מי קאן המנצח? דיווח יומי מפסטיבל קאן

פסטיבל קאן השנה ייזכר בעיקר בשל השערורייה של לארס פון טרייר והפיאסקו של הסרט "עץ החיים" מבית היוצר של טרנס מאליק. ובכל זאת, היה גם מה לראות. מאיר שניצר מהמר על המועמדים לזכייה

מאיר שניצר | 22/5/2011 8:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אם יש צדק בעולם בכלל, ובקאן בפרט, אזי נורי בילה ג'יילאן הטורקי וסרטו "פעם היה באנטוליה..." יוכתרו הערב ב"דקל הזהב". אך קשה להאמין שצוות השיפוט, בראשות רוברט דה נירו, האמריקאי יכריע לטובת סרט ארוך ביותר (למעלה משעתיים וחצי), אטי , תובעני ולא תמיד מעניין, המגולל בפרטנות נודניקית כמעט את קורותיה של חקירה משטרתית הקשורה לרצח במחוז כפרי נידח בהרי טורקיה. מבחינות רבות נראה כי הסרט המגובש והשלם הזה, שהוקרן ביום שישי בלילה, הציל במשהו את איכותו הכללית של הפסטיבל ה-64 במספר , שהתנהל בעייפות מסוימת, עם ציון שיאים שליליים בעיקר.

שני כתמים שחורים מאפילים על הפסטיבל הנוכחי - השערורייה הנאצית שנכרכה עם לארס פון טריר הדני; וגדול ממנה בהרבה - הסקנדל הקשור באיכותו של "עץ החיים", שהוא בוודאי היומרני בסרטי כל הזמנים, ואולי אף הגרוע בהם. אגב, אלה הן תכונות שאין בהן כדי לפסול אותו הערב מזכייה ב"דקל הזהב" שכן כל הביקורת האמריקאית וחלקים נרחבים מהביקורת הצרפתית (בניגוד ליתר חלקי תבל ששמרו על איזון ושפיות בכושר השיפוט) מצדדים בנפיחה האינטלקטו אלית-דתית ששחרר לאוויר טרנס מאליק, האוהב לשמור את זהותו הפרטית בסוד. אם חלילה באמת ילך הפרס הגדול למאליק, ייכנס הפסטיבל הנוכחי אל דפי הספר השחור של טעויות השיפוט הענקיות.

מועמדים מובילים אחרים לפרס הראשי, לבד ממאליק וג'יילאן (שייאלץ, כך נראה, להסתפק ב"גראן פרי", שהוא הפרס השני), הם "הילד על האופניים", של האחים דארדן מבלגיה, וכן "לה האבר" של הבמאי הפיני אקי קאוריסמקי. הסרט האחד הוא מוצלח, אך בוודאי שלא נמנה עם פסגות היצירה של הדארדנים ("רוזטה", "הילד") שידעו ימים טובים יותר; ואילו האחר הוא בבחינת סיפור אגדה תמים ונחמד, שגרף אחריו תגובות נלהבות מדי.

הן סרטו של קאוריסמקי והן סרטם של האחים הבלגים מתרכזים באיום מוחשי על ילדים ועל עולם הילדות שהפך לגיהינומי. באחד מחפש פליט קטן מאפריקה את אמו שאבדה, ובאחר תר ילד מבוהל אחר אביו שנוטש אותו בבוטות אכזרית. למעשה גם סרטו של מאליק עוסק בין היתר (כשהוא לא מתעסק בדינוזאורים בוכים או במפץ הגדול) במערכת יחסים מעורערת בין אב רודני לבין אחד מבניו, שנמעך על ידו. ילדים בסכנה הם גם הנושא המרכזי בסרטי תחרות נוספים: "משטרע" הצרפתי, שעוקב אחר פעילות של יחידת שוטרים השומרת על זכויות הקטינים; "מיכאל" האוסטרי, שעוסק בפדופיליה; ו"מוכרחים לדבר על קווין" מתוצרת אנגליה, שמתאר חממת גידול של ילד-מפלצת.
יח''צ
מגובש ושלם. ''פעם היה באנטוליה'' יח''צ
הכרעה קשה

חריג מלבב משהו, בבחינת המרענן הרשמי של התחרות, הוא הפארודיה "ארטיסט" של מישל חזנביציוס הצרפתי-יהודי ממוצא ליטאי, שכאילו מעניקה אוויר לנשימה למועקות הקשות שהיו מנת חלקם של גיבורי יתר הסרטים בקאן. סרט מבריק ומענג זה - שקרוב לוודאי יזכה בפרס הבימוי, אם לא יותר מכך - מעוצב בנוסח מיושן במתכוון, מצולם בגוני שחור לבן מרנינים ומוגש כסרט אילם. קשה להאמין של"ארטיסט" יש סיכוי ממשי להתמודד על "דקל הזהב", בעיקר משום שהוא פארודיה שאינה לוקחת את עצמה ברצינות תהומית כמו הסרטים של מאליק, פון טריר, הדארדנים או ג'יילאן.

ארבעה מתוך תשעת חברי צוות השיפוט השנה הם שחקנים, ומונחת בפניהם הכרעה קשה בכל הקשור לפרסי המשחק. הופעתו של מישל פיקולי בן ה-85 בתפקיד אפיפיור אחוז פאניקה ב"אבמוס פאפאם", של נאני מורטי האיטלקי, מצדיקה בהחלט פרס. אלא ששון פן, מתחרהו העיקרי, עושה אף הוא עבודה וירטואוזית

בסרט איטלקי אחר "זה מוכרח להיות כאן

"כזמר רוק זקן ופאתטי (וגם יהודי חם), שהוא מעין בדיחה על אוזי אוסבורן או דיוויד בואי.
אצל השחקניות ההכרעה קשה משום שאף אחת מהן לא ממש התבלטה. קירסטן דאנסט יכולה בהחלט ללכת הביתה עם הפרס בעבור הופעתה כאישה אחוזת דיכאון ב"מלנכוליה" של פון טריר. ואם במקרה המועמדת החמה האחרת, טילדה סווינטון, תזכה בו עבור הופעתה המרגיזה ב"מוכרחים לדבר על קווין", היא תהיה חייבת להקדיש אותו למעצב השיער שלה, ששינה לה במהלך ההפקה לפחות 30 פריזורות.

ומה עם פדרו אלמודובר? האם הוא שוב יהיה הלוזר של התחרות? כנראה שכן. "העור שבתוכו אני חי/ה", סרטו החדש והמעוצב היטב, טוחן פעם נוספת את כל הנקודות החזקות והחלשות ביצירתו של הספרדי הידוע כמטיל ספק תמידי בזהות האישית של גיבוריו המוחצנים. אין בו שום דבר טוב יותר או רע יותר מאשר בסרטיו הקודמים. הוא אותו הדבר.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_tarbut/cinema/ -->