ישראל מסבסדת את חשבון החשמל של הרשות הפלסטינית

עלות הסבסוד השנתית עומדת על חצי מיליארד שקל.חשבון החשמל של הרשות מגיע לכ-100 מיליון שקל בחודש

רותם סלע | 30/8/2012 8:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אזרחי ישראל מסבסדים את הרשות הפלסטינית בכחצי מיליארד שקל בשנה דרך חשבון החשמל - כך נחשף במהלך ישיבה בהולה שקיימה ועדת הכספים, ובה אושרה ערבות של שני מיליארד שקל לטובת גיוס הון שתבצע החברה. בסופו של דבר אושרה ערבות של 1.5 מיליארד שקל בלבד, שתאפשר גיוס כספים לפני יום רביעי הקרוב, אז צפויים הכספים שבקופת החברה לאזול.
תחנת הכוח רדינג בתל אביב. 40 מיליון שקל בחודש סבסוד לרשות
תחנת הכוח רדינג בתל אביב. 40 מיליון שקל בחודש סבסוד לרשות אלי דסה


אולם הגילוי המפתיע של הוועדה הוא כאמור סבסוד חלקי של חשבון החשמל של הרשות על-ידי מדינת ישראל. "אנחנו גובים כל חודש כ-400 מיליון שקל במסים לטובת הרשות הפלסטינית ומקזזים מסכום זה חובות", ציין מנכ"ל האוצר דורון כהן, "בחודשים האחרונים אנחנו מקזזים 60 מיליון שקל עבור חובות החשמל".

כהן הודה כי הסכום אינו מתקזז עם כל חשבון החשמל של הרשות, שמגיע ל-100 מיליון שקל בחודש. הפער, 40 מיליון שקל בחודש, מגיע בחישוב פשוט ל-480 מיליון שקל בשנה
- סכום השקול לתקציב התרבות של ישראל. על רקע הגילוי ציינה ח"כ פאינה קירשנבאום כי חברת החשמל לא צריכה לממן את הפעולות המדיניות של מדינת ישראל, וכהן הבטיח לספק בקרוב תשובות בנושא.

בנוגע לאישור הערבויות אמר כהן כי האוצר "נדרש להחלטה דחופה" בשל חשש מהידרדרות נוספת בדירוג החברה, שהיתה מקשה עוד יותר את יכולת גיוס ההון והופכת את האג"ח שלה לזבל. הוא ציין שהערבות אמורה להספיק עד סוף 2012.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל אמר כי "שיעור השימוש בגז במשק החשמל הוא 10% בלבד, וכתוצאה מכך עלויות הייצור עלו באופן מטורף. ובמהלך חודש אוגוסט נאלצנו להוציא ביום אחד 25 מיליון דולר. ללא הדיון היום חברת חשמל היתה נותרת ללא כסף בתוך שבוע". בסך הכל צפויה חברת החשמל להוציא השנה 23.3 מיליארד שקל על רכישת דלקים. רוןטל הוסיף כי "במסגרת הרפורמה ניפרד מחשמל חינם לעובדים ".
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים