שיהיה בתנועה: פעילות אחרי פריצת דיסק

היום כבר לא ממליצים אוטומטית על מנוחה לסובלים מהתופעה הכואבת, אלא דווקא על תנועה. מדור הכושר

רחל אינגבר | 24/3/2009 11:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
איזו פעילות גופנית מומלצת לסובלים מפריצת דיסק?

"באופן עקרוני, היום כבר לא ממהרים להמליץ על שכיבה ומנוחה במיטה כטיפול הנכון נגד פריצות דיסק", אומרת ד"ר נעמה קונסטנטיני, מומחית ברפואת משפחה ורופאת ספורט, מנהלת המרכז לרפואת ספורט, הדסה אופטימל. 

"כשמדובר בפריצת דיסק חריפה, קודם כל יש להמתין שההתקף יחלוף. כשמדובר בכאבי גב כרוניים על רקע פריצת דיסק, המגמה היום היא כן להמליץ על פעילות גופנית, בתנאי שהיא מודרכת ומותאמת.
 
תרגול בסיסי.
תרגול בסיסי. צילום: Army.mil, CC BY

"אחד הדברים שמוצאים אצל אנשים עם כאבי גב כרוניים הוא חולשה יחסית של שרירי הבטן, הגב ושרירי היציבה הפנימיים יותר (שרירי הליבה), וכן גמישות ירודה יחסית. לכן, חשוב לעבוד על שיפור יציבה, טווחי תנועה וחיזוק השרירים.

"אחת הדרכים הפופולריות כיום היא פילאטיס, אך גם תרגילים בהנחיית פיזיותרפיסט או רופא ספורט יכולים לעזור. פעילות אירובית חשובה לכולם, כולל לאנשים עם בעיות גב".

"חשוב להדגיש שאין חוקים וכללים. יש כאלה שיסבלו מכאבים בפעילויות מסוימות: חלק מהאנשים מרגישים יותר לחץ בזמן הליכה בשיפוע, ולהם מומלץ ללכת על מישור. אחרים מרגישים החמרה ברכיבה על אופניים בשל הכיפוף בגב. מכאב זה ניתן להמנע על ידי דיווש באופני ישיבה כאשר הגב נתמך.

"כחלק מתכנית האימון חשוב גם לבצע אימוני כוח. לאנשים הסובלים מכאבי גב מומלץ לשים לב ליציבה בזמן הפעילות ולהימנע או להיזהר בפעילות עם משקולות בעמידה או במצבים בהם אין תמיכה טובה לגב".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עושים שריר

מדור עושים שריר מציג תשובה קולעת לשאלות ממוקדות בנושא כושר גופני

לכל הכתבות של עושים שריר

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים