שלטון מקומי: על הסרט "מה נשמע - קריית גת"

הסרט "מה נשמע - קריית גת", המגולל את סיפורם של תמר עזורי וילדיה עובד ועדי, שמנהלים את המקומון "מה נשמע?" בעיר הדרומית, ישודר מחר ב"יס דוקו". הבמאי מתן פלד מספר איך משלבים חיי משפחה עם חדשות. ראיון

ערן סויסה | 8/8/2010 14:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אמנם האסוציאציה של רבים מאיתנו כשאנחנו שומעים את השם "קריית גת" היא נינט, אבל מרבית תושבי העיר הדרומית, יחשבו דווקא על המקומון העירוני "מה נשמע?". המגזין המקומי הראשי של קריית גת הוקם ב-1978 על ידי יעקב ותמר עזורי. שנה לאחר ייסודו, נפטר יעקב ואשתו נשארה עם עיתון בתחילת הדרך ועם שני ילדים - עובד ועדי. למרות זאת, היא החליטה לקחת לידיה את הניהול, ועד היום, למרות הקושי האישי והעסקי, "מה נשמע?" נחשב לשם דבר בעיר הדרומית.

"אוהבים חדשות על אנשים שאנחנו לא מכירים. פלד ולייבוביץ' צילום: יח''צ
מחר בערב (ב') ישודר בערוץ "יס דוקו" בלוויין הסרט "מה נשמע - קריית גת", שהתחרה גם בתחרות הרשמית בפסטיבל ירושלים האחרון. הסרט מספר את סיפורה של המשפחה שעומדת מאחורי העיתון: האם, שהעיתון הוא מפעל חייה, ושני ילדיה שנאבקים להשאיר אותו בחיים.

מערכת היחסים בין השלושה מלאת מתחים, קנאה ומאבקי כוח. והסיפור הוא של יחסי אהבה-שנאה לעיתון שלקח מהם כל כך הרבה, ועם זאת, הם ממשיכים להיאחז בו ולא מוותרים, מאחר שמדובר במקור הכוח שלהם, המקום שבו הם מדברים, רבים, צוחקים ונלחמים למען מטרה משותפת: בכל שבוע, ביום חמישי בבוקר, לשלוח לדפוס גיליון חדש.

"אני מאוד אוהב לקרוא מקומונים ובעיקר כאלה שלא מגיעים מהמרכז", מספר מתן פלד, שביים את הסרט יחד עם אבישג ליבוביץ'. " גם כילד אהבתי לקרוא חדשות על אנשים שאני לא מכיר. זה מה שהוביל אותנו לרעיון. חשבנו שזה אחלה נושא לסרט".
מתוך ''מה נשמע קריית גת''
בכל שיחה על כותרת בגיליון נכנסים עניינים משפחתיים מתוך ''מה נשמע קריית גת''
נושאים חיוביים

פלד, בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה בבית הספר סם שפיגל, לא רק ביים את הסרט, אלא גם צילם אותו. את המוזיקה כתב ישראל ברייט, המוכר מלהקת "השמחות".

"קריית גת זה לא רק נינט". טייב בייגל
איך בכלל הגעתם למקומון "מה נשמע?"?
"ביקרנו בכל מיני מקומונים והתנאי שלנו לסרט היה שזה יהיה עיתון בבעלות פרטית, שלא שייך לרשת. כשהגענו ל'מה נשמע?' גילינו שהאמא היא העורכת הראשית והילדים הם כתבים ועובדים בעיתון. זה נראה לנו מגניב. חוץ מזה, קסמה לנו העובדה שהם עיתונאים מהדור ישן. לא כאלה שיושבים במשרד עם מזגן ואינטרנט, אלא עיתונאים שבאמת מסתובבים בשטח. גם זה דחף אותנו לבחור בהם".

אז איך משלבים עריכת עיתון עם חיי משפחה?
"הבן הגדול עובד, הוא גם עורך וגם כתב אקטואליה, הבת עדי בענייני ספורט. מה שיפה זה שהיחסים שלהם הם לא רק יחסי עבודה נטו. בכל שיחה על הכותרת של הגיליון נכנסים גם עניינים משפחתיים וכל מיני כעסים, כמו שיש בכל משפחה. שני הילדים מקריבים את החיים שלהם בשביל פרויקט חייה של האמא".

עד כמה כללי האתיקה והעיתונות החוקרת רלוונטיים בעיתון כזה?
"זה לא עיתון שעושים בו תחקירים ורוב הדברים בו מאוד חיוביים. הם מנסים לעשות הפרדה בין פרסומות לידיעות, על אף שהרבה פעמים במקומונים יש קו אפור. כשהתחלנו לצלם בדיוק היו בחירות בעיר ולא הייתה לנו תחושה
שהעיתון מתערב בזה. לרוב, אני חושב שהסיקור הוא אינפורמטיבי והגישה יותר חיובית. הם מחפשים את הטוב בדברים. מצד שני, הם מטפלים גם בבעיות חברתיות בעיר, אבל נזהרים לא להרגיז שם יותר מדי אנשים".

כמה זמן ליוויתם את המשפחה?
"ליווינו אותם במשך קצת יותר משנה, ובשנה הזאת הכל עלה מעל לפני השטח, ובאופן תמידי ריחפה השאלה איך מנסים להציל את העיתון מקריסה".

אולי שמים כל שבוע כתבה על נינט.
"לא ממש. כמובן שאתה שומע את השם שלה לפעמים, אבל אין הרגשה שרוחה של נינט שורה על העיר. האנשים שם חיים כרגיל. אני חושב שהקישור של נינט לקריית גת הוא יותר תפיסה של אנשים מבחוץ ופחות בתוך העיר".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_tarbut/tv/ -->