הסנאט אישר ההסכם למניעת "המצוק הפיסקלי"

ברוב של 89 מול 8, אישרו הסנאטורים הסכם פשרה שדוחה את ביטול קיצוצי המסים בחודשיים ומעלה מסים לעשירים. מנהיגי הרפובליקנים בבית הנבחרים הזהירו: ייתכן שנכניס שינויים להסכם

סוכנויות הידיעות | 1/1/2013 9:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חברי הסנאט האמריקאי אישרו הבוקר (ג') ברוב מוחץ את הצעת הפשרה שנועדה למנוע את נפילתה של כלכלת ארצות הברית מ"המצוק הפיסקלי", אולם ההצעה עדיין אמורה לעלות להצבעה בבית הנבחרים לפני שתתקבל סופית.

- ארה"ב נושמת לרווחה: יש הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי"

ברוב של 89 תומכים מול שמונה מתנגדים, אישרו הסנאטורים את ההסכם שגובש הלילה בין הבית הלבן לבין מנהיגי הרפובליקנים בסנאט. ההצבעה נערכה שעתיים אחרי שתסריט "המצוק הפיסקלי" החל להתממש עם ביטול קיצוצי המסים וקיצוץ נרחב בתקציבי הממשל.
 
סגן הנשיא ג'ו ביידן חוגג את השגת ההסכם.
סגן הנשיא ג'ו ביידן חוגג את השגת ההסכם. צילום: אי-פי
 
כעת עובר הכדור למגרש של בית הנבחרים, שלא צפוי להצביע על ההצעה לפחות עד היום בצהריים (שעון ארה"ב). בהודעה שפרסמו יו"ר הבית, ג'ון ביינר, ועמיתיו למפלגה הרפובליקנית, הם הבטיחו כי הם ידונו בהצעה, אולם לא פסלו את האפשרות להציע תיקונים אחרי שיבחנו אותה לעומק.

הנשיא ברק אובמה שיבח את הסנאטורים על אישור ההסכם. "בעוד שלא הדמוקרטים ולא הרפובליקנים קיבלו את כל מה שהם רצו, ההסכם הזה הוא הדבר הנכון לעשות עבור המדינה שלנו ובית הנבחרים צריך לאשר את ההסכם ללא דיחוי", אמר בהודעה שפרסם.

אובמה הוסיף כי ימשיך להיאבק "בכל יום למען מעמד הביניים וכל מי שנלחמים כדי להיכנס למעמד הביניים על מנת ליצור כלכלה שתצמח מתוך מעמד הביניים החוצה ולא מהמעמד העליון ומטה".
ביידן השתמש בניסיון

הלילה, שעות ספורות אחרי שאובמה הודיע כי יש התקדמות במגעים בין הצדדים, נמסר כי גובש הסכם אחרי שיחות בין סגן הנשיא, ג'ו ביידן, לבין מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל. אובמה ומנהיגי הדמוקרטים בקונגרס, סנאטור הארי ריד וננסי פלוסי, נתנו את אישורם.

לאחר מכן הגיע ביידן לגבעת הקפיטול כדי לשכנע את הסנאטורים הדמוקרטים לתמוך בהצעה. סגן הנשיא, שמתמחה היטב בפוליטיקה של הקונגרס בזכות שנים רבות בסנאט, לא הסתיר את שביעות רצונו. "שנה טובה", אמר בחיוך לעיתונאים. "אני מרגיש טוב מאד".

לפי הסכם הפשרה, יוארכו בחודשיים קיצוצי המסים שהתקבלו בתקופת הממשל הקודם ואשר היו אמורים להסתיים באופן רשמי בחצות, ובמקביל יועלו המסים לבעלי הכנסה של יותר מ-400

אלף דולר ולמשקי בית עם הכנסה משותפת של יותר מ-450 אלף דולר לרמה של 39.6 אחוז לעומת 35 אחוז כיום.

בנוסף, ישונו גם חוקי מס העיזבון, שיעלה מ-35 אחוז ל-40 אחוז על עיזבונות של למעלה מחמישה מיליון דולר. מדובר בפשרה מצדו של הנשיא, שדרש להעלות את שיעור מס העיזבון ל-45 אחוז על כל עיזבון שערכו גבוה מ-3.5 מיליון דולר. כמו כן, יוארכו בשנה קצבאות האבטלה לקרוב לשני מיליון אמריקאים.

ההסכם גם דוחה בחודשיים את הקיצוץ הרוחבי העמוק בגובה 110 מיליארד דולר בשנה הקרובה שגם אמור היה להיכנס לתוקף היום. בסך הכל, אמור ההסכם החדש להזרים לקופה הפדרלית עוד כ-600 מיליארד דולרים בעשר השנים הקרובות - מחצית מהסכום של 1.2 טריליון שביקש אובמה לגייס במקור.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום בורסה ושוק ההון-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים