מערכת חדשה עושה סוף לבזבוז המים הקרים במקלחת

סטודנטים במחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה באוניברסיטת אריאל פיתחו מערכת אשר ממחזרת את המים הקרים המתבזבזים במקלחת, בזמן שאנו ממתינים לבואם של המים החמים, ומאפשרת לעשות בהם שימוש חוזר לרחצה, בישול או שתייה

אסף גולן | 4/2/2013 12:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: חיסכון במים
אמנם החורף הנוכחי הביא עמו גשמי ברכה, אך תופעה נוספת שמתלווה אליו ברבים מהבתים בישראל היא ההמתנה לבואם של המים החמים. צריכת המים של בית-אב טיפוסי בישראל, שבו מתגוררים 5-4 נפשות, מסתכמת בכ-110 מ"ק לנפש, בשנה.
 
ה''חס-חם''
ה''חס-חם'' יח''צ

על-פי חישוב, הכמות הממוצעת של מים קרים וחמים שמתבזבזים עד שמצליחים לקבל מים בטמפרטורה למקלחת, היא 8 ליטר (0.08 מ"ק) ביום אחד או כ-3 מ"ק בשנה. בסיכום הנתונים נראה כי במדינת ישראל מתבזבזים בשנה כ-37 מיליון מ"ק ברחצה בלבד, כשהדגש ניתן לתקופת החורף, שכן בתקופה זו זמן ההמתנה למים החמים יכולה להיות ארוכה פי שניים. 

מערכת חדשה, ה"חס-חם", אשר פותחה ע"י יוסי טפליצקי, עופר זקון וגיא אלמגור בהנחייתם של ד"ר שמעון ליינקין וד"ר עידית אברהמי, מהמחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה באוניברסיטת אריאל, באה לפתור בעיה של בזבוז מים ע"י חסכון מים שפירים (מים איכותיים ונקיים מחיידקים) והחזרתם לשימוש ביתי. המערכת אשר פועלת בחדר האמבטיה, אוספת את המים, שעדין קרים, בזמן שהמשתמש ממתין למים החמים.

המערכת אוגרת את המים עד שמגיעים מים חמים ורק אז מפנה אותם לשימוש הצרכן. באותו הזמן נשאבים המים מהמאגר ומוחזרים לשימוש חוזר. מערכת ה"חס-חם" מפעילה חיישני טמפרטורה ששולטים על פתיחת וסגירת הברזים באופן חשמלי, ובכך מווסתים את זרימת המים למיכל מחזור מיוחד או לברז. כלומר, המערכת קולטת את המים הקרים העוברים בצנרת, ודואגת לכך במקום שיזרמו מהברז הם ימשיכו למיכל אגירה מיוחד ויחזרו לאחר מכן לשימוש חוזר.

הסטודנטים אשר עבדו על פיתוח הפרויקט מסבירים כי "במדינת ישראל, כמו גם במדינות רבות נוספות, קיים מחסור במים. מחסור זה נובע מתנאי אקלים, גידול האוכלוסייה, גידול בצרכים והתדלדלות מקורות המים הטבעיים שלנו. לאור כל זאת, מחויבים אנו לחיסכון מקסימלי במים". עוד מסבירים הסטודנטים כי למיטב ידיעתם עדיין לא פותחה מערכת שאוגרת מים שפירים (מים איכותיים ונקיים מחיידקים) ומחזירה אותם לשימוש.

הסטודנטים הדגישו כי "הדרישות שהצבנו לעצמנו עבור פיתוח המערכת הינם שחיסכון המים לא יבוא על חשבון בזבוז אנרגיה חשמלית, שהמים הנאגרים יחזרו לשימוש כללי ולא כ"מים אפורים", שהמערכת תהיה ידידותית למשתמש ושהמערכת תזהה טמפרטורת מים מתאימה ורק אז יופנו המים למשתמש".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים