אתם שאלתם, המומחה ענה: זכויות רפואיות

האם טיפול בהורה חולה מזכה בקצבה? פגיעה בדרך חזרה מהעבודה נחשבת בקבלת פיצוי? התשובות

nrg מעריב | 26/5/2010 14:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חשוב להבהיר - התשובות המובאות כאן אינן תחליף לייעוץ אישי המתבצע פנים אל פנים. יש לקחת את התשובות בערבון מוגבל ובזהירות, כיוון שללא בדיקה מעמיקה של כל מקרה לגופו לא ניתן לספק תשובה מדויקת.

בן 52, עובד בתפקיד משרדי. לפני שנתיים אובחנתי כחולה סוכרת סוג 2. אני סובל מעודף משקל ומכאבים ברגליים. כיום אני עובד פחות מבעבר, ובעיקר בישיבה. רציתי לדעת האם מגיעה לי קצבה מהביטוח הלאומי?
גם השמנה היא עילה לפיצוי
גם השמנה היא עילה לפיצוי צילום המחשה: רובי קסטרו

לבנת פורן: הזכאות לקצבת נכות כללית נקבעת על סמך בדיקת ההכנסות הכספיות שלך, מצבך הרפואי והתפקודי. חוק לרון שנכנס לתוקפו בחודש אוגוסט בשנה שעברה קובע שכדי להיות זכאי לקצבת נכות, עליך לעמוד במספר קריטריונים.

נכות רפואית של 60%, או 40% במידה שאחת מהנכויות עולה על 25%. נכות תפקודית בלמעלה מ-50%, הכנסה כספית מעבודה עד 3,607 שקלים ברוטו. לחילופין: נכות רפואית בגובה 70%, נכות תפקודית בלמעלה מ-50% והכנסה מעבודה עד 4,809 ברוטו. בתנאים אלו תהיה זכאי לקצבה, גם אם אתה ממשיך לעבוד.

בזמן האחרון רבו הפרסומים אודות בג"ץ בנושא חולי הפוליו. אשמח לדעת למי מגיעות זכויות. אמי חלתה בפוליו בצעירותה וכיום היא מתפקדת כרגיל ואף גידלה שלושה ילדים. לדבריה היא לא מעוניינת לתבוע, אבל אנחנו חושבים שחבל. כמה כסף היא יכולה לקבל?

לבנת פורן: חוק הפוליו שאושר בכנסת בשנת 2007, הוא תיקון עוול של שנים. משמעות החוק היא שכל אזרח שיוכיח פגיעה במחלת הפוליו בישראל, יקבל פיצוי כספי בגין מצבו הרפואי שישולם באמצעות המוסד לביטוח לאומי. לאחרונה פורסמה פסיקת בג"ץ שתיקנה עוול נוסף: חולים שחלו במחלה בשטח ישראל לפני קום המדינה, זכאים לפיצוי על פי חוק.

בהחלטה נקבע כי הביטוי "בישראל" חל גם על ארץ ישראל שלפני קום המדינה, וכי כוונת המחוקק הייתה להוציא מתחולת החוק חולים שנדבקו במחלה מחוץ לגבולות ישראל. כמו כן, נקבע כי הפסיקה לא תכלול חולים שחלו במחלה בתקופה בה רמת הגולן או מזרח ירושלים לא היו תחת ריבונותה של מדינת ישראל. עוד נקבע כי זוהי חובתה המוסרית של המדינה כלפי אותם חולי פוליו שלקו במחלה בשטחה להכיר בנכותם.

משמעות החלטה זו היא כי חולי פוליו שחלו בישראל לפני קום המדינה, יהיו זכאים לפיצוי כספי בערך של עשרות ואף מאות אלפי שקלים בהתאם לחומרת פגיעתם. התשלומים המגיעים לנפגעי פוליו: פיצוי חד פעמי הנע בין 53,713 שקלים ועד כ-130 אלף שקלים.

בנוסף לכך, זכאים החולים לקצבה חודשית או מענק (הניתנים בנוסף לפיצוי החד פעמי): נפגע שעקב מחלת הפוליו נקבעו לו 100% אחוזי נכות רפואית, זכאי לקצבה חודשית בסכום השווה ל-50% מהשכר הממוצע (כ- 4,000 שקלים בחודש).

נפגע שנקבעו לו אחוזי נכות גבוהים מ-20%, זכאי לקצבה חודשית התלויה בגובה הנכות (החל מ-800 שקלים בחודש ועד 4,000) ולנפגע לו אחוזי נכות הנמוכים מ-20% יקבל סכום חד פעמי (בין 28,000 ל-53,000 שקלים, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו).

אבא שלי חלה בסרטן לפני שנה. מאז האחים חולקים את הטיפול בו. הדבר הכרחי, אבל פוגע ביכולת שלנו להתפרנס ולהרוויח כמו בעבר. האם מגיעה לנו או לאבינו קצבה כלשהי על אובדן ההכנסה?

לבנת פורן: התשובה הקלה לשאלתך היא שכילדים שמטפלים באביהם, אינכם זכאים לקצבה הנובעת ממצבו הרפואי. התשובה המורכבת יותר היא באשר לזכויות של אביך. אם אביך צעיר מגיל הפרישה (67), הרי שניתן לבחון את זכאותו לקצבת נכות כללית.

בנוסף, אם הוא נמצא בטיפול כימותרפי יתכן שמגיעה לו גם קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ). אם אביך מבוטח על אובדן כושר עבודה

או קרן פנסיה, זה הזמן להפעיל את הפוליסות הרלוונטיות. לא הבנתי משאלתך אם אביך נמצא במצב סיעודי. אז ניתן לפנות גם לביטוח הסיעודי שאזרחים רבים מחזיקים היום, אם במסגרת קופות החולים, מקומות עבודה או באופן פרטי.

זכאות נוספת שיש לבחון היא פטור ממס הכנסה, וזאת בתנאי שאביך משלם מס הכנסה (על הכנסה מעבודה, מפנסיה או כל הכנסה אחרת).

מה הפיצוי המקסימלי שאפשר לקבל מביטוח לאומי עבור אדם עם 100% נכות?

לבנת פורן: לא ניתן לענות לשאלתך. האם הנכות היא רפואית או תיפקודית? באיזו מסגרת היא נקבעה (נכות כללית, ועדות של מס הכנסה, ניידות, גזזת, פוליו, נפגעי עבודה, קרן פנסיה, ביטוח)? יכול להיווצר מצב של אדם עם 100% נכות ואין לו כלל זכאות, ויתכן אחר עם 100% נכות ולו זכויות רבות.

אם כוונתך לקצבה המקסימלית שניתן לקבל במסגרת נכות כללית, הרי שקצבה בסיסית של 100% אי כושר (כלומר נכות תיפקודית), יחד עם תוספת מקסימלית עבור מצב רפואי (למעלה מ-80% נכות רפואית) ותוספת בגין תלויים (מקסימום: בן/בת זוג ושני ילדים מתחת לגיל 18 או בשירות חובה בצבא או בשירות לאומי) תגיע לסכום של כ-5,311 שקלים. בנוסף לכך, ניתן לקבל עוד תוספות בגין מצב סיעודי שיכולות להגיע עד כ-3,700 שקלים.

האם שבר שנגרם כתוצאה מהחלקה במעון נחשב כתאונת עבודה? האם מגיע פיצוי וממי?

לבנת פורן: התשובה אינה חד משמעית. ראשית אם אתה עובד במעון, אז ניתן להכיר בפגיעה כתאונת עבודה והגורם המפצה הוא ביטוח לאומי. אם אינך עובד במעון, אבל הבאת את ילדך וזהו המסלול הרגיל שלך לעבודתך, לעתים גם מצב זה יכול להיות מוכר כפגיעה בעבודה.

אם יש ברשותך פוליסות ביטוח המכסות מקרה של נכות מתאונה ואכן נותרה נכות צמיתה, אז ניתן לתבוע את חברת הביטוח. יתכן מצב נוסף שמאפשר לתבוע את פוליסת הביטוח של המעון, אך נושא זה אינו בתחום מומחיותי ולכן לא אוכל לענות לגביו.

האם השמנה היא עילה לפיצויים בוועדה רפואית? אני שוקל כ-150 ק''ג ומתקשה בעבודה, למרות שאני בן 32 בלבד. ניסיתי דיאטות ותהליכים שונים. האם אוכל לזכות בתגמולי ביטוח לאומי?

לבנת פורן: מצב של השמנת יתר קיצונית אכן מזכה באחוזי נכות רפואית, אך אין די באחוזים אלו על מנת לקבל קצבת נכות. כדי לבדוק את זכאותך יש להבין בצורה מעמיקה יותר מהו מצבך הרפואי ומהן הבעיות הרפואיות הקשורות לנושא ההשמנה. בנוסף לכך, ישנם אנשים שעקב מצבם הרפואי זכאים לשיקום מקצועי, ובמסגרת זאת יוכל הזכאי ללמוד במימון ביטוח לאומי ואף לקבל קצבת מחייה במהלך הלימודים.

האם מחלה כתוצאה משאיפת חלקיקים מזהמים במשך שנים במקום העבודה נחשבת לתאונת עבודה והאם מגיע לי על זה קצבה? אם כן, את מי אני צריכה לתבוע - את מקום העבודה או את חברת הביטוח?

לבנת פורן: שאיפת חלקיקים מזהמים יכולה להיחשב למחלת מקצוע ולא לתאונת עבודה. אם תוכר מחלתך, תהיי זכאית לפיצוי במסגרת נפגעי עבודה בביטוח לאומי. התביעה מוגשת לביטוח לאומי ומתקיים דיון לגבי הקשר הסיבתי בין סביבת העבודה לבין המחלה.

מוטלת עליך החובה להוכיח כי קיים קשר סיבתי כזה, ועדיף לעשות זאת באמצעות חוות דעת של רופא מומחה. במקרה שאת מתארת הייתי ממליצה על רופא ריאות או רופא תעסוקתי. התביעה לביטוח הלאומי אינה נגד מקום העבודה. ניתן לשקול גם תביעה נגד החברה המבטחת אם מקום עבודתך. תביעה נגד חברת הביטוח מוגדרת כהליך משפטי ואינה בתחום מומחיותי.

לפני שנתיים בעלי נפגע בתאונת דרכים בדרך חזרה מהעבודה. במקום העבודה התנהלו איתו בצורה נאותה, אפשרו לו ימי חופש ועוד, אבל טענו שאין להם קשר לתאונה. לפני כשנה נאמר לנו שמאחר שהתאונה קרתה בהקשר של העבודה, אז ייתכן שמגיע לנו פיצוי מהמעביד או מהמדינה. אשמח לדעת האם באמת מגיע לנו פיצוי ואם כן מה עליי לעשות? כתוצאה מהתאונה בעלי נותר עם נזק קבוע בברך והוא מתקשה מאוד בהליכה.

לבנת פורן: תאונת דרכים יכולה להיחשב לתאונת עבודה אם התרחשה בדרך לעבודה או בחזרה הביתה. אני משערת שאם עברה שנה מהתאונה תבעתם כבר את חברת הביטוח. אם עדיין לא בדקתם את זכויותיכם בביטוח לאומי, אז יש מקום לעשות זאת כעת וללא המתנה כיוון שככל שעובר הזמן ייתכן שבעלך מאבד מזכויותיו.

לפני כשבע שנים נקטעה לי חתיכה קטנה מהקמיצה בתאונת עבודה. לאחרונה סיימתי ועדה של משרד הביטחון אליה פניתי לתיעוד העניין. נקבעו לי חמישה אחוזי נכות ונאמר שאם צריך אז אקבל טיפול במסגרת קופת חולים מכוח חוק הבריאות הממלכתי. האם אני זכאי לפיצוי כלשהו?

לבנת פורן: חמישה אחוזי נכות במסגרת משרד הביטחון (חוק הנכים, תגמולים ושיקום) אינם מזכים בקצבה או בפיצוי כספי חד פעמי. במסגרת חוק הבריאות הממלכתי אתה זכאי לטיפולים רפואיים כמו כל אזרח אחר. עצם העובדה שמשרד הביטחון הכיר בפציעה וקבע אחוזי נכות אינה משנה לגבי זכויותייך לקבלת טיפול רפואי במסגרת קופת החולים שלך.

אני סובל מלידה מקדחת ים תיכונית. כמו כן, אני סובל גם מיתר לחץ דם ומיופטיה בשרירים. עברתי לפרוסקופיה בבטן והסרת פוליפים שפירים מהמעי הגס. הרגליים נרדמות וכואבות כתוצאה מהליכה או עמידה מעל לחמש דקות. עברתי ניתוח קטרקט בשתי העיניים. האם מגיעה לי נכות כלשהי?

לבנת פורן: עניתי בצורה מפורטת בתשובה קודמת באשר לזכאות לקצבת נכות כללית. מהתיאור שלך ייתכן מאד שמגיעות לך זכויות שכדאי לבדוק.

אני חייל משוחרר שמועסק בעבודה מועדפת בתחנת דלק. לפני כחצי שנה קיבלתי פנאומוטורקס (כיס אוויר בריאה). באמצע סידור בקבוקים בעבודה הרגשתי את זה, אושפזתי למספר ימים וניקזו לי את האוויר.

לאחר כחודשיים זה קרה שוב, אז כבר נותחתי. מובן שבשתי הפעמים קיבלתי חופשת מחלה והיה עליי לבטל טיסה לחו''ל. מאז חזרתי לעבוד בתחנה. האם אני זכאי לפיצויים? עליי לערב עו''ד? מה הנוהל במקרה כזה?

לבנת פורן: כדי לענות על השאלה בחנתי כאפשרות ראשונה את ההיתכנות לפגיעה בעבודה. על פניו, נראה שאין קשר בין העבודה לבין הבעיה הרפואית. כמובן שכדי לספק לכך תשובה מוסמכת יותר ראוי לעבור ייעוץ מעמיק.

אם לא יוכח קשר בין הבעיה הרפואית לעבודה, יש לבחון את הזכאות לקצבת נכות כללית. כיוון שאתה נמצא עכשיו אחרי ניתוח וחזרת לעבודה, אני מקווה שהבעיה הרפואית מאחורייך ושלא תהיה זכאי לכל קצבה. יחד עם זאת, אם ההתאוששות מהניתוח ארכה למעלה משלושה חודשים, ייתכן שמגיעה לך קצבה זמנית להליך זה.

נפצעתי מסכין במהלך עבודתי במטבח. חתכתי את הגיד באגודל ועברתי ניתוח בהרדמה מלאה. עד היום האצבע לא מסוגלת להתכופף כראוי. קיבלתי את דמי הפגיעה מביטוח לאומי בגין חודשיים של חופשת מחלה. מה עוד ניתן לעשות? האם מגיע לי פיצוי נוסף?

לבנת פורן: לאחר שביטוח לאומי הכיר בך כנפגע עבודה, ואף שילם את דמי הפגיעה, יש לעבור לשלב קביעת אחוזי הנכות. עליך למלא טופס של ביטוח לאומי שנקרא "תביעה לקביעת אחוזי נכות", לצרף לתביעה את כל החומר הרפואי הרלוונטי ואז אמורים לזמן אותך לוועדה רפואית. בוועדה יפגוש אותך רופא ויקבע את אחוזי הנכות המגיעים לך. אם אחוזי הנכות יהיו גבוהים מתשעה אחוזים, תזכה גם לפיצוי חד פעמי.

השמיעה שלי, שהיתה תקינה לחלוטין, נפגעה בתקופת התיכון. עברתי בתקופה זו ניתוח שגרם לחירשות באוזן אחת ועוד כמה ניתוחים אחרי הצבא. היום אני בן 50, חירש באוזן אחת ועם מכשיר שמיעה בשניה. מעולם לא תבעתי איש. האם אני זכאי לפיצוי-גמלה-הקלה במס? האם מגיע לי גם רטרואקטיבית?

לבנת פורן: אם בעייתך הרפואית היחידה היא חירשות מלאה באוזן אחת ופגיעה בשמיעה באוזן השניה, הסיכוי שתהיה זכאי לפיצוי כלשהו יחסית נמוך. אם אתה סובל מבעיות רפואיות נוספות, יש לבחון זכאות לקצבת נכות, לפטור ממס ועוד. לגבי שאלתך לזכויות רטרואקטיביות, הרי שנכות כללית ניתן לתבוע שנה אחת רטרואקטיבית ופטור ממס הכנסה עד שבע שנים.

לבנת פורן היא מנכ"ל המרכז למימוש זכויות רפואיות

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים