יוזמה: תחנת כוח גרעינית בישראל - בבעלות זרה

בלעדי: ישראל מחפשת דרכים לעקוף את ההתנגדות העולמית להקמת תחנת כוח גרעינית בשטחה. הרעיון היצירתי של משרד התשתיות: הכור ייבנה על ידי חברה זרה - שתחזיק בריבונות על האתר. האם שבטה תהפוך למובלעת צרפתית בנגב?

רונית מורגנשטרן | 8/12/2010 7:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם ממשלת ישראל מצאה דרך יצירתית להקמה של כור גרעיני להפקת חשמל? עד כה נתקלה ישראל בהתנגדות חזקה של העולם - ובעיקר של ארה"ב - לייצור חשמל מכור גרעיני בארץ, שכן היא אינה חתומה על האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). עם זאת, משרד התשתיות בתמיכת ראש הממשלה בוחן אפשרות יצירתית לעקוף את ההתנגדות העולמית: להכריז על אתר תחנת הכוח שתוקם כאקס-טריטוריאלי למדינת ישראל.

המשמעות היא שחברה זרה, צרפתית או אמריקאית, תקים את הכור ותהיה גם בעלת השטח עליו הוא יושב. לדברי בכירים במשרד התשתיות, בכך השטח לא יהיה תחת ריבונות ישראלית ואפשר יהיה לעקוף את המכשול.

מאמצי ישראל להקמת תחנת כוח גרעינית נובעים מדוח שהוכן על ידי אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם והוגש למשרד התשתיות. דוח זה קובע שתחנה גרעינית היא הפתרון הטוב ביותר במצב האנרגיה בארץ - הן מבחינה כלכלית והן מבחינת ביטחון אספקת האנרגיה לישראל.

על פי הדוח, ישראל אינה מסוגלת לבצע פרויקט כזה בעצמה - ולכן עליה לרכוש כור כ"מוצר מדף" מאחד היצרנים הבולטים הפועלים בשוק זה כגון חברת AREVA הצרפתית או Westinghouse האמריקאית.

במשרד התשתיות ובחברת חשמל כבר נערכים להקמת תחנה גרעינית: הוועדה לאנרגיה אטומית מבצעת עם משרד התשתיות בימים אלה סקר היתכנות משותף להקמה של כורים גרעיניים להפקת חשמל בישראל. תוצאות הסקר אמורות להתפרסם בתחילת 2011 ויתייחסו לכל ההיבטים הקשורים לתחנות כוח גרעיניות: היבטים בטיחותיים, כדאיות כלכלית, טכנולוגיות חדשות בתחום והיבטים גיאו-פוליטיים.

פרט לאופציה להקים את התחנה כאקסטריטוריאלית לישראל, עלתה אפשרות להקמת תחנת גרעינית במתווה ההודי - כלומר, מבלי לחתום על האמנה לאי-הפצה של נשק גרעיני. הודו אמנם אינה חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ואף ערכה ניסוי גרעיני פומבי, היא מאפשרת פיקוח בינלאומי על תחום הגרעין האזרחי. הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל הודיעה כי תאפשר פיקוח של גורמים בינלאומיים על תחנת כוח כזו וראש הממשלה אף דן באפשרות עם נשיא ארה"ב ברק אובמה.

תוכניות להקמת כור חשמל גרעיני בארץ קיימות מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת. המדינה אף שומרת לצורך כך שטח ייעודי באזור שבטה בנגב. באתר זה מדובר על תחנת כוח שתספק כ-1,200 מגה-ואט, שהם כ-10% מכושר הייצור של חשמל בארץ כיום.
צילום: איי-פי
תחנת כוח גרעינית. נמצא הפתרון של ישראל? צילום: איי-פי
הדור הבא של הכורים

אולם שר התשתיות עוזי לנדאו הצהיר בעבר שכוונת משרדו היא דווקא להקים כורים קטנים של כ-200 מגה-ואט. אלה כורים מהדור הבא, המייצרים כמות קטנה של פסולת גרעינית שניתן לשלוט בה. "בטווח הארוך לא יהיה מנוס מייצור חשמל מאנרגיה גרעינית כיוון שמאנרגיות מתחדשות (סולארית, רוח וכדומה-.מ.) לעולם לא יהיה ניתן להפיק יותר משליש מהחשמל של המשק", אמר השר.

לשם השוואה, בצרפת - כ-75% מייצור החשמל הוא באמצעות כורים גרעיניים, בליטא - 73% ובבלגיה54%. לסינים כ-30 כורים רעיניים כיום ובתכנון יותר מ-200 נוספים. באירופה כולה, כשליש מייצור החשמל מופק בכורים גרעיניים.

על פי מחקר שערכה חברת החשמל והוצג בכנס התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה שהתקיים באילת, יש צורך ב-20 מיליון מ"ק מים לשנה לקירור הכור הגרעיני שיוקם בשבטה. עם

זאת, לא צפויה בעיה באספקת המים, שכן באזור קיים מאגר מים מליחים וכן השפד"ן - שלו מאגר של 140 מיליון מ"ק מהשבת מי קולחין - יוכל לספק מים לאזור.

לפני מספר חודשים סיכמו חברת החשמל והוועדה לאנרגיה אטומית בישראל על תוכנית עבודה משותפת. מטרתה של התוכנית היא לשמר ולקדם את הידע ואת היכולת שנצברו עד כה בתחום הכורים הגרעיניים והיא תהווה בסיס לקליטה, רכישה והפעלה עתידית של תחנת כוח גרעינית בישראל.

בנוסף לבדיקות ולמחקרים שיבצעו הגופים, כחלק מהכנת התשתית הנדרשת להקמת תחנת כוח גרעינית בישראל יפעלו שני הגופים בשיתוף עם מוסדות אקדמיה בארץ לפתיחת מסלול לימודים אקדמי לתואר ראשון בהנדסת חשמל עם התמחות בהנדסה גרעינית. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון דווקא סוגרים את המחלקה להנדסה גרעינית החל משנת הלימודים הבאה.

צילום: רויטרס
אובמה. יקבל חלק מהנגב? צילום: רויטרס
"פתפותי ביצים"

פרופסור אריה דובי מהמחלקה להנדסה של אוניברסיטת בן גוריון, אמר בכנס התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה כי "כמות הדלק בעולם הולכת וקטנה - 200 שנה של נפט, פחם וגז ייגמרו תוך 50 שנה". לדבריו , האנרגיה היחידה שיש בה בגרות טכנולוגית, אמינות וזמינות - היא האנרגיה הגרעינית. "הרעיון של הירוקים - שנאכל בננות ונטפס על עצים - הוא פתפותי ביצים", תוקף דובי, "הם עדיין נוסעים במכוניות ומדליקים חשמל בבית".

ד"ר לייב רזניק מחברת החשמל אמר בכנס כי "במקום מיליוני טונות של פחם או מיליארדי מ"ק של גז טבעי, מספיקה משאית אחת בשנה כדי להפיק 1,000 מגה-ואט חשמל. ירדן מקימה כור גרעיני, בטורקיה יש 4 וגם מצרים מתכוונת להקים כור".

יצחק גורביץ' מהוועדה לאנרגיה אטומית הוסיף כי "לא צריך לפחד מאנרגיה גרעינית". לדבריו, אחת הבעיות היא תקציב - "מדובר במיליארדי דולרים להקמת כורים שיספקו כמה אלפי מגה-ואטים". את הבעיה הנוספת עליה הצביע גורביץ' - העובדה שישראל לא חתומה על האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני - מנסים כעת במשרד התשתיות לפתור.

ד"ר אילן יער מהקריה למחקר גרעיני בדימונה הציע בכנס שישראל תקנה כור מוכן "שכבר קיבל אישור ולכן הוא בטוח". לדבריו, הבעיה היום היא פוליטית אבל ניתנת לפתרון או באמצעות אזור אקסטריטוריאלי או באמצעות הקמת כור במשותף עם הירדנים. "התנאי לשני הפתרונות האלה הוא התקדמות רצינית להסכם שלום", טען יער.

בעיה נוספת שעולה היא התנגדות מדינות למכור לישראל כורים גרעיניים מוכנים. פתרון לכך מציע פרופ' דובי: "ישראל צריכה לפרסם מכרז, שיכוון לסינים ולרוסים, לרכישת ידע ותכנון להקמת כור גרעיני. אז האמריקאים ירוצו אחרינו - כי הכורים הרוסיים והסיניים פחות בטוחים".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/business_channel/economy/ -->