גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


X

לעולם בעקבות השמש העולה: יפן למתחילים

טקס התה, חתונות מסורתיות, מלבושי קימונו, גיישות, טקסים בודהיסטים ואמנות יפנית מול אופנת הצעירים ייחודית, מוזיקה מודרנית ואמנות הקומיקס. לא בכדי מכונה יפן ארץ של ניגודים

ציפי בק | 14/8/2009 8:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מעט מאד ידוע על ההיסטוריה העתיקה של יפן, אולם במאות הראשונות לספירה חיו באיים של ארץ השמש העולה כמה שבטים שבראשם עמדו כוהנים. בסביבות המאה החמישית השתלטו בני משפחת ימאטו על רוב יפן, ובכך הניחו את היסודות למדינה היפנית. בין המאות השישית לשמינית חדרה השפעה סינית רבה למדינה, והמנהיג-כהן ממשפחת ימאטו הכריז על עצמו כקיסר.
מעט מאד ידוע על ההיסטוריה של יפן
מעט מאד ידוע על ההיסטוריה של יפן ap

החל מהמאה התשיעית הובילו מאבקי כח פנימיים ליצירת שיטה פיאודלית ולמלחמת אזרחים שנמשכה במשך מרבית המאה ה-12. לקראת סוף המאה השתלטה משפחת מינמאטו על השלטון, ומנהיג המשפחה, יוריטומו, הכריז על עצמו בתור שוגון וקבע ביפן דיקטטורה צבאית. במאות שלאחר מכן נמשכו מלחמות האזרחים, והאצילים השונים והמנזרים הבודהיסטים הקימו לעצמם צבאות פרטיים ושלטון עצמאי.

ב-1542 הגיעו ימאים פורטוגלים ליפן, ובעקבותיהם החלו קשרי מסחר בין יפן לאירופה. בסוף המאה ה-16 עלה אייסו לשלטון, ומשפחתו שלטה במשך 250 שנה. בתקופה הזאת הושגה יציבות במדינה, אבל כל ניסיון לרפורמות חברתיות הוספק.

במאה ה-19 אולץ השוגון להתפטר והקיסרות הושבה. הבירה הועברה מקיוטו לטוקיו, ולאחר מכן יפן איפשרה את כניסתם של מערביים ובמהרה הפכה למדינה מתועשת מודרנית ולכח צבאי. בסוף המאה ה-19-תחילת המאה ה-20 הביסה יפן את סין ורוסיה, והפכה לאימפריה משמעותית.

ב-1931 יפן פלשה למחוז סין שבמנצ'וריה וב-1937 פרצה מלחמת סין-יפן השנייה. במלחמת העולם השנייה יפן לחמה לצד גרמניה הנאצית ואיטליה, ונכנעה ב-1945 לאחר שארה"ב הטילה שתי פצצות אטום על הערים הירושימה ונגסקי.

לאחר המלחמה יפן, שהייתה תחת שלטון אמריקאי, עברה שינוי דרסטי, התקרבה למערב והפכה לדמוקרטיה. המדינה המוכה הפכה לאימפריה כלכלית, אולם בשנות ה-90 של המאה ה-20 חלה האטה בגידול הכלכלי.
מה עם קצת תרבות

התרבות היפנית משלבת בתוכה ישן וחדש, מסורתי ומודרני, מערבי ומזרחי, לתערובת ייחודית ומרתקת. בימי הביניים התפתחה בה חברה מעמדית שהתבססה על נאמנות למי שנמצא מעל בסולם המעמדות, ותכונה זו עדיין מושרשת עמוק בחברה שבה המנהל בעבודה וההורים, לדוגמא, זוכים לכבוד רב.

שילוב של ישן וחדש. מתוך הסרט זכרונותיה של גיישה
שילוב של ישן וחדש. מתוך הסרט זכרונותיה של גיישה יחצ

טקסים מסורתיים רבים, בגדים מסורתיים ומוזיקה מסורתית עדיין נפוצים מאד ביפן. בין אלה אפשר לציין את טקס התה, חתונות מסורתיות, קימונו, תפקיד הגיישה, טקסים בודהיסטים ואמנות יפנית. אולם, לצד אלה ניתן למצוא את כל המצאות המערב: אופנת הצעירים הייחודית, מוזיקה מודרנית ואמנות הקומיקס. כמו כן, היפנים המציאו ושכללו כמה שיטות של אמנויות לחימה, בהן ג'ודו, קראטה ואייקידו. וכמובן, לא ניתן לשכוח או לפספס את לוחמי הסומו המפורסמים.

נדבך ייחודי נוסף של התרבות היפנית הוא האוכל. המטבח היפני מציע הרבה יותר מאורז, סושי וסאקי. ביפן אפשר למצוא מנות בשר, פירות ים, ירקות ומרקים במספר רב של סוגים וצורות הגשה. האלכוהל משחק תפקיד מרכזי בחברה היפנית - אחרי יום העבודה יוצאים יפנים רבים לשתות עם הבוס. משקה יפני נפוץ נוסף הוא התה הירוק.

יפן גם מתמחה בטקסים מרשימים וימי חג. בפסטיבל "ווקאקוסה ימקאיי" בעיר נארה, למשל, מצטופפים המונים כדי לחזות בשריפת
הדשא היבש שהצטבר על גבעה גדולה (ינואר); בפסטיבל סטסובון שנערך ברחבי המדינה זורקים שעועית כדי להבריח שדים (פברואר); בחודשים מרץ אפריל משתתפים בטקסי צפייה בפריחת השקד; ואילו פסטיבל סניה מצורי הוא הפסטיבל הגדול ביותר בטוקיו (מאי).

עוד פסטיבלים מעניינים ביפן הם פסטיבל הכוכבים בטנבאטה (יולי); פסטביל גיון מאצוראי בקיוטו, שהוא ככל הנראה הפסטיבל המרשים ביותר ביפן (יולי); פסטיבל הרוק הגדול במדינה שנערך ביולי בעיר פוג'י; ופסטיבל המתים הבודהיסטי "אובון" (יולי-אוגוסט) בדצמבר שנערך בעיירה צ'יצ'יבו והוא אחד מפסטיבלי הלילה המרשימים ביותר במדינה.

מי שמחפש את הנקודה היהודית יכול להגיע אל שגרירות ישראל הנמצאת ברחוב ניבן-צ'ו 3 בטוקיו. טל: 3-32640911. כדאי גם לדעת שב-1845 פתחו היפנים את שערי ארצם בפני מהגרים מהמערב, ואז גם הגיעו היהודים הראשונים. כיום יש ביפן כ-1,000 יהודים וכן בתי חב"ד בקובה ובטוקיו, שם גם פועלת מסעדה כשרה.

יש גם אטרקציות

יפן, מדינת הניגודים, מורכבת מארבעה איים גדולים - הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו - ומאיים קטנים נוספים. טוקיו, בירת יפן מאז 1868, היא אחת הערים המדהימות בעולם, והיא דוגמא מצוינת לתרבות היפנית. ניתן למצוא בה איזורי קניות, עסקים גדולים והרבה רעש וצלצולים, לצד איזורי מגורים פשוטים, מקדשים ופארקים.

דוגמא מצוינת לתרבות היפנית. טוקיו
דוגמא מצוינת לתרבות היפנית. טוקיו צילום: sxc

מי שרוצה להרגיש את האווירה של העיר מוזמן להגיע אל גינזה, איזור הקניות המפורסם של טוקיו שם יש חנויות, בוטיקים, גלריות, מסעדות, מועדוני לילה ובתי קפה. איזור מעניין נוסף הוא שינג'וקו, איזור גורדי השחקים ושלטי הניאון הנוצצים. ואילו באיזור קבוקיצ'ו תמצאו עשרות מסעדות וברים.

באיזור שיבויה אפשר למצוא את פסל הצ'יקו, פסל מפורסם של כלב שמהווה נקודת מפגש לצעירי העיר. כאן גם נמצאים "מלונות האהבה" שמציעים חדר לזוגות לשעתיים שלוש של "מנוחה" באמצע היום. איזור הרג'וקו הוא מחוז הצעירים, וכאן ניתן למצוא את מיטב אופנת הנוער הביזארית שצעירי יפן מתגאים בה.

בפארק אואנו נמצא המוזיאון הלאומי של טוקיו, המוזיאון הלאומי למדע ומוזיאון שיטאמאצ'י להיסטוריה. בנוסף, מומלץ לבקר במקדש טושוגו המרהיב ובמקדש לאלה בנטן שנמצא על אי בתוך אגם שינובזו. בפארק יש גם יותר מ-1,000 עצי דובדבן, ובאביב הפארק הופך לאחד ממרכזי ההנאמי (טקס צפיית פריחת הדובדבן) ההומים בעיר.

הארמון הקיסרי בלב העיר נמצא בתוך פארק ענק מוקף חומות אבן מאסיביות ותעלות מים. זהו משכנה של המשפחה הקיסרית, ואחד הפארקים היפים בעיר. באיזור אסאקוסה נמצא מקדש סנסוג'י שנבנה ב-645 והוא המקדש העתיק ביותר במדינה.

מוקד משיכה נוסף הוא שוק הדגים צוקיג'י, שהוא אחד משוקי הדגים הגדולים בעולם. מעל 2,000 טונות של דגים ופירות ים נמכרים כאן בכל יום. כמויות הדגים הענקיות והאאוירה הפעלתנית שבו הופכים את השוק לאטרקציה תיירותית. אתר מעניין נוסף הוא ריוגוקו, מרכז הסומו העולמי.

הסמל הלאומי

הר פוג'י, ההר הגבוה ביותר ביפן, מתנשא לגובה של 3,776 מטרים וכבר הפך מזמן לסמל הלאומי של ארץ השמש העולה. פסגתו דמוית החרוט של ההר מכוסה שלג כל ימות השנה, והיא אייקון נערץ בעיני היפנים. הפוג'י-ימה מקודש בעיני היפנים, ורבים עולים לפסגתו במעין טקס דתי. רוב עולי הרגל נוהגים ללון באחד הבתים הנמצאים סמוך לשיא, וקצת לפני עלות השחר מעפילים לפסגה כדי לצפות ממנה בזריחת השמש. את הטיפוס מתחילים בעיירה קווגוצ'יקו.

ההר הגבוה ביותר ביפן. הר פוג'י
ההר הגבוה ביותר ביפן. הר פוג'י צילום: גטי אימג' / אימג' בנק

ההר הוא תוצר של פעילות געשית האופיינית ליפן, הנמצאת על "טבעת האש", מעגל גיאוגרפי המקיף את האוקיינוס. חבל הארץ שבו נמצא ההר מלא ביערות, הרים תלולים, נהרות ואגמים (חמישה גדולים במיוחד), שמעל כולם מתנוסס הפוג'י.

בנוסף לטיול באיזור ההר וטיפוס עליו, ניתן לבקר גם בחמשת אגמי פוג'י הנמצאים מצדו הצפוני של ההר בגובה של כ-1,000 מטרים מעל פני הים. זהו איזור פופולרי לטיולים רגליים, דיג, ספורט מים וקמפינג. במקום יש גם פארק שעשועים שבו אחת מרכבות ההרים הגבוהות בעולם.

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
הכי נקרא
הכי מדובר