זה הזמן לקנות אי פרטי ביוון - כמה אתם מוכנים לשלם עבורו?

בעקבות הקריאות ליוון למכור איים כדי לשפר את מצבה הכלכלי, ייתכן שהיא תרים את הכפפה. למדינה 3,054 איים ומתוכם פחות ממאה מיושבים. המחירים נעים בין 1.5 מיליון דולר ל-300 מיליון דולר. ביל גייטס ומדונה גם מחפשים

סוכנויות הידיעות | 14/3/2010 18:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ממשלת יוון עשויה להציע למכירה איים לא מיושבים על מנת להציל עצמה מפשיטת רגל, וייתכן כי בריטניה תגיע למצב דומה בקרוב. אפשרות שכזו מהווה הזדמנות לקבוצת רוכשים ליישב אי בעל חוקים, מינהל ואפילו מטבע עצמאיים. ליוון יש 3,054 איים מתוכם רק 87 מאוכלסים, וההשערה היא כי מרבית האיים הנטושים שייכים למדינה עצמה. 

הביקוש לרכישת איים פרטיים משתנה בהתאם לאירועים שונים בעולם. כך לדוגמה, לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, מספר ניכר של כוכבים הוליוודיים רכשו איים מרוחקים במיקומים אקזוטיים. ג'וני דפ רכש אי קטן באזור הבהאמס, ליאונרדו דה קפריו הפך לבעלים של אי עם שדה תעופה קטן בבליז ומל גיבסון קנה אי באזור פיג'י. אלו הצטרפו לרשימה של בעלי איים פרטיים, אשר כוללת בין היתר גם את אנשי הקולנוע הוותיקים שרון סטון, סטיבן ספילברג וקלינט איסטווד.

"הייתי אומר שעכשיו זה זמן טוב להתחיל לחפש בשוק", אמר לאונידאס באבינס, איש קידום תיירות. המתווכים מתארים את האיים היוניים כ"סבירים במחיר שלהם", כשהמחירים נעים בין 1.5 מיליון דולר בעבור אי קטן לבין 300 מיליון דולר, הסכום אותו דורשת אתינה אונאסיס, נכדתו של איל הספנות היווני אריסטוטל אונאסיס, על האי שלה - סקורפיוס.

שני קונים פוטנציאליים שעדיין שוקלים את עניין הרכישה הם ביל גייטס ומדונה. מצד שני, אם תתארגן קבוצת רכישה הכוללת 1,000 משפחות, תסתכם העלות עבור כל משפחה ב-300 אלף דולר בלבד.
SXC
איי יוון - ''המחירים סבירים'' SXC
מחפשים לבזבז 1.2 מיליון יורו?

חברת Private Islands מטורונטו המתמחה בתחום מוסרת, כי "הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים בתחום האנרגיה הסולארית ואנרגיית הרוח מאפשרים חיים באיים רבים, שקודם לכן לא היה ניתן לגור בהם. משמעות הדבר היא שאיים רבים נכנסים כעת לשוק".

גורמים נוספים המסייעים למגורים באיים מבודדים שמונה החברה: התפלת מי ים למי שתייה ובנייה באמצעות חלקים מוכנים מראש (כמו בתים מודלוריים). עם זאת, החיים במקום מרוחק טומנים בחובם גם סכנות ואתגרים לרוכש הטרי כמו פשיטות של הממשלה האחראית על האי מבחינה מנהלתית, בעיות הקשורות לבעלות זרה ואפילו שודדי ים מודרניים.

לדברי החברה, היא מציעה כעת למכירה כ-500 איים. מחירם נע בין 28 אלף דולר עבור האי דיוויס הסמוך לנובה סקוטיה לבין 245 מיליון יורו עבור האי ליסבון, הממוקם כ-300 מטר מחופה של ליסבון, בירת פורטוגל, וכולל מסלול גולף, מלון יוקרתי וספא.

כ-70% מהאיים המוצעים למכירה אינם מפותחים, בעוד שאחרים מגיעים עם אחוזות מצוידות או אתרי נופש מפוארים. "האיים האלו היו בבעלותם של מפורסמים או מנהלים בכירים, המעריכים את הפרטיות שלהם", אמר סטיב קורלו, מנכ"ל Private Islands.

לפראהד ולאדי, מתווך מהמבורג

שמכר מאז 1975 כ-2,000 איים, יש לפחות 5 איים יווניים בהיצע שלו. הזול ביותר מתומחר ב-1.2 מיליון יורו במפרץ קורינת', והוא כולל חוף ים חולי, עצי אורן ועצי זית - וזהו, פחות או יותר.

האי טריניטי יקר משמעותית ועולה 18 מיליון דולר, אך יש בו בית בן 4 חדרי שינה, בית חוף, בית לעובדים, כנסייה צמודה ומגדל תצפית מהמאה ה-17. חשוב מכך, המים המתוקים נשאבים מאי סמוך לו ומועברים אליו בקלות יחסית.

אספקת המים היא אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני רוכשי האיים היווניים הפוטנציאליים. הבנייה הרחק מחוף הים בעל משמעות כלכלית גם כן. משלוחי המוצרים למעגן ואל תוך האי עשויים לעלות עד 30 אלף יורו בחודש.

"איים ללא היתרי בנייה הם למעשה חסרי כל ערך", הסביר ולאדי. לדבריו, גורם המפתח הוא המיקום ובעיקר הקרבה לרופאים ולספקי מזון. "פאנלים סולאריים, צלחות לוויין, התפלה זולה והאינטרנט שינו את החיים על האיים", קובע ולאדי.

עם זאת העלויות עדיין משמעותיות. כ-10% מערך ההשקעה באי צפוי להיות על עובדים ועל תחזוקה, וכן התעבורה אל היבשה הקרובה עשויה להיות נטל יקר. איים רבים נשארים נטושים משום שהם עקרים וסלעיים במיוחד.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים