המנטור: טל פורר הוא המפיק המוזיקלי הכי עסוק בארץ

שלמה ארצי הזעיק אותו מחוות פילים באפריקה, הסולן של הסקורפיונס נדלק עליו וצביקה הדר גנז את האלבום שהפיק. אבל כשטל פורר קוטל את "כוכב נולד", אין לזה שום קשר לפרשה. היכרות עם המעבד המוזיקלי הראשי של "דה ווייס"

שגיא בן נון | 19/1/2012 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לוח זמנים רצחני. טל פורר
לוח זמנים רצחני. טל פורר צילום: אריק סולטן
טל פורר שולף את האייפון כדי להדגים נקודה. לא, אין הכוונה לווידיאו האינפנטילי שהראה לי בחיוך ילדותי שצולם באולפנו הפרטי, שבו יושב פורר לצד שלומי שבת ובעודם מנהלים שיחה על תקליטו הבא של שבת, שאותו הוא מפיק, נוחת פתאום על ראשם טיל אטומי אימתני, מעשה ידי אפליקציה זדונית. הכוונה היא ליומן הפגישות, שחושף לוח הזמנים רצחני למדי.

כך, למשל, נראה יום מייצג בחודשים האחרונים: 9 בבוקר - פגישה עם המנטורים של "דה ווייס": אביב גפן, שרית חדד, שלומי שבת ורמי קלינשטיין במשרדי התוכנית, שפורר הוא המפיק והמעבד מוזיקלי שלה; 11 בבוקר עד 4 אחר הצהריים - הקלטות באולפן הפרטי של פורר בשיכון דן בתל אביב עם שלומי שבת לאלבומו הבא; 4 אחר הצהריים עד 7 בערב - הקלטות לפסטיגל שאותו הוא מפיק מוזיקלית; מ-7 בערב עד חצות - הופעה עם שלמה ארצי, שאותו הוא מלווה כקלידן בשש השנים האחרונות. פתאום האפשרות להיעלם על ידי פטרייה גרעינית לא נראית רעה כל כך.

פורר, שחגג השבוע יום הולדת 34, מספר שמאז שחרורו מלהקת חיל חינוך יצא ל"חופשה אמיתית" - כלומר בת יותר מיומיים - רק פעם אחת: בינואר לפני שנתיים, נסע עם חברו הזמר כפיר אפשטיין לתאילנד לשבועיים וחצי. הוא ביקש עבורה אישור משלמה ארצי זמן רב מראש. ואז, באמצע החופשה, בדיוק כשעשו דרכם חזרה מטיול פילים באיים האקזוטיים למלון, קיבל פורר טלפון מפתיע מישראל.

"המנהלת האישית של שלמה ארצי ביקשה ממני לקטוע את החופשה ולחזור להופיע עם שלמה ב'רוקדים עם כוכבים'", אומר פורר, "שלמה עצמו רצה אותי. הייתי בהיסטריה ובבאסה שחבל על הזמן מזה שאני צריך לחתוך את הטיול. המזל הגדול היה שהפסנתרן הקודם של שלמה היה במקרה בארץ, אז איכשהו, איכשהו בסוף ויתרו לי על זה".

עצם הבקשה נראית לי כמו חוסר רגישות מצד ארצי. לכל פועל מגיעה חופשה, בטח לאחד שקורע את התחת כמוך.
"תשמע, זו תלות לעבוד עם שלמה. אין מה לעשות, נסגרה לשלמה הופעה בטלוויזיה. וזה היה האינסטינקט הראשוני שלו לומר 'תחזור, אני צריך אותך'".

אומרים ששלמה ארצי דורש מנגניו להיות צייתנים מאוד.
"אבל המתופף שלו מאיר ישראל דווקא לא כזה צייתן, יש ביניהם מערכת יחסים של יותר מ-25 שנה , וזה מדהים. חוץ ממנו, כל האנשים ילכו עם שלמה באש ובמים. לשלמה נורא אכפת מכל אחד מהאנשים שעובדים איתו, זה לא סתם שאנשים הולכים איתו לאורך שנים. תבין, שלמה הוא ההפקה היחידה בארץ שבה אין נגנים מחליפים. זה בלתי אפשרי, כי לשלמה אין סדר הופעה, אני לא יודע מה הוא הולך לשיר. כל שנייה הוא שר מה שהוא רוצה. הנגנים צריכים לא רק לדעת לנגן את כל 500 השירים שלו, אלא גם להיות מוכנים לכל וריאציה, סולם, מקצב או סגנון שהוא יאלתר לפי הרגשתו באותו

רגע. הנטל הגדול ביותר נופל עליי ועל סינגולדה כי אנחנו פסנתר וגיטרה, הכלים ההרמוניים. בכלל, כל הופעה ושיחה עם שלמה זה פשוט בית ספר לחיים. אתה רואה את כל האמנים עם השופוני שלהם, ולעומתם שלמה הוא בנאדם צנוע. לא מעניין אותו רכוש, כסף ובגדים. כל פעם מדהים אותי מחדש איך בנאדם שעושה מיליונים נשאר הכי פשוט, עם הג'ינס והסניקרס".

אם כן, פמליית שלמה ארצי פשטה על התוכנית "דה ווייס". זמרת הליווי צילי ינקו היא אחת המתמודדות, הסאונדמן ליאור טבת מסובב את הכפתורים גם בתוכנית, ועל כולם מנצח כמפיק וכמעבד מוזיקלי פורר, הקלידן. 

צילום: אריק סולטן
להופיע עם שלמה ארצי זה בית ספר לחיים. פורר צילום: אריק סולטן

פורר הוא אחד המפיקים והמעבדים המוזיקליים המצליחים בארץ. בין השאר הוא עבד בהפקה ובעיבוד בפסטיגל במשך שש שנים, בתוכנית היומית של מה קשור בהוט, באלבום הבכורה של ליאל קולט שיצא באירופה, באלבום "שתדעי" של שלומי שבת ובאלבומו הגנוז של צביקה הדר. זאת ועוד: הוא הלחין את שירי הסדרה "חצויה", ניהל מוזיקלית את המחזמר "לילה לא שקט" בקאמרי ושימש כפסנתרן באלבום של ריטה ובמופע שלה במשך ארבע שנים. וכאמור, הוא מלווה גם את ארצי.

ל"דה ווייס" של רשת (המשודרת בערוץ 2 מדי שבת ב-21:00) הגיע לאחר שעבד בעבר עם המתחרים ב"כוכב נולד" כבוחן בשלבים ראשוניים, וכמחליף לתוכנית אחת של המפיק והמעבד עמוס בן דוד לאחר שנולדו לו תאומים. לא תשמעו ממנו מחמאות דביקות על התוכנית של קשת. "אחרי תשע שנים של 'כוכב נולד' תהיתי מי עדיין לא הופיע בה", אומר פורר. "והתברר לי שכל האמנים האמיתיים, שלא הסכימו להשתתף באודישנים ל'כוכב נולד' שרודפת אחריהם שנים, הסכימו לבוא ל'דה ווייס'. בניגוד ל'כוכב נולד', ב'דה ווייס' הקול, המוזיקה והכישרון נמצאים במקום הראשון, בלי שום גורם חיצוני שמשפיע. לקהל נמאס מהצחוקים על המתמודדים ב'כוכב נולד'".

לקהל נמאס מהצחוקים על המתמודדים.
לקהל נמאס מהצחוקים על המתמודדים. "כוכב נולד" צילום: פלאש 90

תאמרו "נו, הקטילות האלה צפויות, זה חלק מיחסי הציבור". יכול להיות. ועדיין, האש על "כוכב נולד" מפתיעה לאור העובדה שפורר עבד צמוד עם צביקה הדר כמפיק וכמעבד מוזיקלי של אלבומו הגנוז. למה הדר לא הוציא את האלבום, אני שואל את פורר. "יצא רק שיר אחד, הושמע מלא ברשת ג', אבל איכשהו זה לא קרה בגלגלצ. צביקה בטוח התבאס מזה. אולי זה עשה לו איזה טרן אוף", אומר פורר, "אני כל פעם אומר לצביקה שחבל שוויתר על הוצאת האלבום. כל מי ששמע את השירים שכתב, הלחין ושר, יודע שהוא מדהים באמת. לא היית מזהה שזה הוא אם הייתי משמיע לך. זאת בעיה לבנאדם כמו צביקה, שהוא מנחה, קומיקאי ושחקן - קשה להתייחס אליו כזמר".

הפקת גם את ההופעה של נינט אחרי האלבום הראשון. התבאסת שהיא לא בחרה להמשיך איתך להפקת אלבומה השני?
"בקטנה. זה לא המשיך בינינו כי היא התחברה ללהקת רוקפור, ועשתה אלבום עם להקה. אני חייב להגיד שאני מפרגן לזה. נינט הלכה עם הלב שלה ועם היצירה שלה בפעם הראשונה, בלי להתחשב באף אחד או במה יגידו עליה. היא היתה צריכה לעבור את התהליך הטוב הזה".

אם נכונה הסברה שלפני המוות אדם רואה סרט קצר עם ה"בסט אוף" של חייו, אזי יש רגע אחד מובטח בתקציר של פורר. "יום אחד התקשרה אליי המנהלת של הזמרת ליאל ב-12 וחצי בלילה מאיזה טקס תרומות בגרמניה, שם היא היתה עם ליאל, והיא אומרת:'אתה לא תאמין, לידי יושב הסולן של הסקורפיונס!'. מתברר שהוא שמע שיר שהלחנתי והפקתי לליאל, ואמר: 'אני רוצה לפגוש ולעבוד עם הבנאדם שעשה את הדבר הזה!'". בעקבות השיחה, פורר הפיק שלושה דואטים של ליאל והסקורפיונס.

הלכה עם הלב שלה. נינט
הלכה עם הלב שלה. נינט צילום: רותם ואחניש

וכך מדלג פורר בין עבודה עם להקה בינלאומית-צ'יזית ככל שתהיה - להפקה מוזיקלית של הפסטיגל. לא בדיוק סוגה עילית. "הרבה אנשים חושבים שפסטיגל זו חלטורה של חנוכה", הוא מתגונן, "אבל זאת טעות. זאת ההפקה הכי יוקרתית והכי מושקעת. השנה עשו מחווה לאריק איינשטיין. הקרינו קטעי וידיאו שלו שר, והאמנים בפסטיגל שרו איתו דואט. זה היה עבודה מטורפת לגרום לזה לקרות, כי השירים המקוריים הוקלטו לפני 40 שנה. אין לי את הערוצים מופרדים, אין לי פלייבקים. אז הצלחתי לעשות שחזור של המוזיקה שלו אחד לאחד כמו שהיא נשמעת".

"טל מוזיקאי מוכשר ומדהים באמת", אומר עליו אביב גפן. "שמע, הוא עומד ב'דה ווייס' בלחץ אדיר. יש לו מלא שירים להכין, וכל מנטור עומד לו על הראש עם השיגעון שלו. בעיקר אני. הוא נורא פחד ממני כי אני רגיל לעבוד רק עם ערן מיטלמן. אמרתי לו שיהיה רגוע".

ניסיון להתחקות אחרי מקורות האמביציה של פורר מוביל, מטבע הדברים, למשפחה. אביו מנהל חשבונות, אמו גננת בפנסיה, אבל שניהם מנגנים כתחביב במשך שנים. יש לו אח אוטיסט. "אחי ניב גדול ממני בארבע שנים, אבל בגלל שהוא אוטיסט אני הייתי בעל כורחי סוג של אח גדול", אומר פורר. "זה נתן לי דרייב להיות הכי טוב ולהצליח בשביל לפצות את ההורים שלי. והם גאים בי. אני לא אשכח בחיים את ההופעה הראשונה שלי עם ריטה, בגיל 23 בפסטיבל הפסנתר במרכז ענב בתל אביב. אבא שלי יושב בשורה ראשונה ובוכה כל ההופעה, מולי. מוזיקה זה מה שהם הכי אוהבים בעולם, ומרגש אותי שהגשמתי את החלום שלהם".

לסיום , שלב השאלה הזהה: לא מדגדג לך לעבור לפרונט כפי שעשו מפיקים מוזיקליים אחרים - עמוס בן דוד, יהודה עדר?
"אין לי משאלה כזאת. אני רואה מסביבי כל הזמן עד כמה הזוהר בארץ הוא בערבון מוגבל. יהודה לוי הוא אחד החברים הכי טובים שלי מאז הצבא. מה שהוא עבר בתקופת ההתחלה שלו ושל נינט - פשוט רחמנות עליו. אנשים ארבו לו מתחת לשיחים בכניסה לבית. לא שאני חושב שאם אני אוציא אלבום זה מה שיקרה, אבל כיף לי איפה שאני. אגב, יהודה זמר מדהים. חבל שהוא לא עשה עם זה משהו ולא הקליט כלום. שנים אני אומר לו להקליט אלבום".

בואו להמשיך לדבר על זה ב-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

ביקורות וטורים

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים