פותחה תוכנה הבודקת האם אנשי עסקים משקרים במשא ומתן

חוקר הבינה המלאכותית ד"ר קובי גל מאוניברסיטת בן-גוריון זכה השבוע פרס קריל על פיתוח אלגוריתם ייחודי המאפשר לאיש עסקים להבין יותר טוב את האנשים עימם הוא מקיים מו"מ. החוקר עוסק גם בפיתוח תוכנות שיסייעו לפסיכולוגים להבין את מטופליהם ולתלמידים להצליח יותר בכיתה

אסף גולן | 19/3/2013 9:38 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: מו"מ,חינוך
סדרת מחקרים חדשים של ד"ר קובי גל, חוקר בינה מלאכותית מאוניברסיטת בן גוריון, העוסקים בשאלה האם מחשבים יוכלו לתפוס אנשי עסקים משקרים במשא ומתן זיכו אותו לאחרונה בפרס קריל. מדובר בפרס ייחודי המיועד לחברי סגל מצטיינים בדרגת מרצה או מרצה בכיר המועסקים באוניברסיטאות בארץ שעדיין לא קיבלו קביעות במקום עבודתם.
 
מאפשרת הבנה של כוונת האדם העומד מולך. איור ג'ים טורלי רואה החשבון
מאפשרת הבנה של כוונת האדם העומד מולך. איור ג'ים טורלי רואה החשבון איור: ערן מנדל

בנוסף בדק החוקר האם מחשב יוכל להציע לפסיכולוג את השאלות הנכונות כדי להבין את המניעים הנסתרים של מטופל? או להדריך תלמידים במעבדה וירטואלית בפיסיקה וכימיה באופן שמתאים לרמה האישית של כל תלמיד?

כחוקר בינה מלאכותי, בונה ד"ר גל "סוכנים ממוחשבים": אלגוריתמים שרצים בתוך מחשבים, רובוטים וטלפונים, שיודעים לשתף פעולה עם אנשים בסביבות שכוללות מספר אנשים ומספר מחשבים הפועלים יחדיו. בכלים הללו של מדעי המחשב, פסיכולוגיה וסטטיסטיקה, משתמש דר' גל כדי לאפשר לאותם "הסוכנים הממוחשבים" ללמוד את סודות קבלת ההחלטות האנושית ולהשתמש במידע זה כדי לתקשר עם האנשים בצורה הטובה ביותר.

יכולת זו מסייעת לאיש העסקים להבין יותר טוב את האנשים העומדים מולו תוך גילוי דפוסי דיבור או חשיבה שלהם המלמדים על כוונותיהם האמיתיות. יצוין בניגוד לדעה הרווחת, הסוכנים הממוחשבים שבונה ד"ר גל לא מהווים תחליף למומחים במשא ומתן או למורים, אלא מנסים לסייע בהשלמת עבודתם באופן ש"השלם גדול מסך חלקיו".

בהקשר לכך שלושה מחקרים בולטים של ד"ר גל ממחישים היטב את העקרונות הללו. המחקר הראשון הציע סוכן ממוחשב שלומד לנהל מו"מ עם אנשים מתרבויות שונות. המחקר הייחודי ופורץ הדרך שנערך בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת מרילנד מתבסס על מודל מתמטי שמנבא את מידת ההוגנות והמהימנות של הבן אדם שהוא עומד מולו.
 

מסייעת להבנת הכוונות האמיתיות. המו
מסייעת להבנת הכוונות האמיתיות. המו"מ הקואליציוני צילום: ראובן קסטרו
פרויקט נוסף עוסק בפיתוח "סוכנים ממוחשבים" התומכים במורים ובתלמידים המשתמשים במעבדות וירטואליות. אלה הן תוכנות ללימודי מדעים (פיסיקה, מתמטיקה, כימיה) המאפשרות לתלמידים את אותם התנאים כמו במעבדה אמיתית, ומאפשרות להם לבנות מודלים של העולם, להריץ את המודל ולנתח את התוצאות. מאחר שהתוכנות הללו מספקות סביבת לימוד עשירה לתלמידים, הן הופכות נפוצות במיוחד במדינות מתפתחות, בהן יש גישה מוגבלת למורים בשר ודם.

באמצעות "סוכנים חכמים" המשתמשים באלגוריתמים של בינה מלאכותית (למשל, תנועות עכבר, סדר פעולות במחשב לפתרון בעיה, משך זמן העבודה בכל פעולה ועוד), ניתן לזהות את דרך העבודה של כל תלמיד, לגלות היכן הם נתקלים בקשיים ולאבחן את אסטרטגיית הפתרון שלהם ולאתר טעויות שהם מבצעים. דר' גל פיתח שיטות שונות כיצד להציג מידע זה למורים על מנת לאפשר להם ניתוח מעמיק של דרך העבודה והקשיים של תלמידיהם.
 
התוכנה מאפשרת למידה מרחוק
התוכנה מאפשרת למידה מרחוק צילום: המרכז האוניברסיטאי אריאל
הפרויקט השלישי שמוביל ד"ר גל מציע סוכן ממוחשב שלומד מתי להפריע למשתמש על מנת למסור לו מידע מועיל. אנו "אוהבים" להפריע אחד לשני (במיוחד בישראל) כדי לשאול שאלות ולספק מידע שאנו מניחים שיכול להועיל לחברים ולקולגות, אך מחקרים רבים הדגימו שלהפרעות יש מחיר – הן מטרידות אותנו ופוגעות בתפוקה.

דוגמא לכך היא ה"אטב האוטומטי" (“קליפי") של חברת מיקרוסופט, שקפץ על המסך בזמן הכי לא מתאים Are you trying to write a letter? בניגוד לקליפ הזה, הסוכן של ד"ר גל מנבא כיצד יגיבו אנשים להפרעות שונות שהמחשב יכול ליזום, והוא מנסה לתזמן את ההפרעות שלו בצורה כזו שיספקו אינפורמציה מועילה למשתמש אך לא יזיקו למהלך עבודתו. פרויקט זה נעשה בשיתוף עם אוניברסיטת הרוארד וחברת מיקרוסופט.

מחקרים אלה, מספקים, בין היתר, הצצה לעולם "הבינה המלאכותית", באמצעות טכנולוגיית "הסוכנים הממוחשבים", המעלים את השאלה- האם זהו שחר של מהפכה טכנולוגית שתאפשר לאדם לשלוט על מחשבות של אנשים אחרים באמצעות מחשב.

"פרס קריל מוענק על ידי קרן וולף, הפועלת לקידום מצוינות בקרב מדענים ואמנים בארץ ובעולם. הפרס, על סך 10000 דולר, יוענק לדר' גל באירוע, שיתקיים על ידי קרן וולף בתאריך 10.04.2013 במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים."

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים