בעיות ההתפתחות של ילדי הקסאמים

הם מגמגמים, חוזרים למצוץ וסובלים מנשירה. נתוני מרכז חוסן שחושף מעריב מעלים: הילדים בעוטף עזה סובלים מבעיות התפתחות בשל הירי

ירון ששון | 22/12/2008 8:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ילדים רבים בשדרות נולדו לשמע אזעקות ה"צבע אדום" ונפילות רקטות הקסאם. חלקם חיים את זה כבר שמונה שנים וסופגים את כל הסימפטומים הנלווים למצבי לחץ מתמשכים. אבל כשמדובר בילדים קטנים, רק כבני שלוש או ארבע, מתברר כי הם סובלים מקשיים חמורים אפילו עוד יותר.

ילדים מסתתרים מפני הקסאם בבית ספר באשקלון.
ילדים מסתתרים מפני הקסאם בבית ספר באשקלון. צילום ארכיון: אדי ישראל
מנתונים שאסף מרכז "חוסן" בשדרות, עולה כי אחת מהבעיות שמתפתחות אצל חלק מהילדים בשדרות היא קשיי דיבור. ילד נורמלי מתחיל לדבר בגיל שנה, ומאז הוא מתפתח עד שהוא מדבר באופן מלא. אבל אצל ילדי הקסאם, כך נודע למעריב, ישנם ילדים רבים בני שלוש, ארבע ואף יותר, שעדיין אינם מדברים או שמגמגמים. הסיבה, לדברי מנהלת מרכז החוסן בעיר, היא חד-משמעית: הירי הבלתי פוסק ואיתו מצבי הלחץ הרבים.

מנהלת מרכז "חוסן" בשדרות, דליה יוסף, והפסיכולוגים הקליניים העובדים איתה מטפלים מדי יום בעשרות ילדים מגיל שנה וחצי עד שמונה עשרה, הסובלים מבעיות שונות. "חשוב מאוד לזכור שהילדים בשדרות חווים מצב לחץ מתמשך", אומרת יוסף. "כל בני השמונה נולדו לתוך מצב שבו העולם נתפס בעיניהם כלא בטוח, וזה יותר מורכב במשפחות שהילדים חשים שהוריהם לא יכולים להגן עליהם". מרכזי החוסן הנם פרויקט לאומי של הקרן לידידות בשיתוף ממשלת ישראל.
העולם אינו מקום בטוח

יוסף מספרת כי הילד שומע את הנשימות של הוריו כשיש "צבע אדום" ומבין שהוא מפחד וגם מבין שהעולם אינו מקום בטוח. אפילו ההורה, שהוא הגורם המשמעותי עבורו שאמור להיות המקום להישען עליו ולהרגיש מוגן, לא מסוגל לשמור עליו מפני אותם איומים. "זה מוביל לקשיים התפתחותיים מאוד משמעותיים בקרב הילדים, זה יכול להתבטא בהיפוך תפקידים בתוך המשפחה, בבעיות התפתחות, כגון רגרסיה, חזרה לבקבוק, חזרה למוצץ, קושי גדול להיפרד מההורים, ילדים שפוחדים להיכנס לשירותים או למקלחת לבד", אומרת יוסף.

לדבריה, הילדים שסובלים מהבעיות האלה הם מהגיל הרך ועד גילאים גבוהים יחסים. "יש גם ילדים בני 12 שישנים

עם ההורים", מספרת יוסף. לגבי קשיי הדיבור, היא מוסיפה, כי מגיעים ילדים רבים שהם מגמגמים וכאלה שיש להם קשיי דיבור. "יש כאלה שהתחילו לדבר וחזרו לגמגם, ויש ילדים שלא מפתחים את השפה כמו שצריך בעקבות קשיי התפתחות עם הזמן".

יוסף אינה יכולה לנקוט במספרים מדויקים, מפני שהסימפטום של קשיי דיבור לא נמדד עדיין. היא מתקשה עוד להגדיר את הגמגום כתופעה, אך בהחלט מודה שיש מקרים רבים כאלה שמטופלים.
יוסף גם גילתה, כי ישנן מחלות רבות שמתרבות אצל הילדים בשל מצב הלחץ המתמיד. "יש נשירת שיער, אסתמה של העור, סוכרת נעורים שיש יותר ויותר-וזה חד-משמעית בעקבות המצב", הסבירה.

אין פתרונות קסם

"גם כשלא נופלים קסאמים, הלחץ קיים. מצב הלחץ המתמשך וחוסר התקווה והתחושה שזה יכול לקרות בכל זמן נתון, משפיעים מאוד", היא מסכמת. ילדים רבים גם מראים בעיות סימפטומים של מוטוריקה גסה, בשל העובדה שהם פחות משחקים בחוץ לעומת חבריהם במקומות אחרים בארץ.

אין פתרונות קסם לכל הבעיות הללו, בעיקר כי איום הקסאם נותר בעינו. אבל במרכז החוסן בשדרות מנסים בכל דרך להקל על הסימפטומים. הם נוקטים בטיפול דיאדי-טיפול של הורה וילד ביחד. "דרך הטיפול מזהים מצבי לחץ אצל ההורה והילד. נותנים לשניהם, אבל בעיקר להורה כי הוא דמות הסמכות, כלים להתמודדות וכיצד לשמור על רוגע", מסבירה יוסף.

רק חזרה לשקט מוחלט ייטיב עם הילדים של שדרות. גם כשיש שקט לתקופה קצרה וישנו טיפול קצר, ברגע שהאזעקות והקסאמים חוזרים, הכל נהרס והתהליך הטיפולי נהרס. "הטיפולים קצרי המועד טובים, אבל לא מספיקים בגלל המצב המתמשך", אומרת יוסף, שמודה כי קשה לרפא בתנאים הקיימים: "שלשום, בעוד אנחנו מנסים לטפל בנפגעי חרדה, נפל קסאם ממש קרוב אלינו ".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים