אחרי 20 שנה: 1,000 דירות חדשות ברמת גן

לאחר שני עשורים של תכנון סבוך, מאות התנגדויות מחלוקות בין בעלים ומסלול ייסורים ממושך בוועדות המקומיות, סוף-סוף התקבלו היתרי הבנייה של שכונת המשולש הגדול ברמת גן

שלומית צור | 10/10/2011 10:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשבועות הקרובים תנפיק עיריית רמת גן את היתרי הבנייה הראשונים להקמת שכונת המשולש הגדול במזרח העיר, זאת עם סיומו של הליך תכנון ואישור שנמשך 20 שנה.

מדובר בעתודת קרקע נדירה בת 240 דונם - הממוקמת בין כפר אז"ר ממערב, בר-אילן מצפון, תל השומר מדרום וקריית קריניצי ממזרח - שתכלול 1,000 יחידות דיור: מחצית מהן בבתים צמודי קרקע ובדירות גן-גג בבניינים נמוכים, ומחצית מהן ב-5 מגדלי מגורים גבוהים.

בשכונה יהיה מרכז מסחרי, פארק שגודלו 40 דונם ומבני ציבור. במסגרת התוכנית ייסללו בקרוב שני כבישים: האחד, ממערב לרובע, ייקרא על שמו של רב אלוף רפאל איתן; והאחר, מצדה הדרום מזרחי של קריית קריניצי, ייקרא על שם רב אלוף מוטה גור. גם הרחובות הפנימיים של הרובע ייקראו על שמם של אלופים ומצביאים בצה"ל.

התוכנית תכלול 5 מגדלים בני 120 דירות כל אחד ובסך הכל 600 דירות בבנייה רוויה בנוסף ל-194 דירות גן-גג ול-186 קוטג'ים. בחודש דצמבר יתחילו עבודות הפיתוח במתחם. בלב השכונה יוקם פארק, סביבו המגדלים הגבוהים, סביבם בנייני גן-גג וסביב אלה יוקמו הקוטג'ים.

פריסת בנייה זו נועדה להפחית את הפגיעה בתושבי היישובים הגובלים עם השכונה; תושבי כפר אז"ר, לדוגמה, התנגדו שנים ממושכות לתוכנית. כיום, לאחר שהיא אושרה סופית, הם הגישו תביעות לפיצויים בגין תוכנית פוגעת, לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה.

קידום התוכנית במתחם ארך 20 שנה והיה כרוך בהתנגדויות רבות וממושכות מצד תושבי הסביבה ואף בעימותים בין הרשויות המקומיות לגבי השיוך המוניציפלי של הקרקע. "התוכנית הראשונה שהוגשה מטעמי היתה ב-1990", מסביר עו"ד ברוך אדלר, המייצג מאז 1988 את מרבית בעלי המגרשים במתחם. "הקרקע היתה גלילית (שטח שאינו שייך מוניציפלית לשום רשות מקומית - ש.צ.) בתחילת הדרך, ובשנת 1992 סיפח שר הפנים אריה דרעי את שטח המשולש הגדול לרמת גן, זאת לאחר שגבעת שמואל קיבלה אליה שטחים אחרים בתמורה", אמר.

לפני 3 שנים ולאחר שנים ארוכות של משא ומתן חתמו 38 מהבעלים, שייצג אדלר, על אחת מעיסקאות הקומבינציה המורכבות שהתבצעו בשנים האחרונות בגוש דן. במסגרת העיסקה יקימו הבעלים, בשיתוף החברות אשדר, אזורים ו צמח המרמן, 4 מתוך 5 המגדלים בשכונה, שיכללו 500 דירות.

לשניים מהמגדלים כבר הוגשו בקשות להיתרי בנייה, ואלה צפויים להתקבל בקרוב. את הפרויקט תכנן האדריכל רני זיס, שאחראי בין היתר לתכנון מגדל G השופטים בתל-אביב של חברת גינדי החזקות.

את המגדל החמישי שיכלול 100 דירות תקים חברת ברען שמייצג עו"ד צבי שוב. יתר הבעלים מחזיקים ברובם במגרשים לבתים צמודי קרקע ולדירות גן-גג. כ-100 מתוך 186 בעלי המגרשים המיועדים לקוטג'ים מתארגנים בימים אלה למהלך של בנייה משותפת, והשאר מקיימים מגעים עם קבלנים לעיסקאות קומבינציה; גם קבוצות הרכישה נוטות עיניהן אל המגרשים.
רני זיס אדריכלים וסטודיו 84
הדמיית השכונה החדשה ברמת גן. רני זיס אדריכלים וסטודיו 84
"לקצר תהליכי תכנון"

"במשך 20 שנה קודמו על הקרקע תוכניות שונות", מוסיף אדלר. "בשנות ה-90, אז היה צורך ביחידות דיור, הגשנו תוכנית ל-1,200 יחידות דיור, אך את התוכנית הזאת פסלה לבסוף העירייה אשר החליטה שהיא רוצה במתחם בתים צמודי קרקע בלבד. לאחר מכן קידמנו על הקרקע תוכנית ל-315 בתים צמודי קרקע.

"התוכנית הופקדה בוועדה המחוזית והתבקשנו לתקן אותה לגרסה סופית של 414 בתים צמודי קרקע. היא פורסמה להתנגדויות ופסלו אותה בתחילת שנות ה-2,000 רשויות התכנון שטענו כי מדובר בצפיפות נמוכה מדי. עקב כך גדלה התוכנית לגרסה סופית של 980 יחידות דיור, על כל המתחם, וזו קיבלה תוקף בספטמבר 2006".

ואולם , הליכי התכנון הארוכים שהסתיימו הותירו תהליך ארוך ומורכב של איחוד הזכויות בשטח וחלוקתן בין הבעלים הרבים. התוכנית שנתמכה בחוות הדעת של שמאי המקרקעין שאול רוזנברג אושרה לבסוף ב-2010 על-ידי הוועדה המקומית רמת גן.

לדברי אדלר, התוכנית היא דוגמה מובהקת לצורך בקיצור תהליכי תכנון במדינת ישראל: "התוכנית נתקעה שנים בוועדה המחוזית, ועד שטרחו לדון בה היא כבר לא היתה רלוונטית והיו משנים אותה".

ביולי 2010 ערכה עיריית רמת גן טקס לחניכת רובע חדש בעיר בשטח השכונה, והעניקה לו את השם "רובע האלוף עמית" על שם האלוף מאיר עמית.

מאיר עמית הוא יקיר העיר רמת גן שנפטר ב-2010 בגיל 89, כיהן כאלוף פיקוד דרום וכאלוף פיקוד מרכז ובשנת 1962 מונה לראש אגף מודיעין. לאחר ששימש בתפקיד שנה וחצי מונה לראש המוסד וכיהן בתפקיד עד 1968. לאחר שחרורו ממערכת הביטחון היה מנכ"ל כור תעשיות במשך 9 שנים, ובשנת 1977 נבחר

לכנסת וכיהן כח"כ; במשך שנה שימש שר תחבורה ושר התקשורת. משנת 1952 התגוררו עמית ומשפחתו ברמת גן, והוא שימש כחבר הנהלת קרן רמת גן לחינוך ולתרבות.

מהנדס עיריית רמת גן חיים כהן הסביר כי "הוועדה המחוזית אישרה לאחרונה הקמה של בית ספר תיכון, שישרת גם את שכונת המשולש הגדול, ועוד 500 דירות ו-50 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה בשטח שדות התותים הנמצא בין רמת אפעל ובית חולים תל השומר לבין כפר אז"ר. כמו כן, בצפון שטחו של המשולש ישנם שטחים ציבוריים בבעלות עירונית שהעירייה החליטה להקצותם למכון ז'בוטינסקי למאבק באנטישמיות בעולם, שמוביל יוסי אחימאיר, אחיו של מגיש החדשות יעקב אחימאיר. מבנה נוסף תקצה העירייה למרכז לארכאולוגיה תנ"כית".

החברות אשדר, אזורים וצמח המרמן החליטו לקרוא לפרויקט המגדלים שיקימו בשם "קריניצי החדשה". הבחירה בשם, לאחר התלבטויות רבות, היתה בשל הסמיכות לשכונת קריית קריניצי שנקראה על שמו של ראש העיר הראשון של רמת גן אברהם קריניצי וגם משום שקריית קריניצי, בניגוד לרמת אפעל וכפר אז"ר, היתה שייכת תמיד לעיר רמת גן.

"הפרויקט יפנה לקהל יעד מבוסס", מסבירים רחלי בריזל, מנהלת השיווק של חברת אשדר, ורן בן אברהם, מנהל השיווק של חברת צמח המרמן. "מחיר דירת 4 חדרים בפרויקט יעמוד על כשני מיליון שקל, וקהל היעד יהיה משפחות של משפרי דיור עם ילדים מהאזור, קהל של רופאים מבית החולים תל השומר, מרצים מאוניברסיטת בר-אילן וכן ילדים שהוריהם מתגוררים בבתים פרטיים בסביון וברמת חן, אשר עזבו את האזור בגלל מחירי הבתים הפרטיים וכעת יכולים לחזור אליו ולקנות דירה".

נאור רהב
אופיר גרינברג (מימין), חיים פייגלין וארנון פרידמן, בשטח בו יוקמו אלף יחידות דיור נאור רהב
shlomit.tsur@maariv.co.il

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים