אמנות הארץ

עונת התערוכות 2007/2008 נפתחת היום במסגרת אירועי "אוהבים אמנות". הנה סקירה של מה שמצפה לכם שם, כי אתם בטוח תלכו

בתאל אפרתי ורומי נוימרק | 25/10/2007 11:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
המוזיאונים והגלריות התל-אביביות חוגגות יחדיו בפעם השישית את ערב פתיחת עונת התערוכות ויפתחו את שעריהם לקהל הרחב בחינם ביום חמישי 25.10 החל מ-14:00 ועד 23:00. האירוע, שזכה בכינוי "אוהבים אמנות 2007", הוא חלק מפרויקט עולמיהמתקיים בערים ומרכזים אמנותיים בכל רחבי העולם במהלך חודש אוקטובר.

בגלריות רבות יוצגו תערוכות חדשות, אבל לא רק. עבודות ציור, פיסול, צילום, וידאו ומיצגים יוצגו גם בדירות פרטיות, בתי ספר לאמנות ברחבי העיר ובבתי סטודיו של האמנים. ביום האירוע יתקיימו הופעות, מופעי אימפרוביזציה ודיונים בגן יעקב, הסמוך להיכל התרבות.

הרשימה המלאה של האירועים, התערוכות והגלריות המשתתפות באירוע נמצאת כאן.
גלריית החדר / עמי פייצ'ביץ'

בגלריית החדר (רח' גוטליב 11) תוצג התערוכה "אקלקטוס" של עמנואל פייצ'ביץ' בין התאריכים 25.10 – 1.12. אוצרת: איריס מנדל.

בערב הפתיחה (החל מ-20:00) יוצג בחצר הגלריה המיצב האודיו ויזואלי Eargasem של פייצ'ביץ והדס קידר.

תערוכת היחיד אקלקטוס מציגה, לדברי יוצריה, "מפגש אקזוטי של הטבע מול העיר, זיווג פנטזמי של חלחול האורבני לתוך החי והולדתה של פאונה

חדשה. רוח תל-אביבית של פיח, מיניות, אלימות וצבע כמו חדרה לציפורים, קעקעה עצמה לתוכן ויצרה קרנבל של דימויים. גן עדן מול גיהינום, חלום מול סיוט, עולם חושי, הזוי ויצרי שטומן בחובו שרשרת של אינספור גילויים".

הצופה בעבודותיו של פייצ'ביץ' נדרש, לפי היוצרים, להתבוננות מעמיקה וארוכה, כמו במדיטציה, על מנת להיחשף בהדרגה לנרטיב של העבודות.

ציור - עמנואל פייצביץ
תמונה מגלריית החדר ציור - עמנואל פייצביץ
גלריה גבעון / בת שבע רוס, מוריס גניס

בגלריה גבעון, רח' גורדון 35, תוצג תערוכת "ציורים 2005-2006" של מוריס גניס והתערוכה "מטות-מסעי" (ציור, מיצב וידאו) של בת שבע רוס.

שתי התערוכות יוצגו בתאריכים 25.10-30.11. הפתיחה ב-20:00.

מוריס גניס
ציור של מוריס גניס מוריס גניס
הגלריה של בצלאל / "שטוח"

בגלריה בצלאל, ברחוב סלמה 60, תוצג התערוכה "שטוח" בין התאריכים 25.10 – 24.11.

התערוכה תפתח בשעה 20:00. שעות פתיחה: שישי-שבת  16:00-10:00, או בתיאום מראש עם גלריה בצלאל 6824082.

התערוכה (פוסט-מינימליזם וניאו-מינימליזם ישראלי בדו-ממד) מפגישה 14 אמנים המייצגים את הדור הוותיק והדור הצעיר: מיכאל גיטלין, יהושע נוישטיין נחום טבת, עידו בר-אל, שיבץ כהן, אנג'לה קליין, יואב שמואלי, ענת בצר, דורון רבינא, רון קונר, שירלי בכר, הדס חסיד, מאיה אטון וראובן ישראל. בתערוכה יוצגו כ-26 עבודות.

האוצר, גלעד מלצר, מסביר כי "היא מתמקדת במופע של תהליכים, עקרונות ודימויים פוסט-מינימליסטיים וניאו-מינימליסטיים בעבודות דו ממדיות שיש בהן התמודדות עם סוגיות של שטיחות וציוריות".

יחסי ציבור
גלריה בצלאל, ענת בצר יחסי ציבור
גלריה טבי דרזדנר / שי קון

גלריה טבי דרזדנר, רחוב אחווה 24 בנווה צדק, מציגה תערוכת יחיד של שי קון, אמן ישראלי המתגורר בניו-יורק.

סדרת הציורים של קון שואבת את ההשראה שלה מאסכולת ההדסון שפעלה בארצות-הברית במאה ה-19 והשתייכה לזרם הרומנטי. עבודותיו של קון מתייחסות בעיקר לציורים של תומאס קול  ושל אלברט בירשטאדט שתיארו את הנשגב בטבע והתמקדו באידיאליזציה שלו. קון מעמת בציוריו נופים נשגבים עם מעשה ידי אדם, והדבר משמש בידיו ככלי להביע ביקורת חברתית.

ציור שי קון
שי קון בגלריית טבי דרזדנר ציור שי קון
גלריה קו 16 / "צלקת"

Get Microsoft Silverlight
וידאו: צלקת אוהבים אמנות 2007 nrgtv
בגלריה הקהילתית לאמנות עכשווית, קו 16, ברחוב ששת הימים 6, תוצג התערוכה "צלקת".

"צלקת" היא תערוכה קבוצתית שמורכבת מעבודות שנעשו במיוחד לחלל הגלריה. ב"קו 16" מסבירים שצלקת היא "מראה שווא של נורמליות עם פגיעות גדולה מתחתיו. היא החריטה שבקיר הגלריה, השריפה של מצע הציור, החיתוך וההרכבה מחדש, האיפוק וההסתערות. היא הפער שבין הסיפור האישי, הכואב כל-כך, לדיבור על האמנות".

אחת העבודות ב"צלקת" היא זו שיצרו ליאור ווטרמן ואריאל קליינר, Sweet Potato Man. העבודה מבוססת על בד, ספוג, בקבוקי פלסטיק, רצועות ובטטות. ווטרמן וקליינר משלבים טרגיות ורצינות עם הגחכה וטיפול הומוריסטי. הצלקת של השניים עוסקת בפיזיות של הנכות, בחיבור או בחוסר החיבור בין דמות האמן לזו של גיבור מלחמה ובתדמית של גבריות.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל בימים א'-ה' בשעות 18:00 – 20:00.

הווידאו של ווטרמן וקליינר. לבעלי לב חזק בלבד. ברצינות.

עוד אירועים

בערב הפתיחה, בין גלריה לגלריה, תוכלו לגוון בצפייה או בהשתתפות בסדרת אירועים מיוחדים ברחבי העיר. הכניסה לכל האירועים ללא תשלום.

בגלריה עינגא לאמנות עכשווית, הרכבת 2, יתקיים אירוע "שירה לראווה", בין השעות 22:00 – 20:30. האמנית ענת ליטוין תארח יוצרים ומשוררים שיגיבו לתערוכת היחיד שלה  "Popsicle Positions", העוסקת "במצבי משחק של ילדים, דואליות בין תמימות ופרובוקציה, ובשאלת זהות אישית, מגדרית ולאומית".

הערב יכלול שיח גלריה, מיצגים ושירה בחלון הראווה של הגלריה, הפונה לרחוב יהודה הלוי. בחלון יתנוסס "מגדל", מיצב של מגדל קלפים בגובה 5.5 מ' המורכב מאותיות האלף בית, טוטם מרכזי לבמת שירה לראווה.

ב"שירה לראווה" תופיע היוצרת אילת רון (היידי בת זונה, גוויותי ורבותי, טראנס תיאטרון במדבר) בקטע עייפה בובה, מתוך מופע היחיד שלה "מסע בין כוכבות". כמו כן יתארחו מתי שמואלוף, משורר ועורך "הכיוון מזרח", שפרסם שני ספרי שירה ויקריא במהלך הערב שירים מספרו השלישי "אוצרות זעם" אשר עומד לצאת  לאור; מנדי כהאן, שחקן, מנהל ומייסד "יונג יידיש" - מרכז תרבות וספריה, שיופיע עם שירי ערש ביידיש; המשורר ינאי ישראלי, בוגר בית הספר לשירה הליקון, שיקריא שירים מתוך ספרו "מות מטע האגס"; המשורר איתי אלעד יקריא שירים מספרו "תותב נהרה".

גת הכט
אוהבים אמנות 2007, גלריית עינגא, גריי פ.פ. גת הכט

בגן יעקב הצמוד להיכל התרבות יערך "פואמה" ערב שירה אלטרנטיבי בין השעות 19:00 – 21:30.
20 משוררים צעירים ישתתפו בכתיבת פואמה משותפת. מאחורי היוזמה עומד הרעיון לכתוב פואמה משותפת (לראשונה במזרח התיכון, כך מצהירים בפנינו) בנושא לווייתנים. כל משורר, על פי סדר שייקבע מראש, יכתוב ארבע שורות על בסיס אינטרפרטציה אישית שלו לנושא ואלה שאחריו ימשיכו אותו. תהליך הכתיבה יוקרן על מסך און ליין שיוצב במקום.

בביתן הלנה רובינשטיין יתקיים בשעות 21:30-23:00 ערב תחת הכותרת "הלוויתן: התשוקה, האמנות והפוליטי - מחז"ל ועד פוקו". התערוכה תהיה פתוחה לקהל בימים א'-ה' בשעות 18:00 – 20:00.

בגלריה נגא תוצג התערוכה הקבוצתית "היסטוריות מונפשות" באצירתה של עדנה מושינזון. התערוכה מציגה אמנים הנעזרים בשיטות ובטכניקות שונות של אנימציה – אנימציה קלסית, דיגיטלית וממוחשבת, כמֵמַד נוסף ליצירתם ברישום, בציור ובמיצב. בין המשתתפים האמנים הבינלאומיים קארה ווקר, שהזיה סיקאנדר, צ'יו אנשיונג, כריסטינה לוקאס ועוד.

ברחבת בית אריאלה בין 16:00 ל-19:00 תוצג "אופטיק" של יוסי ברג. כשהאמן מכסה עצמו מכף רגל עד ראש הוא מאבד את זהותו והופך לגוף ללא פנים. באמצעות קודים חדשים הוא מחפש זהות חדשה ובוחן את הגבולות שבינו לבין הקהל שצופה בו.

את ברג תחליף ברחבה זיגוטה, קבוצת תיאטרון תנועה, שתציג בין השעות 18:00 – 19:00 וכן בין 22:30 – 23:00 את "עובר ושב", מופע תיאטרון-תנועה אסוציאטיבי שעוסק בזרות וקשר ומה שביניהם. המופע מאת עומרי יבין, נתלי שילמן ובבימוי נתלי שילמן ומרינה בלטוב. משתתפים: אושר אוחנה, נדב בושם, רותם לוי, גלית צברי, קאי קורבלניקוב, ערן קראוס, רוזי ריצ'מן ונתלי שילמן. המופע מתייחס לאיש זר שהגיע לעיר ומבקש להכיר את תושביה, להבין מה הם רוצים, על מה הם חולמים, אחרי מה הם רודפים. אבל הוא לא מצליח לתפוס למה האנשים לא עושים מה שהם אומרים ואומרים דווקא מה שהם לא חושבים. ובכלל, למה הם תמיד זזים?

בגלריה דביר, ברחוב נחום 11, יתקיים בערב הפתיחה ב-19:30 שיח גלריה עם עדי אנגלמן, אוצרת התערוכה בגלריה. מירוסלב בלקה, רפל יקובוביץ', מז'נה נובק. באותו ערב הגלריה תהיה פתוחה עד 21:30.

חם בגלריה דביר (עדי אנגלמן)
חם בגלריה דביר (עדי אנגלמן) יחסי ציבור

יש לכם עומס בראש? הנה מסלול אחד אפשרי

התחילו במוזיאון תל-אביב בשעה 18:30 עם יוסי ברג. הישארו במקום עד למופע של קבוצת זיגוטה בין 18:30 ל-19:00.

משם לכו לכיכר רבין. בשעה 20:00 תחל בכיכר פעולה ראווה של תנועה ציבורית (בהנהגת עומר קריגר ודנה יהלומי).

משם צעדו לשד' ח"ן, וחילפו על פני אחד ממיצגי הווידאו של "ליוויתנים" מ-20:30 עד לשעה 20:50.

היכנסו לגן יעקב, עצרו לזמן מה ב"פואמה" (שירה צעירה) ל-5-10 דקות.

המשיכו בגינה ל-cube-base 0.3- קוביה לבנה המאכלסת מוזיקאים שתישאר שם בין 18:00 ל-23:00.

צאו לשד' בן-ציון והתבוננו בעבודת "הרצפה", חלק נוסף מ"ליוויתנים" שהצגתה מתחילה בשעה 21:00 למשך חצי שעה.

המשיכו בשד' בן-ציון עד למטה. עברו את מסכי בתי הספר ובסוף את ג'ק פבר וחבריו המציגים את "הבערה הפנימית" - מדורת השבט, אבל על אמת.

עלו במהירות לרוטשילד 140. בשעה 22:00 מתחילה שם פעולת "ליוויתנים" נוספת בשיתוף הקהל. בדרך לשם הביטו על הגדר מימינכם ותראו את "אושר" של אייל דה ליאו.

בתום הפעולה חזרו לאזור גן יעקב לראות את מיצגי הבנות התופרות ואת הבימה לא תיפול שנית.

לקינוח, היכנסו לכיתת הלימוד של עלמא שתפעל בין השעות 21:30-23:00 בביתן הלנה רובינשטיין. 

קארה ווקר
מתוך היסטוריות מונפשות גלריה נגא קארה ווקר
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''אמנות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים