תכניות בוקר בטלוויזיה מנציחות אפליית נשים

מחקר חדש מגלה: כי המרואיינים הגברים משכילים ומדברים על ביטחון וכלכלה ואילו את העיסוק על חינוך וטיפוח הגוף משאירים לנשים

עמרי מניב | 30/12/2012 12:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כך מונצחת האפלייה נגד נשים בטלוויזיה: מי שמחפש ביטויים לאפלייה על רקע מגדרי לא צריך אפילו לצאת מהבית. מספיק להדליק את הטלוויזיה בבוקר. מיטב הסטריאוטיפים מונצחים דווקא בתוכניות אלה, כך עולה ממחקר חדש שנעשה באוניברסיטת אריאל.

עוד בחדשות:
- העליון קבע פה אחד: חנין זועבי תוכל להתמודד לכנסת
- הודו: גופתה של קורבן האונס נשרפה בסודיות
- הוגש כתב האישום נגד ליברמן: אילון – העד המרכזי

הילה קורח ואברי גלעד בתכנית הבוקר של ערוץ 2
הילה קורח ואברי גלעד בתכנית הבוקר של ערוץ 2 צילום מסך
המחקר העלה כי בישראל הרבה יותר גברים מוזמנים כמומחים לעומת נשים, הם מבוגרים ומשכילים יותר, ומדברים על ביטחון, פוליטיקה וכלכלה. הנשים צעירות יותר, פחות משכילות ומדברות יותר על טיפוח גוף וגידול ילדים.

את המחקר, תחת הכותרת "האם היא מומחית או רק אישה? הבדלים מגדריים בהופעת מומחים בתוכניות טלוויזיה", ערכו פרופ' אמיר חצרוני והילה לוינשטיין מהחוג לתקשורת באוניברסיטת אריאל. הוא התבסס על צפייה ב-1,500 שעות של תוכניות בוקר בשלושת הערוצים המרכזיים - 10, 1 ו-22, שבהן הופיעו 495 מומחים. החוקר מצא כי בעוד ש-313 גברים מומחים הוזמנו לתוכניות אלו, רק 182 נשים נטלו בהן חלק.

במחקר הנוכחי, הגברים שהוזמנו נראו סמכותיים הרבה יותר - מבוגרים יותר ובעלי תארים אקדמיים מתקדמים לעומת הנשים. גילם של 56 אחוז מהגברים שהופיעו הוא מעל 50 לעומת 27 אחוז מהנשים. כמו כן, לרבע מהנשים שהופיעו אין תואר אקדמי לעומת שישית מהגברים בלבד, זאת למרות שבפועל יש יותר גברים חסרי השכלה אקדמית בחברה הישראלית לעומת נשים. כמו כן, 43 אחוז מהמומחים הגברים שהופיעו בתוכניות הם בעלי תואר דוקטור לעומת 35 אחוז מהנשים בלבד. גם כאן, מחוץ למסך יש כיום יותר נשים בעלות תואר שלישי מאשר גברים.

יואב לימור ודרור גלוברמן
יואב לימור ודרור גלוברמן צילום מסך
תחומי המומחיות מנציחים אף הם את הסטריאוטיפים: אף אישה לא דיברה על ביטחון לעומת 10.6 אחוז מהגברים. רק 2.9 אחוז מהנשים עסקו בפוליטיקה לעומת 10.1 אחוז מהגברים. גם בסוגיות הכלכליות היה לגברים יתרון ברור- 16.6 אחוז לעומת 9.6 אחוז מהנשים. לעומת זאת, 13.7 אחוז מהנשים דיברו על טיפול גוף ושיעור זהה
בטיפול בילדים וחינוך, לעומת 3.7 אחוז ו-4.6 אחוז מהגברים בהתאמה.

עורך המחקר, פרופ' חצרוני, דווקא לא נשמע מופתע מהתוצאות. "הציפייה שהטלוויזיה תשקף מציאות היא מגוחכת. זה לא התפקיד שלה", הוא אומר. "גברים גם יודעים בדרך כלל לתת שואו טלוויזיוני טוב יותר. לכן הם נתפסים כמומחים יותר".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום טלוויזיה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

עוד ב''טלוויזיה''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים