שומן בטני וגוף רזה: עד כמה השומן חיוני לנו?

השומן בגוף האדם מתחלק לשני סוגים. האחד חיוני יותר, השני פחות. כחלק מדיאטה יש לקחת גם אותו בחשבון

אריאלה ויאדר | 17/8/2010 13:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כמה פעמים פעלנו בניסיון להוריד את אחוזי השומן בגופנו? עתה יש לשבור כמה מיתוסים ולחשוף היבטים בריאותיים בכל הקשור לנושא זה. ידוע כיום כי שימוש אך ורק במשקל הגוף כמדד להשמנה אינו מספק, בשל התנודות בנוזלי הגוף, מסת השריר וגורמים נוספים שמשפיעים עליו.
ישנה התייחסות גם להרכב הגוף ולא רק למשקל
ישנה התייחסות גם להרכב הגוף ולא רק למשקל צילום המחשה: מקס ילינסון (למצולם אין קשר לידיעה)

לכן, ישנה התייחסות גם להרכב הגוף שמתחלק לשתי קטגוריות: מסת השומן - כוללת את השומן התת עורי (היקפי) ואת השומן הבטני (ויסרלי), שעוטף את האיברים הפנימיים. מסת הגוף הרזה - כוללת את השרירים, המים, העצמות וכמות קטנה של שומן חיוני שנמצא באיברי הגוף, מח העצם ומערכת העצבים.

מסת הגוף הרזה גבוהה יותר בגברים מבנשים וקטנה בקרב קשישים. מסת הגוף הרזה היא אחד המרכיבים העיקריים שקובעים את קצב החילוף החומרים שלנו במנוחה, כך שגם בלי ביצוע פעילות אנשים מאומנים שורפים יותר קלוריות. אפשר להעלות את המסה הזו באמצעות ביצוע פעילות גופנית מתאימה, בשילוב תזונה נכונה.

השומן בגוף האדם מתחלק לשומן תת עורי (פריפרי) ולשומן חיוני. אין צורך לרצות להיפטר מכל השומן. חלקו חיוני לתפקוד תקין של הגוף ולשמירה על טמפרטורת גוף קבועה (הומיאוסטזיס). הוא תורם גם להגנה מכנית מפני פגיעות פיזיות, קשור בתהליכי ספיגה של ויטמינים מסיסי שומן (ויטמין A,D,E,K) ונמצא גם במח עצם, בלב, בריאות, בכבד, בלבלב, בכליות, בשרירים ובמערכת העצבים.

בגברים השומן החיוני מהווה שלושה אחוזים מסך השומן בגוף ובקרב נשים הוא עומד על 12%. השומן התת עורי הוא מאגר אנרגטי, מיקומו מתחת לעור והוא מכסה על האיברים השונים מפני חבלות פיזיות (טראומה).
הבדלים בולטים

ירידה באחוזי השומן בגוף נמדדת בשינוי היחס בין כמות השומן למסת השרירים. כדי להגיע לגוף חטוב יותר, הירידה במשקל צריכה לכלול גם ירידה בכמות השומן בגוף. ירידה בכמות הנוזלים ובמסת השריר מומלצת פחות.

ירידה באחוזי השומן יכולה לבוא לידי ביטוי גם אם כמות השומן בגוף נשארת קבועה, אבל מסת השריר עולה - גם אם ישנה ירידה של כמה ק"ג במשקל. הרכב גוף של שמונה עד 24% שומן בגברים נחשב בטווח התקין, ואילו בנשים מדובר בטווח הנע בין 20 ל-35 אחוזים. סטיות הנעות מעלה או מטה מהערכים הללו יכולות להזיק לבריאות.

כיצד מתמלאים מחסני השומן? כאשר אדם נמצא במאזן קלורי חיובי (צורך יותר ממה שהוא שורף), עודף הקלוריות מהמזון נשמר בגוף כמאגרי אנרגיה. בגוף ניתן לאגור אנרגיה בצורת פחמימות ושומנים. הגוף אוגר

כמויות קטנות יחסית של פחמימות (כ-90 גרם בכבד ועוד כמה מאות גרמים בשרירים). כשאלו מלאים, כל עודפי הפחמימות והחלבונים שמקורם במזון הופכים לשומן בכבד ונאגרים ברקמת השומן בכמות כמעט בלתי מוגבלת.

אנשים עם עודף משקל, ובעיקר כאלו שהיו שמנים בילדותם, חיים עם מספר רב של תאי שומן. מספרם גדול בהרבה (פי שלושה ויותר) ממספר תאי השומן בגופם של אנשים רזים, או אילו ששמנו רק בשלב מאוחר בחיים. נראה כי תאי השומן מתרבים בעיקר בגיל הינקות וההתבגרות.

תאי השומן באנשים שמנים גם כן גדולים יותר לעומת אלו המצויים באנשים רזים, אבל ההבדלים בגודל בולטים פחות מן ההבדל במספר התאים. כאשר מספר תאי השומן רב, קיים פוטנציאל לעלייה במשקל מאחר שתאי השומן מחכים להזדמנות לצבור שומן ולהגיע לגודל מיטבי.

להקפיד על כל אבות המזון

כדי שתתאפשר בניית מסת שריר, צריך שאחוזי השומן לא יהיו נמוכים מדי, זאת כדי שיספקו אנרגיה לגוף בין הארוחות - אחרת הגוף עלול לפרק שרירים כמקור לאנרגיה. כדי לפתח מסת שריר הגוף חייב תמיכה של חלבונים וקלוריות. אם אדם רזה מדי או לא צורך מספיק קלוריות, הגוף מתקשה להעלות את מסת השרירים.

השומן הבטני שעוטף את האיברים הפנימיים נמצא כקשור לעליה בסיכון לפתח מחלות כרוניות כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן ועוד. זו הסיבה מדוע חשוב להתייחס לא רק למשקל, אלא גם לכמות השומן בגוף ולהקפיד על הפחתתו, בדגש על ירידה בשומן הבטני.

אנחנו עדיין נדרשים לרמות מסוימות של שומן בגוף שתורמות לשמירה על טמפרטורת גוף קבועה, הגנה מכנית מפגיעות פיזיות, ספיגת ויטמינים מסיסי שומן ועוד. מחסור קיצוני באחוזי שומן עלול לפגוע בפוריות ולגרום להפסקת המחזור אצל נשים.

אחוז השומן הוא גורם חשוב שיש לקחת בחשבון גם בתהליך הירידה במשקל ובהיבט הבריאותי. כדי לצמצמו בצורה תקינה חשוב לבצע פעילות גופנית סדירה בשילוב תזונה מאוזנת הכוללת את אבות המזון: פחמימות, חלבונים ושומנים.

כדי להתאים את התפריט היומי לתכונות המתאמן, למטרותיו ולסוג האימון, מומלץ להיעזר בצוות מקצועי (דיאטנים קליניים). כך השינויים לא יהיו קיצוניים ולא יובילו לירידה בקצב חילוף החומרים (מטבוליזם) ובמסת השריר.

הכותבת היא דיאטנית קלינית ברשת הולמס פלייס

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים