מדריך לסטודנט הדיגיטלי: גאדג'טים לאוניברסיטה

מגיעים לשיעורים אחרי משמרת לילה? העיניים נעצמות כשהמרצה לא מפסיק לדבר? קבלו את הגאדג‘טים שיעזרו לכם לעבור עוד סמסטר בשלום

אסף מרגלית | 26/10/2011 18:46 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
השנה יותר מאי פעם עומדים לרשות הסטודנטים אמצעי סיוע טכנולוגיים להצלחה בלימודים. מחשבים ניידים קלי משקל, מצלמות וידיאו לשיעורים פרונטליים, עטים מקליטים, סורקים ניידים ומדפסות אלחוטיות יאפשרו חיים קלים גם לסטודנט שלא משקיע בלימודים. אז אילו גאדג‘טים יעשו את המלאכה ועל אילו אפשר לוותר?
מחשב נייד, נטבוק או טאבלט ‭//‬ במה לבחור?

השנה היא שנת הטאבלטים. הנטבוקים יוצאים מהתמונה ונמכרים במחיר מצחיק (699 שקל לנטבוק סטנדרטי),‬ מחירי המחשבים הניידים בירידה וכרגיל אנחנו נשאלים איזה מחשב אידאלי לסטודנט הממוצע.

אם נעזוב לרגע את הפוזה, הפרמטר החשוב ביותר לסטודנט בבחירת המחשב הנייד הוא המשקל. סטודנט שמסתובב עם מחשב נייד במשך כל היום ירגיש כל גרם מיותר שנמצא בתיק. גורם אחר שצריך להביא בחשבון הוא כדי למנוע את ההסתערות על שקעי החשמל באולם ההרצאות הוא משך חיי הסוללה. חשוב לדעת שמחשב נייד רגיל עובד ‭4-3‬ שעות ללא טעינה, ואילו נייד משופר פועל ‭10-8‬ שעות ללא חיבור לחשמל.
 

סורק נייד
סורק נייד יחצ

מחיר המחשב חשוב לא פחות, אבל לפעמים כדאי לשלם יותר כדי לקבל הרבה יותר. לדוגמה, מחירו של מחשב ממוצע עם מסך ‭13.3‬ אינץ‘ שאינו תותח ביצועים נע בין ‭2,500‬ ל‭3,500-‬ שקל, ולכל מותג יש מחשב כזה בארסנל.

האם אפשר להסתפק בטאבלט לצורכי לימודים? התשובה כרגע היא לא, במיוחד בגלל הבעיות עם הצגת העברית. יש כאלה שבחרו בטאבלט עם מקלדת אלחוטית כדי
להיות אופנתיים אבל לא לוותר על התכליתיות. הם עלולים לגלות שיצטרכו לקחת קורס בקומבינות כיצד להפוך את הטאבלט למחשב נייד, וחבל על כספם.

הטאבלט אינו מציאה. מכשיר איכותי עולה ‭2,500‬ שקל, ועם כל האביזרים שלו מחירו עלול לעבור את ‭3,000‬ השקלים בקלות. על הנטבוק אפשר לוותר, המסך קטן והמקלדת צפופה - לא תענוג גדול למי שמתכוון להקליד את תוכן ההרצאה.

מכשירי הקלטה ‭//‬ לא על המרצה לבדו

אין זה סוד שלהיות היום סטודנט בישראל זו משימה לא קלה. במיוחד עבור מי שאינו נמנה עם העשירון העליון והאוהל ברוטשילד היה משכנו בקיץ האחרון. מרבית הסטודנטים עובדים במקביל ללימודיהם כדי לשלם את שכר הלימוד הגבוה ולעמוד בשאר הוצאות המחיה. אז מה הפלא שרבים מהם מגיעים לקמפוס לאחר משמרת לילה ונוהגים להשלים את שעות השינה במהלך ההרצאות?

בחנויות המחשבים וברשתות לציוד משרדי אפשר למצוא מבחר של אמצעים טכנולוגיים, לא יקרים במיוחד, שעוזרים להתמודד עם הקורסים הקשים. נתחיל במכשיר ההקלטה שהיה פעם אביזר חובה לכל סטודנט, במיוחד בקורסים למשפטים, למדעי המדינה, לטבע ולתושב“ע.

המרצים בקורסים הללו נוהגים מימים ימימה למלא את הלוח בשרטוטים, לכתוב משפטים ארוכים ולהסביר אותם במהלך הכתיבה. יש מרצים שגם סטודנט שקדן ומיומן לא יצליח לעקוב אחר המתרחש על הלוח באולם ההרצאות שלהם.

כדי להתגבר על המצוקה הכניסו בכמה אוניברסיטאות ומכללות לוחות אלקטרוניים שמספקים לסטודנטים העתק של הנרשם על הלוח, אבל באתרי המכללות אין הקלטה ותמלול של דברי המרצה. לכן כדאי להצטייד במכשיר הקלטה שניתן למצוא בחנויות בשם טייפ מנהלים.
 

לפטופ, נטבוק או טאבלט?
לפטופ, נטבוק או טאבלט? יחצ
מדובר במכשירים דיגיטליים הדומים לנגני ‭,MP3‬ אבל שונים מהם בטיב ובביצועים. מי שחושב שאפשר להניח נגן ‭MP3‬ ליד המרצה ולחסוך כסף יגלה שיש הבדל גדול בין הנגן לבין הטייפ באיכות ההקלטה ובגישה לקטעים המוקלטים.

לכל מכשיר הקלטה מסוג טייפ המנהלים הייעודי יש אפשרות לחבר מיקרופון חיצוני עם כבל ארוך, כך שלא חייבים לשבת בשורה הראשונה מתחת לאפו של המרצה אלא אפשר לשבת כמה שורות מאחור. מי שבחר בנגן ‭MP3‬ להקליט את המרצה יגלה שיש לו מיקרופון פנימי שרגישותו נמוכה והוא בקושי קולט דיבורים ליד המכשיר. שחזור הרצאה מהקלטה כזאת יהיה בדרך כלל משימה בלתי אפשרית.

לבד ממכשירי ההקלטה הרגילים שמחירם ‭400-300‬ שקל יש כמה מכשירים בעלי זוג מיקרופונים הקולט את דברי המרצה מרחוק. הם אולי יקרים יותר, אבל מסננים את הרעשים בכיתה טוב הרבה יותר. הטרנד האחרון בתחום זה הוא מכשיר הקלטה ‭LS20‬ מתוצרת אולימפוס שהותקנה בו גם מצלמת וידיאו. מחירו כ‭1,500-‬ שקל והוא מאפשר גם להקליט את המרצה וגם לצלם את הלוח במהלך ההרצאה.

מדפסת אלחוטית. טונר במחיר ריאלי.
מדפסת אלחוטית. טונר במחיר ריאלי. יחצ
 
פתרון אחר המשלב צילום וידיאו והקלטה הוא מצלמות הווידיאו כיס. מדובר במצלמות קטנות וקלות שמצלמות באיכות HD ואפשר לחבר אותן למסך גדול ורחב באמצעות כבל HDMI ולצפות בבית בכל ההרצאה. למצלמות הללו יש יתרון של מחיר נמוך ‭999 -‬ שקל לדגם הסטנדרטי - והן יצליחו לצלם כ‭4-‬ שעות ללא הפסקה באיכות הטובה ביותר.

עט מקליט ‭//‬ פתרון חכם למסכמי ההרצאות

כל סטודנט שקדן שמתעקש לכתוב את כל דברי המרצה מגלה מדי פעם בפעם שנעלמו לו קטעים של ההרצאה, ולאחריה הוא נאלץ לברר עם סטודנטים אחרים במה מדובר ולבזבז זמן יקר. עבור אלה הומצא העט המקליט Echo מתוצרת ‭.Livescribe‬ בעט הזה, שנראה וכותב כמו עט רגיל על הנייר, יש מיקרופון ויחידת זיכרון המאפשרים להקליט את ההרצאה בזמן הכתיבה.

מי שכותב בעט על נייר מיוחד שאפשר לקנות בחנויות או להדפיס מאתר החברה יכול להתחבר למחשב לאחר ההרצאה, לשמוע את ההקלטה ולהשלים את החורים. תוכנה שאפשר לרכוש עם העט מאפשרת להמיר את כתב היד לקובץ וורד רגיל.

ניסינו והתפעלנו מיכולתה של התוכנה לפענח את כתב היד שלנו בעברית למילים מודפסות. המחיר לא זול - כ‭800-‬ שקל ברשת באג ועוד כמה מאות שקלים עבור התוכנה לפענוח כתב היד - אבל ביחד הם שווים כל שקל שהושקע בהם.

סורק נייד ‭//‬ הקץ לצילומים

אין סטודנט שלא נפגש במשך לימודיו במכונות הצילום. יש ספריות שבהן מספר גדול של מכונות ויש כאלה שבהן צריך לחכות בתור, לקנות כרטיסי צילום ולבזבז זמן יקר על כל התהליך.

לאחרונה הופיעו שני פתרונות לבעיה. הראשון הוא סורק נייד בשם ‭Copycat‬ מתוצרת חברת ‭,ion‬ שמחירו 449 שקל, המאפשר לסרוק לזיכרון של הסורק הנייד ספרים, חוברות וצילומים באיכות ‭600 DPI‬ (איכות טובה למסמכים). את החומר מעבירים למחשב ומדפיסים רק את מה שצריך. זה חוסך כסף, נייר ואנרגיה.
 

מכשיר הקלטה. מאפשר להשלים שעות שינה
מכשיר הקלטה. מאפשר להשלים שעות שינה יחצ
הפתרון השני מאפשר לסרוק כל ספר ומסמך באמצעות עכבר סורק שאפשר לחבר לכל מחשב. הוא נקרא ‭- 100 LG LSM‬ ואיכות הסריקה שלו היא DPI ‭.320‬ תהליך הסריקה קצת מסורבל והעכבר די יקר ‭599 -‬ שקל - אבל גם הוא חוסך כסף וזמן.

מדפסת אלחוטית ‭//‬ טונר במחיר ריאלי

"איזו מדפסת לקנות" היתה תמיד השאלה הנצחית של הסטודנטים. עכשיו זה נעשה קשה יותר כי המבחר גדול. בעניין המחיר, יש היום מדפסות המשלבות סורק שמחזירות עודף מ‭200-‬ שקל.

הן עובדות עם ראשי דיו מתכלים שמחירם גבוה למדי. למי שמדפיס הרבה דפי מסמכים בשחור בלבד כדאי לרכוש מדפסת לייזר פשוטה של סמסונג שעולה ‭300-200‬ שקל ולהשליך אותה לפח כשייגמר הטונר היקר.

הטרנד האחרון הוא מדפסות אלחוטיות שמתחברות לרשת האינטרנט ואפשר לשגר אליהן מסמכים להדפסה בבית היישר מהאוניברסיטה. כך אפשר לחסוך את זמן העברת החומר למחשב שליד המדפסת והדפים יחכו לכם כשתגיעו הביתה.

גם כאן המחירים אינם בשמים ‭389 -‬ שקל תעלה מדפסת אלחוטית ‭,HP 4500‬ ויש גם יקרות ממנה. יתרונה הנוסף הוא שאפשר לרכוש עבורה ראש צבע שחור שידפיס קרוב ל‭1,000-‬ דפים במחיר נמוך.

האלטרנטיבות מבית אפסון אולי זולות יותר במחיר הרכישה או במחיר המתכלים, אבל על כך משלמים במהירות הדפסה איטית ולא כדאי לרכוש מחסניות צבע חלופיות.

מילון אלקטרוני ‭//‬ מי צריך את זה?

בטרם עידן הסמארטפונים היה המילון האלקטרוני אחד הפריטים החשובים בסל הקניות של כל סטודנט מתחיל. אוקספורד, וובסטר, תרגומון ובבילון היו שם נרדף למכשיר שיהפוך את הבלתי מובן באנגלית למובן בעברית. אבל הסמארטפונים הפכו את המוצרים הללו למיותרים. לא הבנתם איזושהי מילה? כתבו אותה בגוגל.

המהדרין ירכשו את ערכת בבילון למחשב ויקבלו את כל הפירושים העדכניים ביותר. אבל לסטודנטים שצריכים לקרוא הרבה חומר באנגלית ואין להם סבלנות לתרגם כל מילה בנפרד יש פתרון ישראלי ישן אבל יעיל: קוראים לו קוויקשינרי מתוצרת חברת ‭,wizcom‬ ובמודל האחרון שלו ‭- TS -‬ הוא יכול לתרגם גם משפטים קצרים. מחירו 694 שקל עם רמקול (למי שרוצה לשמוע את המילה) לערכה שכוללת גם רוסית.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים