צבעי מלחמה: על הסדרה "אפוקליפסה" של הערוץ הראשון

"אפוקליפסה", סדרת תעודה שתעלה הערב בערוץ הראשון, מציגה סרטונים נדירים בצבע ממלחמת העולם השנייה. החומר המוצג נראה לעיתים מוטה, אבל אין ספק שמדובר בתיעוד מרתק של המלחמה מהצד האירופאי. המלצת צפייה

יצחק טסלר | 9/5/2010 13:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במהלך שירות מילואים במלחמת לבנון השנייה, אחד הקצינים ערך לי היכרות עם בדיחות מתקופת מלחמת העולם השנייה על חשבון הצרפתים.

לדוגמה: "מה זה 100 אלף חיילים עם ידיים מורמות? הצבא הצרפתי!"; "כמה חיילים צרפתים צריך כדי להגן על פריס? אף אחד לא יודע, כי זה מעולם לא נוסה"; "מה השיעור ראשון בצבא הצרפתי? לומר 'אני נכנע' בגרמנית"; "איך שואלים צרפתי איך מגיעים לשער הניצחון – 'פארדון? איך מגיעים למקום בו היטלר הצטלם כשהצבא שלכם נכנע אחרי 9 ימים?'".

נזכרתי בבדיחות האלו אחרי שראיתי את "אפוקליפסה" - סדרה חדשה שתשודר בערוץ 1 בשעה 21:45 החל מהערב (א') לרגל 65 שנים לסיום מלחמת העולם השנייה.

בסדרה, שאותה הפיק ערוץ הטלוויזיה הצרפתי france 2, ניכרת ההשפעה של התבוסתנות הצרפתית (שלא לומר חלילה קורט של אנטישמיות), אשר חיבלה ביצירת המופת התיעודית הזו.
יח''צ רשות השידור
נראה כמו נצח. היהודים ב''אפוקליפסה'' יח''צ רשות השידור

הפרק הראשון,  Aggression ("תוקפנות"), מתחיל ב-1945 עם צילומים מדהימים של קרבות מאסף בין הצבא האדום לצבאי הנאצי בברלין. אחרי כמה שניות של צילומים בלעדיים בצבע, שמעולם לא נחשפו, הקריין מתאר עדות של אשה גרמנייה שהעידה על האונס ההמוני שביצעו חיילים רוסיים בנשים גרמניות.

סליחה? ברור שמדובר באמת היסטורית ובפשע מלחמה מחריד. אבל להתחיל סדרה על מלחמת העולם השנייה בהצגת סבלם של הגרמנים ובתיאורם כקורבן זה כמעט פשע מלחמה.

מפיקי הסדרה גם איפשרו לקריין לציין בהתחלה שהמלחמה הנוראה ההיא גבתה כ-50 מיליון קורבנות באירופה, מרביתם אזרחים, בלי להזכיר את המילה יהודים. זה לא שמפיקי הסדרה מתעלמים מהניסיון להשמיד את העם היהודי, אבל היהודים מוזכרים בפרק הראשון רק אחרי שבע דקות. לי, באופן אישי, זה נראה כמו נצח. 
 

צילומים נדירים. מתוך
צילומים נדירים. מתוך "אפוקליפסה" יח''צ רשות השידור
למען הסר ספק – אתם חייבים לראות את הסדרה הזו, קודם כל כיהודים ורק אחר כך כצופים שיודעים להעריך סרטי תעודה. אחרי שנים בהן התרגלנו לראות תמונות וסרטים בשחור לבן על מלחמת העולם השנייה, לראות סדרה טלוויזיה שלמה שבה רואים את התקופה ההיא בצבע זה לא פחות ממהפכה. התמונות ממש מהפנטות אותך למסך.

חשוב גם להדגיש כי לא מדובר בצילומי התעמולה שאושרו על-ידי הממשלות והוקרנו לציבור בצורה של יומני מלחמה וכיו"ב. מדובר בקטעי סרטים שצולמו על-ידי חיילים בריטים, רוסים, אמריקאים, גרמנים ואחרים.

הסרטים נשכחו
בארכיונים (חלקם סווגו משום מה כסודיים ביותר) והם חזרו לחיים בזכות אספנים פרטיים ועובדי ארכיון מסורים.

אגב, זה לא ששכחנו את "הסרטים האבודים של מלחמת העולם השנייה" ששודרה לא מזמן בערוץ ההיסטוריה וגם בה ראו קטעים בצבע, אלא שב"אפוקליפסה" "הניחו יד" על ארכיון רוסי שמעניק זווית נוספת למלחמה.

עוד פרט מעניין – את הסדרה בארץ יקריין אלכס אנסקי בעל הדיקציה והקול הנעים לאוזן (הגם שלעיתונאים שלחו את המקור ללא התרגום, כך שלא ברור האם נערכו התאמות של הסדרה לטובת הצופים הישראלים).   

"אפוקליפסה", סדרת תעודה בשישה פרקים. הפרק הראשון ישודר היום (א') בשעה 21:45, הפרק השני ישודר מחר (ב') באותה שעה ובהמשך תשודר הסדרה בימי שני

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים