בנק לאומי בידינו. ביג דיל

שום דבר לא ייצא לציבור מכך שבנק לאומי יימכר לו. מהמכירה ייהנו אלה שתמיד נהנים: החתולים השמנים

הדר חורש | 30/9/2009 10:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בפרוס השנה החדשה נפלה הכרעה במשרד האוצר: במלאת 26 שנה להלאמתו, יופרט הבנק הגדול במדינה, בנק לאומי, ויימכר לציבור. הפרטה היא יעד מרכזי של המדיניות הכלכלית.

התוכניות להפרטת הבנקים נרקמות כבר 23 שנה. ההצלחה הגדולה ביותר בהפרטת הבנקים הייתה מכירת השליטה בבנק הפועלים למיליארדר האמריקאי תד אריסון ושותפיו בספטמבר ‭.1997‬ אריסון זכה בעסקה ללא קושי מיוחד: הוא היה המציע היחיד.

רק במהלך העשור האחרון הצליחה המדינה להשלים את מכירת החזקותיה בבנק המזרחי לאחים סמי ויולי עופר ואת השליטה בדיסקונט למתיו ברונפמן, שהיה מציע יחיד. ב-2006 כמעט נמכר בנק לאומי לשותפות השקעות סרברוס-גבריאל, שהגישה הצעה יחידה לרכישת השליטה, אולם העיסקה הסתבכה ובמאי האחרון פרשה הקרן מהעסקה ומכרה בשוק את המניות שרכשה מהממשלה.

המשבר העולמי כיווץ את כמות הכסף בעולם ואת הונם של המתעניינים הפוטנציאליים בהפרטת בנק לאומי ועורר מחשבות חדשות על משמעות השליטה והבעלות על הבנקים. בוול סטריט, מרכז הבנקאות העולמית ומודל החיקוי שלנו, נוכחו לדעת שהלאמת בנקים אינה מילה גסה ושהפרטת יתר של הפעילות הבנקאית עלולה להיות מסוכנת.

מאז המשבר מנוהלים המוסדות הבנקאיים האמריקאיים על ידי המדינה ובאמצעות הנהלותיהם ה"פרטיות". הרוח החדשה חצתה חיש קל את האוקיינוס:
נגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים הוכיחו לבעלת השליטה כביכול בבנק הפועלים, שרי אריסון, שהחזקותיה בבנק מקנות לה בעיקר זכות לדיבידנד, כמו כל בעל מניות מהשורה, אבל הבנק המרכזי הוא הגורם המשפיע ביותר על בחירת יו"ר הבנק. המפקח על הבנקים ניתק, הלכה למעשה, את אריסון מהשליטה בבנק הפועלים, תמורתה שילמה משפחתה כשני מיליארד שקל.

כאשר השליטה הפרטית בבנקאות מאבדת כמעט כל משמעות, יכולה המדינה להציע את מניותיה בלאומי רק ל"בורסה", כלומר: לדחוף אותו לקופות הגמל, לפנסיה, לקרנות ההשתלמות ולקרנות הנאמנות שלנו. אזרחי המדינה לא ירוויחו דבר מהעסקה: המניות יעברו מקופת הציבור שנקראת "מדינה" לקופת הציבור המכונה "קרנות הפנסיה". 

שום דבר טוב לא צפוי לקרות גם לניהול הבנק "המופרט": אותו מנגנון חסר פנים ימשיך למנות את חברי הדירקטוריון ואת הנהלת הבנק, שימשיכו לחלק זה לזה ולעצמם בונוסים ומשכורות נאות. מי יגזור קופון? שר האוצר וראש הממשלה ישבחו את עצמם על ההפרטה הווירטואלית; עוד כמה עשרות מיליוני שקלים יוזרמו לכיסיהם של מתווכים, עורכי דין, חתמים וברוקרים; ועובדי הבנק ומנהליו יזכו לעוד בונוס של כמה משכורות על הסכמתם ל"הפרטה" שלא הייתה.

אלה עשרות מיליונים של שקלים אמיתיים מאוד, שזורמים מכיסינו בתמורה לאפס הגדול שנקבל: בנק לאומי בידינו.
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

הדר חורש

צילום: .

פרשן כלכלי, חובב טבע, יונקים ימיים וכדורגל (בית"ר ירושלים)

לכל הטורים של הדר חורש

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים