בן דב חווה התעלות

"איך יודעים בשמים לקצוב לנו את זמן החיים ולכוון את גלגל התיקון?", שאל אילן בן דב (שקנה את פרטנר לפני שבועיים ב-5.3 מיליארד שקל) בעיניים נוצצות את מורו ורבו הרב יאשיהו פינטו. מסע עם חסידי הרב פינטו לקברו של הרב הצדיק אליעזר יצחק פאפו בסילסטרה, בולגריה

שלום ירושלמי | 11/9/2009 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הרב יאשיהו פינטו: "אילן בן דב צדיק. איש עם אמונה. אמונה ישרה. איש צנוע. איש אמת".
ג'קי בן זקן: "והוא עוד גר ברמת אביב".
בן דב: "בבית שכור".
הרב פינטו: "קיבלת מלכות, זו עבדות, אבל אותו דבר. וזה רק תחילת הדרך".
(סמול טוק באוטובוס בשדה התעופה בוארנה בין הרב הנערץ פינטו והטייקונים).

הרב יאשיהו פינטו ישב במרכז השולחן, שעליו נפרשה מפה לבנה גדולה. מסביב הקיפו אותו אלף איש. הוא אחז בידיו יומן ספירלה קטן, עליו שרבט כמה מסרים, שיהפכו לפתע לשיעור ארוך ומרתק, ויסתיימו בתפילה רועשת ואקסטטית של המוני המאמינים שהגיעו שלשום לסילסטרה בולגריה, ברכבת אווירית ארוכה, והחרידו את העיירה הכבדה והמנומנמת.
הרב פינטו עם אילן בן דב
הרב פינטו עם אילן בן דב יוסי אלוני

מדי פעם יציץ הרב שמאלה אל ציון הקבר של הרב אליעזר יצחק פאפו, שמכונה גם הפלא יועץ. לפני מותו הטרגי ב-1828 הודיע הרב הצדיק שכל המשתטח על קברו אחרי טבילה, אמירת תהלים ותפילה בכוונה גדולה "ייפקד בדבר ישועה ורחמים". והנה כולם כאן, שבוע לפני ראש השנה והימים הנוראיים, מבקשים לנצל את ההזדמנות החד-פעמית לקבל קצת כוח, בעיקר בימים של משבר כלכלי חריף.

כולם זה כולל כולם, אליטות ופשוטי עם, עשירים ועניים, חרדים וחילונים, סלבריטאים ועמך ישראל. סביב השולחן הקטן במרכז האוהל המאולתר, בצמוד לרב פינטו, ישבו אנשים ששווים מיליארדי דולרים.

למשל, אילן בן דב שקנה רק לפני שבועיים את חברת פרטנר הבינלאומית ב-5.3 מיליארד שקל. הוא אחז בחוזקה את ידו של הרב, דמות יוצאת דופן בפני עצמה שעוד יסופר בה בהמשך. העינייים של בן דב נצצו.

כאשר הרב נשא תפילה הוא התכבד להחזיק מול עיניו את ספר הסליחות. כאשר הרב ביקש לשמוע שאלות התעניין בן דב לדעת "איך יודעים בשמיים לקצוב לנו את זמן החיים, ולכוון את גלגל התיקון?". היו לו גם סוגיות קשות לברר בנושא החלומות. "הרגשתי שם התעלות", אמר בן דב בערב, לפני שניגש למחלקה הראשונה במטוס בדרך הביתה. גם לבן דב עוד נחזור.

דוד גולדפרב, טייקון בינלאומי, מחזיק בקרן השקעות בדרום אמריקה ששווה 12 מיליארד דולר. הוא אולי האיש המקורב ביותר לרב. גם הוא ישב שם. אדוארדו אלשטיין, שם לא מוכר בארץ אבל ידוע מאוד בארגנטינה התפלל לצדו.

המיליונר ג'קי בן זקן, איש עתיר נכסים בפני עצמו ישב עם חצי חיוך ונדד עם התפילה לעולמות אחרים. 16 שנים הוא מכיר את הרב פינטו, שמחלק את זמנו בין ירושלים ועירו, אשדוד, עם גיחות לכל פינה על הגלובוס.

לפני שנתיים רכש בן זקן את קניון הארנה בהרצליה ב-130 מיליון דולר. את ההצלחה העסקית הגדולה שלו הוא מייחס לרב, והיום הוא בין האנשים שמחזיקים את המוסדות שלו בכל העולם. בן זקן היה גם האיש שחיבר בין הרב לבן דב, שותפו לשעבר.

חבר נוסף של בן זקן, הכדורגלן חיים רביבו, מקורב מאוד לרב פינטו. יודעי דבר מספרים כי הרב היה זה שהמליץ לו שיעזוב את הארץ בדחיפות וייסע ללוס אנג'לס. גם לב לבייב אמור היה להגיע לסילסטרה עם איש העסקים אברהם נניקשווילי, אבל הבולגרים לא נתנו אישור נחיתה למטוס הפרטי שבו טסו.

האנשים עם העוצמה הכלכלית העצומה הזו, כך מתברר, זקוקים לתמיכה צמודה. "ככה אני מרגיש שאני לא לבד. מישהו עומד לידי", אומר בן דב.

ג'קי בן זקן מפרט. "אתה מקבל הצעה עסקית. אתה מספר לרב, מעדכן אותו. הערך המוסף בכל הסיפור זו התמיכה המוראלית. מבחינתי הוא סוג של פסיכולוג. כל הטייקונים שנמצאים פה צריכים מקום שבו הם יכולים לפתוח את הלב".

"הם הרי מצליחים וחושבים שהם הכי חכמים בעולם. שהם גאונים. אז אתה מחפש אדם שהוא יותר חכם ממך, מי שייתן לך את הפטיש בראש כשצריך. שיוריד אותך מהעננים. הרב מזכיר לך תמיד שיש עולמות ואנשים אחרים שצריכים עזרה".

קנית את הארנה בהרצליה. זו אולי עסקת חייך, אבל החנויות שם פתוחות בשבת. זו גם הסיבה שמוטי זיסר מכר לך את העסק.

"אני יודע שזו בעיה הלכתית ויודע מה תהיה התשובה של הרב, אז במקרה הזה אני לא שואל. זה לא פייר. אבל בכל זאת, איפה כאן חכמת הרב? במפגש הראשון בינינו אחרי שחתמתי על העסקה היה קהל גדול. הוא בירך אותי ואיחל לארנה שתצליח במידה כזו, עד שבעלי העסקים יוותרו על הפדיון שהם עושים בשבת. ככה הוא עקץ אותי על הדרך. כולם גם הבינו את המסר".
אתה ליד הקצב הננס

אז עכשיו תסגור את הקניון בשבת?

"לא. אני מאמין שאם ילך טוב הסוחרים יסגרו בעצמם בשבת".

היתה עסקה שהרב פינטו פסל לך?

"ועוד איך. לפני שנה עמדתי לקנות את אוסיף. העסקה כבר נחתמה. יום לפני ההכרזה הרב דיבר איתי. סיפרתי לו וביקשתי ברכה. הרב אמר 'לא יעשה את העסקה'. אמרתי לו 'אי אפשר, כבוד הרב, השותף מגיע מחר. הכל סגור'. הוא חזר ואמר 'לא יעשה את העסקה'. ביטלתי הכל. ארקדי גאידמק קנה בסוף את החברה והוא התרסק יחד איתה ברעש גדול".
 

הרב פינטו וג'קי בן זקן
הרב פינטו וג'קי בן זקן אדי ישראל

השיעור שנשא הרב פינטו על פי הקבר הלך בינתיים והתארך. הוא נע קדימה ואחורה, ומדי פעם עצם את עיניו. אריה עמית, ניצב לשעבר במשטרה ומפקד מחוז ירושלים, עלה על כיסא גבוה והתנדנד, כדי להאזין לדרשה. גם סגנית השר לענייני גמלאים, לאה נס, והזמרת שרית חדד התקרבו לקדמת האוהל בעזרת הנשים כדי לשמוע טוב יותר.

איש לא זז ממקומו, חוץ מהאנשים שמיהרו למקווה הסמוך. הרב מספר כי הבולגרים שניסו להרוס את הקבר של הפלא יועץ במלחמת העולם הראשונה, אחרי שהרסו את כל הקברים בסביבה לא הצליחו להתמודד עם האבן הקשה, התייאשו והניחו לה. לפני שנתיים שיפצו אנשיו של הרב את האזור ובנו את המקווה בקרבת מקום.

ובכל זאת, המחזה נותר הזוי ברמות גבוהות. אחוזת הקבר מונחת בתוך שכונת עוני של ממש. צמודים לה מוסך ישן, מפעל לבלוקים וקזינו מקומי שהתחפש להיות מפואר. פועלים בולגריים קשי יום שחזרו בערב מעבודתם טיפסו במהירות לבתים גבוהי הקומה והמוזנחים. מעליות אין שם. רבים מהם יצאו למרפסות בחצי גוף עירום, מפאת החום, והציצו מגבוה בהתרחשות היהודית הרועשת מתחת לבית.

אחדים מהם ניצלו את האירוע כדי למכור מזכרות, אבל איש לא קנה. אחרי הסעודה ראיתי נשים ובנותיהן מגיעות לאוהל ומלקטות שיירים. כל כך עצובה הסביבה. כל כך שמחה ההילולה.

הרב פינטו נותן את שיעוריו באינטונאציה מיוחדת שעולה לגובה עם תחילת המשפט ויורדת בסיומו. הוא פלא יועץ בפני עצמו.
הטיעונים שלו מורכבים מאוד והוא משתדל לתבל אותם בפסוקים מהמקרא, מביא לשומע הלכות ומשניות שכרוכים במעשיהם של גדולי התורה לדורותיהם ומוסיף סיפורים עממיים בגובה העיניים.

לפעמים נדרשים כוח ריכוז והקשבה גדולים כדי לעקוב אחרי גלגולי האירוע, אבל מוסר ההשכל והמסרים חדים מאוד, ובדרך כלל מפתיעים ומעוררים אי נוחות. "אם אבא שלך בא לגנוב בביתך בלילה אסור לך להרוג אותו, כי הוא לא יהרוג אותך", אמר הרב באוטובוס שנסע לקבר. "אבא לעולם אינו הורג את בנו. לעומת זאת אם הבן בא במחתרת לפרוץ את הבית של אביו מותר לאב להרוג אותו, כי אם הוא יתבייש הוא עלול להרוג גם את אביו".

הרב יורד עם מאזיניו לפרטי פרטים, מתחיל בקריאת שמות נכונים בלידה, ניקיון הבית ועד גזירת ציפורניים. הידע שלו הוא כנראה אינסופי. אילן בן דב שמע ממנו במטוס את הסיפור על שמעון בר יוחאי שעלה השמיימה והתעניין לדעת ליד מי יישב.

"אתה תשב ליד הקצב הננס", אמר לו הקדוש ברוך הוא. בר יוחאי נעלב. "זה מה שמגיע לי?", שאל. "הקצב הזה הלך מדי פעם לנמל לקנות סחורות", הוא נענה. "פעם הוא נכנס לבטן האנייה ראה 500 עבדים יהודים ושחרר אותם בכל כספו. כאשר ביקש להשיא אחת מהם לבנו ולפני החופה והקידושין היא אמרה לו שהיא רוצה להתחתן עם אחד העבדים. הרב ביטל הכל".

"אתה רואה", מתמוגג בן דב, "במעשה אחד טוב אתה יכול עוד לשבת ליד בר יוחאי מול כיסא הכבוד".

סיגוף, יושר, פשטות

הרב יאשיהו פינטו, רק בן 38, הוא באמת דמות מיוחדת במינה. רק הייחוס המשפחתי מעמיד אותו בפוזיציה של כבוד בעיניי מאמיניו. מצד אחד הוא נצר לרבנים ממשפחת אבו חצירא, נכדו של הרב ישראל אבו-חצירא הוא הבבא סאלי הידוע.

מצד שני הוא נינו של הרב חיים פינטו, מחשובי הרבנים בתולדות יהדות מרוקו. בגיל 20 הוא נישא לרבקה, בתו של הרב הראשי של ארגנטינה, הרב שלמה בן חמו. לבני הזוג שלושה ילדים. לפני שבע שנים הוא הגיע לניו יורק לקבלת טיפול רפואי, ומאז הקים שם ישיבה גדולה, שהפכה מוקד לעלייה לרגל של הפוליטיקאים והטייקונים המקומיים, ביניהם ראש העיר מייקל בלומברג.
 

הרב פינטו וג'קי בן זקן
הרב פינטו וג'קי בן זקן יוסי אלוני

יצחק תשובה הוא אחד החברים הקרובים שלו. פינטו היה האיש שתקע את המזוזה במשקוף במלון פלאזה במנהטן שאותו רכש לפני כמה שנים.

הרב הכריזמטי מטיף מצדו בלי הרף לסיגוף ויושר, פשטות וצניעות. הוא גם נראה פשוט הליכות, בעל שיער וזקן שלא ראו תספורת מזה שנים. הוא גם ממעיט באכילה ושתייה. אנשיו של הרב מקפידים להציג אותו כאנטי-תזה מובהקת לתופעת החצרות והבבות ברחבי הארץ.

"דרך הנהגתו של האדמו"ר רבי יאשיהו שליט"א נטולת גלימות משתפלות ונעדרת קמעות מקופלות בחשאי", נכתב בספר שמתאר את פועלו, "לא יישמע אצלו קול מלחשים ולא יטופטפו רזי סגולות. הוא אינו צנוף במצנפות תמירות, ודמותו אינה חורשת סודות".

גם בשטח הרב פינטו נשמע רציונליסט, חומק ממיסטיקה, לא מעגל פינות ולא מייפה את המציאות. הוא יודע שהעולם אכזר, הוא מכיר ביצר לב האדם, הוא משוכנע שהאנשים עדיין כפויי טובה.

"הגאון מווילנא", כך הוא מספר, "קיבל את האנשים שלו, יעץ להם, בירך אותם אבל הקפיד לתת לכל אחד אבן קטנה. שאלו אותו 'למה אתה עושה ככה?' והוא הסביר כי הוא יודע שכל מי שקיבל ממנו עצה טובה יחזיר לו במעשה רע. 'ואם זה כך אני נותן להם אבנים קטנות שלא יזרקו עליי בחזרה סלעים".

הרב פינטו, מספרים אנשיו, שונא כסף ופוליטיקה. את המוסדות שלו מנהלים אנשי מקצוע שלא לוקחים שקל מהמדינה. פינטו לא מחזיק שום רכוש בבעלותו. לפוליטיקה הוא קורא הכלאה של חנופה וצביעות.

לא מזמן הופיע כרך ראשון בסדרה "מחשבת היהדות" שכתבו מקורביו. "הספר מכניס את האלוקים לתוך כל בית בארץ וישבור את החומות שבנתה הפוליטיקה בין התורה והישראלים החילונים", אמר הרב.

גם אני מקבל מסרים

השיעור הארוך על פי הקבר הסתיים. החלו הסליחות. הרב אחז בחוזקה בידיהם של בן דב ואדוארדו אלשטיין והחל לזמר בקול גדול. מקהלה של אלף איש ענתה לו בדבקות. מסביבו לא הפסיקו להסתובב שני אנשי העסקים משה עזיזה ויוסי עמוס שעזבו הכל ומקדישים לו את חייהם.

הם קירבו לשולחן הכבוד את האנשים שהרב רוצה ביקרם, והרחיקו אחרים. איש העסקים שרון בן הרוש, בעל חברת הובלות גדולה בניו יורק ואחד מבעלי הנדל"ן הגדולים בעיר הגיע. אילן בן דב ביקש, ובן הרוש מצא את עצמו מהר בתוך המתחם היוקרתי.
 

שרית חדד ואבי גואטה בדרך לטיסה עם הרב פינטו לבולגריה
שרית חדד ואבי גואטה בדרך לטיסה עם הרב פינטו לבולגריה יוסי אלוני

"מה שקורה בניו יורק עם הרב זה בדיוק מה שיש גם בישראל ובבולגריה", דיווח בן הרוש. למתחם הקבר הוכנס ספר תורה שהובא מהארץ. התפילה הפכה לאירוע המוני של שירה וריקודים סביב המצבה.

סגנית השר לאה נס עטתה על ראשה מטפחת גדולה וניגשה להדליק נרות יחד עם בנה. גם שרית חדד בחליפה שחורה ומשקפי שמש הדליקה נרות, אבל סירבה להתראיין.

הבולגרים הסקרניים החלו להקיף את האזור והביטו על המתרחש בעינייים משתאות. בשנה שעברה, מסתבר, הגיע לאירוע גם ראש העיר של וארנה, העיר הקרובה. על פי הסיפור שנפוץ גם בבולגריה פרצה בסילסטרה במאה ה-19 מגפה גדולה. הרב אליעזר פאפו הודיע לכולם שהוא הולך להחזיר את נשמתו לבורא, ומיד תסתיים המגפה, וכך אכן היה. מאז הוא זוכה גם שם להערכה גדולה.

אילן בן דב החל לזוז החוצה. הוא ישב על המדרכה שמול המתחם וניהל שיחות ממושכות עם הארץ. העסקה של פרטנר שגם עליה בירך הרב עדיין לא הושלמה, הוא אמר. "רק השבוע יצאנו בהנפקה גדולה, אולי אחת הגדולות שהיו כאן לאחרונה", הוסיף .

בן הרוש עמד לידו ולא הפסיק להתפעל. הרב פינטו עלה בינתיים לאוטובוס, ושני עוזריו הנאמנים פתחו את הדלת בפני האנשים שביקשו עצה וברכה. הטקס חוזר על עצמו בכל מקום. המאמינים כורעים, מנשקים את ידיו והוא אוחז בהם בחוזקה וממהר לירות את עצותיו במהירות. "לכל אדם לוקח חודשים כדי ליצור קשר רגשי ואישי עם מישהו", אומר בן זקן. "אצלו זה בשניות".

בן דב חזר ודיבר על התעלות הנפש. "עשינו היום מעשה טוב. כמה הזדמנויות יש לנו לעשות מעשה טוב, לא לעשות רע ולנקות את הנפש ואת המחשבות?"

פעם אמרת שאתה זורבה בודהיסטי.

"אני יהודי גאה שכל הזמן נושא תפילה. האדם הוא מכלול שלם, שלוקח משהו מכל דבר. אני נושא תפילות, מקבל ברכות. למילה יש ערך עליון בעיניי. כולנו מתפללים וחושבים מה יהיה. מי שצריך בשביל זה שטריימל זה בסדר גמור, אבל לא בהכרח".

אתה ער לגל הרוחניות ששוטף את הארץ?

"זה הבסיס של העם היהודי".

מה דעתך על שרי אריסון והמסרים שהיא מקבלת?

"נפלא. אתה לא מקבל מסרים? אני לא מקבל מסרים? אתה יכול לקרוא לזה גם אינטואיציה".

אריסון מתייחסת למסרים שהיא מקבלת כמו אל נבואות.

"אפשר להסתכל על זה בצורה שונה. כל אחד חושב על העתיד. כל אחד מסתכל על זה בצורה אחרת".

איזה עתיד כלכלי אתה צופה לנו השנה?

"בסדר גמור. אני ישבתי תקופה ארוכה עם הרבה מזומנים ביד. לא רציתי לעשות עסקה עד שלא תגיע הציפור עם עלה הזית. עכשיו יש תיקון".

הימים של ליפתא

וכדי להשלים את הסיפור על מגוון המאמינים של הרב פינטו נספר על שמעון ברדה, שיצא עם מכוניתו מבוקרשט ורדף אחרי האוטובוס של הרב עד שהשיג אותו בדרך לשדה התעופה ועלה לנשק את ידו.

ברדה היה מראשי כנופיית ליפתא, ותכנן לפי החשד לפוצץ עם חבריו את מסגדי הר הבית. הוא נידון לשמונה שנות מאסר, אבל מאז צבר עבירות ושנות מאסר רבות. עכשיו הוא התגלגל לבוקרשט יחד עם חבר שהגיע אתו לבולגריה.

אפשר לחזור אתך לימים של ליפתא?

"עזוב, היינו ילדים. מי שיחקור באמת יידע שאני האיש שמנע ברגע האחרון את פיצוץ המסגדים. תאמין לי. אין לי אינטרס".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים