גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


X

חופים נסתרים

מזג האוויר הסתווי קורא לכם לנצל את הימים האחרונים של הים, רגע לפני שהחורף מגיע. יש לא מעט פינות חמד נסתרות שעדיין לא נשזפו על ידי המונים מיוזעים או כרישי נדל"ן. זה הזמן לבקר בחופים הקסומים והחבויים. ובזהירות, אין שם מציל

דובי זכאי  | 11/9/2007 12:29 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רגע לפני שצינת החורף מרחיקה אותנו מהים, לפני שגלי סערות החורף מסתערים על החוף, וכרישי נדל"ן גוזלים מהציבור את מעט החוף שנותר, זה בדיוק הזמן לסיור שלנו לאורך החופים. מקום שהלב מבקש פיסת חוף להתבודד בה, הרחק מההמון הסואן.

מסלולי הטיול מביאים אותנו הפעם לחופים קטנים, קסומים, שבהם נותרו מעט מפראיות הים, בדידות הדיג, מרחבים למטיילים וחוף נסתר לאוהבים. ליקטנו למענכם כמה חופים שמעט מאוד אנשים מבקרים בהם. רק זיכרו, בחלק מהחופים אין שירותי הצלה, לכן הרחצה בהם מסוכנת. אין שירותים ומים, ולכן מתפקידכם לדאוג לצרכים שלכם בעצמכם. אז לקראת ראש השנה ואולי לקראת ה"תשליך", כמה חופים מוכרים פחות.
אכזיב: הבריכה הסודית

בכל בוקר מגיע אחד ממכריי לשמורת אכזיב, משאיר על החוף את המגבת, פוסע בסנדלים עד לבריכה החצובה בריף הארוך, ומשם קופץ למים הצלולים. אחרי אנחת ההנאה הוא שוחה כמה בריכות, יוצא מהמים ועוזב את החוף.

כבר שנים שהוא מבקר בבריכה הסודית הנמצאת במרחק קצר מהחוף היפה והמסודר בגן הלאומי אכזיב. הכניסה אמנם בתשלום, אבל המפרץ המקסים שווה כל שקל. מהמדרגות היורדות לים נגלים שני מפרצים טבעיים של מים בצבעי טורקיז, רצועת החוף צרה וריף טבעי שמגן מפני הגלים.

בקצה הצפוני של הגן הלאומי, בריכה חצובה בסלע שפעם היתה חלק מנמל הקדום. גלי הים מסתערים על הריף, נבלמים וגולשים מתונות בקצף לבן לבריכה. אוהבי

הצלילה מוזמנים להביא איתם שנורקל, מסיכה וסנפירים, ולהכיר את העולם שמתחת למים. שושנת ים שמנופפת זרועות, תמנונים זעירים שנחבאים מתחת לסלע, וקיפודי ים שנאחזים בסלעים ושולחים את קוציהם כאזהרה.

העיר אכזיב הקדומה נזכרת בתנ"ך כחלק מנחלתו של שבט אשר. בתקופות מאוחרת יותר הפיקו הקדמונים את צבע התכלת והארגמן מחלזונות שנמצאו בחוף. הנמל הקטן הפך בתקופה העבסית לתחנת משמר ימית, הצלבנים בנו כאן את מצודת קסל אימבר, ששרידיה עדיין נראים במקום. בסוף המאה ה-13 הוקם במקום כפר ערבי א-זיב וכיום מוחזק המקום ומטופח על ידי רשות הטבע והגנים ונקרא גן לאומי אכזיב. שכנים צמודים ל"מדינת אכזיב".

איך מגיעים: חוף אכזיב ממוקם כחמישה קילומטרים מצפון לנהריה. מכביש 4 פונים מערבה למגרש חניה גדול הממתין לכם. הכניסה בתשלום.

דור הבונים: קשת במפרץ האהבה

ים קוצף, ופסי שמש זהובים מרצדים בתנועה על ה חול במים. גלים רכים מתעללים בצורתו המסודרת. ככל שהעין מגביהה לאופק, צבעו של הים הולך ומכחיל, ורחוק רחוק כבר נצבע הים במכחול עבה בצבע כחול כהה, מקושט בפסים ארוכים בגוונים של סגול. דואט נפלא של גלי הים וסלעי החוף מתנהל כאן בשמורת דור הבונים. שביל צר מתפתל על סלעי הכורכר הכהים והחדים, השביל חולף ליד כתמי הטורקיז של המים הצלולים, אחר כך טובל בחול הרך שמתרכז במפרצים, והכול נצבע בגוונים הנפלאים של צבעי השקיעה.

ההיסטוריה מלמדת שגם הדורות שקדמו לנו חמדו את חוף דור. כאן נמצא מעגן טבעי נוח לסירות שחצבו הכנענים, שחלמו להשתלט על המפרץ הטבעי, כדאי להגיע מכאן לארצות הדגן האדירות שבשדות השרון. בתקופת החשמונאים, בימי שמעון הנשיא, נקראה דור "עיר מבצר שקשה היה לכובשה". ההיסטוריה הוכיחה שחומות ומילים לא יוכלו לפולשים. צבאות רומי חדרו לדור בשנת 63 לפני הספירה כדי לכבוש את המקום ממלכות יהודה. על חורבות דור הקדומה קם כפר ערבי בשם טנטורה, ובשנת 1948 אחרי מלחמת העצמאות הוקמו המושב דור וקיבוץ נחשולים.

המפרץ הגדול עם חולות הזהב מכונה "מפרץ האהבה". בימי הקיץ, לאורה הנסוג של השמש, נוהגים לרבוץ במים זוגות אוהבים, וגלים רכים מכסים אותם בעצלות. במרכז המפרץ אי שממנו נמתח ריף כמחסום לגלים, וסביבו מלחשים-רוחשים זרמי מים שמביאים הגלים. הקשת המפורסמת בסלע נמצאת בקצה הצפוני של המפרץ וסביבה משתרע חוף מצולק, סלעי, מוכה גלים, החוף נמתח עד לשמורה היפה בחוף הבונים. בין הסלעים בבריכות הקטנות נגלים יצורים ימיים זעירים. סוגים שונים של סרטנים, אחד מהם מתהדר בשם המיוחד שישן דו שן, או סלען זיפני, שמרים צבתות אלימות. אפשר לראות גם את תמנון החוף ממהר בשחייתו המשונה להיעלם בין קפליו החדים של סלע המשונן.

איך מגיעים: ממרכז הארץ: מכביש 2 תל אביב?חיפה יורדים במחלף זכרון יעקב לכיוון מזרח. בצומת פוראדיס פונים צפונה בכביש 4 עד לשלט דור (טנטורה) נחשולים. משם פונים מערבה לכביש 7011, עד לחוף הים והולכים על חוף הים צפונה.

ג'יסאר א-זרקא: הנמל הנחבא

חוף הים מול ג'יסאר הוא אחד החופים היפים בארץ, עם פסלי כורכר יפים היוצרים בריכות טבעית. מעט דרומה משם, במפרץ קטן ומוגן, בולט מגדלור זעיר הניצב יתום על סלע, ועל קו החוף עוגנות סירות דייגים. ג'יסאר א-זרקא פירושו גשר על נהר כחול, הכוונה לגשר מעל נחל התנינים שפעם היו מימיו כחולים וצלולים כבדולח.

התל הקטן הנושק לנחל נקרא תל תנינים (בערבית תל אל-מנלח). התל נזכר בתקופה ההלינסטית והרומית כקרוקודילופוליס (עיר התנינים). מצפון לכאן, מעבר לנחל, נפרסים מראות חול רך וזך, ועל שפת הנחל שרידי גשר עתיק. חוף פראי נמתח מכאן דרומה עד קיסריה. כארבעה קילומטרים עד חוף אמת המים (חוף האקוודוקט) שבקיסריה. על החוף שלל צדפים, וחול לבן זך המטביע בתוכו את אמת המים העתיקה.

איך מגיעים: בכביש 2 תל אביב-חיפה יורדים במחלף קיסריה לכביש 4, פונים צפונה עד הכניסה לג'יסאר א-זרקא ובית חנניה. חוצים את הכפר עד הים, ומישהו מכם יעביר את הרכב לקצה המסלול, בחניון אמת המים בקיסריה.

גבעת אולגה: זקנים יודעי סוד

אם תגיעו לחוף הרחצה המסודר של גבעת אולגה, תוכלו להתפעל מהחול הנעים, מסוכת המציל, מהים הצלול, ומהגלים הרכים שמתנפלים על החוף. אבל יודעי סוד, בשכונה הקטנה של חדרה, מגיעים לחוף ולפתע נעלמים, כאילו בלעה אותם האדמה.

מעקב אחרי קבוצת קשישים מקומיים הובילה אותנו מדרום לחוף המסודר לחוף מבודד שהתנאים בו קשים יותר. שם, לרגלי מצוק הכורכר, השאירו החברים הקשישים את המגבות ונכנסו ללגונה נעימה בין סלעי כורכר. ריף חסון מגן עליהם מפני גלי הים. לחוף הקסום אין שם, לכן קראנו לו "המקום הסודי של זקני גבעת אולגה". אבל שלא תהיה טעות, המקום אסור לרחצה, כל מי שנכנס למים עושה זאת באחריותו. קשה לעמוד בפיתוי.

בהמשך מתנשא מצוק כורכר בין גבעת אולגה למכמורת, ובשיאו הוא מתרומם לגובה של כ-40 מטר. במרכז בין החופים יש נקודת תצ?פית יפה הנקראת שמורת תל גדור, עם שרידי נמל עתיק וחוף ים בתולי. בכל סערה הים חותר במצוק הכורכר, ולפעמים גורם מפולת סלעים שמסכנת את הנמצאים בחוף, לכן כדאי לשמור מרחק מהמצוק.

איך מגיעים: נוסעים בכביש החוף (4) ובמחלף אולגה יורדים ופונים מערבה לכיוון הים. עוברים מבנה בטון ענק (ומכוער) שניצב על חוף הים, וממשיכים דרומה עד מגרש חניה גדול של חוף אולגה. משם מדרימים (ברגל) לאורך החוף כמחצית הקילמטר, עד למקום הסודי.

בת ים: פיסת שלווה בכרך הסואן

בת ים יכולה היתה להיות היפה בין הערים השכונות לחוף הים. היא התברכה בחוף ים משגע, בבריכה ענקית טבעית בחוף הסלע, בחול רך ונעים ובחוף ים רחב. בחלק הצפוני המוליך ליפו החוף נעשה צר, ואינו עולה על כמה מטרים.

מעט לפני שגלי הים שוטפים את החוף נמצא חוף "סי פאלס", גן עדן קטן לחובבי הים. ריף טבעי שובר את הגלים, והמים מגיעים רגועים אל בריכות נעימות. לחוף הזה מגיעים קייטנים קבועים, יושבים יחד, ומחכים לשקיעה ומדברים על אורחות העולם. תינוקות טובלים רגליים במים, ומתכנסים לקראת שקיעה בזרועות ההורים לקצת שלווה עירונית. ושוב תזכורת: בקטע חוף זה אין שירותי הצלה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש המחבר בין יפו לבת ים. בכיכר בכניסה לבת ים פונים ימינה לירידה לחוף, ושם תמצאו את הירידה ל"סי פאלס".

אילת : בין שני מזחים

רגע לפני שמגיעים למעבר הגבול בקצה הדרומי של אילת, נשלחים למים הצלולים שני מזחים מול "מלון הנסיכה". שני המזחים נבנו בעומק. מהחוף נמתחים גשרי הליכה ובסיומם מרפסת קטנה. אתם יכולים להשאיר את הכפכפים ולזנק למים, בתנאי שאתם יודעים לשחות. אל תשכחו רגע לפני שאתם צוללים למי הטורקיז, להצטייד בשנורקל ובמסכה כדי לראות את כמות הדגים העשירה בצבעיהם המרהיבים.

ברגע שנכנסים למים הצלולים עוטפת אתכם צינה נעימה. טבילת הראש במים מנתקת אתכם לחלוטין מהעולם החיצון, ושואבת אתכם למראות העולם התת-ימי. כמה שמורות של אלמוגים צבעוניים מתחילים להתפתח במים וצבעיהם מוסיפים ליופי של המקום. שחיה איטית בין המזחים, בין הדגים והאלמוגים מוסיפה חן אחר לאילת, הרחוק מההמון הסואן וקרוב לדגים.

איך מגיעים: נוסעים בכביש היורד דרומה מאילת למעבר הגבול טאבה, מעט לפני המחסום מול "מלון הנסיכה ".

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
הכי נקרא
הכי מדובר

באותו עניין

סתיו עכשיו

השקיעות המדהימות, החסידות והחצב שכבר פורח קוראים לנו לצאת לטבע. טיול