מגזינים online

בריטים, תפסיקו לרטון: מי מחכה לאולימפיאדה?

התקציב הולך ומתנפח, בסקוטלנד יארד נערכים למלחמה, נהגי המוניות מוחים ושישית מתושבי בריטניה מתכננים להימלט מארצם בזמן המשחקים. כולם מתלוננים על האולימפיאדה. מישהו יעשה משהו בנידון?

מיכאל דונהאוזר לונדון, DPA | 18/4/2012 11:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: לונדון 2012
100 ימים ליריית הזינוק בלונדון, אפשר למצוא לא מעט חוסר נחת ברחבי הבירה הבריטית.
האצטדיון האולימפי בלונדון
האצטדיון האולימפי בלונדון צילום: גטי אימג'ס
בעוד הוועדה המארגנת ‭(LOCOG)‬ עומדת ביעדים, כמעט כל המתקנים מוכנים וכרטיסים בודדים נותרו למכירה, עיר בת שמונה מיליון תושבים מוטרדת ומלאה תלונות.

על כאוס בכבישים, על מתקפות טרור, ועל כסף שלדעת רבים פשוט מבוזבז. נהגי מונית מקטרים על מעט מדי עבודה, נהגי התחתית על יותר מדי עבודה, ותושבי הייד פארק הגיעו לבית משפט מחשש שרחשי הציבור בפארק יתפסו ווליום גבוה מדי.

רוב הפאבים יצטרכו להיסגר ב‭23:00-‬ במהלך המשחקים, שייערכו בין 27 ביולי ל‭12-‬ באוגוסט, כשהמשטרה חוששת ממקרי פשע. "קשה למצוא מישהו שמחכה לאולימפיאדה‭,"‬ אומר טים רידר, המתגורר במזרח לונדון בוונסטד, קרוב למתקן האולימפי הראשי בסטרטפורד. התחושה הזו כל כך בולטת שדייויד רנדל, כותב מאמרי המערכת ב"אינדפנדנט‭,"‬ פנה בתחינה: "קאם און, בריטניה, תפסיקי לרטון‭."‬

לא משנה כמה מנסים הוועדה המארגנת, העיתונים ורשת ה‭BBC-‬ המקומית ליצור אווירה של רצון טוב, הם מגלים שהמשימה קשה למדי.

ג'ונתן אדוארדס, מדליסט זהב אולימפי בקפיצה משולשת ב‭2000-‬ וכיום מקשר בין הספורטאים למארגנים, הודה שהעניין לא קל, אבל מביע אופטימיות בסך הכל. "זו תקופה קשה באירופה, כבר מספר שנים‭,"‬ הוא אומר, "וזה פוגע בציפייה הציבורית. ברגע שהמשחקים יתחילו, המדינה תתאחד מאחוריהם, בשלמות ובאופן מופלא‭."‬
סליחה, מתי מגיע הג'ובילי?

אולי לא בשלמות. סקר שנערך לאחרונה גילה כי כעשרה מיליון מבין 60 מיליון תושבי הממלכה יעזבו את המדינה בזמן האולימפיאדה, ורובם יעשו זאת, לדבריהם, בגלל האולימפיאדה.

הדאגה מפקקי תנועה בלונדון היא הגורם העיקרי. מערכת האנדר-גראונד בעיר היא העתיקה בעולם, ורכבות ותחנות רבות זקוקות נואשות לשיפוץ, למרות השקעה של כ‭6.5-‬ מיליארד ליש"ט במערכת בשנים האחרונות. קו "ג'ובילי‭,"‬ אחד העיקריים שנע בין הפארק האולימפי לבין לב העיר, זכה למערכת איתותים חדשה, אבל במקום שזו תוביל לשיפורים, היא יצרה עיכובים יומיומיים.

מערכת הכבישים עתיקה אפילו יותר,

ומעקפים רב-נתיביים שעוקפים את מרכז העיר, כפי שנהוג בערים גדולות אחרות באירופה, בולטים בהיעדרם. הוועד האולימפי הבינלאומי שריין לעצמו כ‭30-‬ מייל של נתיבים בתוך העיר, לשימוש המשפחה האולימפית בלבד, למרות הנזקים שייגרמו לתחבורה הציבורית.

40 אחוז מ‭25-‬ אלף נהגי המוניות בעיר הודיעו כי יסרבו לעבוד באולימפיאדה אלא אם יקבלו אישור להנהיג תעריפי לילה גם בשעות היום, כפיצוי על הפקקים שיגבילו את תנועתם. "אנחנו בטוחים שהתשתית כאן תאפשר להישאר בשליטה על התנועה במהלך המשחקים‭,"‬ אמר האחראי מטעם העיר על התנועה, מארק אוורס.

צילום: אי.אפ.פי.
אנשי הסקוטלנד יארד נערכים לאולימפיאדה צילום: אי.אפ.פי.
יותר חיילים מבאפגניסטן

גם אחרי שהצופה במשחקים יצליח לתמרן את דרכו מהמלון אל האיצטדיון, ספק אם הוא יצליח להימנע מהתחביב האנגלי המסורתי של עמידה בתור. הבכירים האולימפיים מבועתים מאפשרות של מתקפת טרור, וכולם עדיין זוכרים את הפיגועים ברכבת בתחתית ובאוטובוס ב‭7-‬ ביולי, 2005 יום לאחר הענקת המשחקים ללונדון.

בהדמיות שנערכו הצליחו כבר פעמיים שוטרים להבריח חומרי נפץ דרך עמדות הבידוק, ולאחרונה אף הצליח מפגין מקומי להפריע לתחרות החתירה המסורתית בין אוקספורד לקיימברידג‭,'‬ מה שלא הגביר את תחושת הביטחון.

למרות שסקוטלנד יארד טענה כי אלה לא יהיו "משחקי האבטחה‭,"‬ הם בהחלט נערכים למצב שכזה. ספינת מלחמה תוצב על התמזה, מטוסים יעמדו בכוננות בהאנגר סמוך ללונדון וגם טילי קרקע אוויר כבר הושמשו.

23 אלף אנשי אבטחה, 13 אלף מתוכם חיילים - יותר מאשר כמות החיילים הבריטים באפגניסטן - אמורים לסייע באבטחת המשחקים. וכן, הדאגות הבטחוניות הרימו עוד יותר את עלויות הארגון. בעוד התקציב אליו מכוונים הממשלה והמארגנים עומד על ‭9.3‬ מיליארד ליש"ט, המבקרים מצפים למספרים גבוהים יותר.

חברת מפלגת הלייבור מרגרט הודג' מדברת על 11 מיליון ליש"ט, ומותחת ביקורת על מסעות פרסום יקרים, כמו קמפיין ממשלתי לעידוד הספורט בעלות של 400 מיליון ליש"ט. אבל כנראה שהכסף לא נוצל כהלכה, מכיוון שרק כ‭110-‬ אלף בריטים נענו לקריאה. הרוב ממשיכים להעדיף לבלות את זמנם בפאב.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''באולימפיאדה''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים