הדירוג השנתי: 100 העשירים של ישראל
רשימת העשירים לא נחה לרגע: מיליונרים חדשים עלו על סיפונה ואחרים נטשו ברעש. אבל כשהיא התייצבה אפשר לראות בבירור כי העושר בישראל הולך וגדל וכך גם הפערים מקו העוני
  מעריב
3/10/2005  10:05
לפרויקט 100 העשירים תשס"ה

כבר שנה רביעית ברציפות רואה אור גליון החג המיוחד של מעריב, המדרג את 100 האנשים העשירים בישראל - והנתונים מראים כי העושר רק הולך וגדל. השווי המצרפי של המיליונרים ברשימה מסתכם השנה ב-257 מיליארד שקל, כלומר 22% יותר מאשר ב-69 .2004 המקומות הראשונים ברשימה - יותר משני שלישים ממנה - שמורים למיליארדרים במונחים שקליים, בעוד שבשנה שעברה רק 50 המקומות הראשונים היו שייכים למי שיש בכיסו יותר ממיליארד שקל.

מה שסייע השנה לעלייה בהיקפי העושר היתה בראש ובראשונה הבורסה באחד-העם, שהקפיצה מניות רבות לגבהים חדשים והזניקה את השווי הפיננסי של בעלי השליטה בחברות. בזכות העליות תוכלו להכיר, למשל, את דניאל בלום, מנכ"ל ובעל השליטה בחברת פמס, שמנייתה ניתרה בכ-100% בשנה החולפת והכניסה אותו היישר לאמצע הרשימה.

גם בורסה אחרת, זו שבלונדון, צירפה השנה חברים חדשים רבים לרשימת עשירי ישראל, הודות לחיבתה למניות של חברות שמפעילות אתרי הימורים באינטרנט. לאחר שהנפקתה של ענקית האינטרנט גוגל לפני כשנה פתחה מחדש את התיאבון למניות אינטרנט, נדמה כי הבועה של 2000 כמעט נשכחה. וכך ניתן למצוא אנשי אינטרנט רבים בדירוג, לאחר שבשנתיים האחרונות נוכחותם של אנשי היי-טק בדירוג הצטמצמה באופן ניכר.

על מתעשרי הקזינו הווירטואלי, שביצועי החברות שלהם מוכיחים פעם נוספת את האמרה העתיקה "הבית תמיד זוכה", תוכלו לקרוא בכתבה נפרדת על הקבוצות הבולטות של מתעשרי 2005, הכוללת גם את הברוקרים הפרטיים ואת הקיבוצים.

אם תשוו את הרשימה של 2005 לרשימה של השנים הקודמות, תבחינו בהבדלים לא מעטים. כמה מ'ותיקי הקרבות' עזבו אותה, ובמקומם נכנסו 12 מתעשרים חדשים, שאת השמות של חלקם לא הכרנו לפני חודשים ספורים. כך למשל, אברהם נניקשווילי - הכסף מאחורי קבוצתו של ג'קי בן-זקן, המתמודד על רכישת השליטה בחברת הנדל"ן נצבא - כמעט לא היה מוכר מחוץ לגבולות אשדוד. ההתמודדות על נצבא אילצה אותו להיחשף וגילתה כי מדובר באחד מעשירי ישראל, שצבר מיליארדי שקלים בעבודה משותפת עם רומן אברמוביץ', מהאוליגרכים הרוסים שפועלים בשוק הנפט.

אנשים כמו נניקשווילי הובילו להעלאה נוספת של רף הכניסה למועדון '100 העשירים', שמגיע כעת ל-540 מיליון שקל - לראשונה יותר מ-100 מיליון דולר. כדי להיכלל ברשימה ב-2004 נדרש הון מינימלי בסך 440 מיליון שקל, ואילו ב-2003, הספיקו לכך 328 מיליון שקל.

הזינוק ברף הכניסה יצר מצב שבו מי שלא השקיע את ההון שצבר בעבר במיזמים רווחיים במיוחד, נפלט החוצה. כך היה עם יוסי ורדי, ממייסדי מיראביליס ואחד מוותיקי ההיי-טק הישראלי. כך היה עם אורני פטרושקה ורפי גדרון, מייסדי כרומטיס, שבמקביל ליציאתם מהרשימה כמעט נמוג הזיכרון של 'העיסקה ההיא', שהיתה פעם עיסקת המכירה הגדולה בתולדות ישראל, אך התבררה כעוד אחד מסימניה המובהקים של הבועה.

גם דליה פרשקר, מבעלי המימד החדיש שנמכרה ל-BMC האמריקנית, כבר אינה ברשימה. דווקא אחיה, חיים כצמן, שעסקי הנדל"ן שלו בחו"ל שגשגו במיוחד השנה, פילס את דרכו מהמקום האחרון ברשימה של 2004 לאמצע הרשימה הנוכחית.

לצד העוזבים השקטים יש גם כאלה שעשו זאת בקול תרועה ובליווי תקשורתי צמוד. וכך, משפחת בורוביץ' יוצאת מהרשימה לרגל קריסתה של רשת קלאבמרקט, וגם משפחת שסטוביץ' אומרת שלום לאחר אובדן הזיכיון על ג'ילט, לאחר שזו נרכשה על-ידי פרוקטר אנד גמבל.

מובן שגם אלה שכבר אינם ברשימה עדיין יכולים לעורר קנאה ברבים מאיתנו, בשל העושר העצום שצברו. אך כל ישראלי שחולם להתעשר יכול להצטייד ב-2 עובדות חשובות, שוודאי יוסיפו לו מוטיבציה. העובדה הראשונה עלתה השנה מסקר מיוחד שערך בנק ההשקעות מריל לינץ', ולפיו חיים היום בישראל 6,600 מיליונרים במונחים דולריים. בקטגוריה זו נכלל כל מי שיש לו סכום זמין ונזיל של מיליון דולר – ולא נדל"ן או נכסים משועבדים למיניהם. ב-2004 גדל מספר המיליונרים ה'דולריים' בישראל ב-10%, כלומר נוספו 600 מיליונרים חדשים, וזהו קצב הגבוה מהגידול הממוצע במספר המיליונרים ביתר המדינות בעולם.

עובדה מעניינת אף יותר, שעולה מרשימת '100 העשירים' שלנו, היא שלא חייבים להיוולד לתוך משפחה עם כסף, אלא אפשר להגשים גם כאן את החלום האמריקני. 3 מתוך 4 האנשים העשירים ביותר בישראל צברו את הונם העצום ב-10 אצבעותיהם, עם הרבה רצון ולא מעט מזל. ארקדי גאידמק, לב לבייב וחיים סבן הם אנשים שהפרק הראשון של חייהם עבר עליהם בדלות יחסית, אשר מדרבנת אותם מאז לעשות את המירב כדי לא לחזור לאותה תקופה - אלא לחיות בעושר וגם באושר.

* סופי שולמן
העשירה ביותר, שרי אריסון
1. שרי אריסון - 18.45 מיליארד שקל
מאז שבה לישראל ביוני 2004 - באותה פתאומיות שבה עזבה - הפכה שרי אריסון, בת 47 ועד לדירוג הנוכחי הישראלית העשירה בעולם, לאישה נינוחה יותר. נראה שאת לקח החשיפה היא הפנימה היטב, ולכן פינתה את קדמת הבמה העסקית למנהלים המקצועיים – ובראשם שלמה נחמה, יו"ר דירקטוריון הבנק, שעליו היא סומכת לחלוטין. נחמה מדווח ומעדכן אותה באופן שוטף, ואין מהלך משמעותי אחד המבוצע ללא הסכמתה.

במהלך השנה האחרונה הפכה אריסון לאישה עשירה יותר בזכות המשך עליית ערכן של מניות קרניבל קרוז. ואולם, לפני שבועות מספר, בעקבות ההרס שזרעה סופת ההוריקן 'קתרינה' בארצות הברית, הוציאה החברה אזהרת רווח לנוכח החששות שהאסון יפגע בתנועת התיירות והנופש באוניות החברה.

אריסון עשתה לפני חודשים אחדים אקזיט מוצלח בחברת התקשורת יורוקום, בסכום הנאמד ב-500 מיליון שקל, ובמהלך השנה האחרונה גם מכרה תמורת סכום דומה 4% מהמניות ה'חופשיות' בבנק הפועלים. עם זאת, היא חוזרת ומבהירה לכל מי שמעוניין לשמוע, כי היא מתייחסת להשקעה בפועלים כאל השקעה ארוכת טווח, שאין בכוונתה לממשה. ולמרות זאת, לפחות חלק משותפיה הזרים, כמו לו רניירי האמריקני, עשו מעשה ומכרו את אחזקותיהם בבנק.

גם בשנה האחרונה המשיכה אריסון בפעילותה הציבורית, ואף הצהירה על כוונתה להיכנס להשקעות חדשות בתחומי מדעי החיים ואיכות הסביבה. בנוסף היא ממשיכה בכל פעילויותיה הציבוריות האחרות, ובראשן 'קרן אריסון'.

אריסון פעילה חברתית, ומעת לעת היא מבלה במועדון הזמר ה'גנקי'. את חופשותיה היא עושה על גבי היאכטה שבבעלותה, ובימים אלה היא ובעלה, עופר גלזר, בונים יאכטה חדשה, שההשקעה בה נאמדת ב-50 מיליון דולר לפחות. הקיץ הגיחה אריסון מחופשתה הממושכת, רק כדי ללוות את גלזר לדיונים בבית-המשפט, שבסיומם נאלצה לשמוע את הבשורה הקשה על הרשעתו במעשים מגונים.

גלזר, אגב, נכנס גם הוא באחרונה לעסקים, והודיע על הקמת חברת השקעות חדשה. במקביל נמסר על השקעה שלו בהיקף של כ-450 אלף שקל במניות בנק הפועלים, שאותן מימש בתחילת ספטמבר ברווח של כ-200 אלף שקל.

בני הזוג מככבים לא מעט בטורי הרכילות - פעם הם נראו במסעדה מסוימת, פעם גלזר נקלע לוויכוח סוער ליד שולחן הרולטה, ופעם כאשר סופר על סגירת רחוב לצורך העלאת ג'קוזי לדירת הפנטהאוז שלהם. לאריסון יש מעט מאוד חברים מתקופת ילדותה בתל-אביב, וכיום היא מיודדת עם איש יחסי הציבור שלה, רני רהב, עם משפחתו של יאיר לפיד ועם דני טוקטלי.

* יהודה שרוני
ארקדי גאידמק
2. ארקדי גאידמק - 16 מיליארד שקל
ארקדי גאידמק מנהל יחסי אהבה-שנאה עם ישראל. מי שעלה לארץ כאיש צעיר בתחילת שנות ה-70, החל את דרכו בקיבוץ בית השיטה, ונראה שאז עוד לא שיער כי עם הזמן יחזור לכאן כאחד האנשים העשירים ביותר עם הון אישי שנאמד ב-4 מיליארד דולר. בפעם השנייה הגיע גאידמק לישראל ב-98', ועזב שוב ב-2003, בעקבות פרשת ההלבנות בבנק הפועלים.

בחודשים האחרונים פרץ גאידמק חזרה לישראל כרוח סערה. זה החל עם רכישת השליטה בקבוצת הכדורסל הפועל ירושלים, והגיע לשיא עם רכישת בית"ר ירושלים המתוקשרת, שאף הובילה להתפטרותו של המאמן אלי אוחנה - מהלכים שלוו בחשיפה תקשורתית בהיקפים חריגים.

בתקופה האחרונה נדמה שגאידמק שכח שוב את 'הבטן המלאה' שהיתה לו על ישראל - ועד לא מכבר הוא באמת כעס על רבים. על האחים עופר, שלכאורה כבר לחצו עמו ידיים בעיסקה למכירת החברה לישראל בסוף 2003, אך נסוגו ממנה בפתאומיות, לאחר שזיהו כי השוק משתנה ועדיין לא כדאי להם למכור. גם על המשטרה כעס גאידמק, משום ששמו שורבב לחקירה של היאחב"ל בנושא הלבנת הכספים בסניף הירקון של בנק הפועלים. בשוק מספרים כי תקופה מסוימת כעס גם על לב לבייב - אחד מאנשי העסקים הישראלים הקרובים אליו ביותר.

ובכלל, כפי שציין בראיונות לעיתונות, מפריעה לו החוצפה הישראלית. אבל כנראה ש'החיידק' הישראלי יושב אצלו עמוק מדי, וגם ההזדמנויות העסקיות כאן בהחלט קורצות לו, בעיקר נוכח העובדה שאחד מחבריו הטובים בישראל הוא אהוד אולמרט, שר התעשיה והמסחר והחל מהחודשים האחרונים גם ממלא מקום שר האוצר.

את קיבוץ בית השיטה, תחנתו הראשונה בישראל, עזב מהר מאוד, משום שזה הזכיר לו יותר מדי את ההוויה הקומוניסטית שממנה ניסה להימלט. מהקיבוץ המשיך לחיפה, שם עבד תחילה כסוור בנמל, ובהמשך הפך לימאי שהפליג על אוניות של צים (רכישת החברה לישראל, בעלת השליטה בצים, היתה יכולה להיות סגירת מעגל מושלמת בעבורו). באחת ההפלגות החליט גאידמק הצעיר לא לחזור לישראל, ונשאר בצרפת.

מכאן נראה שהמזל החל לחייך אליו, והזדמנויות עסקיות מעניינות נקרו בדרכו בזו אחר זו. גאידמק הקים חברה לתרגומים טכניים, שעוררה עניין בקרב משלחות סובייטיות שהיו מגיעות לצרפת, והיתה כנראה זו שסייעה לו ביצירת קשרים בממשלה הרוסית. מאוחר יותר הכיר גם את בנו של פרנסואה מיטראן, ויחד הם החלו בפעילות שאחראית כנראה לעיקר עושרו של גאידמק - סחר במסוקים ובנשק - פעילות שבגינה תלוי נגד גאידמק כתב אישום שאינו מאפשר לו לשוב לצרפת.

בזכות הפעילות באנגולה הפך גאידמק לאחד מאנשי העסקים המרכזיים במדינה וקיבל דרכון דיפלומטי מיוחד. על עיסקאות הנשק שילמה לו ממשלת אנגולה בנפט וביהלומים ששיווק ברחבי העולם. גם הקשרים עם לבייב נוצרו על רקע זה, ולפי מה שמספרים המקורבים אליו, גאידמק הוא זה שפותח ללבייב דלתות באנגולה, והוא שהפך אותו לאחד היהלומנים הגדולים בעולם. לבייב, מצדו, גומל לו בפתיחת דלתות ברוסיה, בעיקר בממשלת פוטין. באחרונה גם השתקמו היחסים בין 2 אנשי העסקים, ולבייב אף קירב את גאידמק לדת, ולכן הוא מתחיל את יומו בהנחת תפילין. 

גאידמק, בן 53, מתגורר כיום בבית המפואר בקיסריה עם 2 בניו, המעורבים בעסקי המשפחה. אשתו ובתו המשיכו לחיות בפריז, שבה בנה את הבית המפואר ביותר שלו, המרוהט בפריטים מתקופת לואי ה-14. הוא דובר 3 שפות - רוסית, צרפתית ואנגלית - יודע גם קצת עברית, ואת הראיונות שהוא מעניק באנגלית הוא נוהג לתבל במילות סלנג בעברית. הוא חובב אמנויות לחימה, ותורם סכומים מרשימים למוסדות שונים בישראל.

* סופי שולמן
לב לבייב
3. לב לבייב - 15.7 מיליארד שקל
בשנה האחרונה נפוצו לא מעט שמועות וידיעות, אשר סדקו במעט את תדמיתו של לב לבייב בענף היהלומים, אם כי עדיין לא הצליחו לערער באמת את מעמדו בצמרת הרשימה הנוצצת. קשה להתעלם מכך שכניסתם לישראל של אוליגרכים רוסים בשנים האחרונות, שהחלו בהדרגה לצאת ממעונם המבוצר ולהשתלב בחברה ובכלכלה הישראלית, עיממה במשהו את היתרון היחסי ואת הקסם של לבייב – יהודי חרדי מבני-ברק, היוצא ובא כבן-בית מהקרמלין שבמוסקבה.

חברת היהלומים הממשלתית של רוסיה, אלרוסה, החלה השנה לעבוד עם יהלומנים ישראלים אחרים לבד מלבייב. בנוסף, אחרי שנים שבהן היה לבייב הזכיין הבלעדי ברכש ובייצוא יהלומים מאנגולה, הצליח ישראלי אחר - ארקדי גאידמק - להתברג לעסקי אותה מדינה. גאידמק גם נבחר לעמוד בראש 'איגוד הקהילות של רוסיה', הקרו"ר, מתחרה ישיר של 'איגוד הקהילות היהודיות', הפיאו"ר, שבראשו עומד לבייב. במקביל הקים באחרונה ישראלי אחר, לאוניד נבזלין, לשכת מסחר חדשה בין ישראל לאוקראינה, המתחרה בלשכה הפועלת שם מטעמו של לבייב.

וכאילו לא די בכך, משפחת היהלומנים אלעזרוב, מחותניו של לבייב, נקלעה באחרונה למשבר כלכלי קשה המאיים על המשך עסקיה. ואף על פי כן, מתברר שקורי הפעילות שטווה לבייב לאורך השנים מגוונים מספיק כדי לפצות על המשברים ולהגדיל את שוויו משנה לשנה. עסקי הנדל"ן, שעדיין מהווים את לבת הפעילות של אפריקה ישראל שבשליטת לבייב (64%), מצליחים לייצר לקבוצה וללבייב רווחים של מאות מיליוני שקלים מדי שנה. שוויה של אפריקה ישראל עלה השנה עוד ב-23% - מה שהוסיף לשווי של לבייב סכום של 884 מיליון שקל.

אפילו השחיקה במעמדו בענף היהלומים במזרח אירופה לא הבהילה את לבייב, הגורף כיום הון עתק מפעילות של כריית יהלומים לאורך חופי נמיביה, בקצה השני של העולם.

* דרור מרמור
חיים סבן
חיים סבן - 14.4 מיליארד שקל
עד השנה לא נכלל סבן בדירוג העשירים של ישראל (למעט ב-2001), משום שלא חי כאן מאז עזב לצרפת בשנות ה-70. אולם בשנה האחרונה פרץ סבן לזירת העסקים הישראלית כרוח סערה, כשהתמודד וזכה במכרז לרכישת השליטה בבזק. 'על הדרך' רכש סבן גם חבילת מניות בזכיינית ערוץ 2 קשת.

גורמים המקורבים לסבן מספרים, שבזמן האחרון הוא נדבק ב'חיידק הישראלי'. בתקופה האחרונה ניתן היה לקרוא בעיתונות ולראות בטלוויזיה את המאמצים שהוא משקיע בקידום האינטרסים של ישראל, באמצעות מכון המחקר שעל שמו בארצות-הברית. "מה שהכי מעניין אותי כיום זה יחסי ישראל וארצות-הברית", אמר באחרונה בראיון לניו-יורק טיימס. בשלב זה סבן עוד לא מחפש בית בישראל, אך לדברי מקורביו, כשיהיה מעורב יותר בבזק יצטייד גם סבן בבית משל עצמו.

סבן נולד במצרים ועלה עם משפחתו ב-57', כשהיה בן 13. הם שוכנו בפחונים, והתקופה הותירה בסבן משקעים עמוקים. כשנשאל בכנס התקשורת האחרון, שהתקיים בים-המלח, מה הדבר שמפחיד אותו, הוא ענה: "להיות עני". את דרכו לצמרת החל בלהקה שניגנה במועדונים בתל-אביב, ובהמשך הפך למנהלה. ב-71' פגש במקרה את נועם קניאל, ילד פלא בן 8, הפך לאמרגנו ולקח אותו לצרפת בתקווה ששם יוכל לזכות לתהילה. וכך היה.

ב-83' הגיע סבן ללוס-אנג'לס, אך את המפתח להצלחתו מצא דווקא בנסיעה ליפן, שם נתקל בסדרת הילדים המצוירת פאואר ריינג'רס. ב-93' הצליח סבן לשכנע את רשת פוקס לשדר את הסדרה, שהפכה להצלחה עולמית - ואותו לאיש עשיר מאוד. אך הקפיצה הגדולה באמת הגיעה ב-2000. סבן הקים עם איל המדיה רופרט מרדוק, הבעלים של פוקס, את הערוץ פוקס פמילי. הערוץ עורר עניין רב בקרב בכירי דיסני, ששילמו תמורתו 5.3 מיליארד דולר, והעיסקה הזרימה לחשבונו האישי של סבן 1.7 מיליארד דולר.

מאז המשיך סבן לבצע עיסקאות בשוק המדיה העולמי, האחרונה שבהן היא מכירת פרוזיבן, רשת הטלוויזיה המסחרית הגדולה בגרמניה, ברווח של חצי מיליארד יורו.

וגם חובב מערכונים

סבן נשוי בשנית לשריל, זמרת ודוגמנית בעברה. בנם נס, שנולד ב-88', היה ילד המבחנה השמיני
בעולם. לא כולם מזהים את סבן כישראלי - אולי משום שלא שמעו אותו מתגלח בבוקר, בביתו המפואר בלוס-אנג'לס, לצלילי מערכונים של הגשש החיוור.

* סופי שולמן


לרשימה המלאה
שמור במזוודה שלח לחבר הדפסה
הוסף תגובה    עבור לפורום כתוב לעורך


ראשי > כלכלה > מיוחד > 

  
  
  
שמור במזוודה שלח לחבר הדפסה
הוסף תגובה  עבור לפורום כתוב לעורך
כתבות פרוייקט
100 העשירים של ישראל
דירוג עשירי ישראל
דירוג עשירי ישראל
נבחרי העם רוצים גם
דירה להסעיר