"החיים כשמועה": אסי דיין ללא מעצורים

בניגוד לאסי דיין עצמו, "החיים כשמועה" מתגלה כסדרה חדה ומפוקסת, המתארת היטב את המאניה-דיפרסיה הישראלית

אייל לוי | 14/1/2013 9:56 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
די חששתי מהסרט. לא, הוא בטח יעניין בכל מקרה. הרי מה רע בעוד קצת רכילות מבית המלוכה, עם תמונות סנסציוניות מהעולם הזה? אבל בעיניי מאוד היה תלוי באיזה מצב צבירה אסי דיין היה בזמן היצירה. האם יציב על שתי רגליים או שוב נפול, דהוי, גמור. ממש לא בא לי לשמוע אותו פותח פה בלי יכולת למקד את הזעם.
שוחט את הפרה הקדושה לאט. דיין
שוחט את הפרה הקדושה לאט. דיין שמואל רחני

 גם הדקה הראשונה לא בישרה טובות. דיין נראה רע מבעד למצלמה. שבר כלי. בטח לא כמו גבר בן 67 שעתידו לפניו והמינוי לחדר הכושר חודש לאחרונה. ואכן, על ההתחלה סיפר אסי שהוא חי בשביל כמה אנשים ונתן הצהרת הון בלתי נגמרת. 130 ק"ג, 80 סרטים בהם שיחק, 16 אותם כתב וביים, שלוש שנים וחצי של אשפוזים פסיכיאטריים, שלושה ניסיונות התאבדות. כל מה שנותר זה לרחם על ימים יפים שעברו.

 ואז תמונות הארכיון מחזירות את הצופה הרחק לאחור לימי שחור - לבן, ילדות רחוקה בעמק של שנות הארבעים. משה דיין בצעירותו, לידו אשתו רות. המראה המוזנח של בעל הבית נעלם, ונשארה רק הקריינות המונוטונית של חתן השמחה.

דיין היה ונשאר איש מבריק. יכולתו לשרטט תמונה, לעבור מתקופה לתקופה, היא לא פחות ממדהימה, וכשהוא מגיע ליחסים הטעונים עם אביו, אין צרור קללות, אלא עקיצה פה, עקיצה שם ואז בומבה למרכז הפנים. טקטיקה שאיתה מוחמד עלי הפך בזמנו לאלוף העולם. אלה היו באמת יחסים סבוכים. מצד אחד אביו היה גיבור ישראל, ומצד שני - איש בעייתי. אסי מספר על תקופת המאהבות, ניתוק היחסים והצביעות. שוחט את הפרה הקדושה לאט, אבל בטוח, לא נותן לה לברוח מהמאכלת.

ודיין, הבן, משתמש פה - לצד הרגעים הקשים - בהומור מושחז. הוא מספר שאחרי מלחמת ששת הימים אביו היה כל כך פופולרי, שמכרו מזכרות שלו בסדר גודל של מיקי מאוס; וכשהוא עצמו התחתן, בגלל אביו הגיעו אלפי מוזמנים. מרוב דוחק, לדבריו, כמעט התחתן עם פולה בן-גוריון.

בלי הקריינות המרתקת, הסרט יכול היה ללכת לאיבוד בין הרי צילומי הסטילס וקטעי הסרטים הישנים, אבל חייבים לומר מיד שהיוצרים עדי ארבל ומויש גולדברג עשו עבודה מרשימה בתפירת הפסיפס המרהיב. כל משפט של דיין מוצא תמונה שקולעת לסיטואציה, ונראה שהצוות בילה ימים ארוכים בארכיון כדי לבצע עבודת שיחזור היסטורית לדמות שמסמלת את המאניה-דיפרסיה הישראלית. מהחלום למות למען ארצנו ועד הגילוי שהגיבור הוא בעצם לא מי שחשבנו, אלא בדיוק ההפך.

זה היה הפרק הראשון, יש עוד שניים. אולי לנו, האנשים הרגילים, 41 דקות היו מספיקות כדי לספר על חיינו, אבל אצל האיש והאגדה זה הפתיח, כי ככה נראים החיים ללא פילטר ובלי מעצורים.

החיים כשמועה, ערוץ 10, 21:00

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום טלוויזיה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

עוד ב''טלוויזיה''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים