אברג'יל של ירושלים: הכל על העבריין העולה יעקב שמעון

העבריין יעקב ("עקא") שמעון מדיר שינה מעיניהם של בלשי מחוז ירושלים. לאחר שעלה החשד כי העז לדקור את העבריין יוסי מלכה, חוששים במשטרה מהתפרצות מלחמת כנופיות נוסח נתניה ותל אביב. עבריין בכיר לשעבר: "זה ייגמר ברצח"

יוסי אלי | 11/2/2009 14:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הוא הגיע כמעט לכל דיון בעניינו של איציק אברג'יל, מי שנחשב לאחד מראשי הפשע בארץ ומבוקש כיום על ידי ממשלת ארצות הברית. הוא ישב בדרך כלל בספסלים האחוריים בבית המשפט המחוזי בתל אביב וניסה שלא להתבלט, מלבד מבטי תמיכה ועידוד לעבר אברג'יל.
 
יעקב שמעון בבית המשפט
יעקב שמעון בבית המשפט צילום: שימי נכטיילר

חדי העין שנכחו באולם לא יכלו להימנע מהדמיון הפיזי המרשים בין יעקב שמעון ("עקא") ובין אברג'יל. יש מי שאפילו מכנים אותו בכינוי החיבה המחייב, "אברג'יל של ירושלים". מקורות משטרתיים אמרו לכל הזמן שהקשר בין השניים חורג בהרבה מתחום הדמיון החיצוני.

אותם מקורות אומרים שהתמיכה המורלית של "עקא" באברג'יל מבשרת על ברית חדשה בעולם הפשע המאורגן. הם חוששים שמדובר בתחילתה של ידידות מופלאה שעלולה להרחיב את זירות מעשי הרצח מנתניה ותל אביב לעבר בירתה של מדינת ישראל. הם טוענים כי "עקא" קיבל אור ירוק מהאיש החזק ביותר בעולם הפשע בישראל להשתלט על החלל הפנוי של הפשע המאורגן בעיר, שהיה רדום משהו בשנים האחרונות.

אבל מול הקואליציה המתרקמת, מוסרים אותם גורמים, מתייצבת קואליציה ירושלמית עם שחקני חיזוק מהדרום. מי שנחשבו על ידי המשטרה ראשי "הכנופיה הירושלמית", סם ויוסי מלכה, חברו בתגובה לשלום דומרני, הנחשב יעד מודיעיני מועדף של משטרת מחוז הדרום, במטרה לחזק את מעמדם. אברג'יל, לטענת גורמים מודיעיניים, מנהל מאבק עקוב מדם עם דומרני, "ראש המועצה" מהדרום. עכשיו, חוששים במשטרה, תיפתח זירה חדשה במאבק ביניהם, בירושלים.

ההתנגשות החזיתית הזו כבר גרמה לריקושטים ולתקרית אלימה בין "עקא" ליוסי מלכה רק לפני כחודש, ועשויה להחזיר את מלחמות הפשע בבירה לימים שבהם ראשי "הכנופיה הירושלמית" לחמו בכנופייתו של אלי נעים ("קוסם"), שפעל מטעמו של אסי אבוטבול.

דבר אחד בטוח: ההפוגה בת השלוש שנים במאבק בין הכנופיות בעיר קרובה לסיומה. ונראה שגם המשטרה מתחילה להבין את זה. רק לאחרונה הגדירו חוקרי המשטרה את "עקא" ראשה של כנופיה חדשה בעיר, שנמצאת אמנם רק בחיתוליה, אבל כבר עכשיו קוראת תיגר על המתחרים. "דבר אחד בטוח", פסק השבוע עבריין בכיר לשעבר, "זה ייגמר ברצח".
סכין בפנים

הסטטוס-קוו בעולם התחתון הופר בדיוק בערב השנה החדשה, יום חמישי, 1 בינואר 2009. בצהרי אותו יום יצא "עקא" לכיוון מכוניתו מסוג פולקסווגן גולף. כמו תמיד הוא הביט מתחתיה ואז גילה לתדהמתו מטען חבלה מחובר אליה באמצעות מגנט.

"עקא" טלפן לאחד מחייליו וציין בפניו כי "מצאתי מתחת לסוס מגנט", על פי מהקודים המקובלים בעולם התחתון. הוא נפגש עם חיילו החדש, משה ברוכי ("טושה"), והשניים פירקו את המטען באמצעות מוטות ברזל והשליכו אותו לשיחים בסמוך לביתו של "עקא" שבהר חומה. לאחר מכן הגיעו כוחות משטרה למקום שאליו הושלך המטען. האזור נסגר הרמטית ולאחר זמן מה הצליח חבלן המשטרה לנטרל את המטען.

באותו יום, לטענת המשטרה, כפעולת תגמול, השניים ארבו ליוסי מלכה בסמוך לביתו שבתלפיות. בסמוך לשעה 21:45, כך לפי כתב האישום שהוגש נגד "עקא" וברוכי, הגיע מלכה במכוניתו מסוג טויוטה לנד-קרוזר לאזור שבו חיכו השניים,

אז התבצעה פעולת "כיפה אדומה": השניים גררו את מלכה מחוץ למכוניתו, והחלו להלום בו מכות נמרצות. אחד מהם אף הוציא סכין ודקר את מלכה בפניו ובירכו השמאלית. במשטרה מעריכים כי הדוקר הוא "עקא". יצוין כי הבלשים הזהירו את האחים מלכה כי יש התרעות חמות על חיסולם.

לרוע מזלו של "עקא" נכחו באירוע שני עדים, ובאמצעותם הצליחו חוקרי מפלג התשאול של משטרת המחוז לבסס ראיות, שלדעתם די בהם כדי להגיש כתב אישום נגד החשודים. אחד מהעדים הוא בלש משטרה שעקב אחר "עקא". מלכה הצליח להימלט, קיבל טיפול רפואי בבית החולים שערי צדק והחליט לא להגיש תלונה במשטרה. בלשי המשטרה עצרו במהרה שלושה חשודים: "עקא", החייל "טושה" ואחיו של "עקא" משה שמעון ("קיקו"), ששוחרר בינתיים למעצר בית.

אין זו הפעם הראשונה שבה בלשי מפלג התשאול עוצרים את "עקא". כבר לפני חמישה חודשים ניתן היה להריח ניחוחות של העתיד לבוא. כפי שפורסם כאן לפני כחצי שנה, המשטרה עצרה אז את "עקא" ואת אריק עמוס בחשד לניסיון חיסול של האחים מלכה. זאת, באופן אירוני יש לומר, כאשר שופט בית משפט השלום בעיר יצחק מילנוב דן בעניין הארכת מעצרם של האחים אברג'יל בנושא הסגרתם לארצות הברית.

בלשי היחידה המרכזית של המשטרה הבחינו ב"עקא" ובעמוס מגיעים לרחוב העלייה, הסמוך למלון קראון פלאזה. באותו זמן התאמנו האחים מלכה בחדר הכושר של המלון, כפי שהם עושים מדי יום. הבלשים חשדו ב"עקא" ובעמוס ולכן עצרו אותם והעבירו אותם לחקירה במגרש הרוסים. "המשטרה עשתה מהומה לא מוצדקת", סיפר אז ל"כל הזמן" סם מלכה. "אני מכיר את 'עקא' ועמוס די טוב. הם ידידים טובים של המשפחה ושלי. אני מעריך שהם לא קשורים לשום ניסיון חיסול. באיזשהו מקום אני מעריך שגם להם נעשה עוול". יש לציין כי "עקא" ועמוס שוחררו מיד לאחר החקירה וככל הנראה לא יוגש נגדם כתב אישום בעניין.

"מי שנחשב מחסל שנכשל הוא קרבן פוטנציאלי ויכול לראות עצמו כמת מהלך. כזה אדם יכול להתחיל לספור את הזמן שלו", הדגיש גורם בכיר בעולם התחתון. "הוא מתחיל לספור את הזמן שלו לאחור וללכת עם שעון שסופר מתי הוא ימות. דבר שעושים נגד הבוס לא עובר בשתיקה כלל וכלל. אף אחד בעבר לא העז להרים יד על האחים מלכה. הם עדיין הכוח החזק בעיר. היום, יש לומר, זמנו מאוד-מאוד קצוב. מי שמשחק עם אש נשרף בסופו של דבר".

תפס תחת

הסכסוך בין ראשי "הכנופיה הירושלמית" ובין משפחת אברג'יל פרץ במלוא עוזו לפני כשנה. המשטרה הידקה אז את החגורה סביב איציק ומאיר אברג'יל. כאשר החלו להגיע הידיעות על האפשרות להסגרתם לארצות הברית, מעריכים גורמים במשטרה, האחים מלכה ביקשו לחבור לכוח העולה בעולם הפשע הישראלי, במטרה לחזק את מעמדם בעיר.

שלום דומרני בדיון בהארכת מעצר.
שלום דומרני בדיון בהארכת מעצר. צילום: חן גלילי

האחים מלכה, הטוענים כבר שנים כי יצאו ממעגל הפשע, חברו לפי הערכות מודיעיניות במשטרה, לעבריין הדרומי החזק שלום דומרני, שמאז נסיעתו של חיים רביבו לארצות הברית ידוע לציבור הרחב באמצעות כלי התקשורת כי הוא מנהל מאבק עם  אברג'יל על יוקרה כלל ארצית.

מבחינתו של דומרני, האיש החזק ביותר בדרום, החבירה לאחים מלכה היוותה דריסת רגל בג'רוזלם סיטי. מדובר בצעד נועז, אך חכם, בעיקר מכיוון שחבירה זו מזכה אותם בכוח עצום, דבר שיוביל לתגובה קשה, כך להערכת גורמים המקורבים לעולם הפשע הירושלמי, נגד "עקא" וחבורתו. עם זאת, בעולם הפשע המקומי המעשה נתפס כבגידה בלתי ניתנת לסליחה באברג'יל, מצד האחים מלכה.

באותה עת נכנס גם "עקא" לתמונה. "עקא", שלאורך שנים היה נאמן ביותר לאחים התאומים, הרגיש, עקב גילו המבוגר יחסית (38), מקופח ותקוע במקום והחליט שנמאס לו למלא את תפקיד הטירון.

גורמים הבקיאים בנעשה בעולם התחתון המקומי מספרים כי באחד הימים ניגש לאחים מלכה וביקש מהם שותפות מלאה בעסקיהם. האחים מלכה סירבו לבקשת החייל, בכיר ככל שיהיה. "הוא פשוט תפס תחת, מכיוון שהצליח להביא הרבה מאוד דברים", מספר אחד הבכירים. עם "עקא" ערקו מספר חיילים שעבדו בעבר תחת חסותם של האחים מלכה, מה שחיזק את מעמדו.

קורות חיים

"עקא" נולד בשנת 1970, להורים קשי יום ממוצא מרוקאי. ההורים עבדו ימים ולילות כדי לפרנס את בני המשפחה. "עקא" הוא בן שלישי במספר, לאחר שתי בנות בוגרות ולפני אחיו משה.

סם מלכה
סם מלכה  פלאש 90

"עקא" נחשב עוד מצעירותו כבעל פוטנציאל להנהיג. חבריו ומכריו סוברים כי מדובר באדם שעד היום לא מימש את היכולת שלו בעולם התחתון. למעשה, קשה היה למצוא את שמו של "עקא" בין דפי הארכיון. "הוא אדם נחבא אל הכלים", מספר אחד המקורבים ל"עקא".

מגיל צעיר חבר לכנופיות צעירים שעסקו בעיקר בעבריינות זעירה, כגון כייסות, גניבות מכלי רכב וסחר בסמים. אלה רק חלק מן העבירות שבהן עסקו אותם צעירים בשכונה קשת היום קטמון. המפנה החל בכיתה ח', כאשר עזב "עקא" את לימודיו בבית ספר יסודי בעיר. כבר אז הכיר "עקא" את האחים מלכה ואת שאר חברי "הכנופיה הירושלמית". לצבא החליט "עקא" שלא להתגייס והעדיף להעלות בסולם הדרגות דווקא בעולם הפשע.

"אם לדוגמה יש אנשים בעולם הפשע, אם יש כזה בכלל, שהיו מתרברבים ועושים הכול ברעש, הוא היה עושה הכול בשקט. בלי לדבר", אומר אחד ממכריו. "הוא אוהב מאוד לעזור לכולם ומדבר אל כולם בגובה העיניים. אם, למשל, היו מגיעים אליו ומבקשים עזרה, הוא בחיים לא היה טורק את הדלת".

מאז ילדותו ועד היום דמותו הייתה חבויה מאחורי עבריינים "ייצוגיים" יותר. ההתקשרות הרצינית והגדולה ביותר שלו עם עולם הפשע החלה דווקא כאשר עזב את ירושלים לתקופה קצרה וחבר לעולם התחתון בדרום.

תפס פיקוד

כאשר חזר לירושלים יצר "עקא" קשר הדוק עם העבריין שבהמשך יאמץ אותו לחיקו ויחפוץ בשליטתו בעיר, איציק אברג'יל. מכיוון שבאותה תקופה כבר היה בבעלותו "סניף" בעיר בדמות "הכנופיה הירושלמית" ובראשה ציון דהאן, שבהמשך נהרג בתאונת דרכים, ניתן ל"עקא" מקום מכובד מאוד בקרב גורמי הפשע המקומיים. חוקרי משטרה טענו בעבר כי "עקא" נעשה לאחד מהמוציאים לפועל הבכירים של הכנופיה, שבה ראו בו סוג של גובה חובות בכיר.

איציק אברג'יל בבית המשפט
איציק אברג'יל בבית המשפט צילום: חן גלילי

גם הקשר עם אברג'יל הרקיע שחקים. למעשה, השניים התיידדו כל כך, עד שהתחילו לבצבץ שמועות שמדובר באחים שהופרדו בלידתם, עקב הדמיון הרב בין השניים. "הם ממש כמו אחים תאומים", מעיד מקורב נוסף למשפחה. "הם ממש אוהבים אחד את השני אהבת נפש". עקב אותו חיבור בין השניים החליטו אנשי העולם התחתון לכנותו "אברג'יל של ירושלים".

גם במשטרה שמו לב לעבריין נמוך קומה זה. בלשי המחוז החלו לעקוב אחר כל צעד ושעל של "עקא" ואף הצמידו מעקבים למקורביו. חוקרי התשאול ידעו שמדובר באיש בכיר בכנופיה.

"עקא", שעיקר פעילותו העבריינית התרחשה בתחילת שנות התשעים, הורשע בעבר בעבירות של רכוש, סמים, התפרצות ואלימות.

"הוא פעיל הרבה מאוד שנים", מספר גורם בכיר לשעבר במשטרה. "כבר לפני 20 שנה הוא החל את פעילותו, אולם אז היו עבריינים הרבה יותר רציניים ממנו. אז הוא עסק בגביית דמי חסות. הוא נהג להגיע לבעלי עסקים ודרש מהם לשלם את חובותיהם. עם הזמן, ככל הנראה, הצליח לאט-לאט לתפוס פיקוד, מכיוון שאחרים מרבית הזמן לא היו בתמונה. אפשר להגיד שהוא תכשיט לא קטן. בצעירותו אמרו עליו שבוודאות יתפוס פיקוד. יתירה מכך, כאשר בירושלים הייתה רשת ענפה של מקומות הימורים בחסות הכנופיה, הוא הפעיל חלק מהם, עד שסגרו אותם".

נישואים ופרידה

גם בענייני רומנטיקה חייו של "עקא" אינם פשוטים. בסוף שנות התשעים הכיר את אהבת לבו, י', שהייתה אז בת 18, עולה חדשה ממולדובה. לאחר שהתחתנו נולדה בתו היחידה של "עקא".

יעקב שמעון בבית המשפט המחוזי
יעקב שמעון בבית המשפט המחוזי צילום: שימי נכטיילר

עד כאן הכול טוב ויפה, אולם לאחר כמה שנים של חיי זוגיות גם זה נשבר. בשלב מסוים החליטה י' שנמאס לה והחליטה לעזוב את "עקא" בשנת 2006. לאחר מכן הגיע אלמוני לביתה בירושלים, הניח מטען הנפץ, שהורכב מלבנת חבלה, על מפתן ביתה ועקר את הדלת ממקומה. תחילה סברו במשטרה כי מניח המטען טעה בכתובת, אולם אחרי שהתברר כי מדובר בי' ובבתה הוזעקו קציני היחידה המרכזית של משטרת המחוז, ובמשטרה חשדו כי המטען הונח בהנחייתו של "עקא". למזלה של י', בעת הפיצוץ היא ובתה ישנו ולא נפגעו. למרות זאת, לאחר חקירה מאומצת של המקרה והחשדות הכבדים מסביב ל"עקא" לא הוגש כתב אישום.

אבן הנגף הגדולה ביותר מבחינתו של "עקא" היו הסמים, חולשתו הגדולה ביותר. כבר מגיל צעיר הוא נכנס לעולם הסמים וחבריו מספרים כי לא פעם עבר טיפולי גמילה, שעד היום לא צלחו. "מדובר בנרקומן כבד מאוד", מספר בכיר בעולם הפשע הירושלמי. "הוא אינו כמו שעושים ממנו ובקרוב כולם ידעו שכל מה שניסה לעשות לאחים מלכה אינו אלא התגרות לא רצויה".

גם חלק מבלשי היחידה המרכזית התפלאו מעוז רוחו, בעיקר מכיוון שבעבר נחשב עבריין צעצוע. "כשהייתי בבילוש, כשהיו מזהים אותו, הוא היה מקבל סטירות", מספר אחד הבלשים בעבר. "פשוט פישר שגדל עם השנים".

בשנים האחרונות דעכה פעילותן של משפחות פשע בעיר. עובדה זו ניתן לזקוף לזכותם של קברניטי היחידה המרכזית של משטרת המחוז. כיום פעילותם של ארגוני הפשע מתרכזת בעיקר בתחום הפיננסי: הלוואות בריבית קצוצה, ניכיון צ'קים וסחיטת דמי חסות. לאחרונה, כאמור, המאבק בין העבריינים על אזורי הפעולה מחריף. לפחות בעניין אחד שוררת תמימות דעים: הדקירה בפניו של יוסי מלכה לא הייתה האחרונה בקרב ובקרוב צפויה תגובה כואבת.

פרקליטיהם של "עקא" וברוכי, עוה"ד תמיר סננס ושחר חצרוני, מסרו בתגובה כי "למרשינו אין כל קשר לאירועים המיוחסים להם בכתב האישום בפרשת מלכה ולאחר עיון מעמיק בחומר הראיות, אין כל ראיה הקושרת אותם לאירועים הנ"ל".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים