לכבוד יום העצמאות: ארכיונים והיסטוריה ברשת

המיטב של רגע ודודלי, עיתונים מיום הכרזת המדינה, צילומים היסטוריים ובולים מתקופת קום המדינה. בין נפנוף לנפנוף תוכלו ביום העצמאות הזה לצלול ברשת לבוידעם הקולקטיבי

סיני גז | 20/4/2010 11:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מארכיונים רשמיים של המדינה ועד משחקים עם זיקוקי דינור ופאזל של הדגל, מכתבי יד של גדולי המשוררים ועד הכרזת המדינה בארכיון החדשות של גוגל. אספנו עבורכם את מיטב הלינקים לכבוד יום העצמאות, אפילו הבלוג של בן גוריון בפנים. 
ארכיונים

◄ אוצר בלום: אם אתם מחפשים מסמכים רשמיים מהימים ששלטו כאן הבריטים והעות'מאנים, אתר האינטרנט של גנזך המדינה פותח צוהר מקוון לימים ההם.
בגנזך המדינה מפעילים גם ערוץ וידיאו רשמי ביוטיוב, שם ניתן למצוא סרטונים היסטוריים כמו עדויות ממשפט אייכמן, סיור של הגנרל אלנבי בישראל, יומן חדשות ממלחמת ששת הימים ועוד.

◄ ארכיון אישי לאומי: האמן נתן גרוס, שנחשב לאחד מחלוצי הקולנוע הישראלי, הותיר אחרי מותו בשנת 2005 אוסף שערכו לא יסולא בפז, המכיל סרטים המתעדים את מדינת ישראל מטרום הקמתה בצבע ובשחור לבן. את הסרטונים העלה יעקב גרוס, בנו, ליוטיוב. ניתן לצפות כאן בסרטון צבעוני שנקרא "אביב בגליל",‬ שצולם בשנת 1937 ומתעד בחיות את הימים ההם בגליל. שווה לעקוב.

◄ מוזיקה של פעם: הסיפור של היוזר ‭,guyal11‬ הוא מעט שונה מסיפורו של הקולנוען גרוס. ‭guyal11‬ יצר ארכיון אדיר בנפחו של שירים וקליפים ישראליים לאורך השנים. את הסרטונים הוא אסף מתוכניות טלוויזיה ומקלטות וידאו. ‭guyal11‬ אמנם אינו הבעלים

המקוריים של השירים, אך הוא מאפשר לנו לצפות בסרטונים נוסטלגיים שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר.

◄ נוסטלגיה ישראלית: יום העצמאות הוא זמן מעולה להתרפק על הימים ההם, אז היינו יפי בלורית ותואר. האתר הנוסטלגי ‭,nostal.co.il‬ שהוקם ביוזמה פרטית, מזמין אתכם להתרפק על תכנים מהעבר הישראלי. אפשר למצוא כאן תמונות של בולים מראשית המדינה, גלויות נדירות, בגדים של משכית ואתא וכל מה שנמצא אצלנו בבוידעם הקולקטיבי.

◄ כתב היד של המשוררים: מכון גנזים מזמין אתכם לצפות בכתבי יד של גדולי המשוררים העבריים. ניתן למצוא כאן, בין השאר, את כתבי היד של לאה גולדברג ושל שאול טשרניחובסקי.‬
כתב היד של לאה גולדברג
כתב היד של לאה גולדברג מכון גנזים

◄ במקום המטס האווירי: אם החלטתם לוותר על המטס האווירי של צה"ל ולהישאר בבית, כדאי שתכירו את ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, שמכיל צילומים ונתונים רבים, הקשורים, לעיתים בקשר מעט רופף, להיסטוריה הצבאית של ישראל. אפשר למצוא שם צווי גיוס מקום המדינה (ואפילו צווים לציבור החרדי),‬ תמונות של לוחמים יהודיים לפני כינון צה"ל ומערכת הביטחון. ותמונות קצת פחות לוחמניות, כמו חגיגות פורים במחנות צה"ל בשנות ה‭.50-‬‭‬

◄ ארכיון מבית גוגל: הנה שירות פחות מוכר מבית גוגל. ארכיון חדשותי שמפעיל מנוע החיפוש, ובו ניתן למצוא כתבות של עיתונים זרים. הארכיון, בשפה האנגלית, מאפשר להציץ לאירועים חשובים בהיסטוריה דרך עיניים זרות - כיצד סוקרו מלחמות ישראל, מה כתבו על הסכמי השלום ועוד.

מדיה

◄ הסכיתו הסכיתו: ז'אנר שהלך ונעלם במרוצת השנים הוא ז'אנר תסכיתי הרדיו. גם כאן החליטו באניברסיטה העברית להרים את הכפפה, ולשמר אונליין תסכיתים של מיטב הספרות העברית. אפשר למצוא כאן תסכיתים של סיפורי ש“י עגנון, אהרון אפלפלד, עמוס עוז, סביון ליברכט ועוד.

◄ ז'אנר התסכיתים עבר שינוי והפך לפודקאסט - יומן מוקלט העולה לרשת. אם אתם מחפשים פודקאסטים ישראליים, אתר הפודקאסט הישראלי (icast.co.il)‬ הוא המקום בשבילכם. מקימי האתר מבקשים לבנות קהילת פודקאסט שוקקת בישראל: "מטרתנו היא ליצור קהילת פודקאסטרים פעילה בישראל, ולחבר אותה לקהילה הבינלאומית ההולכת וגדלה",‬ נכתב באתר.‬

◄ יומני היקר, כאן דוד: מסתבר שראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, הוא בלוגר פעיל למדי. במכון למורשת בן גוריון, החליטו לקשר בין מורשתו של ראש הממשלה המיתולוגי לבין זמננו, ולפתוח עבורו בלוג מיוחד. בבלוג תוכלו למצוא פוסטים משעשעים של המנהיג ההיסטורי, על דעותיו ומחשבותיו מהימים של אז.

◄ פנינים במרחק הקלקה: אחד המהלכים המעניינים שנעשה בטלוויזיה החינוכית (ערוץ 23) הוא הקמת אתר האינטרנט המושקע והעשיר שלהם. באתר ניתן למצוא, לצד תוכניות המשודרות בימים אלה בערוץ, גם תוכניות עבר באורך מלא ולצפייה ישירה. תוכניות כמו זהו זה, בלי סודות, קשת בענן, גבי ודבי ועוד שלל פנינים, נמצאות היום במרחק הקלקה.

בחינוכית גם הקימו ערוץ רשמי באתר שיתוף הווידאו יוטיוב, ובו ניתן לצפות בתוכניות באורך מלא למי שמתעצל לזלוג לאתר הרשמי.‬

עיתון ארצישראלי: אם חבצלת, המגיד, הלבנון, הצבי והצפירה לא אומרים לכם דבר - זה הזמן להכיר את העיתונים הראשונים של ארץ ישראל. אחד הפרויקטים היפים והחשובים של האוניברסיטה העברית, העביר את העיתונים דיגיטציה והנגיש אותם לקהל. עכשיו אפשר לראות מה היה הנושא החם ביישוב היהודי, ועל מה כולם דיברו לפני עשרות שנים - עוד לפני שמישהו חשב על מדינה.

עיתונים מלפני קום המדינה
עיתונים מלפני קום המדינה צילום מסך

בידור

◄ משחקים עצמאות: המטרה במשחק הבא פשוטה למדי - להפעיל את זיקוקי הדינור של אירועי יום העצמאות, ולפוצץ אותם כאשר הם בלב השמיים. ‭‬

◄ מרכיבים מהזיכרון: משחק זיכרון די פשוט - מרימים שני קלפים במטרה לאתר קלפים זהים. הקלפים כמובן, הם דגלי ישראל בפוזות שונות.

◄ פאזל ישראלי: המשחק הבא מורכב מתמונה של פאזל של דגל ישראל, כשהמטרה היא להרכיב את הדגל על ידי הזזה של התמונות. אפשר לבחור את דרגת הקושי של המשחק.

◄ שאלון טריוויה: חידון מעט ישן אך רלוונטי, המאפשר לכם להתמודד עם שאלות היסטוריות על הסיפור הציוני בארץ ישראל.

◄ האם זה באמת בישראל: חידון מקוון על ישראל מצאנו דווקא בשפה האנגלית, בשורה של חידונים ופעילויות מקוונות על המדינה. האם תדעו איזו עיר בישראל נקראת על שם לוס אנג'לס?

◄ משחקים נוספים על ישראל ניתן למצוא כאן

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים