תכנית חדשה למניעת האלימות בקשישים

בעמותת מטב סיימו הפעלתה של תכנית בת שנתיים, בה למדו מטפלים בקשישים איך לזהות ולמנוע תופעת אלימות במשפחה בדגש על הקשיש

nrg מעריב | 26/10/2009 12:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נלחמים באלימות נגד קשישים: עמותת מטב, המתמחה בסיעוד ובטיפול באדם המבוגר, סיימה לאחרונה תוכנית הכשרה בת שנתיים, יחידה מסוגה, במטרה לקדם את נושא מניעת האלימות במשפחה והתעללות בקשישים. הפרויקט כלל ימי עיון לעובדים סוציאלים ואחים ואחיות המועסקים בארגון, כדי לקבל את הידע המתאים בנושא.

קשישים.
קשישים. צילום: sxc
"לפני כשנתיים, במקביל להכרזה על שנת הזקן הבינלאומית, החליטה הנהלת מטב לקדם את תחום מניעת האלימות במשפחה בדגש על זקנים", אומרת חיה דימנט, מנהלת תחום ההדרכה במטב ומתמחה בסיעוד ובטיפול באדם המבוגר.

"הכוונה היתה להעמיד את הנושא על סדר היום הארגוני ולהעלות את מודעות עובדי העמותה, כ-16 אלף מטפלים ומטפלות בקשישים, לנושא זה כדי לנסות ולמנוע את התופעה".

בתקופה זו הוכשרו עובדי העמותה בנושא טיפול ומניעת אלימות במשפחה דרך ימי עיון בנושא, שכללו הרצאות על תופעת האלימות במשפחה, המאפיינים ודרכי הטיפול בה, היכרות עם שירותים רלבנטים בקהילה, דרכי הטיפול בזקנים החשופים לאלימות, תמיכה, הדרכה וליווי של בני משפחה ועוד.

"במסגרת הפרויקט עוברים אנשי המקצוע הדרכה וסיוע להגברת הערנות ויכולת האבחון של מצבי סיכון פוטנציאליים, ומקרים של הזנחה והתעללות בפועל. זאת, כדי להביא לידי מצב של הפסקת ההתעללות וצמצום הפגיעה בזקן ובבני המשפחה", מוסיפה דימנט.
"שבעה אחוזים מתלוננים"

"בנינו תכנית שכללה ימי עיון והשתלמויות מקצועיות להגברת המודעות בקהילה, יצרנו מפגשים קבוצתיים בהם מטפלות, מטפלים ואנשי מקצוע יכולים להעלות לדיון את ההתמודדות שלהם עם הנושא, פתחנו ערכות מקצועיות ועסקנו רבות בסימנים השונים העשויים להעיד על סכנה".

השבוע צוין בעולם יום המאבק באלימות כלפי קשישים. על פי מחקרים שונים שנעשו בתחום, אחד מכל חמישה קשישים בישראל נתון למצבי אלימות, התעללות וניצול כלכלי. לרוב, מצבי האלימות מתרחשים בין קירות הבית בידי אדם מוכר.

על פי ההערכות, כעשרה אחוזים מהקשישים בישראל מנוצלים בידי אחד או יותר מקרובי משפחתם, במרבית המקרים על רקע כלכלי. כמו כן, נמצא כי כ-16% מהקשישים במצב של הזנחה על ידי משפחתם שאמורה הייתה לטפל בהם, עשרה אחוזים עוברים התעללות נפשית ושני אחוזים עברו מקרים

של אלימות פיזית.

"הדבר המדאיג עוד יותר, הוא כי רק כשבעה אחוזים מהקשישים מדווחים בעצמם על התעללות", מגלה דימנט, "למעשה, רוב הקשישים הסובלים מהתעללות, אלימות או הזנחה, אינם מאותרים על ידי אנשי מקצוע ואינם מטופלים כלל. קשישים רבים לא חשים בנוח להתלונן נגד אדם קרוב הפוגע בהם, או חשים שאין להם לגיטימציה להתלונן על הגורם הקרוב המטפל בהם ודואג לכל צורכיהם, גם אם אותו גורם, הוא מקור להתעללות, סבל או פגיעה מתמשכת".

לדברי דימנט, "אנחנו נוטים לחשוב על אלימות רק כאלימות פיזית, כמו זקן שהוכה. אולם דווקא אלה הם המקרים הנדירים יותר שזוכים להד בציבור בגלל הכותרות בתקשורת. התעללות, על סוגיה השונים, מתרחשת בשכיחות גבוהה מאד באוכלוסיה, בכל השכבות הסוציו-אקונומיות, ופעמים רבים דווקא בקונטקסט של יחסי אמון".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים