתה אריסון מגאות במניות של כל החברות שבשליטתה, כולל שיכון ובינוי אותה תיכננה למכור לאיש העסקים הצעיר צביקה בארנבוים. בסופו של דבר המכירה לא יצאה לפועל, אך מנכ"ל החברה החדש אורי שני, הצליח לאושש אותה ולהביא לזינוק של 40 אחוז במנייתה ב-12 החודשים האחרונים.

אריסון נחלה השנה אכזבה אחת: גניזת הרעיון

שלה להקמת ערוץ טלוויזיה שיקדם מסרים רוחניים. במשך יותר משנה ניסתה אריסון לגייס שותפים לפרויקט ובשלב מסוים אפילו הנשיא האמריקני לשעבר, ביל קלינטון, שקל להיכנס לשותפות ביוזמה. לאחרונה התייאשה אריסון מהחיפושים וחזרה להשקיע בפרויקטים עסקיים חומריים.

את הרעיונות לאפיק השקעה החדש סיפק לה כנראה בעלה עופר גלזר, שבשנה שעברה הורשע בהטרדה מינית, ולפני פחות משבועיים נדחה ערעורו. גלזר אמור להיכנס אל בין כתלי הכלא באמצע החודש הבא, ושרי תיאלץ להתרגל (זמנית) לחיים בלעדיו. למרות המשבר הזוג נשאר ביחד וגלזר אף מנסה לאחרונה לפתח עסקים משלו. הוא רכש קרקע לבנייה באילת ועל פי השמועות הוא מתכנן להתמודד על רכישת השליטה בחברת תחנות הדלק סונול.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
2. סטף ואיתן ורטהיימר

בדרכם הצנועה
מהמסגרייה הקטנה בנהריה - ועד למכירה ההסטורית והמתוקשרת למיליארדר האמריקני באפט. בעלי ישקר קרובים מתמיד לצמרת הטבלה

סטף ורטהיימר נולד בגרמניה. בגיל 11 עלה לארץ. בשנות ה-60 הקים בחצר ביתו בנהריה מסגרייה קטנה שיצרה להבים וכלי חיתוך. עם השנים הפכה המסגרייה לחברה המובילה בתחומה בעולם, שמוכרת את מוצריה לתעשיית התעופה - בעיקר להבים לטורבינות של מנועי סילון - באמצעות 60 חברות בנות המפוזרות על פני 50 מדינות בעולם. אימפריית ורטהיימר מעסיקה קרוב ל-6,000 עובדים בכל העולם, מתוכם 1,800 בישראל.

בעקבות העסקה עם באפט כמעט והפכה משפחת ורטהיימר למשפחה העשירה ביותר בישראל, וקירבה אותם מאוד למובילת הטבלה המסורתית, שרי אריסון. לצד הסכום החד פעמי שיקבלו מבאפט, ממנו הם צפויים לשלם מס של כמעט מיליארד דולר, צברו השניים סכומים גדולים לאורך השנים משום שישקר, כחברה פרטית, לא חילקה דיווידנדים ונהנתה מרווחיות גבוהה מאוד.

לצד פיתוחה של ישקר לחברת ענק, הקדיש סטף ורטהיימר מאז ומעולם משאבים וזמן רב לפיתוח התעשייה בישראל. רק לפני שבועות אחדים הוא הודיע על הקמת בית ספר תיכוני מיוחד בכפר ורדים, שיעניק תעודות בגרות, אך יכין את התלמידים לעבודה בתעשייה ולא ללימודים באוניברסיטה.

ורטהיימר נוזף בישראלים בכל הזדמנות על כך שהם התמכרו למקצועות נותני שירות ולא יצרני ערך אמיתיים כמו התעשיינים, לכן הוא משקיע רבות בחינוך לתעשייה. בשנות ה-80 הקים סטף את כפר ורדים ואת לבון, שני יישובים קהילתיים בצפון המדינה ואת גן התעשייה בתפן שאמור להיות מרכז טכנולוגיה ובית ליזמים צעירים שרוצים ליצור ולייצר. המודל הועתק כבר למספר מדינות ובאחרונה הוקם בטורקיה גן תעשייה במתכונת תפן.

סטף, בן 80, מתגורר בכפר ורדים בבית שבנה לפני שלוש שנים עבורו ועבור רעייתו יעל. בשנה שעברה התגרשו השניים אחרי סכסוך מתוקשר למדי. בשנת 1991 קיבל סטף את פרס ישראל וביום העצמאות האחרון הדליק את אחת המשואות בטקס המרכזי שהתקיים ימים ספורים לפני ההכרזה על העסקה עם באפט. בעבר הספיק ורטהיימר גם להשתפשף בפוליטיקה כשהיה ממקימי ד"ש-שינוי וכיהן כחבר כנסת מטעמה בסוף שנות ה-70.

בנו איתן, בן 55, המנהל היום בפועל את ישקר, מתגורר בקיסריה אך מחזיק בבתים נוספים ברחבי המדינה. הוא חובב מכוניות ומטוסים ומציג בתפן אוסף של מכוניות עתיקות (שגם הן נפגעו מקטיושות). איתן הוא גם בעליו של מטוס המנהלים היקר בומברדייה גלובל 5000, שמחירו נאמד בכ-45 מיליון דולר. עוד בצי כלי התחבורה של איתן ורטהיימר: יאכטה ענקית ומסוק לטיולים קצרים.

אלכס רוזקובסקי
אלכס רוזקובסקי
3. לב לבייב

לב אדום
את הפועל תל-אביב הוא לא קנה, אבל הונו של לבייב רק ממשיך לתפוח

השנה הכסף זרם אל לב לבייב מכל כיוון אפשרי. מניית אפריקה ישראל, שהפכה לאחת הפופולריות במדד המעו"ף, זינקה ב-40 אחוז בשנה החולפת. מניית אפריקה נכסים, המצטרפת הטרייה לבורסה מבית מדרשו של לבייב, כבר הספיקה לקפוץ ב-50 אחוז. על הדרך נהנה לבייב גם מהנפקתה של אלון USA בבורסת ניו-יורק, בזכות אחזקתה של אפריקה ישראל בחמישית מהמניות.

נראה כי השנה החולפת היתה רק הסיפתח בכל הקשור לפעילותו הבורסאית של לבייב, ולא רק בישראל. בשנה הבאה מתכננת אפריקה ישראל שורת הנפקות ענק של נכסי נדל"ן שהיו חבויים מעין הציבור עד היום. אחד המקבצים המבטיחים ביותר הוא פעילותה של אפריקה ישראל ברוסיה, שתונפק ככל הנראה בבורסה בלונדון.

במקביל מתוכננת גם הנפקת נכסיה האירופיים באחת הבורסות באירופה ולקינוח תגיע גם הנפקת נכסי הנדל"ן של החברה בארה"ב - כנראה בוול-סטריט. לשם ניהול ההנפקות וגם במטרה להשתתף ברפורמת בכר באופן פעיל הקימה אפריקה ישראל בית השקעות משלה, ואף גייסה עבורו חצי מיליארד שקל לפני מספר שבועות. עוד לפני הגיוס רכשה החברה, יחד עם מנורה, את חברת קרנות הנאמנות עמדה של בנק המזרחי - וגם פעילות זו תיכנס לתוך בית ההשקעות החדש.

הגאות בבורסה, שהורגשה היטב בעסקיו של לבייב, פיצתה על שחיקה מסוימת במעמדו בענף היהלומים, שהיה הבסיס הראשוני להונו העצום. אף שלבייב בן ה-50 ירד מקום אחד בדירוג והודח משלישיית העושר של ישראל, במונחים כספיים רשם הונו את אחד הזינוקים המרשימים ביותר של השנה.

לבייב החרדי פעיל מאוד בקהילה הבוכרית בישראל ובעולם, וידוע גם בקשריו בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שגם סייע לו רבות בהרחבת עסקי היהלומים. לבייב פעיל מאוד גם בקהילה היהודית ברוסיה, ומקפיד להגיע לטקסים שונים כמו הדלקת חנוכיות בכיכר האדומה או סעודות ליל הסדר.

על אף עושרו האדיר, ממשיך לבייב להתגורר בבני-ברק, שלא ממש מזוהה עם צמרת העושר, אם כי ביתו עונה יותר על ההגדרה של אחוזה. בנותיו צביה ורותי הן מנהלות בכירות באפריקה ישראל, ואילו בניו מעורבים בעיקר בעסקי היהלומים.

השנה כיכב לבייב לא מעט בכותרות מדורי הספורט כאשר כמעט רכש את השליטה בקבוצת הכדורגל הפועל תל-אביב של סמי סגול. לא מעט רכילות אפפה את הסיבות לרצונו המפתיע לקנות מועדון כדורגל, החל מהתערבות של לבייב עם רומן אברמוביץ', האיש העשיר ביותר ברוסיה ובעליה של קבוצת צ'לסי האנגלית, ועד לסיפוק דרישתו של אחד מבניו הצעירים, שמאוד אוהב כדורגל.

רובי קסטרו
לב לבייב רובי קסטרו
4. חיים סבן

זה כן לטלפון
ענק המדיה רכש את בזק והעמיק את קשריו לעולם העסקים הישראלי

בשנה האחרונה הפך חיים סבן, בן 62, לחלק בלתי נפרד מזירת העסקים הישראלית כבעל השליטה בבזק, חברת התקשורת הגדולה במשק. פרט לבזק מחזיק סבן גם בחבילת מניות של זכיינית ערוץ 2, קשת. ואולם המקורבים אליו מספרים כי כל הרכישות שעשה בישראל הן יותר מטעמים פטריוטיים ורצונו לחזור ולהתקרב לישראל ושאת הרווחים האמיתיים שלו הוא עושה הרחק מכאן - באירופה ובארה"ב.

המהלך העסקי החשוב ביותר של סבן בשנה האחרונה הייתה רכישת השליטה בחברת השידורים יוניוויז'ן שפונה לאוכלוסייה ההיספאנית בארה"ב באמצעות מספר ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו. החברה נהנית מצמיחה מטאורית בהכנסותיה בזכות הגידול המואץ בכוח הקנייה של האוכלוסייה ההיספאנית בארה"ב. על רכישתה של יוניוויז'ן התנהל מאבק עיקש בין מספר גופי ענק, כאשר סבן היה זה שניצח בסופו של דבר. תמורת החברה שילם סבן סכום עתק של 11.1 מיליארד דולר.

בעקבות עסקת הרכישה של יוניוויז'ן ולאחר ביטול מכירת פרוזיבנסאט1 הגרמנית לאקסל שפרינגר, הפך סבן לבעל אימפריית המדיה הגדולה בעולם. על פי הערכות, הוא החליט באחרונה שלא למכור בשלב זה את פרוזיבנסאט1 המפעילה שניים מערוצי הטלוויזיה הפופולריים ביותר בגרמניה, לאחר הבריא את החברה והזניק את רווחיה בעשרות אחוזים.

סבן נולד במצרים ועלה עם משפחתו לישראל ב-1957 כשהיה בן 13. בשנות ה-70 החל את קריירת האמרגנות שלו ונסע עם ילד הפלא נועם קניאל לצרפת. ואולם ההצלחה האמיתית ועמה העושר הגיעו אל סבן בנסיעת עסקים ליפן, שם צפה במקרה בסדרת ילדים מצוירת. ב-1993 שיכנע סבן את רשת פוקס האמריקנית לשדר את הסדרה פאואר ריינג'רס, שהפכה ללהיט כלל עולמי.

ב-2000 הקים על בסיס זה את הערוץ פוקס פמילי יחד עם רופרט מרדוק, הבעלים של פוקס. זמן קצר לאחר מכן מכרו השניים את הערוץ לענקית הבידור דיסני תמורת 5.3 מיליארד דולר. חלקו של סבן בעסקה היה 1.7 מיליארד דולר.

סבן מתגורר בבוורלי הילס עם רעייתו ד"ר שריל סבן וארבעת ילדיהם היידי, טיפאני, נס וטניה. עם האנשים הקרובים אליו ביותר נמנים אחיו אריה, שחי בישראל ומכהן בדירקטוריון של בזק, אדם צ'סנוף, ינון קרייז והוא גם חבר טוב של הזוג הילארי וביל קלינטון.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
5. יצחק תשובה

אם באחד מהמוספים הבאים תמצאו את יצחק תשובה בפסגת רשימת האנשים העשירים ביותר בישראל - אל תתפלאו. הוא מפלס את דרכו לשם בעקשנות והתמדה מזה כמה שנים, והשנה בהחלט קירבה אותו עוד יותר ליעד זה.

האיש שגדל במעברה בכפר יונה והתחיל את דרכו כקבלן בנייה "פשוט" בנתניה בנה את עצמו בעשר אצבעותיו באמצעות שורה של מהלכים עסקיים מבריקים. זה התחיל בהשתלטות על חברת דלק אותה רכש מידי משפחת רקנאטי ההמומה במהלך שנלמד היום בבתי ספר למנהל עסקים.

מאז עבר תשובה דרך ארוכה אל האימפריה שלו, שחולשת היום על לא מעט תחומים החל מיבואנית מאזדה ופורד, חברת הביטוח הפניקס ועד בתי זיקוק ומלון הפאר פלאזה בארה"ב. השנה החולפת הייתה עמוסת פעילות עבור תשובה וקשה להחליט מה היתה גולת הכותרות שלה.

האם זו הנפקתה המוצלחת של דלק USA שנסחרת כעת בשווי של 850 מיליון דולר בוול-סטריט, או שמא רכישת השליטה בפניקס לפי שווי של 700 מיליון דולר. רכישת השליטה בפניקס מצטרפת לרכישת חבילת מניות בחברת הביטוח מנורה בשנה שעברה, כך שכעת נמצא תשובה בדרך להפוך לאיש החזק ביותר בשוק הביטוח הישראלי.

במקביל התחיל תשובה לשווק את דירות הפאר במלון פלאזה, הכתובת המבוקשת ביותר במנהטן. את הדירות מתכננת בתו האדריכלית גל נאור ומחיריהן נעים בין 2 ל‭30-‬ מיליון דולר. מהלך רכישת המלון נתקל בלא מעט התנגדות ציבורית מצד תושבים בניו-יורק, שרצו לשמר את המלון ההיסטורי ולא להפוך אותו למלון דירות, אך תשובה התעלם מרעשי הרקע והמשיך בתוכניתו בנחישות רבה.

באותה נחישות הוא התעלם גם מלא מעט גבות שהורמו בעקבות מינוי של בנו אלעד בן ה‭26-‬ בלבד לתפקיד של סגן יו"ר קבוצת דלק, תפקיד שהופך אותו לאחד האנשים החזקים ביותר במשק. את המינוי חגג תשובה הצעיר, שעל שמו קרא אביו גם לחברת נכסי הנדל"ן שלו בצפון אמריקה, במסיבה צנועה במלון שרתון סיטי טאואר.

ואולם לא רק נצחונות ידע תשובה השנה. ההפסד הראשון, שעליו כלל לא בטוח שהוא מצטער היום היה מול נוחי דנקנר שהיה זה שקיבל לידיו את השליטה בכור. היום נראה, כי העסקה נעשתה במחיר גבוה מדי לאור נפילת מנייתה בבורסה. הפסד נוסף נרשם מול צדיק בינו, שזכה במכרז על בית הזיקוק באשדוד, ואולם גם במקרה זה אמרו גורמים הפועלים בשוק האנרגיה כי המחיר ששילם בינו אינו זול.

על ההפסד במכרז לבית הזיקוק באשדוד פיצה את עצמו תשובה ברכישת חברת הביטוח האמריקנית ריפבליק ביותר מ‭200-‬ מיליון דולר ובהתמודדות על רכישת 700 תחנות דלק במערב אירופה.

פרט לחושיו העסקיים החדים במיוחד של תשובה, הוא ניחן בתכונה חשובה נוספת שסייעה לו רבות בבניית האימפריה שלו והיא היכולת והנכונות לתגמל את הבכירים שלו. כל המנהלים הבכירים בקבוצת דלק כגון עוזי ימין, מנכ"ל דלק ‭,USA‬ איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן וכמובן - מנכ"ל דלק רכב גיל אגמון הפכו למיליונרים בפני עצמם בזכות חבילות תגמול שמותירות הרחק מאחור את יתר המנהלים בישראל.

על רקע זה לא מפתיעה גם החלטתו של פיני כהן, המנכ"ל האגדי של אפריקה ישראל, לנטוש את לב לבייב לטובת הצטרפות לקבוצת דלק. גם חתנו של תשובה, רוני אלרואי, הרוויח כעובד שכיר בקבוצה, סכום נאה שיצר לו בסיס הוני מספק לבניית אימפריה עסקית משלו.

קובי קלמנוביץ'
קובי קלמנוביץ'
6. פויו זבלודוביץ'

ויוה לאס-וגאס
הנציג הישראלי ברשימת עשירי בריטניה שכבש את בירת ההימורים

השנה גילה העולם כולו את פויו (חיים) זבלודוביץ', כשדורג השתחל היישר למקום ה-18 ברשימת העשירים היוקרתית של סאנדיי טיימסהבריטי, והונו הוערך ב-2 מיליארד ליש"ט. ההערכה הנדיבה לא התבססה רק על פעילותה של חברת הסירים הישראלית הגדולה סולתם, שייסד אביו, אלא דווקא על אוסף השקעות נדל"ן מרשימות שבצעה הקרן המשפחתית תמרס בשנים האחרונות.

עם נכסים אלה נמנים בנייני משרדים באתרים היוקרתיים ביותר במנהטן, בניינים בוושינגטון וחשוב מכל - מספר בתי מלון ובתי קזינו בלאס-וגאס. על פי הערכות, לא פחות מ-40 אחוז מהדאונטאון של וגאס שייכים לזבלדוביץ'.

קרן תמרס משקיעה לא רק בנדל"ן. אחת ההשקעות המעניינות שלה הייתה חברת דיון הבריטית שנרכשה לפני שנתיים על ידי ליפמן הישראלית, אך עדיין נכזבת למאכזבת בביצועיה. לקרן יש גם פעילות בישראל, שמנוהלת על ידי קובי בן-יעקב וכוללת את מלון דניאל בהרצליה ואת פארק העסקים שער הכרמל בחיפה. תמרס, שהוקמה על ידי שלמה זבלדוביץ' - אביו של פויו שנפטר לפני כעשר שנים - רשומה בליכטנשטיין ולכן משלמת מעט מאוד מסים, אם בכלל.

משפחת זבלדוביץ' החלה את דרכה בפינלנד, שם נולד פויו שעדיין מחזיק באזרחות פינית. עם עלייתה לישראל הקימה המשפחה את מפעל סולתם שהחל לייצר ולייצא, מלבד סירים, גם מערכות נשק. לפני כמה ספר שנים מכרה המשפחה את מניותיה בחברה למשפחת נפתלי, מבעלי מי עדן וביג מרכזים מסחריים.

זבלדוביץ', בן 54, למד באוניברסיטת תל-אביב. זה שנים ארוכות הוא מתגורר בלונדון עם רעייתו אניטה. השניים מוכרים כתורמים גדולים לאומנות ומחזיקים באוסף פרטי גדול של אומנות מודרנית. בזכות מעבריו התכופים של זבלדוביץ' בין מדינות שונות הוא שולט כיום בשש שפות.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
7. סמי עופר ומשפחתו

ואן-גוך בבית במקום תרומה
אחרי סערת מוזיאון תל-אביב התנחמה המשפחה בפריחה בכל אחזקותיה

לצד ניהול עסקיו הענפים, הכוללים את קונצרן הענק החברה לישראל ואת חברת שייט התענוגות רויאל קריביאן, השנה הקדיש סמי עופר לא מעט זמן למלחמה בדעת הקהל. עופר הציע לתרום 20 מיליון דולר להקמת אגף חדש במוזיאון תל-אביב, אך בתמורה דרש לקרוא לאגף על שמו ועל שם אשתו. הבקשה נתקלה בהתקוממות ציבורית של ממש ובסופו של דבר החליט עופר לא לתרום דבר למוזיאון ובמקום זאת קנה בסכום כפול את התמונה "מדאם ג'ינו" של וינסנט ואן-גוך.

אבל זה רק פינוק קטן עבור עופר, שראה השנה איך מניותיו בחברה לישראל מזנקות בחדות והופכות אותו ואת משפחתו לעשירים עוד יותר. כל האחזקות של החברה, בעיקר כימיקלים לישראל ובז"ן, נהנו מפריחה ואפילו טאואר סמיקונדקטור, הנחשבת להשקעה הכושלת ביותר של המשפחה, שיפרה משמעותית את ביצועיה.

בנו של סמי, עידן, משמש כיו"ר החברה לישראל ובנו אייל מנהל את עסקי המשפחה בניו יורק. בשנה האחרונה מחפשת החברה לישראל אפיקי השקעה חדשים בדמות פרויקט גדול ואחת האפשרויות שנשקלו אך לא יצאו לפועל הייתה הצטרפות לגרעין השליטה בפז שזכתה במכרז על בית הזיקוק באשדוד.

סמי עופר, בן 85, מבלה את מרבית השנה במונטה קרלו ובלונדון. בביקוריו בישראל הוא שוהה בדירת פנטהאוס במגדלי צמרת. עידן עופר גר באחת הווילות המפוארות בארסוף ששוויה נאמד ב-20 מיליון דולר. לאחרונה נפרד עידן מאשתו השלישית, שרכשה לעצמה בית בכפר-שמריהו.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
8. ארקדי גאידמק

ארקדילנד
עיר האוהלים בניצנים הכניסה אותו ללב הקונצנזוס

אם ארקדי גאידמק הכין לעצמו רשימת מטלות לשנת 2006, יש משימה אחת שהוא ודאי עמד בה בהצלחה מסחררת: חדירה לתודעת הציבור הישראלית וזכייה באהדת הקהל המקומית. גאידמק הפך ליקיר תושבי הצפון כאשר הקים את עיר האוהלים בניצנים במהלך המלחמה בלבנון, ודאג לרווחתם של הגולים בזמן שהממשלה התקשתה למצוא מענה הולם למצוקתם. ההוכחה הטובה ביותר להצלחת המהלך: גאידמק מועמד לתואר "איש השנה", בעוד שצמרת הפוליטיקה הישראלית מכינה את התירוצים לוועדת החקירה שבדרך.

היום אפשר לומר כי גאידמק, בן 54, הצליח לשבור במידה רבה את מחסום "האוליגרך הרוסי". אבל הדרך לשם לא היתה פשוטה או נטולת טעויות. הרכישה המתוקשרת של בית"ר ירושלים ופיטורי אלי אוחנה לא ממש שירתו אותו. אחר כך באה מסיבת הסילבסטר המפוארת, שאליה הוזמנו בכירי המשק וצמרת הפוליטיקאים, אך גם היא לא מיצבה אותו במיינסטרים הישראלי.

אם הולכים רחוק עוד יותר בתולדותיו של אחד האנשים המרתקים כיום בישראל, מגלים כי גאידמק בעצם התחיל את דרכו כעולה חדש וצעיר בקיבוץ בשנות ה-70. די מהר הבין גאידמק כי הסוציאליזם הקיבוצי לא מתאים לו וחתך לצרפת, שם סיפור התעשרותו המטאורית עדיין לא ברור לגמרי, אך ידוע כי הוא קשור בסחר בנשק רוסי ובעסקי יהלומים, כאשר כל הפעילות הזאת עוברת דרך אנגולה והופכת את גאידמק לאחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא המדינה האפריקנית.

גאידמק מחלק היום את זמנו בין בתים המפוארים במוסקבה ובקיסריה. בנו מתחיל להיות מעורב בעסקיו (רכש את קבוצת הכדורגל האנגלית פורטסמות'), ואילו בתו מבקרת לא מעט במועדונים בתל-אביב.

ועל כל החגיגה הזו מעיב בינתיים רק נושא אחד: חקירת המשטרה בחשד כי גאידמק היה מעורב בפרשת הלבנת הכספים בבנק הפועלים. בשלב זה לא הוגש כתב אישום כלשהו וגאידמק טוען בכל הזדמנות כי מדובר בעלילה.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
9. מיכאל צ'רנוי

מתכת לוהטת
האוליגרך נלחם על חלקו בחברת האלומיניום הרוסית

מאז התפוצצות פרשת רכישת המניות בבזק מנסה מיכאל צ'רנוי, בן ‭,55‬ לשמור על פרופיל נמוך. אף שהוא ממשיך להתגורר בביתו בסביון בישראל לא תשמעו אותו מתראיין, וגם מי שמנסה לגשש את דרכו ולהזכיר את שמו של צ'רנוי בכתבה זו או אחרת צפוי להיתקל בהתנגדות נחרצת מצד עורכי דינו.

צ'רנוי הגיע לישראל ב‭1994-‬ לאחר שחתול שחור עבר בינו לבין שותפיו באותה עת ברוסאל, חברת האלומיניום הגדולה ברוסיה. צ'רנוי ואחיו לב, שמתגורר כיום בלונדון, היו בין אנשי העסקים הראשונים שזיהו את פוטנציאל ההפרטות בברית המועצות המתפרקת, והם ידועים כאנשי העסקים הראשונים שצמחו בה, גם אם דרכי הפעילות שלהם היו לעתים שנויות במחלוקת.

עד היום לא ברור כיצד בדיוק איבדו האחים את מניותיהם ברוסאל, אך בתקופה האחרונה הנושא חזר לכותרות. אולג דריפסקה, שנחשב היום לאיש העשיר ביותר ברוסיה עם הון שנאמד ב‭14-‬ מיליארד דולר ובעל השליטה ברוסאל, החל לגייס משקיעים זרים לחברה ולחשוף אותה בפניהם. על רקע זה חזר צ'רנוי לתמונה, כשהוא תובע להחזיר לו 20 אחוז ממניות החברה, שמהן נושל לטענתו בשנות ה‭.90-‬

אם אכן יתבע את דריפסקה ויזכה, מדובר בסכום עתק של 3 מיליארד דולר, שיצטרף להונו המרשים בכל מקרה. בעל מניות גדול נוסף ברוסאל הוא לא אחר מאשר רומן אברמוביץ‭,'‬ אוליגרך יהודי-רוסי שמתגורר בלונדון.

יחסי ציבור
יחסי ציבור
10. מוריס קאהן

והיאכטה שטה
מי צריך לעבוד כשאפשר לטייל עם היאכטה

מוריס קאהן, בן 78, ממשיך לשייט ביאכטה רחבת הידיים שלו, שמקפידה לא להיכנס למים טריטוריאליים של מדינה כלשהי במטרה לא לשלם מסים. קאהן, שעשה את הונו בקבוצת עורק, לא מעורב כיום בעסקים, ואת עיקר זמנו מקדיש לאהבתו הגדולה - הים. במסגרת זו הוא גם הבעלים של מצפים תת-מימיים ובהם גם זה של אילת, והוא מתנדב בעמותת צלול שמתנגדת להצבת כלובים לגידול דגים במפרץ אילת.

קהאן הגיע לישראל בשנות ה-50 מדרום-אפריקה והסתייע בתחילת דרכו בכספי המשפחה כבסיס לפיתוח עסקים. ההצלחה הראשונה היתה בזכייה במכרז להפקת דפי זהב, שסללה את הדרך להתעשרות המרכזית של קאהן ושותפיו האחים מיתר - אמדוקס. לאורך השנים הקפיד קאהן לממש את מניותיו בחברה, וכך הפך לאחד האנשים הנזילים ביותר ברשימת עשירי ישראל.

הצלחות נוספות של קבוצת עורק, אם כי לא בסדר גודל של אמדוקס, היו חברת השידורים בכבלים ערוצי זהב וחברת התקשורת קווי זהב, שגם בהן מיהר קאהן לממש את אחזקותיו. אשתו של קאהן נפטרה באחרונה ומי שנחשב היום לאחד האנשים הקרובים ביותר אליו הוא בנו בנג'י.

יחסי ציבור
יחסי ציבור

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים