בדד: אייל גולן חושף עד כמה עמוקה תחושת הבדידות שלו

אייל גולן יושב בדירתו המעוצבת במגדלי YOO, ומתגעגע. לחברים שעזבו, לאהבה שלא מצא מאז התגרש מאילנית, ולסבא שבשבילו היה מוכן לוותר על כל הקריירה. בראיון מיוחד לרגל צאת אלבומו החדש חושף הזמר הכי מצליח במדינה את תוכניתו הסודית ליום מותו: אלבום שלם, עליו הוא עובד בימים אלה, שייגנז מיד אחרי ההקלטה ויינעל בכספת. "זאת תהיה הירושה לילדים שלי", הוא מסביר, "הם יהיו רשאים להוציא אותו רק אחרי שאלך"

סופ
שגיא בן נון | 6/4/2012 9:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסיבת ההשקה לאלבומו החדש של אייל גולן, "נגעת לי בלב", שנערכה בשבוע שעבר במשרדיו של רני רהב במגדל המוזיאון בתל אביב, התנהלה באווירת פאן פאן פאן: ארטיקים ושוקולדים לכל דכפין, חיוכים לרוב ומצב רוח טוב. כדאי לנצור את הרגעים האלה; כי האלבום שיקליט גולן בקרוב יושק - בבוא היום - באווירה שונה לגמרי. ארטיקים קרוב לודאי לא יהיו שם, גם לא עליצות רבה. למרבה הצער, גם מלך המוזיקה הים תיכונית כבר לא יהיה עמנו: האלבום ייצא רק לאחר מותו של גולן.

כן, בקרוב יקליט גולן אלבום שלם עם שירים חדשים. לאחר הקלטתו האלבום ייגנז, לא יושמע לאיש במהלך חייו, ויישמר כירושה לילדיו, שיהיו רשאים להוציאו רק לאחר מותו. "אני מתכוון להשאיר כירושה לילדי לא רק כסף ורכוש", מגלה גולן, "אלא גם אלבום שאקליט בזמן הקרוב. אשיר בו 12-10 שירים חדשים, שאף אחד לא ישמע במהלך חיי. אני סוגר את האלבום בכספת, גונז את כל השירים, והם יהיו רשאים לפתוח את הכספת ולהוציא את האלבום רק אחרי שאלך".

טפו טפו טפו, עד 120.
"תשמע, אני בריא אבל כבר בן 41. אני לא אגיד עד 120. תן לי לחיות טוב עד גיל 75, ואהיה מאושר. קשה לי מאוד לראות את הזקנים האלה, שלוקחים אותם לעשות פיפי, אני יכול לבכות מזה. אני רוצה להגיע ל-75 ולהגיד עשיתי, נהניתי, הייתי, השארתי מורשת אחרי. כמובן שגם כל שאר הדברים שיש לי יעברו אל ילדי, כל מה שיש לי, גם המצילה שאתה רואה כאן בסלון שלי תהיה שלהם בסופו של דבר. סביר שבאלבום הגנוז יהיו חומרים שאני יצרתי, ובטוח שיוסי גיספן יכתוב לאלבום. אני לא חושב שאיזשהו אמן בעולם חשב על דבר כזה קודם".

תוכניתו יוצאת הדופן של גולן מלמדת לא מעט על האדם שמאחורי הכוכב. אפשר ללמוד ממנה משהו על האהבה העצומה שלו לילדיו ועל הדאגה העמוקה לעתידם, על היצירתיות שלו, וגם על חושיו העסקיים המפותחים. אם איש עסקים רגיל נדרש לראות ארבעה צעדים קדימה, אייל גולן החליט בצעד חריג להביט 40 שנה קדימה. רק למען הסר ספק, לאחר הקלטת האלבום הגנוז ימשיך גולן להקליט אלבומים רגילים שאותם יוציא כרגיל, עוד בחייו.
אוהד רומנו
תן לי לחיות טוב עד גיל 75. אייל גולן אוהד רומנו
החבר האמיתי היחיד

מסקרן ככל שיהיה האלבום שייגנז, לא חייבים לחכות עד שישוחרר על ידי יורשיו של גולן כדי לשמוע שירים חדשים של המלך. אלבומו החדש, שיוצא בימים אלה, כולל כמה טקסטים אישיים מאוד: בראשם השיר "לבדי". גולן שר והלחין למילותיו של יוסי גיספן את אחד השירים החשופים ביותר שלו. בשיר מספר גולן לאמו על בדידותו: "עברתי דרך החיים, אמא גם אני אורח, פצעוני חברים, לכולם אני סולח, לילות שימחתי אנשים, את העצב לי שמרתי, על הרגעים הכי קשים, מעולם לך לא סיפרתי, שם הייתי לבדי (...) בעיני כולם אני זוהר, אך מאחורי הדלת, הלבד גם הוא חבר שבוכה איתי כמו ילד".
"השיר 'לבדי' מדבר על הקטעים שאני בודד", אומר גולן. "זה קורה למשל אחרי הופעה. זרקורים, קהל עצום, 5,000 איש מולך, ואז אחרי כל הרעש הזה פתאום אני לבד בבית מול הטלוויזיה".

בשיר אתה מדבר על חברים שפצעו אותך.
"אני יכול לספור על כף יד אחת את החברים שלי שאין להם אינטרסים. אבל אחרי 20 שנה, כשאני פוגש מישהו לראשונה, אני יכול לזהות בתוך עשר דקות אם הוא רוצה בקרבתי בגלל אינטרס או לא. תמיד תחושת הלבד ליוותה אותי. יש כל מיני סוגים של לבד. יש לבד שנובע מהבחירה שלי. מאז גיל צעיר אני סוליסט. בכדורגל הייתי חלוץ. הסוליסטיות היא גם אחת הסיבות שבגללה בחרתי לא ללכת ל'כוכב נולד'. אני לא יכול להיות אחד מארבעה. ויש לבד שנובע מהתרחקות מחברי עבר שלא נשארתי בקשר איתם.

"כשהלכתי קדימה, לאלה שגדלתי איתם קצת היה קשה לקבל את זה שאני פתאום נמצא במקום אחר. פתאום אני מכיר עוד אנשים, פתאום אני מחויב לבוא למסיבה הזאת ולמסיבה אחרת, ובאיזשהו מקום השארתי אנשים מאחור בדרך. לא מרצון. אני השתדלתי להישאר חבר, עובדה שעד לפני שנה
לא עזבתי את רחובות. לא עזבתי בגלל שכל החברים שלי היו שם. אבל ספגתי פגיעות מחברים קרובים, לכן אני שר 'פצעוני חברים'. היו כל מיני אנשים ששכחו כמה אני חבר טוב. היה למשל חבר טוב וקרוב שגדלתי איתו שעשה דברים שלא היה צריך לעשות".

במהלך השנים

נפרד גולן מהאנשים הקרובים אליו ביותר, אישית ומקצועית - ממנהלו הראשון והאיש שגילה אותו ישי בן צור, ממנהלו הקודם וחבר הילדות שלו גולן שרעבי, מאשתו אילנית, מהיחצנית רונית ארבל ועוד. הרגשת הבדידות קשורה כנראה גם למלחמות החורמה בזמר הים תיכוני, ששמו של גולן לעתים משתרבב אליהן. רק בפברואר שעבר ליאור נרקיס מתח ביקורת על גולן בתקשורת, בין השאר על כך שלא הודה לו כשהתארח בהופעתו של גולן בקיסריה, ועל היחס שקיבל לטענתו בתוכנית "אייל גולן קורא לך". נרקיס אמר כי הגיע לתוכנית על אף שלקה בדלקת במיתרי הקול, אך כשסירב לשיר, זעם עליו העורך ליד גולן.

גולן הגיב באלגנטיות בפייסבוק שלו: "אבקשכם בכל לבי לא להגיב ולא להשתלח בליאור חזרה אפילו ששום דבר בכתבה הזו אינו נכון. אני מאוד אוהב את ליאור, אבל יש עכשיו מין טרנד כזה לתקוף את אייל גולן ולקבל כתבה בעיתון או בטלוויזיה, ואני מצטער שליאור נפל למלכודת הזו. אני מחשיב את ליאור לחבר קרוב ומוסר לו את אהבתי ומזכיר לו שתקופה קשה כמו שהוא עובר עכשיו יכולה לחלוף רק עם שירים טובים ולא בדיבורים".

אתה באמת מרגיש שיש טרנד כזה, לתקוף את אייל גולן?
"הייתה לי מין תחושה שכל מי שרוצה לקבל איזושהי כותרת משתלח בי. אני מדפדף וכבר לא בדיוק סופר את הדברים האלה. אבל כשזה בא בכמות כזאת גדולה, פתאום כולם צצו מהחורים, זה די הלחיץ אותי. במוזיקה הים תיכונית יש זמרים שחושבים שאם ישתלחו במישהו, או לא יסכימו להופיע עם מישהו, זה מוציא אותם יותר טוב, במקום שיקבלו כותרות על דברים חיוביים שעשו. זה חורה לי. הם לא מבינים שיש מקום לכולם, והכי טוב להיות חבורה אחת שהולכת יד ביד. מלחמות בינינו רק מחזקות אנשים שלא אוהבים את המוזיקה המזרחית-ים תיכונית. הנה, הטריו שעשיתי עם משה פרץ ודודו אהרון בגמר התוכנית שלי הוא אחד הדברים הכי מדוברים בתקופה האחרונה".

צילום: אוהד רומנו
אני יכול לספור על כף יד אחת את החברים שלי שאין להם אינטרסים. גולן צילום: אוהד רומנו

אמא שלך יודעת עד כמה עמוקה תחושת הבדידות שלך?
"היא לא ידעה עד שהיא שמעה את השיר 'לבדי'. היא רואה אותי מחייך, צוחק, אני משתדל להעביר תמיד תחושות טובות לכל הסובבים אותי ובמיוחד לאמא. אמא שלי יודעת עלי הכל, אבל היא לא יודעת מה עובר עלי כשאני מגיע הביתה בלילה ומרגיש לבד. כשהשמעתי לה את השיר בפעם הראשונה, היא התחילה לבכות. היא וכל השכנות שלה ישבו ובכו. אגב, גם יוסי גיספן שכתב לי את השיר בכה באולפן. זאת הייתה הפעם הראשונה שראיתי אותו בוכה. כשאמא שמעה את השיר היא פתאום הרגישה אותי. אני פה, בתל אביב, והיא שם, ברחובות. רחובות לא חסרה לי היום, חוץ מהריחוק שאני מרגיש מאמא שלי ומהילדים".

הוריו של גולן גרושים. אביו עזב את הבית בילדותו ואמו עבדה שעות ארוכות כסוהרת. לתחושת הבדידות שלו עכשיו מוסיפים הגעגועים לסבו חיים ז"ל, שבביתו גדל. "סבא חיים היה החבר האמיתי היחידי שלי", אומר גולן וחושף קעקוע על גופו הנושא את שמו. "הוא היה החבר, האבא, האמא והסבא שלי. רמת האהבה שלו אלי ושלי אליו זה משהו שאי אפשר בכלל לתאר. כשאני נוסע לרחובות לילדים, אני עוצר בדרך בקבר של סבא ברחובות, יושב חצי שעה, ומדבר איתו כאי- לו הוא לידי, שופך הכל ומוציא הכל. אני מדבר איתו על הילדים שלי, על הקריירה שלי, על התוכנית, על כל דבר. אני אומר לו שאני יודע שהוא איתי בכל מקום, ושמאוד כואב לי שהוא לא יכול לחוות איתי את כל מה שאני חווה.

"סבא נתן את כל כולו כדי שאני אעשה משהו בחיים. כשהתחלתי לשיר במועדונים, ואף אחד לא ידע מי אני, הוא היה אומר לי: 'מה אתה מסתובב בלילות, לך תלמד חשמלאות רכב'. אמרתי לו, 'סבא, אני אצליח, הכל יהיה בסדר'. ואחר כך, כשהצלחתי, ובתוכנית 'בטברנה' הזמינו את סבא וסבתא שלי ועשו להם כבוד גדול, ראיתי עליו שהוא קרן מאושר. זה היה שווה לי הכל.

"הייתה תקופה שהייתי מעוקל, וסבא שלי היה משלם וסוגר לי את התביעות. אם לא הוא, אני לא יודע איפה הייתי. הוא נפטר לפני שבע שנים, חודש אחרי שאבא של אילנית נפטר. לפני מותו סבא היה מונשם במשך שלושה חודשים. באיזשהו שלב, אחרי שלושה חודשים, פתאום הוא התעורר. והדבר הראשון שהוא שאל כשפקח את העיניים: 'אייל בסדר?'. מי שלא הכיר אותו הפסיד. הייתי מוכן לוותר על כל הקריירה הגדולה שלי, על ה-כל, בשביל שסבא שלי יחזור. הייתי מוכן אפילו לעבוד רק בחשמלאות רכב. הוא האיש הכי יקר לי עלי אדמות. אני מאוד מתגעגע אליו".

עם מי מהאנשים שהשארת מאחור היית הכי רוצה לחדש את הקשר?
"הפספוס הכי גדול של קשר שהיה לי זה ישי בן צור, שהיה אמרגן, חבר, גילה אותי והביא אותי למקומות גדולים. מאז שנפרדנו לא דיברנו פעם אחת והייתי רוצה לחזור לקשר איתו. ישי זה אחד האנשים היותר אינטליגנטיים שפגשתי בחיים שלי. הוא איש מבריק שלמדתי ממנו המון, תולעת ספרים. לכל דבר הייתה לו תשובה".

צילום: יוסי אלוני
יותר מהכל, מתגעגע לסבא. גולן צילום: יוסי אלוני
שלא תהיה בעיה

אבל אם כבר לבד, אז שיהיה בתנועה. חדר השינה של גולן הפך למקפצה לתודעה הציבורית. "זה שבחורה נראית איתי באיזשהו מקום ואחרי זה קורה איתה משהו, לבריאות שיהיה לה, אני לא מתכנן את הדברים האלה וזה לא באחריותי. אני בקטע של לשבת עם מישהי, לשתות איתה קפה, ולצאת. אני בנאדם שחי. כרגע אני נמצא עם מישהי כבר חודש, רוסלנה, בת 24, ואני הכי שומר אותה, הכי מחביא אותה, רק שלא יצלמו אותה. כיף לי ונחמד לי וטוב לי. כמה שפחות יכתבו זה רק יעשה לי יותר טוב. עוד לא מצאתי מה שאני רוצה. לא שאני מחפש, אבל לא מצאתי. מאז אילנית לא הייתה לי אהבת אמת. כשזה יגיע זה יגיע. אני לא יכול להגיד לך בדיוק מה ומי. אני בטוח שיש בי עוד אהבה לתת, ויכולת לתת מעצמי המון, אבל זה פשוט עוד לא הגיע".

היו שמועות על רומן בינך לבין מורן אטיאס.
"מורן אטיאס היא ידידה טובה. שתינו קפה, אכלנו צהריים ביחד, וזהו".

כשהיית נשוי לאילנית, אמרת בראיון שאתה לא רוצה שהילדים שלך יחוו גירושים כמו שאתה חווית.
"נכון, אמרתי שאני לא רוצה שילדי יגדלו להורים גרושים, וזה קרה, כי החיים לוקחים אותך למקומות שאתה לא מצפה להם. אם היית שואל אותי ביום שהתחתנתי עם אילנית אם אני אתגרש ממנה אי פעם, הייתי אומר לך שאין סיכוי כזה ב-60 שנה הקרובות. אבל לא אני קובע את החיים".

מאז שנפרדו גולן ונקודת החן שלו, אילנית לוי, הם מדגמנים גירושין למופת. אבל הקשר של אילנית עם אלירז שדה - שעל פי הדיווחים השבוע, נקלע בינתיים למשבר - לא עבר חלק לגמרי. בספטמבר האחרון, כשהתראיין גולן לתוכנית "ערב טוב" של גיא פינס, אמר: "בגלל שאני מכיר את אלירז, זה הציק לי ולא נראה לי לעניין". לאחר מכן הזהיר את אלירז שלא יפגע באילנית ובילדיו. "לא היתה לי בעיה עם הקשר בין אלירז לאילנית", הוא אומר עכשיו, "אילנית גרושה ורשאית לעשות בחיים שלה מה שהיא רוצה ומה שהיא חושבת. כל עוד טוב לילדים שלי, טוב לי".

ובכל זאת הזהרת את אלירז שלא יפגע באילנית או בילדיך, ויש שראו בזה איום.
"אנשים שומעים דברים שבאו ממני ומפרשים את זה איך שבא להם לפרש. אני אסביר את הדבר הזה אחת ולתמיד. לא פעם ולא פעמיים אנחנו שומעים, קוראים ורואים שיש אבות חורגים או חברים של האמא שמתנהגים לילדים לא בדיוק כמו שצריך להתנהג, אם אתה מבין למה אני מתכוון. אני לא אומר חס וחלילה שאלירז כזה. שאלו אותי איך הוא מתנהג לילדים, ואמרתי שאני יודע שהוא מתנהג אליהם יפה ושהילדים מאוד אוהבים אותו, אבל אמרתי שאם הוא לא יתנהג יפה - אז הוא לא יתנהג. זה לא קטע של איום. אלה הילדים שלי, וכמו כל אבא אני דואג להם וחרד להם. לפעמים ילדים לא מדברים על דברים, ופתאום אתה מגלה שילד חטף סטירה ממישהו. זה דבר שמדאיג אותי. לא אמרתי חס וחלילה שאלירז מתנהג לילדים שלי לא יפה, אבל אם הוא יתנהג אליהם לא יפה - תהיה בעיה".

מה הסיכוי שילדיך יזמרו כמו צאצאיו של שלומי שבת?
"אני רוצה שיהיו בריאים, אחרי זה שיחליטו מה שהם רוצים לעשות. מה שיחליטו לעשות מקובל עלי. גם ליאם וגם אלין מאוד מאוד מאוד אוהבים מוזיקה, שרים את כל השירים שלי בעל פה. אני לא יודע מה יהיה עם זה בעתיד. ליאם גם מכור לכדורגל, הוא אוהד של בית"ר ירושלים לא פחות ממני וריאל מדריד כמוני בדיוק. אפילו לקחתי אותו איתי לסופר קלאסיקו. ותשמע הפתעה, אלין אוהבת להצטלם
היא, רק תן לה להחליף בגדים, לעמוד בפוזה כזאת או בפוזה אחרת, ולחייך מול המצלמה. כנראה שיש משהו בגנים, אתה יודע".

מה היית משנה בקורות חייך?
"הייתי אומר אחרת את ההתבטאות ההיא - 'אי אפשר כל הזמן לאכול סטייק, אתה צריך מדי פעם לאכול פרוסת שוקולד'. בניגוד למה שחשבו, הכוונה לא הייתה לאילנית, הכוונה הייתה לחיים ואיך לשמור על ריגוש בחיים בכלל. זה יצא מטומטם ומפגר".

צילום: מוטי לבטון
אם הוא לא יתנהג יפה לילדים, תהיה בעיה. אלירז שדה ואילנית לוי צילום: מוטי לבטון
חרדית וערבייה נפגשות

העונה השנייה של "אייל גולן קורא לך" העמיקה את כיבוש הקונצנזוס של גולן וזכתה לשיאי רייטינג. התוכנית הציגה את העושר המגוון של המוזיקה המזרחית ואף תרמה במידה רבה למעמד האשה בתחום. היא נתנה כבוד רב לזמרות, שפטה אותן לרוב על סמך יכולת השירה שלהן ולא לפי שיקולים זרים. כך זכתה בעונה הראשונה מורן מזור ש"נראית כמו ספרנית" כהגדרת גולן. עם זאת, הייתה בצוות השיפוט הייתה חסרה מאוד אישה. "לא מצאתי מישהי מתאימה", מסביר גולן. "הייתה מחשבה להביא את אילנית, כי היא מבינה במוזיקה, אבל זה לא הסתדר איכשהו עם המנהלים שלה. ולא הרגשתי שיש מישהי אחרת שאני יכול לחיות איתה בשלום".

גם בחירתה של גולן בנסרין קדרי הערבייה המוסלמית כזוכה בגמר העונה השנייה (לצד מאור אשואל, שחלק איתה את המקום הראשון) אינה מובנת מאליה. הבחירה הזאת נתקלה בתגובות אלימות וגזעניות רבות, בין השאר בטוקבקים ובפייסבוק. בעמוד הרשמי של התוכנית בפייסבוק כתב אחד, קובי יפרח: "אנחנו לא סובלים אותך, זה מה יש, תלכי לפלסטינים" - אחת התגובות היותר אלגנטיות שמופיעות שם.

"ראיתי תגובות שכתבו באינטרנט. אני מגנה את האמירות הגזעניות האלה", אומר גולן. "אני יכול לפנות לכל אותם אלה שצועקים או כותבים ולהגיד להם שילכו לבית אבא, ויש סיכוי טוב שהם יגלו שאבא שומע מוזיקה ערבית. אולי גם הם בעצמם אוהבים מוזיקה ערבית. גם אני אוהב מוזיקה ערבית, צופה בערוץ רוטאנה, האם-טי-וי הערבי, ונהנה מהקליפים, וברכב שלי תמצא דיסק של הזמר הסורי הגדול ג'ורג' וסוף. אז שיתייחסו למוזיקה שנסרין שרה, ולא למי שהיא. נסרין באה לתוכנית מוזיקה ולא לתוכנית 'פופוליטיקה'. היא באה לשיר ועשתה את זה מעולה. זאת אחת הזמרות הכי טובות ששמעתי בחיים שלי. כל שידור קיבלתי ממנה צמרמורת".

אחד הטוקבקיסטים כתב: "אייל כבר לא אוהד את בית"ר". לא פחדת לאבד קהל בגלל הבחירה הזאת?
"לא. אני עושה הפרדה בין זה שאני אוהד שרוף של בית"ר ירושלים בכדורגל מגיל שמונה, לבין אהבתי למוזיקה ערבית. בבית שלי גדלתי על פריד אל אטרש ואום כולתום, סבא שלי שמע אותם כל היום. הלכתי עם האמת המקצועית שלי, עם מה שאני מאמין בו בקטע המוזיקלי. אם אקבל תגובות שליליות במשחק של בית"ר ירושלים בעניין נסרין, אני אענה עליהן. אני יכול להבטיח לכל אלה שקופצים וצועקים 'אייל גולן כבר לא עם בית"ר', שאני אוהד בית"ר יותר מהם, לפניהם גם, ואני אוהד בית"ר אמיתי".

היה דיון סוער אחרי שבתוכנית נסרין שרה את "כשהלב בוכה", המוכר יותר בשם "שמע ישראל".
"הסתכלתי על יוסי גיספן, הבנאדם שכתב את השיר. אין בנאדם במדינה הזאת שיכול להרגיש את השיר כמו שהיוצר שלו מרגיש אותו. נסרין גרמה לו לבכות. אז מה יש לי להגיד בכלל? תמונת הגמר מסכמת את התוכנית הזאת. כשהרמתי לזוכים נסרין ומאור את הידיים, עמדה אימה המוסלמית של נסרין מכוסה כולה, ולידה אמו החרדית של מאור, והן התנשקו! אתה מבין על מה אני מדבר איתך? זאת התוכנית. המוזיקה מפגישה את שני המקומות השונים האלה".

הזוכה מהעונה הקודמת, מורן מזור, עדיין לא קיבלה את הבמה התקשורתית הראויה.
"אי אפשר להגיד שהתקשורת התעלמה ממנה. התקשורת לא חייבת לאהוב מישהו. לפעמים התקשורת מחליטה שבנאדם הוא מה שהוא, ופתאום הוא - סליחה על הביטוי - מפליץ איזה להיט ששובר את המדינה ואתה לא יודע מאיפה זה בא. אז כרגע השירים של מורן לא עשו כזאת מהפכה, אבל יכול להיות שהשירים הבאים שתוציא כן יתפסו". 

צילום: אמיר מאירי
היה מנסח אחרת את אמירת הסטייק והשוקולד. גולן עם אילנית לוי צילום: אמיר מאירי

האלבום החדש של גולן כולל 17 שירים במגוון סגנונות - פאנקי, יווני, ספרדי, בלדת פסנתר ושיר מזרחי ברוח זוהר ארגוב. חלק מגדולתו של גולן היא התעוזה להתנסות בסגנונות שונים, אבל רוק בינתיים לא עומד על הפרק. "החלום שלי זה לשיר דואט עם אריק איינשטיין", אומר גולן. "לגבי רוק - גם אם אשיר עם חמי רודנר זה יישמע אייל גולן ולא ישמע רוק. יש לי כמה שירים עם אלמנטים ברורים של רוק". לפתע גולן קם מכורסתו. "אני אראה לך משהו מקסים", הוא אומר, מתקרב למסך ה-HD הענק שבדירתו. ליד שיא הטכנולוגיה ניצב שם מכשיר וידאו עתיק. "תראה, יש לי פה קלטת וידאו, אתה קולט? אמא שלי הקליטה דברים מזמן ועכשיו אני רואה אותם".

קלטת הווידאו מחזירה אותו לימי ראשית ערוץ 10, לתוכניתו של רמי קליינשטיין, שם התארח גולן לדואט עם ריקי גל בגרסת כיסוי בעיבוד רוקיסטי לשיר "הצל שלי ואני" של יהודה פוליקר. גולן מפנה את תשומת הלב לשורות הבאות בשיר: "חיבור דמיוני, שהיה עד עכשיו בלתי אפשרי". "הנה אייל גולן עושה רוקנרול, אבל עדיין נשמע אייל גולן, עם החי"ת והעי"ן והכל", הוא אומר.

לא גדלתי במגדלים

גולן מתגורר בדירה מפוארת במגדלי היוקרה YOO בצפון תל אביב: זוהי דירה בת שני מפלסים ומרפסת ענקית בשטח של 155 מ"ר. אמו, הילדים וגרושתו אילנית נשארו ברחובות, ואייל גולן הוא הדייר היחיד, אבל יש הרבה ממנו בבית. על הקירות תלה גולן ציורים של עצמו. "בציור הזה, למשל, אני נמצא עם כל הפושעים הגדולים, כולל עבריינים מהסרט 'הסנדק' ומהסדרה 'הסופרנוס'. ואני בראש השולחן". הסלון מתפאר בקבינה של רולס רויס שהפכה לבר, במערכת תופים דיגיטלית ובמסך טלוויזיה ענק.

מהדירה הזו יצא גולן בספטמבר שעבר ל"הפגנת המיליון" בכיכר המדינה בתל אביב, שבה השתתפו כ-400 אלף איש. גולן נחלץ לתמוך במחאת האוהלים, וזכה על כך להערכה רבה. לעומת זאת, שלום חנוך, מי שנחשב לזמר המחאה מספר אחת והאמן שניסח את קריסת מעמד הביניים בשנות השמונים בלהיט "מחכים למשיח", ביטל את השתתפותו המתוכננת בהפגנה. כפי שנחשף ב"מעריב" בוקר למחרת, הסיבה לאי הופעתו של חנוך הייתה שיקולי אגו: מארגני העצרת העדיפו שאייל גולן יופיע אחרון, וחנוך לא הסכים לעלות לבמה לפניו. לא נראה לו מכובד להיתפס כמי שמחמם את אייל גולן, אז הוא נשאר בבית ואכזב רבים ממעריציו.

"אני לא יכול להבין את שלום חנוך", מגיב גולן לראשונה למקרה. "אם המצב היה הפוך, ואני הייתי צריך להופיע לפניו, זה לא היה מפריע לי. באותו יום הייתי בהופעה ביבנה ולא יכולתי להגיע קודם. אם היה מתאפשר, לכבוד הוא לי להופיע לפניו, וזה היה בסדר מבחינתי שיגידו שחיממתי אותו או קיררתי אותו. אני מצטער בשבילו שלא הסכים להופיע בגלל ענייני אגו. תמיד יש קטע כזה שאומרים: זה שמופיע אחרון הוא הכוכב וזה יותר מכובד. תראו לי באיזה ספר כתוב החוק הזה. אם לא היה בכבוד של חנוך להופיע לפני, זאת קטנוניות מצדו. צר לי שהוא חשב ככה".

כאן, בדירתך הגדולה במגדלי YOO, מחירי הדירות, הדלק והקוטג' פחות מטרידים?
"לא גדלתי כאן במגדלי יו. באתי ממקום אחר, יש לי חברי ילדות מרחובות ומשכונת התקווה, ואני יודע שהם חיים בקושי, קשה להם עם שכר הדירה, הדלק וכאלה. היום אני נמצא במקום אחר אמנם, אבל עדיין אני לא שוכח שגם אני הייתי באותו מקום".

לאיזו מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
"אני לא מצביע כבר כמה שנים. בחיים שלי לא דיברתי פוליטיקה, ואני לא אדבר פוליטיקה. גיליתי דבר אחד: פוליטיקאים מבטיחים דבר אחד לפני בחירות, ועושים דבר אחר לגמרי אחרי בחירות. אז אני לא מתחבר לאנשים כאלה. בגלל זה אני לא בוחר".

 

לא אכפת לי שיגידו שחיממתי אותו או קיררתי אותו. שלום חנוך
לא אכפת לי שיגידו שחיממתי אותו או קיררתי אותו. שלום חנוך בייגל
אייל גולן נחשב לפורץ דרך בדרכו המוזיקלית במובנים רבים. בין היתר היה הזמר המזרחי הראשון שזכה בתואר זמר השנה והראשון שקטף את תואר שיר השנה. אבל בדומה לזמר גדול אחר, רוד סטיוארט, גם גולן כמעט היה כדורגלן, במקום זמר. "חיי מוזיקאי קלים הרבה יותר מחיי כדורגלן", אמר סטיוארט פעם, "אני יכול להיות שיכור ולעשות מוזיקה, אבל לא יכול לעשות זאת כשאני משחק כדורגל".

בחודש שעבר הצהיר גולן כי הוא מתעניין ברכישת קבוצת מכבי שעריים. גולן היה בעברו שחקן כדורגל מוכשר ביריבה השנו- אה של שעריים, הפועל מרמורק, לאחר מכן ערק לשעריים, ובסופו של דבר הפך למסי של המוזיקה המזרחית. האם זאת תהיה קבוצת מחמד עבורו, או שהוא באמת מתכנן להזניק אותה קדימה?

"אני לא לוקח קבוצת מחמד", הוא אומר. "אם אני אלך על זה, הקבוצה תהיה חייבת להגיע לשפיץ של השפיץ. מרמורק אצלי בלב. זאת קבוצת הבית שלי, שם התחלתי ושם שיחקתי רוב הקריירה שלי. אבל אני רוצה ללכת בקטע יותר עסקי. אמנם תמיד מפסידים כסף בכדורגל, אבל אני רוצה לא להפסיד הרבה. מרמורק בהצלחות הכי גדולות שלה יכולה להגיע ל-500 אוהדים , בשעה ששעריים, היום בליגה ב', מביאה בכל משחק אלף אוהדים, ובימים טובים שלה הביאה קרוב ל-5,000 איש למשחק. אגב, יש לי חזון שיהיה איחוד ברחובות בין שעריים למרמורק, שתהיה קבוצה אחת ויקראו לה עירוני רחובות. זה הכי טוב שיש.

"יש סרט שאתה בטח מכיר, שנקרא 'דלתות מסתובבות', שמראה איך סיפור חיים יכול להשתנות לגמרי בהחלטה של רגע. הסרט הזכיר לי מקרה מעברי, כששיחקתי בהפועל מרמורק. אייל לחמן, מאמן עירוני ראשון לציון, עקב אחרי, ואז התקשר אלי. הוא אמר לי: 'תקשיב, אני צריך שחקן שמאלי, אתה מתאים לי לקבוצה, אני רוצה שתבוא'. אז בדיוק הייתי בתחילת הקריירה המוזיקלית שלי. הוא אמר, 'יש לי אותך או שחקן אחר מליגה ב' בכרמיאל'. אמרתי לו, 'אני רוצה להיות זמר, תלך על השחקן השני'. אז הוא לקח את השחקן השני, רפי כהן, אחד השחקנים הכי טובים שהיו לנו בארץ, שהגיע מעירוני ראשון לציון למכבי חיפה, וממכבי חיפה לנבחרת ישראל. הוא הבקיע שער באולד טראפורד נגד מנצ'סטר יונייטד. תראה איזה דלתות מסתובבות. יכול להיות שזה לא היה קורה לו והוא היה נשאר בכרמיאל אם אני הייתי מקבל בהחלטה של רגע את ההצעה לעבור לעירוני ראשון לציון".

מה היה קורה אם היית נשאר בכדורגל?
"אני לא יכול לדעת לאן הייתי מגיע. נראה לי שהייתי יכול להיות שחקן טוב ולשחק בליגת העל. בכדורגל אתה אמנם צריך להשקיע, אבל צריך גם הרבה מזל. מסי יש רק אחד, השאר זה הרבה מזל. בכדורגל אתה יכול לבעוט לשער, זה יפגע בארבעה שחקנים בדרך והכדור ייכנס. ואתה יכול לבעוט מול שער ריק והכדור יפגע בקורה. כל הקהל מקלל אותך. במוזיקה אני עומד מול קהל לבד, בודד, סוליסט. אם השיר טוב אז השיר טוב".

בנוסף להתעניינותו ברכישת קבוצת כדורגל, גולן ירה לכיוונים נוספים מחוץ למוזיקה - הגיש תוכנית טלוויזיה, השיק בושם, דגמן לחברת הלבשה (לצד בנו ליאם) והשקיע בנדל"ן (בעזרת יועצו האסטרטגי, איש הנדל"ן בני פרץ). "בוא נגיד שהבושם זה הרפתקנות, משהו שהוא נחמד כזה. לגבי הדוגמנות, ביקשו ממני לבוא ולהצטלם ולהיות הפרזנטור של דיאדורה, והסכמתי כי אני קודם כל אוהב ספורט. דבר שני, למה לא לראות את עצמי בתחנות אוטובוס? זה די קסם לי. להנחות? אף פעם לא חשבתי שאני אהיה מנחה טלוויזיה, ופתאום הרגשתי נוח מול המצלמה".

אולי תתנסה גם בהוראה, כבר יש לך עיניים בגב.
"אין לי כוונה לעשות הסבה. אבל אני בהחלט רוצה להוריד מכמות ההופעות, כדי לבלות יותר זמן עם הילדים שלי. היום אני לא יכול להיות איתם במינון שאני רוצה, אין לי זמן. וזה חשוב לי, כי הגיל הזה לא יחזור עוד פעם, ואני מרגיש שאני מפספס אותו".

קרעתי אותו

המרפסת הענקית בדירתו של גולן נראית קצת מוזנחת בגלל החורף, אבל מתהדרת בפסל של נמר ובשולחן סנוקר. "כשאני יושב כאן עם חברים ואנחנו משחקים סנוקר, אני תמיד חייב לנצח", הוא אומר. "אם אני מוביל, המשחק יכול להסתיים. אבל אם אני מפסיד, אנחנו נשחק עד למחרת, עד שאני אנצח. הם למדו להכיר אותי. לפעמים הם כבר רוצים ללכת ולא נעים להם, אז הם אומרים: 'יאללה, תנצח, רק תן לנו ללכת'. אני תמיד חייב לנצח, ברמות שאתה לא מתאר לעצמך. "יש את המשחק הזה 'טמפל ראן', שכל העולם היה משוגע ממנו. הילד שלי עשה שלושה מיליון, אני לא שקטתי עד שעשיתי ארבעה. הוא עשה שבעה, אז אני עקפתי אותו ועשיתי עשרה. הוא עשה 12, ועכשיו אני שוב לפניו ועשיתי 13.5 מיליון , והוא לא מצליח לעבור אותי! אילנית כל הזמן אומרת לי, תקשיב, זה הילד שלך, תן לו לנצח. כשאני והילד שיחקנו פלייסטיישן בהתחלה, קרעתי אותו. עזוב אותך מזה שעכשיו אין לי סיכוי נגדו, כי הוא כבר מאסטר בפלייסטיישן. אבל בהתחלה קרעתי אותו, 0-7".

האמביציה של גולן להיות מספר אחת בלטה כבר באחד הראיונות הראשונים שלו באמצע שנות התשעים, שבו אמר שמבחינתו השאיפה היא להידמות לשלמה ארצי ולא לזוהר ארגוב. מההתחלה כיוון גבוה, למיינסטרים. כשהצהיר זאת בתחילת הדרך זה נראה מופרך. והנה הבלתי אפשרי קרה: גולן השתווה לשלמה ארצי - הוא ממוקם במרכז הקונצנזוס, שואף אוויר פסגות, הצליח להגיע כמעט לכל בית בישראל ולהיות זמר של כל העם.

מה אייל גולן של תחילת הדרך היה אומר לאייל גולן של היום?
"אייל גולן של תחילת הדרך היה אומר לי היום: אתה בתחילת הדרך".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום מצעדים וביקורות מוזיקה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

ביקורות וטורים

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים