פישר הכריע: משוררים על השטרות החדשים

נגיד בנק ישראל החליט: רחל, נתן אלתרמן, לאה גולדברג, ושאול טשרניחובסקי יופיעו בשטרות שיונפקו ב-2012. המשמעות: רבין לא ייכלל

יוסי גרינשטיין | 9/3/2011 21:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הכריע הערב (ד') סופית כי שטרות הכסף החדשים שיונפקו בשנה הבאה  ישאו את דמויותיהם של אנשי רוח בלבד, ולא פוליטיקאים. האישים שנבחרו להתנוסס על השטרות: רחל המשוררת, לאה גולדברג, נתן אלתרמן ושאול טשרניחובסקי. ההחלטה תובא בקרוב לאישור הממשלה.

שטרות הכסף החדשים
שטרות הכסף החדשים 
כפי שפורסם במעריב, הוועדה שמונתה בסוגית השטרות בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל המליצה על אישים אלה לאחר וויכוח ציבורי שניטש סביב ההמלצות המקוריות שכללו תחילה ארבע דמויות של מדינאים  -  בנימין תיאודור הרצל, דוד בן-גוריון, יצחק רבין ומנחם בגין.

אולם שר האוצר יובל שטייניץ הטיל ווטו ודרש שעל השטרות יתנוססו דמויות של נשים ומשוררים כדוגמת נעמי שמר והמשוררת רחל. בלשכת שטייניץ זעמו: "השר עומד על דמויות אנשי רוח ושל נשים. זה תנאי הכרחי שלו".

בהמשך החליט הנגיד פישר כי השטרות החדשים ישאו את דמויות המשוררת רחל וזוכי פרס נובל  - הסופר ש"י עגנון, וראשי הממשלה מנחם בגין ויצחק רבין.  "הנגיד החליט על שני מדינאים שחתמו הסכמי שלום עם שכנינו, ושתי דמויות בולטות מתחומי הספרות והשירה", הדגישו אז בלשכת פישר. עגנון מופיע כיום על השטרות הקיימים, לצד הנשיאים בן-צבי ושזר וראש הממשלה שרת.
השטרות החדשים - שתי נשים ושני גברים

השר בני בגין ששמע על הכוונה לכלול את אביו על השטרות, התנגד לכך בתוקף. הוא טען שעמדתו בנושא הייתה ידועה ושהנגיד קיבל ההחלטה בלא הסכמתו. בגין אף שיגר את התנגדותו לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר.

בעקבות ההתנגדות הנחרצת להדפסת השטר עם דמותו של בגין, הוחלט לבטל את גם את השטר שהיה אמור לשאת את דמותו של רבין - ובמקומם לכלול ארבעה משוררים ואנשי רוח. פישר החליט

כי יאמץ את החלטת ועדת טירקל המעודכנת לפיה רחל, לאה גולדברג, שאול טשרניחובסקי ונתן אלתרמן יתנוססו על השטרות הלאומיים. יצוין כי החלטת פישר אינה מחייבת קבלת אישור מצד שר האוצר.

כאמור, בנק ישראל ינפיק ב-2012 סדרת שטרות החדשים בערכים הנוכחיים של 20, 50, 100, ו-200 שקלים. השטרות ישאו סימני ביטחון וסימני זיהוי מהמתקדמים בעולם כדי להקשות על זיופים והונאות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/business_channel/economy/ -->