מבצע הצלה ישראלי בלב העיר שכם

רכב מוסווה, תרגילי הסחה ודהירה ברחובות שכם. כך נראה מבצע החילוץ המסוכן, בו חדר ד"ר מיכה שמיר לעיר כדי להגיע לצעיר שנפצע קשה

יוסי אלי | 27/2/2013 11:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ביום ראשון אחר הצהריים, שעה קלה לאחר שצעיר פלסטיני בן 27 נפצע קשה במהלך עימות עם מתנחלים בכפר קוסרה, נקרא ד"ר מיכה שמיר, מרדים בכיר בבית החולים הדסה עין כרם, להסתנן לשכם במבצע מורכב כדי לטפל בפצוע ולהביאו לבית החולים בירושלים.

"לישראל היה כנראה חשוב נורא להציל אותו. הכניסה לשכם הייתה לא נעימה והיו רגעים של פחד", הוא סיפר אתמול למעריב.

לאחר שנפצע, פונה הצעיר הפלסטיני במצב קשה לבית החולים המקומי בשכם. עם זאת, משמצבו התדרדר, ביקשו בבית החולים המקומי את עזרת ישראל. "יצרו איתי קשר ושאלו אם אני מוכן לעשות את זה, להיכנס לגמרי לבד לשכם", מספר שמיר, "לא חשבתי פעמיים".

בתיאום מלא עם ראש עיריית שכם ועם המינהל האזרחי, אושרה כניסתו החשאית של שמיר, בליווי שוטרים פלסטינים. "כניסה מסוג כזה לא התרחשה למעלה מ-10 שנים", אומר שמיר. "זה היה מאוד מסוכן. יכולנו בקלות להיחטף אם מישהו היה מחליט כך".
צילום: באדיבות הדסה עין כרם
ד''ר שמיר בדרכו לטפל בפצוע צילום: באדיבות הדסה עין כרם
סיכויי ההחלמה גבוהים

כבר בכניסה לפאתי שכם חיכה לצוות הישראלי רכב מוסווה. הוא דהר במהרה ברחובות שכם, ותוך מעטה של חשאיות פסח גם על עשרות פלסטינים שהפגינו באותה שעה נגד כוחות צה"ל סביב המחסום. במקביל, הועמד גם מסוק יסעור בבסיס צה"לי סמוך על מנת לפנות את הפצוע מיד לאחר שיוצא משכם.

"מצבו היה יציב, אבל היה צורך לבדוק אותו לפני שמפנים אותו". במשך שעה ארוכה פעל שמיר יחד עם הפראמדיק משה צלאח כדי לייצב את מצבו של הצעיר. "למרות שהיינו תחת זמן קצוב היינו צריכים לבצע בדיקה של רבע שעה האם הוא מגיב היטב למכשור. אי אפשר סתם להוציא את הפצוע אחרי שאתה רואה שהכל בסדר".

מיד ביציאה מבית החולים הבחין הצוות הישראלי בפלסטינים רבים שהתגודדו סביב המבנה. "זה היה רגע לא נעים בכלל", משחזר שמיר. "כשנכנסנו אף אחד לא ידע מי אנחנו, אבל ביציאה הם כבר ידעו. בקלות רבה מאוד מישהו יכול היה לעשות משהו". עם זאת, לדבריו, המבצע המשיך ללא תקלות ומכשולים. הפצוע, יחד עם הצוות הרפואי, הובהל לאמבולנס של הסהר האדום ומשם אל הבסיס הצבאי הסמוך לשכם.

"הליווי שזכינו לו לא היה מבייש את שיירת ראש הממשלה", מסכם שמיר. "כשהגענו לאזור בו הפלסטינים הפגינו אפילו הבחנתי באמבולנס נוסף שנועד להסחה. היו ניידות סמויות שליוו אותנו יחד עם אופנועים". עם סיום המבצע הועלה הפצוע על מסוק היסעור בו נכחו גם לוחמי יחידת 669. "כשיצאנו מהעיר נשמנו לרווחה. מכאן להגיע לבית החולים היה החלק הפשוט ביותר. עניין של רבע שעה בלבד".

מצבו של הצעיר הפלסטיני מוסיף להיות קשה, אולם לדבריו של ד"ר שמיר, סיכויי ההחלמה שלו גבוהים בהרבה בבית החולים הדסה עין כרם מאשר בבית החולים המקומי בשכם.

צילום: באדיבות הדסה עין כרם
הנסיעה החשאית בלב העיר הפלסטינית. ללא ליווי צה''לי צילום: באדיבות הדסה עין כרם

צילום: באדיבות הדסה עין כרם
מבצע חילוץ והטסה. ''רגעים של פחד'' צילום: באדיבות הדסה עין כרם
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים