שער הדולר עלה היום ל-3.781 שקלים

נמשכת מגמת היחלשות השקל: הדולר עלה היום ב-0.026%, ושערו היציג של היורו התחזק ב-0.188% ל-5.4887 שקלים. נשיא איגוד לשכות המסחר: "די להתבכיינות ולהפעלת לחצים על הממשלה בכל הקשור להגנה על הדולר"

nrg מעריב | 9/9/2009 15:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
המסחר במט"ח מוסיף להתנהל במגמת היחלשותו של המטבע המקומי. הדולר עלה היום ב-0.026% ושערו היציג נקבע על 3.781 שקלים. היורו התחזק היום ב-0.188% ושערו היציג נקבע על 5.4887 שקלים.

אמש, רכש בנק ישראל סכום עצום של 800 מיליון דולר. בעקבות הרכישות, עלה שערו היציג של המטבע ב-0.61% ונקבע ברמה של 3.78 שקלים. לאחר פרסום השערים היציגים התחזק המטבע במסחר הבין-בנקאי והגיע ל-3.797.

עם זאת מומחים צופים, כי ההתערבות של פישר במסחר במט"ח לא תביא לשינוי המגמה בשוק ושער הדולר ימשיך לרדת גם בימים הבאים לכיוון 3.70 שקלים. הסיבה: פער הריבית בין השקל לדולר, היחלשות הדולר בעולם והעודף השוטף במאזן התשלומים. הבנק צפוי להמשיך ולהתערב במסחר אם שער הדולר יצנח מתחת 3.77 שקלים.

"די להתבכיינות ולהפעלת לחצים על הממשלה בכל הקשור להגנה על הדולר. הדולר נחלש כתוצאה מחוזקו של המטבע הישראלי הנובע, בין השאר, מחוזקה המוכח של הכלכלה הישראלית והחלשות הדולר בעולם בכללו". כך אמר היום אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר בכנס הבינלאומי של לשכות המסחר האירופאיות.

לדברי לין, יש לפתח את קשרי המסחר עם מדינות באירופה, מבצעות עסקאות ביורו ומטבעות אחרים שאינם דולר, ובעיקר עם 17 המדינות האירופאיות שאינן חברות באיחוד האירופי. "יש גבול למה שמדינה יכולה לעשות בתנאים של שוק חופשי בהגנה על שער המטבע שלה", אמר.
"פישר יצטרך תותחים כבדים יותר"

שער הדולר צנח ב-6.2% בחודשיים, וב-12% ב-4 חודשים, מ-4.256 שקלים בסוף אפריל ל-3.757 שקלים כיום - ירידה של 50 אגורות, בעקבות היצעים כבדים במסחר במט"ח והיחלשות הדולר בשוקי הכספים בעולם. ההיצעים הגדולים בשוק המט"ח בישראל הם של משקיעים ובנקים זרים שחוזרים להשקיע במשק ובבורסה.

בנק ישראל עוקב בדאגה אחר צניחת שערי הדולר והיורו, ובחודשים הבאים ייאלץ לרכוש מיליארדי דולרים כדי למנוע צניחת שער הדולר, בעקבות העליה בפערי הריבית שקל-דולר. בחודש שעבר רכש הבנק 4.1 מיליארד דולר, בנסיון לייצב את שער הדולר מעל 3.80 שקלים, אולם ללא הועיל. שער הדולר המשיך לרדת בהדרגה לכיוון 3.70 שקלים, בעקבות היצעים כבדים מצד בנקים ומשקיעים זרים.

אתמול צלל הדולר לשפל שנתי אל מול היורו. לחולשת הדולר תרמה גם הצהרת האו"ם מאתמול, שקראה לצמצום תפקידו של הדולר בסחר הבינלאומי על ידי יצירת מטבע עולמי חדש שיגן על

שווקים מתעוררים מספקולנטים.

בפינוטק מציינים, כי חידוש הדאגה של המשקיעים בנוגע למעמד הדולר כרזרבת מט"ח עיקרית, יחד עם הדאגה של סין באשר להדפסת הדולרים בכדי לממן אג"ח ממשלתי, מכבדים על המטבע האמריקאי. עוד מעריכים בחברה, כי לאחר תקופת חגי הקיץ, הראלי של הצמד יורו-דולר עשוי לצבור כוח נוסף על רקע הגדלת היקפי המסחר והנזילות בשווקים הפיננסיים.

בחדר המסחר של איטריידר מציינים היום, כי פישר הולך נגד הלך הרוח בעולם במלחמתו על השטר הירוק, ומעריכים שנוצר מצב בלתי אפשרי.

"בנק ישראל יצטרך לשכלל את אסטרטגיית הרכישות שלו משום שלהערכתנו לא יוכל להמשיך לרכוש דולרים בעוצמה אדירה כפי שעשה אמש, לאורך זמן", מעריך יניב ברוך, מנהל חדר המסחר באיטריידר. "לדעתנו המשך היחלשות הדולר בעולם תחייב מציאת כלים חדשים לטיפול בבעיית השקל החזק, כשבמלחמה הזאת פישר יצטרך תותחים כבדים יותר בכדי לנצח".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים