תזכרו אותי, סיון: סיון טלמור בראיון פוסט-הדחה

כשהיא הודחה מ"דה וויס" סיון טלמור פרצה בבכי, בעוד הצופים שואלים איך ייתכן שאחת הזמרות הכי מוכשרות בתוכנית מצאה עצמה בחוץ. עכשיו היא מספרת על המנטור אביב גפן, על האב החורג, המיליארדר איתן ורטהיימר, ועל האלבום שבדרך: "אני יוצאת לעולם האמיתי"

תמי שמש-קריץ | 10/3/2012 9:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
סיון טלמור
סיון טלמור צילום: גורן ליובונצ'יץ

ברגעי השיא של תוכנית "דה וויס" האחרונה, שבה המתמודדים עמדו לראשונה למבחן הקהל, ניצבה סיון טלמור דרוכה לצד המתחרות שלה, רז שמואלי ודנה דור. היא נתנה את הביצוע הטוב מבין השלוש לדעת המנטורים, שרה את "פמלה" של בועז שרעבי בווירטואוזיות קולית מדהימה, אבל הקהל בבית הצביע עבור דור. מפתיע, בהתחשב בכך שקליינשטיין אמר את מה שחבריו רק רמזו: רמת הביצוע של דור עדיין לא מגיעה לזו של המתחרות האחרות. כשהיה על אביב גפן להחליט את מי מבין השתיים הנותרות הוא משאיר, הוא בחר בשמואלי, וכמו הילדה בשיר הנודע, טלמור, שלבשה באותו ערב שמלה אדומה, הייתה אמורה לשאול: למה?

רק יום קודם לכן היא הייתה בטוחה שיעבור זמן עד שתיאלץ להיפרד מהתוכנית. "חכי, גם השיר הבא שאני מתכננת לשיר נכתב בידי גבר", אמרה כשהצעתי לה לבחור שיר שבו אשה שרה לגבר. כמו גפן, גם היא חשבה שהנבחרת שלה היא הטובה מכולן, והקשה ביותר להתמודדות: "אלה אנשים שהכי בטייפ קאסט שלי, כולנו באים מאותו עולם מוזיקלי, מתלבשים דומה. אני גמורה על רז וגיא ויהל וליאונל, ונועה, שהיא אדירה בעיני, ודנה, שהיא התינוקת של כולנו".

דנה מתוקה, הגבתי, אבל בשלב הדו-קרב היא נתנה ביצוע פחות טוב מהמתחרה שלה, אריאל בנואש. טלמור יצאה להגנת דור, ודברי הסניגוריה שלה נשמעים כעת כתעתוע של הגורל: "תשמעי, בדנה יש משהו כובש ואני חושבת שזה כבש את אביב, ולפעמים זה גובר על מקצועיות. אין מה לעשות, במשחק הזה יש מנטור, קיבלנו את ההחלטה ללכת איתו, ואנחנו צריכים לקבל את ההחלטות שלו. וכשהמנטור, או הקהל, יחליטו שנגמרה הדרך שלי, אצדיע ואלך".

והיא הייתה מצדיעה, אם לא הייתה צריכה לכסות את הפנים ולהסתיר את הבכי מהמצלמות של גיא פינס, כשירדה מהבמה לאחר ההדחה. האחים שלה חיכו לה מאחורי הקלעים, אבל רק לבעל היא הרשתה להיכנס לחדר שבו הסתגרה בוכייה. באיזשהו שלב נכנס לשם אבי צבי, מנכ"ל רשת, המשדרת את התוכנית מדי רביעי ושבת, שאמר לה שמרגע זה ואילך היא חלק ממשפחת "רשת", ושהם תמיד יהיו לצדה. אבל מה שבסופו של דבר עזר לה להתעשת, לדבריה, ולצאת, היה החיבוק של בעלה, עודד, שאמר לה: "את המלכה של העולם שלי, אני אוהב אותך, וזוהי רק ההתחלה".

בשיחת הטלפון איתי ביום שאחרי, טלמור ניסתה לשדר עסקים כרגיל, אבל עצב גדול היה נסוך בקולה: "אני ממש בסדר. ניתנה לי הזדמנות מדהימה, ועכשיו אני יוצאת לעולם האמיתי, ומבחינתי רק פתחו לי את המאווררים להכניס רוח למפרש שלי. אני קצת עצובה. זלגו כמה דמעות אתמול בערב, ועכשיו יאללה, לעבודה".

דנה ורז אמרו לך משהו, אביב דיבר איתך אחרי?
"היה המון בכי, אבל נתתי להן את ברכתי. תשמעי, דנה מתוקה בעיני ומקסימה, ועם ישראל בחר. אביב תפס אותי ואמר שהוא הכי מאמין בי, ושזו באמת רק תחילת הדרך".
צילום: גורן ליובונצ'יץ
סיון טלמור צילום: גורן ליובונצ'יץ
לא רציתי ריאליטי

אז נכון, זוהי רק ההתחלה, אבל טלמור, 25, מסתובבת על הבמות כבר שנים. מגיל תשע היא לומדת פיתוח קול, כולל שירה אופראית, כחיילת שירתה בלהקה צבאית, אחר כך למדה ב"רימון", שם הכירה את אריק ברמן ("הוא החבר הכי טוב שלי"), ובאלבומו האחרון היא גם עושה קולות רקע.

בין הופעה להופעה היא אספה חומרים לאלבום משלה, כך שאנשים בתעשייה הכירו אותה. למעשה, כך הגיעה ההצעה להשתתף ב"דה וויס". "קיבלתי טלפון מחברה של חברים, שאמרה שמגיע פורמט חדש לישראל, וישר אמרתי לה 'לא, תודה'. אחר כך התקשרו אלי שישה אנשים שונים, אבל סירבתי. בסוף המלהק הראשי, צחי אליהו, הצליח לשכנע אותי להגיע לפגישה, והוא ממש ישב איתי כמו פסיכולוג, ובמשך שלושה חודשים לא הפסיק להתקשר ולשכנע אותי ללכת על זה".

ממה חששת?
"תשמעי, אני שנים בתעשייה, ולא רציתי להיות בתוכנית ריאליטי. ראיתי חברים שלי שהלכו לתוכניות כאלה ונפלו, ואחר כך נכנסו לדיכאונות. היו לי לבטים קשים. אחד הפחדים שלי הייתה המשפחה שלי, שאני מכבדת את הדיסקרטיות שלה. לא רציתי לבוא ולחשוף אותם בגלל גחמה שלי".

המשפחה היא משפחת ורטהיימר, המשפחה העשירה בישראל. אמה נשואה למיליארדר איתן ורטהיימר, בנו של התעשיין סטף ורטהיימר. מאביה הביולוגי, מייק טלמור, טייס אל על וסגן אלוף במיל', היא התגרשה כשטלמור הייתה בת שנתיים וחצי, וממנו יש לה אח גדול בשם אסף. "אמא שלי למדה עם איתן בתיכון. כשאמו נפטרה היא באה לנחם אותו, ונוצר ביניהם קשר. כשהייתי בת שלוש עברנו לכפר ורדים, ואיתן מגדל אותנו מאז ממש כמו אבא. גם אבא שלי תמיד נשאר בתמונה, אבל הקשר עם איתן מדהים. מהר מאוד נולדה מיה (שמשחקת ב"אליפים" של יס, ת.ש.ק), שנה אחר כך דניאל, וארבע שנים אחרי זה גיא, ככה שאנחנו חמישה ילדים בבית. אין מה להגיד, אמא שלי היא חיה רעה". גם אביה התחתן שוב, וממנו יש לה עוד אח, יהונתן, ושני אחים

מהנישואים הקודמים של אשתו, גל ואסף ("יש לנו את אסף הגדול ואסף הקטן"). "מבחינתי יש לי שבעה אחים ואחיות", היא מסכמת.

"טחונה?", אני אומרת בקול את מה שרבים חושבים. "איזו תכונה?", היא שואלת בשיא הרצינות, וכשאני מאייתת, פורצת בצחוק: "מה, מפונקת? כן, הרבה חושבים את זה, אבל אף פעם לא הרגשתי כזאת. כשהייתי קטנה החבאתי את הייחוס שלי. היה לי חשוב להיות כמו כולם, להתלבש בבגדים של כולם. חונכנו לעבוד בשביל הכסף שלנו. בדיוק קיבלתי טלפון השבוע ממישהו שהייתי אוספת אצלו ביצים כשהייתי ילדה. על כל מגש הייתי מקבלת חמישה שקלים. נהפוך הוא, לפעמים אני חושבת שיש לי ערך לכסף יותר מאשר לאנשים אחרים, כי דווקא כשזה נמצא שם, ואת צריכה לעבוד בשביל זה, את לומדת לעבוד קשה. בואי נגיד שאת הכסף שמחכה לי לאלבום, הרווחתי בעצמי, מלא קייטרינגים וכאלה. אנשים אומרים לי, 'למה לא הוצאת אלבום כבר לפני שנים, הרי אין לך בעיה כלכלית'. כן, אבל כישרון אי אפשר לקנות בכסף, והרגשתי שאני צריכה לעבוד קשה קודם, להוכיח לעצמי שאני שווה את זה".

חוויה חוץ גופית

אלא ששלב ההוכחה התארך. לא לחינם מתנגן בסלולרי שלה שירה של אטה ג'יימס "At Last": "יצאתי לעולם, אט לאסט, נולדתי", היא מתארת את חווית "דה וויס". "יום לפני הבליינד אודישן נתפס לי הגב בטירוף, לא הייתי מסוגלת לזוז. אמא שלי אמרה לי שגם לפרפר, לפני שהכנפיים שלו יוצאות החוצה, נורא כואב, וכנראה שהגיע הזמן של הכנפיים שלי לצאת בכל הכוח. רגע לפני שעליתי לבמה דיברתי איתה בטלפון, והיא אמרה, 'תנענעי את כל הגוף ותפרשי את הכנפיים הענקיות והצבעוניות שלך, עכשיו הזמן שלך לעוף'".

והיא באמת עפה, כשביצעה את "יקירתי" של אסף אמדורסקי: "עליתי לבמה והנשמה שלי יצאה, חוויתי חוויה חוץ גופית, וזה לא קרה לי בחיים. שמעתי חמש, ארבע, שלוש, שתיים, אחת, והתחלתי לשיר. אמרתי לעצמי, טוב, אם רמי יסתובב אני הולכת עליו, ומהר מאוד קלטתי שאביב הסתובב, אמרתי, או מיי גוד, ובאותה מידה יכולתי לשיר לה, לה לה, ואני ממשיכה לשיר וטק, רמי מסתובב, ואני אומרת, אוקיי סיון, זה הזמן להירגע, שניים הסתובבו, ואני לא מצליחה להירגע. כששלומי הסתובב אמרתי, זה לא אמיתי, אני תיכף אתעורר".

מה גרם לך לבחור באביב?
"אהבתי את אביב, אבל לא הייתי ילדת אור ירח. אני יותר ילדת יהונתן גפן, גדלתי על דיוויד ברוזה. עמדתי שם והסתכלתי על רמי ועל אביב ועל שלומי, ופתאום משהו בבטן התחיל להגיד לי, אביב גפן, אביב גפן. ואני אומרת לעצמי, תכננת ללכת על רמי, רמי זה ללכת על בטוח, אבל כשאביב נתן את המונולוג שלו, אמרתי, פאק איט, אני הולכת על אביב, ואני מברכת על הקול הזה. הוא הבנאדם הכי מיוחד שפגשתי בחיים שלי, כל קשת הצבעים. הוא יכול להיות פתאום הכי חם, ופתאום הכי סגור, רגע אחד הוא יכול להיות קרוב וקשוב, ורגע אחר הוא בשלו. הוא לא צפוי, אבל בקטע חיובי. בהתחלה חשבתי שהוא נורא יאיים עלי, אבל הוא נסך בי המון ביטחון. היה איזה יום שהגעתי נסערת לחזרה, אחרי פסיכולוג, ולא ידעתי איך אעמוד בזה, והוא היה הכי מכיל".

ההכלה חשובה לטלמור, שנדמה שהיא מסוג האנשים היותר רגישים ("בבקשה תשמרי על דנה", היא חוששת אפילו לשלום המנצחת), רגישות שניכרת בשירתה ובבחירת השירים. "פמלה" הוא מבחינתה עוד גרסה של "הוא לא ידע את שמה", ו"יקירתי" הוא שיר שהולך איתה שנים משתי סיבות, אחת יותר מרגשת מהאחרת: "בצבא, אחרי מלחמת לבנון השנייה, הייתי בהרכב שנקרא 'ארבע על ארבע' שנסע בין בסיסים. באחת ההופעות הגענו למוצב בשטחים, שהיו בו שמונה חבר'ה. הופענו בפניהם, ואז מש"קית החינוך שאלה אם נהיה מוכנים להופיע גם מול הבחור שעומד בשמירה כבר מלא זמן. עלינו אליו למגדל עם גיטרה ודרבוקה, וביצענו את 'יקירתי', ופשוט התחילו לזלוג לו דמעות, ובסוף הוא חיבק אותי ואמר, 'את לא מאמינה כמה כוח נתת לי, אני מסוגל לשמור עכשיו עוד יומיים'".

צילום: גורן ליובונצ'יץ
סיון טלמור צילום: גורן ליובונצ'יץ
הבחורה של החיים שלך

הסיבה הנוספת לבחירת השיר קשורה אליה ואל בעלה: "שלושת השבועות שהתארכו עד למאוד, זה הסיפור שלי עם בעלי. הוא היה טס לאפריקה לעבודה כיזם נדל"ן לשלושה שבועות, הלוך ושוב, במשך שלוש שנים".

היא והבעל, עודד מרגלית, גרים בחרוצים, מושב בשרון, עם הכלבה מזל וחתולה. הם נפגשו לראשונה כשהיא הייתה בת 15, וכמו עם קריירת השירה, חלפו כמה שנים עד שהאהבה התממשה. "אמא שלו ראתה אותי בערב שירה בציבור, ואני זוכרת אפילו מה שרתי, את 'ימים לבנים' של יידוב, והיא התקשרה אליו ואמרה 'יש פה את הבחורה של החיים שלך'. הוא אמר לה, 'די, תעזבי אותי'. בסוף היא הצליחה לשכנע אותו לבוא, וכשהוא ראה אותי הוא אמר, 'טוב, היא נורא חמודה, אבל היא קטנטונת'. הוא היה אז בן 21, ואז זה היה הפרש עצום".

איך בכל זאת הפכתם לזוג?
"זה קצת מסובך. לחבר הראשון שלי, ניר, היה חבר בשם תום, שלחברה שלו קראו רעות. רעות היא בת דודה של עודד, ואחרי שניר ואני נפרדנו היא המשיכה לשמור איתי על קשר, ויום אחד היא סידרה לי עבודה אצל עודד בקייטרינג. הוא היה המנהל החתיך ואני המלצרית, ואחר כך הוא ניהל אולם חתונות, ואני הגעתי לעבוד שם עם חברת קייטרינג אחרת. ואז, כשהייתי בת 19, רעות שוב סידרה לי עבודה אצל עודד, שבינתיים פתח בר בנמל תל-אביב. ויום אחד אני ורעות ישבנו אצל איזה בחור בבית, והוא שאל אם היה לנו פעם בור בלב מאהבה. אני אמרתי שלא, והיא אמרה שאם תום יעזוב אותה יהיה לה בור.

"אחרי חודש הייתה מלחמת לבנון השנייה, ואני רואה בטלוויזיה את הדיווח על תאונת המסוקים, ואז אני רואה בטלפון שיחות שלא נענו מאחותי, וכשאני מתקשרת אמא שלי אומרת, 'סיוי, תום, החבר של רעות, נהרג' (תום פרקש, עליו נכתב השיר "מיליון כוכבים", ת.ש.ק). כשהצלחתי לתפוס את רעות, היא אמרה, 'שמש', היא קוראת לי שמש, 'רק תגיעי'. הגעתי לשבעה, היא קמה אלי רצוצה, ואמרה שברגע שתום הלך למלחמה נפתח לה חור בלב, ועכשיו יש לה בור.

"בשבעה בעצם יצא לי להכיר באמת את עודד, אבל זה עוד לא היה רומנטי, כי היה לי חבר, וביום שנפרדתי מהחבר הזה, בכי, בכי, בכי. איכשהו חזרתי לישון איתו, ובלילה חלמתי על עודד. קמתי בבוקר ליד החבר ההוא ואמרתי לעצמי, אוי ואבוי, ואז הגעתי לשלושים ואמרתי לעודד, 'חלמתי עליך בלילה', וכמה ימים אחרי זה נגמר סופית עם החבר ההוא, ושלושה שבועות אחרי זה עודד התקשר ושאל אם אני רוצה לצאת איתו. נהיינו יחד, ובמשך שלושה חודשים חשבתי שאולי זה ריבאונד, עד שקמתי בוקר אחד והרגשתי שאני אוהבת את הבנאדם הזה כמו שלא אהבתי מעולם. ממש באותו היום הוא בא ואמר, 'תשמעי, אני לא כל כך יודע איך להגיד לך את זה, אני אוהב אותך', ומאז הוא החבר הכי טוב שלי בעולמות".

נשמע שתמיד היה לך חבר.
"תמיד היו לי חברים, אבל הייתי מהמגניבות שיש להן חברים, לא מהיפות. זה לא היה הקטע שלי. הייתי קפטן נבחרת הוקי, קפטן נבחרת כדורסל. בתיכון אף פעם לא הרגשתי היפה, היו אחרות שנחשבו ליפות, ופתאום אני מקבלת המון ריקושטים על זה שאני יפה, וזה חדש לי. בעלי תמיד אמר לי שאני יפה, אבל חשבתי שזה בגלל שהוא אוהב אותי".

והסטייל האופנתי הייחודי, זה מתמיד?
"אחותי הקטנה, מיה, היא סטייליסטית עולם, והיא תמיד הייתה אומרת לי, 'סיו, מה את לובשת? איטס א ביג נו נו'. ופתאום היא מעריכה את הסטייל שלי. הארון שלי צבעוני בטירוף ואני חולת וינטג', בעיקר שמלות משנות החמישים. המחמאה הכי גדולה שקיבלתי היא ממלצרית שאמרה לי, 'את נראית כאילו הרגע יצאת ממד מן'. בדה וויס יש סטייליסטית מהממת, והיא תמיד אמרה לי, 'את יודעת מה, זו את, לכי עם מה שהבאת מהבית'".

איזה תגובות את מקבלת ברחוב?
"רק אהבה. אנשים באים ומחבקים אותי".

מי לדעתך יזכה בתוכנית?
"בעיני יובל דיין היא הנקסט וויס אוף ישראל".

ומה שיפה זה שטלמור אמרה את זה עוד לפני שהודחה. החברה שקוראת לה "שמש" צודקת, טלמור מפיצה אור וחום. אלבום הבכורה שלה כבר בקנה, לדבריה, וכשהוא ייצא אולי סוף סוף ייעשה צדק, והיא תזכה להגיע למקום שמגיע לה: זמרת מקורית עם קול שמימי מרפרף כמשק כנפי פרפר.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום טלוויזיה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

ביקורות וטורים

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים