67 תובעים ברמת חובב יחויבו לשלם כ-10 מיליון שקל

המחוזי בבאר שבע דחה את אחת מתביעות הזיהום הסביבתי הגדולות שנדונו בישראל. עו"ד התובעים לעסקים: "נערער לעליון"

תמר דרסלר | 13/1/2013 10:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תביעת הנזיקין הסביבתית של התושבים המתגוררים בסביבות אזור התעשייה רמת חובב, באר שבע ועומר נגד מפעלי התעשייה ברמת חובב, נדחתה על ידי השופטת שרה דברת. מדובר באחת מתביעות הנזיקין הסביבתיות הגדולות מסוגן שנדונו בבתי המשפט בישראל. 67 תובעים ונתבעים וצדדי ג', סכומי התביעה שמגיעים ל-240 מיליון שקלים, ובעיה סביבתית ומשפטית מורכבת.
"אין קשר בין החומרים שנפלטו ממפעלי התעשייה לבין המחלות", רמת חובב צילום: רובי קסטרו


במסגרת התביעה, שהוגשה נגד מדינת ישראל והמועצה המקומית תעשייתית רמת חובב, אוחדו שלוש תביעות שהוגשו במהלך החודשים מרץ-יוני 2007 על-ידי 67 תובעים מהפזורה הבדואית, תושבי באר שבע ועומר, בגין מחלות מהן סובלים לכאורה התובעים המתגוררים באזורים שבקרבת רמת חובב, ואשר לטענתם נגרמו עקב חשיפה לחומרים מסוכנים הנפלטים על ידי מפעלי רמת חובב.

בפסק הדין, דחה בית-המשפט את התביעות וחייב את התובעים בתשלום שכר טרחה לעורכי הדין של הנתבעים והצדדים השלישיים בסכום מצטבר של כ-7 מיליון שקלים. בנוסף, חייב אותם בית המשפט בהוצאות ההתדיינות אשר מוערכות בכ-3 מיליון שקלים נוספים - חיוב של כ-150 אלף שקלים לתובע.

בפסק הדין נקבע כי על התובעים הייתה מוטלת חובת ההוכחה של הקשר הסיבתי הכללי, שחומרים או תערובת חומרים שנפלטו מהמפעלים לאוויר הסביבה מהווים גורם משמעותי מוכח ומוכר בקהילייה המדעית למחלות התובעים. היעדר   ידע מדעי או הסברה שמא, בעתיד יתפתח המדע ותימצא הוכחה לקשרים בין חומרים לתחלואה שאינם ידועים כיום, אינם תחליף להוכחה בתביעות בנזיקין.
"מחלות יש בכל מקום"

בפסק הדין נקבע שלא הוכח כי באזור רמת חובב יש ריכוזי חומרים רעילים גבוהים, כאלה שהוכרו במחקרים מדעיים רפואיים בעולם כמחוללי המחלות. המחלות מהן צוין בתביעה שהתובעים סבלו מהן, כמו סרטן, מחלות נשימה, הפלות, מומים מולדים ועוד, קיימות בכל מקום בעולם ואינן נפוצות יותר באזור רמת חובב. "אין לקשור בין החומרים שנפלטו ממפעלי התעשייה לבין המחלות בהן לקו התובעים", פסק בית המשפט.

השופטת דברת מתחה ביקורת נוקבת בדבריה על חוות הדעת שהגיש בשם התובעים פרופסור ישראל הוד, ואמרה כי "התיימרותו של פרופ' הוד

להבין כמעט בכל תחום רפואי ולייחס לעצמו מומחיות בתחומים שאין לו, הם שגרמו למעשה להגשת תביעה זו, שטוב היה אלמלא הייתה מוגשת ולהוצאות הרבות שנגרמו לנתבעים", קבעה דוברת והוסיפה ,כי אם באי-כוח התובעים היו טורחים לשאול את הוד מתי מעט שאלות - היו מבינים שאיאפשר לבסס עליו את התביעה".

עורך הדין משה קפלנסקי, שייצג את התובעים, אמר לעסקים, כי "לא ברורה לנו הביקורת של השופטת על פרופסור הוד שעל יכולותיו והכשרתו אין עוררין. אנו נגיש בקשה לעיכוב ביצוע (תשלום הוצאות המשפט) ונפנה בערעור לעליון".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים