בצל ההפגנות: הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל תובא היום לאישור הכנסת

הארגונים המתנגדים לרפורמה בטענה לקשר בין הון ושלטון הפגינו מול הכנסת וחילקו את "עוגת המדינה". מטה המאבק: "אם תאושר הרפורמה נפנה לבג"ץ"

עידו אפרתי ולירן דנש | 20/7/2009 7:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הרפרומה להפרטת קרקעות המדינה תובא היום לאישור הכנסת, בעוד הגופים המתנגדים נוקטים פעילות אינטנסיבית לבטל את רוע הגזירה בכל דרך אפשרית. בשבועות האחרונים פועלים הארגונים במישור הציבורי, הסיעתי והתקשורתי. ואתמול הגיע המאבק לשיא.

לאחר ששלחו מכתבים לכל חברי הכנסת, שאליהם צורפו שקיקי "אדמה למזכרת", פשטו בסוף השבוע פעילי התנועות המתנגדות על אתרי נופש וחילקו מאות שקיות למטיילים.
מפגינים נגד הפרטת הקרקעות
מפגינים נגד הפרטת הקרקעות צילום: מטה המאבק

תחת הכותרת "ביבי מוכר את ישראל" יצאו אתמול כ-800 פעילים להפגנה מול הכנסת. כאקט של מחאה הכינו המפגינים עוגת ענק ‭2X4)‬ מ‭('‬ בצורת מפת ישראל, שממנה נחתכו פרוסות על ידי פעילים המחופשים לראש הממשלה וחולקו ל"בעלי הון".
מחפשים נקודת תורפה

המתנגדים המשיכו לחפש נקודות תורפה נוספות במתווה החוק המובא לאישור, בדגש על נקודות החיכוך עם בעלי ההון. לטענתם, במועצת רשות המקרקעין החדשה שתוקם יש רוב לנציגי משרדי הממשלה, הנתונים ללחצים פוליטיים.

"מבדיקה שערכה הקואליציה ברשימות מוסדות המפלגות הגדולות, מתברר כי חברים רבים במפלגות עוסקים בתחום הנדל"ן כקבלנים, מתווכים ויזמי נדל"ן. העוסקים בתחומים אלה עשויים להיות המרוויחים העיקריים מהרפורמה", נכתב בהודעה לתקשורת.

בנוסף, טוענים בקואליציה, העברת סמכויות אל הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה, שהואשמו לא אחת בפוליטיזציה ובייצוג האינטרסים של ראשי הרשויות המקומיות, תקל על חברי מפלגות העוסקים בתחום הנדל"ן לקדם את תוכניותיהם.

"הרפורמה שלטענת ראש הממשלה באה להסיר חסמים בירוקרטיים מהאזרח הקטן, אכן תסיר את החסמים הללו - אולם דווקא

לאילי נדל"ן ואילי הון שמקורבים למפלגות הגדולות. בעקבות הרפורמה, כלל לא יהיה משנה איזו מפלגה תהיה בשלטון, מכיוון שהשליטה הבלעדית של השרים במועצת הרשות תאפשר למקורבים למפלגה השלטת באותה עת להיות קרובים יותר לצלחת", טוענים בקואליציה.

לטענתם, ברגע שהבעלות בקרקע תהיה פרטית, המטרה תהיה למקסם את הרווח, בין אם על ידי שינוי ייעוד הקרקע ובין אם על ידי בניית דיור יוקרה, דבר שימנע הקמת דיור בר השגה לזוגות צעירים ולמעמד הביניים באזורי ביקוש.

"אם תאושר הרפורמה, בכוונתנו לעבור לפעול גם במישור המשפטי ולהגיש עתירה לבג"ץ", אמר למעריב עסקים אורי מתוקי, דובר ארגון מטה המאבק בהפרטת הקרקעות.

במקביל, אתמול התכנס המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה בבית ברל לשאלה האם חברי סיעת העבודה רשאים להצביע בעד הפרטת הקרקעות, בניגוד לחוקת המפלגה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים