בגובה העיניים עם צלי רשף

הוא נולד בירושלים וגר בגבעת אורנים. הקים את "שלום עכשיו". הבעלים של הוצאת "כתר". אח של רפי. שונא את נוער הגבעות. השתתף במאות הפגנות. מאמין בשמאל. 1,364 מילים עם צלי רשף (55), נשוי+ 3, שחתום על מפלגת השמאל החדשה

רונית מזרחי, מושיק לין | 12/12/2008 13:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ירושלים
"העיר שלי, כאן גדלתי. אני קשור אל העיר הזאת יותר מאל כל מקום אחר בעולם. חוץ מתקופה קצרה שבה חייתי בחו"ל, חייתי פה כל החיים. נולדתי בעיר ברחוב המלך ג'ורג', ועם השנים חרשתי את העיר על כל צדדיה המערביים. אני מאמין בעתיד של המקום הזה".
צלי רשף
צלי רשף איור: מושיק לין


גבעת אורנים
"קטמון הישנה, השכונה שבה אני גר כיום. אני אוהב את השכונה. היא מעורבת, יש בה אוכלוסייה מכל המינים: ילידי הארץ, עולים, חילונים ודתיים. ולמרות זאת היא מאוד סובלנית וידידותית. השכנים שלי דתיים וכולנו חיים בהרמוניה".

אדישות
"אחת המטרות העיקריות של ההתארגנות החדשה שלנו היא להלחם בתופעה הזו. אנחנו רואים אותה בעיקר בקרב הצעירים, שמרגישים שכל המערכת הפוליטית לא מדברת איתם ולא פועלת בשבילם. נראה לי שהמשימה המרכזית שלנו היא להוציא את האדישות, ובעיקר מהצעירים".

מרצ
"מפלגה איכותית ביותר: עקרונית~אידיאולוגית ולוחמת. מפלגה קטנה".

חיים אורון
"האישיות הראויה ביותר מכל גלריית ההנהגה של מדינת ישראל לעמדה של מנהיגות, הן מבחינת הערכים, והן מבחינת היושר והסגנון. מנהיג שלהערכתי עוד יפתיע ברמת התמיכה שהוא יזכה לה".


ביבי
"לצערי, נראה כרגע כבעל סיכוי גדול להיות שוב בהנהגת המדינה. ולצערי לא על ידי הצגת תכנית שעשויה לשפר את מצבה של ישראל, אלא על ידי הצגת מחשבות ותכניות שבהכרח יחריפו את הקונפליקטים, הן ביחסים בינינו

ובין הפלסטינים, והן ביחסים הפנימיים במדינת ישראל. הוא דוגל בעימותים במקום בהסדרים; ובכלכלה אכזרית, שלרגע נראתה כאילו היא עובדת, אך המחיר החברתי שמשלמים עליה הולך ונהיה יותר בהיר".

תנועת השמאל החדשה
"תקווה גדולה. תנועה שמנסה לדבר למאות אלפי ישראלים שלפי כל הסימנים דוגלים בהשקפות של מתינות ואחריות חברתית וסביבתית. הניסיון הוא למלא את החלל שהותירה מפלגת העבודה, שהוא רחב מדיי בשביל מרצ לבדה. אני הייתי מבין היוזמים של המהלך הזה, ואני מאוד מקווה שהיא תהפוך להיות המפלגה השלישית בגודלה בישראל. ברור שהראשונות הן הליכוד וקדימה".

הוצאת "כתר"
"הוצאת ספרים איכותית, משמעותית ומגוונת. היא נאבקת בשוק לא קל בשנים האחרונות, אבל יש עתיד משמעותי לפניה. קנינו את ההוצאה לפני 15 שנה, מעזבונו של רוברט מקסוול, שבשעתו היה אחד מהטייקונים הגדולים בעולם, לאחר שמת בנסיבות טרגיות. אני יו"ר החברה ומאוד אוהב ספרים".

"ארלדן"
"חברת האם של 'כתר'. חברה ציבורית שאנחנו חלק מבעלי המניות שלה. היא קמה בתחילת שנות השבעים על ידי קבוצת יזמים. אבי אשר הוביל את החברה. השם הוא תוצר של שיבוש של רשם החברות. כיום אני מנכ"ל החברה".

רחוב הנביאים
"רחוב יפהפה שבו היו ממוקמים המשרדים של 'ארלדן'. יש שם מתחם גדול שאותו מכרנו לאחרונה ל'אפריקה ישראל', שמפתחת שם שכונת מגורים גדולה. זה ניסיון מעניין להכניס שכונת מגורים למרכז העיר. אמורות להיבנות שם 120 דירות. הנביאים הוא רחוב היסטורי עם ערכים משמעותיים לשימור. אני מקווה שערכו יישמר".
בנימין נתניהו מצביע בפריימריז בליכוד.
בנימין נתניהו מצביע בפריימריז בליכוד. צילום: אי-פי-איי

"שלום עכשיו"
"אפשר לומר שזה שמי האמצעי. אם אני מסתכל אחורה על שנות הפעילות שלי, הדבר היותר משמעותי שהייתי מעורב בו היא 'שלום עכשיו'.

"בשנת 1978, כשהקמנו אותה, רק מיעוט קטן בציבור הישראלי חשב שהפתרון הוא על ידי פשרה עם הפלסטינים, הקמת מדינה פלסטינית וחזרה לגבולות שלפני מלחמת ששת הימים. אחרי יותר מ~30 שנות פעילות רוב הציבור, ויחד איתו כמעט כל המפלגות, מבינים את הצורך בפתרון של שתי מדינות.

"אבל הפתרון עדיין רחוק. הבעיה היא להיכנס למשא ומתן רציני, ולנסות לחזק את הגורמים המתונים בקרב הפלסטינים ולהגיע איתם להסדרים. אפשר להערכתי להתחיל לחתור להסכם עם סוריה, שמשתוקקת להסדר, שאת משמעותו ומחירו אנחנו יודעים. אחר כך נדרשת פעולה מול ההנהגה הפלסטינית המתונה, ששם העניינים יותר מורכבים, הן בגלל הצורך לפנות התנחלויות והן בגלל הקושי עם המנהיגות האסלאמית בצד הפלסטיני.

"לגור יחד במדינת ישראל משמעו לתת אזרחות לשני מיליון ערבים, מה שיהפוך את ישראל למדינה דו~לאומית. נראה לי שאף אחד לא מעוניין בזה. גבולות יכולים ליצור שכנים טובים מאוד. אני חושב שזה יותר נכון שיהיו מדינות לאום נפרדות".

עריכת דין
"זה מקצוע מרתק שדורש השקעת משאבים הן בתחום המקצועי והן בתחום האנושי. המקצוע הזה יכול להוות מכשיר חשוב בעזרה לבני אדם בפעילויות השונות שלהם. בעיסוק במקצוע הזה השתדלתי למזג את הפעילות העסקית עם הפעילויות האישית, האנושית והחברתית. ברמה כזו או אחרת עד היום אני עוסק בתחום, למרות שמשרד עורכי הדין 'רשף את שיף' מנוהל על ידי השותף שלי. אבל בכל זאת המוח שלי עדיין לא התייבש מפעילות משפטית".

חרדים
"נכשלנו כישלון חרוץ בניסיון לשלבם בחברה הישראלית. שגיאת השגיאות הייתה בהחלטה בעניין שחרור חרדים שתורתם אמונתם מהשירות הצבאי. במקום זאת היינו צריכים לאפשר גם לחרדים שאינם משרתים בצבא לעבוד, לרכוש מקצוע, ולהיות גורם יצרני בחברה. במקום זה יצרנו מצב שבו החברה החרדית ענייה, תלותית בכלל ותלויה בפרנסת הנשים בפרט.

העברת פתקים ומכתבים לאלוהים בכותל.
העברת פתקים ומכתבים לאלוהים בכותל. צילום: אי-פי

"היום ניתן לעשות הרבה דברים מבלי להילחם בחרדים, שישלבו את החברה החרדית בצורה יותר טובה. לגבי התחרדות העיר: זה תהליך שחשוב למנוע אותו.

"אני חושב שהיום גם החרדים מבינים שחשוב שירושלים תהיה עיר פלורליסטית, כי אחרת היא יכולה לקבל צביון של בני ברק, ואני חושב שזה לא לטובת אף אחד מתושבי העיר, כולל האוכלוסייה החרדית".

ניר ברקת
"אני מאחל לו בהצלחה. אני מאוד מקווה שהוא יקדם את ירושלים באופן משמעותי וינצל את הידע והכישרון, שאותם הוכיח בתחומים אחרים, לניהולה של העיר. אני מאוד מקווה שהוא יחזור בו מדברים שהוא אמר במערכת הבחירות בנושאים עירוניים, כמו הכוונה להקים שכונה יהודית בכפר הערבי ענאתא, או הרצון ליצור רצף בין מעלה אדומים לירושלים. אלה דברים שלא נכללים בתחום פעילותו של ראש עירייה. הוא צריך להימנע מלדבר עליהם ובוודאי מלעשות אותם".

הפועל ירושלים
"זו הקבוצה שלי מאז ילדותי. לצערי, היו לה שנים לא טובות ואני מקווה שההקמה של הפועל קטמון תביא לכך שבסוף תיווצר קבוצה אחת חזקה שתחזיר את הפועל לימי הזוהר שלה, כמו בתקופת הנעורים שלנו".

מפלגת העבודה
"מפלגה מאוד חשובה, מילאה תפקיד היסטורי ממדרגה הראשונה מהקמת המדינה ובמשך שנים ארוכות. בשנים האחרונות היא נכשלה בהצגת אלטרנטיבה ערכית ברורה, דבר שהביא אותה למצב הנוכחי שלה. מקווה שיש לה עדיין עתיד משמעותי, אולי בשיתוף פעולה עם התנועה החדשה שהקמנו, שיחד ייצגו ציבור גדול מאוד ששייך למחנה הסוציאל~דמוקרטי, המאמין בשלום וחברה שוויונית".

עמוס עוז
"מהסופרים הגדולים של מדינת ישראל ובהיסטוריה היהודית. הספר האחרון שלו, 'סיפור על אהבה וחושך', כנראה יישאר בקלאסיקה של הספרות העברית בדורנו. נוסף לכך הוא איש בעל ערכים שלא מסתגר במגדל השן, אלא מנסה לתרום את חלקו גם במהלכים הפוליטיים והחברתיים במדינת ישראל. כידוע, הוא שותף בהקמת התנועה החדשה".

רפי רשף
"אח שלי. הוא נפלא. הוא אחי הקטן, הוא חבר טוב שלי, ואיש כישרוני ביותר".

הפגנות
"השתתפתי בעשרות אם לא מאות מהן. אני מאמין שזה כלי חשוב להשפעה על קבלת החלטות במדינה דמוקרטית. לא נפצעתי, כן נעצרתי. מאוד השתדלנו להקפיד על שמירת החוק ולהימנע מעימותים. לא תמיד זה אפשרי, כי כשאתה לוקח על עצמך לנהל ולהנהיג הפגנה אתה מוצא את עצמך בעימות עם כוחות הביטחון

שחייה
"לא יכול להגיד שאני שוחה בכל יום, אבל אני משתדל".

"ואלס עם באשיר"
"סרט מדהים לא רק מבחינה האמירה הפוליטית שלו, יש לו אמירה על הטירוף שבמלחמה, לאו דווקא המלחמה הספציפית הזאת בלבנון. הוא אחד מהסרטים שמצליחים להמחיש בצורה הכי חזקה מה זה באמת מלחמה מבחינת מי שנמצא בה. סרט שעשוי בכישרון יוצא דופן מבחינת האנימציה שלו".

אמיל גרינצווייג
"קודם כול חבר ואחר כך אדם שקשור באירוע טראומתי שמלווה אותנו במשך שנים. אולי ציון דרך בביוגרפיה של כל אחד שהיה בהפגנה שבה הוא נהרג מזריקת רימון רסס. זה איזשהו תמרור אזהרה, איזושהי תחושה שבמאבקים שאנחנו מנהלים תמיד קיימת הסכנה של חציית הגבולות".

נוער הגבעות
"התופעה הקשה ביותר, המסוכנת ביותר והחמורה ביותר שצצה בעקבות הכיבוש והמהלך ארוך הטווח של ההתנחלויות. טעון טיפול חוקי משטרתי ואחר ביד קשה ביותר. אם לא ננקוט ביד קשה נגד נוער הגבעות, הפורעים, הפוגרומיסטים, נשלם על כך מחיר יקר ביותר".

רפי רשף
רפי רשף יוסי צבקר

רדיו
"כלי תקשורת ידידותי וקל לניהול ולהפעלה. גם כשהטכנולוגיה תביא לנו הרבה דרכים להעביר אינפורמציה, הוא יישאר אחת מהדרכים היותר נעימות, אינטימיות ושימושיות.

"התכנית 'על ימין ועל שמאל' אינה ציון דרך חשוב בחיי; זוהי עוד במה שאפשרה לי להביע את עמדותיי. על העבודה עם גאולה כהן אני יכול להגיד שלפעמים מפגשים בין יריבים פוליטיים מביאים לידידות אישית. זה לא קרה במקרה הזה".

ירושלים המאוחדת
"סיסמה חסרת תוכן, מפני שכל מי שחי בירושלים יודע שירושלים מחולקת. יש בה שתי ערים לפחות: עיר ערבית ועיר יהודית. התקווה היא שיהיה אפשר לחיות בדו~קיום בין שני העמים. בין שתי הבירות שיקומו כאן בירושלים".

יובל רבין
"בנו של. מכיר אותו מוקיר אותו".

נטישת צעירים
"תהליך שכרגע נראה בלתי נמנע, בעיקר מפני שתל אביב מספקת תעסוקה והמבחר שם יותר גדול. אני מקווה שזה משהו שהעירייה החדשה והממשלה יטפלו בו. העתיד של ירושלים מותנה בכך שצעירים ירצו לגור בה".

צלי (בצלאל) רשף
"מישהו שמשתדל, מקווה לעשות דברים, לתרום במשהו, לקדם את הדברים שהוא מאמין בהם".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים