כרמינה בורנה: מוזיקה נשגבת, מחול קצת פחות

"כרמינה בורנה" מכנסת יותר ממאה רקדנים, זמרים ונגנים על במה אחת לא גדולה.

יונתן קלדרון | 2/2/2009 9:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בערב הבכורה הבאר-שבעית של היצירה "כרמינה בורנה", בביצוע להקת המחול קמע, סימפונייטה באר-שבע והמקהלה הקאמרית תל-אביב הצטופפו על הבמה הלא גדולה של המשכן החדש לאמנויות הבמה יותר ממאה רקדנים, זמרים ונגנים.
כרמינה בורנה
כרמינה בורנה צילום: אבשלום לוי

"כרמינה בורנה" היא פיסת קלאסיקה מודרנית. היא הולחנה בשנת 1936 על ידי המלחין קרל אורף ומבוססת על ספר שירה מימי הביניים שהתגלה במזנר בנדיקט בויירן. שירי הקובץ עוסקים בהפכפכות הגורל ובתענוגות ארציים. הם כוללים שירי אביב ויין סוערים ושירי אהבה נוגים.

חומרי היצירות של הכוריאוגרף תמיר גינץ נעים בין הנשגב לסוטה, ולקוחים על פי רוב מעולמו ומחייו.
גינץ הוזמן ליצור כוריאוגרפיה ל"כרמינה בורנה" לכבוד פסטיבל "קפריה" בקפריסין. יצירה זו היא אולי ניסיון ההתמודדות הראשון שלו עם יצירה פחות אישית.

בפסטיבל חברו ללהקה שלוש מאות נגנים וארבע מקהלות שונות, כבוד שאף להקת מחול ישראלית לא זכתה לו עד כה, אך מכאן גם מקור חולשתה של היצירה. לגינץ וללהקה לא היה זמן רב להרים את המופע וההכנות היו קדחניות ממש עד לרגע האחרון.
מהפנט ומתוזמן להפליא

חיפזון זה ניכר גם בתאורה ובתלבושות, הדלות בהשוואה לחגיגת התלבושות אליה הורגלנו מלהקת קמע. נדמה שדווקא בחלקים האקסטטיים והריקודיים היתה הכוריאוגרפיה מעט בנאלית והתקשתה להתחרות במוזיקה הנפלאה המבוצעת ומושרת על הבמה. אך קטעי הסולו האיטיים יותר של שלושת הסולנים זכו לפרשנות יצירתית ומקורית המפצה על כך.

אחד משיאי הערב שייך לרכש הזר הטרי של הלהקה, הרקדן אנתוני קירק, שהצטרף ללהקה מאנגליה. אנתוני גונב את ההצגה בלבוש דראג סימלי ובתנועות ריקוד נשיות לעילא – קונספט התואם להפליא את קטע הסולו של זמר הקונטרה-טנור.

המקהלה הקאמרית של תל-אביב

מספקת ביצוע מרנין ולרגעים מגיעה הלהקה להרמוניה נדירה עם המוזיקה והשירה. באחד מקטעי הריקוד הקבוצתי משליכים הרקדנים והרקדניות ענבים מפלסטיק לכל עבר. מה שיכול היה להפוך לאורגיה פאגנית נדושה והרת אסון מתגלה כמחול מהפנט ומתוזמן להפליא. 

"כרמינה בורנה" אינה משתווה ליצירותיו הקודמות של תמיר גינץ. "גן נעול", "אורות הבמה" ו"האמת העירומה" – כל אחת מהן היא יצירת מחול משובחת המשלבת מחול מודרני, מקורי וממוקד. עם זאת "כרמינה בורנה" של להקת קמע מספקת, ברגעיה הטובים, חוויה בלתי נשכחת, לא מעט הודות למוסיקה הנפלאה של קרל אורף.

"כרמינה בורנה" בביצוע להקת המחול קמע, הסינפונייטה הישראלית באר-שבע והמקהלה הקאמרית תל-אביב; מוזיקה: קרל אורף; מנצח: דורון סולומון; כוריאוגרפיה: תמיר גינץ.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''מחול''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים