ראשי » מעריב מגזינים » להיות הורים

חיסונים לילדים: מה שההורים צריכים לדעת

קשה להסביר לילדינו מדוע עליהם לקבל חיסון, אבל כדאי שלפחות אנחנו נבין. המדריך המלא לחיסונים שכולל הכל

הורים
הראלה סטוצקי-באר | 31/5/2010 10:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מי שלא ראה פרצוף נעלב של תינוק בן חודשיים שזה הרגע נדקר במזרק, לא ראה עלבון מימיו. הקטנים האלה לא מבינים מה המשמעות של זה, ולמה כל זה מגיע להם, אבל לפחות כדאי שאנחנו נבין. בדיוק לשם כך ביקשנו מד"ר יוסי לקס, מנהל המרכז לבריאות הילד ברמת אביב ג', שירותי בריאות כללית מחוז תל אביב-יפו, להסביר אילו חיסונים מקבלים ילדינו מרגע הלידה עד גיל שנתיים וחצי, מהן תופעות הלוואי, ואיך אפשר להקל עליהם.
תופעות לוואי מעידות על חיסון שנקלט בהצלחה
תופעות לוואי מעידות על חיסון שנקלט בהצלחה צילום המחשה: forwardcom, sxc

"החיסונים מתחלקים לשני סוגים",‬ מסביר ד"ר לקס. "חיסונים שמכילים נגיפים מומתים שתופעת הלוואי האפשרית שלהם היא תגובה מקומית בצורת אודם וחום מקומי, וחיסונים שמכילים נגיפים חיים אך מוחלשים, שתופעות הלוואי שלהם הן סימפטומים מוחלשים מאוד של המחלה שנגדה ניתן החיסון.

"הבשורה הטובה היא שתופעות הלוואי מעידות על כך שהחיסון נקלט בהצלחה",‬ מנסה לנחם אותנו ד"ר לקס. הבשורה הפחות טובה היא שלפעמים זה באמת לא כל כך נעים. "למרות תופעות הלוואי האפשריות, החיסונים נחשבים למתנה הגדולה ביותר שהעניקה רפואת הילדים לתינוקות וילדים",‬ מסביר ד"ר לקס.

"את היעלמותה של מחלת האבעבועות השחורות, למשל, שגרמה לתמותה רבה וחלפה מהעולם רק בשנות ה‭60-‬ של המאה הקודמת, אפשר לזקוף לזכות תוכנית החיסונים, כמו גם את היעלמותן של השעלת, שהייתה עד שנות ה‭40-‬ סיבת המוות מספר אחת ממחלה זיהומית, ושל דלקת קרום המוח, שבעבר הייתה הסיוט של הורים ורופאים כאחד. ארגון הבריאות העולמי צופה כי הפוליו תהיה כנראה המחלה הבאה שתיעלם מהעולם עקב תוכנית חיסונים יעילה".

צהבת B

גיל: ניתן ביום הלידה, בגיל חודש ובגיל שישה חודשים.

כלול בסל החיסונים: כן.

תופעות לוואי: אין. זהו החיסון היחיד שאינו מכיל נגיף מומת או נגיף חי מוחלש. מדובר במולקולה המיוצרת באופן סינתטי בהנדסה גנטית שיש לה דמיון מובהק לווירוס עצמו, כך שהיא מעוררת את הגוף ליצור נוגדנים. כיוון שכך, זהו חיסון בטוח מאוד הניתן כבר ביום הראשון לחיים וכאמור אין לו כל תופעות לוואי.

מחומש

גיל: חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה.

כלול בסל החיסונים: כן.

תופעות לוואי: זהו חיסון המכיל נגיף מומת, הניתן נגד חמש מחלות: טטנוס, דיפטריה, שעלת, פוליו ודלקת קרום המוח (סוג אחד של חיידק‭.(‬ "בעבר מרכיב השעלת בחיסון היה אחראי על תופעות הלוואי, אבל זה כעשור משתמשים בתרכיב א-סלולרי (ללא תוכן התא) שהפחית אותן באופן משמעותי. ועדיין ייתכן שהתינוק יפתח חום ואי שקט",‬ מסביר ד"ר לקס.

איך מקילים? חשוב למדוד מדי פעם את חום הגוף ולהוריד אותו במידת הצורך. אם למרות זאת הוא עולה מאוד ו/או הילד נכנס להתקף של אי שקט שנמשך מעל ארבע שעות, יש לפנות לרופא. חשוב לציין כי תופעת הלוואי הזו נדירה, אך אם היא מתרחשת, תישקל האפשרות לא לתת לתינוק מנה נוספת של החיסון. בנוסף אפשר להניח קומפרס (מטלית שנטבלה במים קרים) על המקום.

פרבנר

גיל: ניתן בגיל חודשיים, ארבעה חודשים ושנה נגד חיידק הפנאומוקוק הגורם למגוון רחב של מחלות, כגון דלקת ריאות, דלקת אוזן תיכונה, דלקת קרום המוח, זיהום בדם ועוד.

כלול בסל החיסונים: כן.

תופעות לוואי: "חום ורגישות באיזור ההזרקה שבדרך כלל עוברים מאליהם. לחיידק הזה יש כ‭70-‬ זנים ואף שהחיסון אינו מונע את המחלות באופן מוחלט, הוא נותן מענה לשבעה זנים אלימים שגורמים למחלות שצוינו לעיל. זהו חיסון המכיל נגיף מומת הידוע כבטוח מאוד"‬.

איך מקילים: אם החום לא יורד, ניתן לתת תרופה להורדת חום, ובנוסף אפשר להניח קומפרס (מטלית שנטבלה במים קרים) על מקום הזריקה.

וירוס רוטה

גיל: ניתן בשתיים או שלוש מנות, בהתאם לסוג התרכיב, החל מגיל שישה שבועות.

כלול בסל החיסונים: החיסון נכנס לאחרונה לתוכנית החיסונים הארצית במהלך 2010.

תופעות לוואי: "מדובר בווירוס הגורם למחלת שלשולים והקאות קשה, שגורמת להתייבשות ומובילה לאשפוזים רבים. אחת לשנתיים מת בישראל תינוק מהמחלה"‬, מדגיש ד"ר לקס.

"החיסון ניתן בטיפות דרך הפה והוא מכיל נגיף חי מוחלש - ככזה הוא יכול לגרום לסימפטומים חלשים של המחלה"‬. בדרך כלל מדובר ביציאות רכות, לעתים רחוקות מדובר בהופעה של שלשולים והקאות לפרק זמן קצר.

איך מקילים: התופעות חולפות מאליהן ואינן מחייבות טיפול.

MMR-V

גיל: חיסון נגד חצבת, אדמת, חזרת ואבעבועות רוח הניתן בגיל שנה ובכיתה א'‬.

כלול בסל החיסונים: כן.

תופעות לוואי: זהו חיסון המכיל נגיף חי מוחלש. האדמת והחזרת הן פחות תוקפניות הן כמחלות והן בחיסון. החצבת לעומתן תקיפה, מסוכנת וזו שעלולה לגרום להופעת חום, גודש בעיניים או תפרחת קלה בתוך שבוע עד שבועיים ממתן החיסון.

מרכיב האבעבועות בחיסון עלול לגרום בחלק קטן מהמקרים לתופעה של אבעבועות

קלות על פני העור שנעלמות מאליהן כעבור יומיים-שלושה ולא דורשות טיפול כלשהו. זה המקום לציין כי בצעד חריג ויוצא דופן מחק החודש כתב העת היוקרתי לנצט מהארכיון שלו מאמר שפורסם לפני כ‭12-‬ שנה שקשר בין חיסון זה לבין אוטיזם וגרם לבהלה בעולם כולו. בדיעבד התברר כי המחקר היה מפוברק, החוקר קיבל שוחד ואין שום קשר בין החיסון לאוטיזם.

איך מקילים: תרופות להורדת חום וקומפרסים.

צהבת מסוג A

גיל: ניתן בגיל שנה וחצי ובגיל שנתיים עד שנתיים וחצי.

תופעות לוואי: זהו וירוס מומת שיכול לגרום לחום ורגישות מקומית ולעתים גם לתחושת בחילה.

איך מקילים: תרופה להורדת חום. תופעת הבחילה נדירה ביותר וחולפת מאליה, לא נהוג לתת לפעוטות תרופות נגד בחילות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מגזין להיות הורים

להיות הוריםהמגזין מלווה, תומך, מייעץ ומחזיק את ידה של המשפחה הצעירה, מתוך הכרת האתגרים וההתמודדויות שניצבים בפני ההורה הישראלי. להזמנת גיליון היכרות מתנה ללא התחייבות, חייגו  03-7642122  . להזמנת מנוי למגזין להיות הורים, לחצו כאן.

עוד ב''להיות הורים''