נפילתו ועלייתו של תום אלמדון

אחרי הרבה שנות כמעט, הפך תום אלמדון לשוער ראשון שלא תלוי בפציעות של ניר דוידוביץ', ובשבוע שעבר חגג עלייה לליגת העל עם אחי נצרת. כעת הוא מודה שטעה שלא עזב את מכבי חיפה מוקדם יותר, אבל מבטיח לחזור עם אפודת השוער הראשון

הדס גרינברג | 14/6/2009 10:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תמיר כהן הוא אולי הדמות הטראגית בקריירה של תום אלמדון. בפברואר 2005 הגיעה מכבי חיפה לבלומפילד, כשאלמדון מחזיק בספר השיאים שלו שמונה וחצי משחקים בלי לספוג.
תום אלמדון חוגג עלייה לפני כשבוע.
תום אלמדון חוגג עלייה לפני כשבוע. "מיהרו להספיד אותי" צילום: דני מרון


19 דקות בדיוק לקח לכהן לנצל טעות של אריק בנאדו ולקטוע לאלמדון את האפשרות לשבור את שיא האי-ספיגה הבלתי שביר של, כמה סמלי, מאמנו גיורא אנטמן.

אלמדון נעצר על 794 דקות מבלי לספוג, אבל מאותו יום נראה שהתחילה הדעיכה שלו. את אותה עונה סיימה מכבי חיפה כאלופה בלתי מעורערת ולאף אחד לא יכולה הייתה להיות מילה רעה להגיד על אלמדון.

אבל כעבור אותה עונה, כשהשם שלו הוא הדבר החם ביותר ברשימת שוערי העתיד של ישראל ועם יכולת מושלמת שלו באחד ממשחקי הנבחרת האולימפית, הצעיר המבטיח לא הזכיר שמץ מהיכולת שכמעט הביאה לו שיא ישראלי.

יכול להיות שזה הביטחון המופרז שקיבל באותה תקופה; יכול להיות שזה הייבוש על הספסל בשתי העונות שבאו אחרי, אבל אלמדון מעולם לא חזר להיות אותו שוער מרשים מהימים ההם. במשך שתי העונות שבהן ישב על הספסל, הוא הרגיש שהנה אוטוטו ניר דוידוביץ' מתפרק והוא מקבל את אפודת השוער הראשון של מכבי חיפה. אלא שאז באו משחקי נפל, והאגדה הצעירה שגדלה למכבי חיפה על הספסל, איבדה מזוהרה.

היום, בגיל 24 ועם ותק של תשע שנים בקבוצות בוגרות, אלמדון סוגר עונה ראשונה כשוער ראשון על אמת, כשעל הדרך הוא גם חוגג עלייה לליגת העל עם קבוצתו הנוכחית, מכבי אחי נצרת.

"הרבה אנשים מיהרו להספיד את השם שלי", אמר אלמדון בשבוע שעבר. "אמרו שאני צריך ללכת לשחק כדי להתקדם בכדורגל. השנה נתתי לכולם את התשובה הכי טובה שאפשר לתת, באמצעות עבודה קשה ועליית ליגה. ההרגשה לסיים עונה שלמה כשוער ראשון היא טובה. זו הרגשה של שייכות שאי אפשר לתאר. שיחקתי את כל המשחקים ובמו ידיי הבאתי את הקבוצה לאן שהגיעה. זה משהו שהיה חסר לי".

אתה מרגיש שהתקדמת בשנה הזו?
"מהבחינה האישית אני יודע שבזבזתי שנה שנתיים במכבי חיפה בתור שוער שני. לא קל לעזוב את מכבי חיפה, כי זו הקבוצה שגדלתי בה, אבל הייתי חייב לעשות את הצעד הזה ולעזוב לקבוצה קטנה. הייתי חייב לעשות משהו שהוא יותר קשה ממה שיכולים לתאר, שוער צעיר שנתנו לו כל כך הרבה הבטחות לעתיד בא ועושה את מה שבאמת ציפו ממנו, ועולה ליגה. מבחינת ניסיון זה נותן המון.

"במכבי חיפה, כששיחקתי עשרה משחקים והייתי טוב, שמו אותי על האולימפוס, וכשהיו לי שני משחקים רעים וחזרתי לספסל, קטלו אותי בצורה לא הגיונית. זה הכוח כשאתה משחק 33 מחזורים ואפילו יותר כשיש גביע הטוטו וגביע המדינה, היציבות שלך נמדדת בסופו של דבר בתוצאה הסופית".

אתה מצטער שלא עזבת קודם את מכבי חיפה?
"אני מאוד מצטער על זה, כי עכשיו אני משלם על השנתיים בהן ישבתי על הספסל. יכולתי לעשות את הזמן הזה בקבוצות אחרות ולהגיע לעוד הישגים. במקום זה אני צריך עכשיו לעבור את המכשולים הללו. בשורה התחתונה אני שמח שעשיתי את הצעד הזה ושאני עומד במטרה שלי".
"המטרה שלי ושל יענקל'ה שחר היא שאהיה שוער ראשון"

למרות שהיו לו מספר הזדמנויות לעבור לקבוצות אחרות, החליט אלמדון לא פעם להישאר בכפר גלים. כשהבין שהקריירה שלו הולכת ודועכת הוא עבר לנצרת, עם כל הקושי בנדידה ממועדון ענק כמו חיפה למקום עם שאיפות צנועות הרבה יותר.

אלמדון עם אלברטו קולאוטי. ימי הספסל
אלמדון עם אלברטו קולאוטי. ימי הספסל צילום: מקס ילינסון

"השנה עברתי דברים שביגרו אותי גם מבחינה אישית וגם מבחינת הכדורגל", מתאר אלמדון. "אני חושב שחמש שנים לא היו מביאות לי את מה שלמדתי וראיתי השנה. באתי ממועדון פאר למקום שעם כל הכבוד לאחי נצרת, זה לא מכבי חיפה. התנאים זה לא תנאים, פתאום יש בעיות במשכורות, מחליפים שלושה מאמנים בעונה ויש אין ספור בעיות. ולמרות זאת הצלחתי לעשות הישג. צריך אופי חזק מאוד כדי להצליח בקבוצות כאלו, אופי של ווינר".

אם היית נשאר בחיפה לא היית משתפר ככה?
"אני לא חושב שהייתי משתפר ככה, כי להיות כמו אמיר אדרי (השוער המחליף של מכבי חיפה כיום) שעשה עונה טובה, והייתי במעמד שלו של לשחק עשרה משחקים ולחזור לספסל, זה משהו שמנטאלית מבאס אותך וקשה לקבל את זה.

"עד שנכנסים לתוך מעגל של ניצחונות לא תמיד יש את הדרך לעשות את זה. כדי לעשות את זה כראוי צריכה להיות המשכיות ולא
להיעצר ולחכות לצ'אנס הבא, כי אולי הצ'אנס הבא, כמו שקרה לי, לא ילך לטובתי. הקבוצה הייתה במשבר ובסוף זה גם נפל עליי.

"לשבת על הספסל במועדון גדול זה כיף, אבל רק לתקופה מסוימת. המטרה שלי ושל יענקל'ה שחר היא שאהיה שוער ראשון. כדי להתקדם בפן האישי צריך לשחק, לצבור ניסיון ולא לחכות לצ'אנס חד פעמי ולשוב לספסל".

השאיפה שלך עכשיו היא לשוב כשוער ראשון למכבי חיפה?
"כרגע, אם להיות מציאותיים, זה לא יכול לקרות כי יש שם את השוער הכי טוב בארץ שיש לו המון קרדיט במועדון, ובמיוחד השנה על האליפות. אני לא מכיר מישהו שיבוא היום ויגיד 'תום אלמדון עלה ליגה אז זה הזמן שלו להחליף את ניר דוידוביץ'.

"בגלל זה כל מה שעשיתי השנה היה ביחד עם מכבי חיפה. אף אחד לא יודע שבמהלך העונה התאמנתי במכבי עם גיורא אנטמן פעמיים בשבוע. הכול הולך ביחד. המטרה היחידה היא שתום אלמדון יחזור למכבי חיפה בתור שוער ראשון עם הרבה ניסיון, ולא בתור שוער שני".
דוידוביץ' בפעולה. הופך את אופציית השוער הראשון בחיפה ללא ריאלית כרגע
דוידוביץ' בפעולה. הופך את אופציית השוער הראשון בחיפה ללא ריאלית כרגע צילום: דני מרון

איך אתה מרגיש כשאתה מסתכל על הקריירה שלך עד כה?
"כל המטרות שהצבתי לעצמי עד עכשיו הושגו, פחות או יותר. ברור שהמטרה העיקרית היא להיות שוער ראשון במכבי חיפה, אבל כל מה שנגעתי בו בדרך ושבו שותפתי, היה טוב. אם זה הצ'מפיונס ליג, אם זה בנבחרת הצעירה, אם זה לעלות ליגה; יש הרבה שוערים ששנים נמצאים בליגה הלאומית ולא הצליחו לעלות, ואני בתוך שנה עשיתי את זה".

מה ההבדל בין מכבי חיפה לאחי נצרת?
"זה אחרת לגמרי. כולם רוצים להיות כמו מכבי חיפה. אפשר לחקות את חיפה, אבל זה לא יהיה אותו הדבר. הכסף כמובן מדבר ורואים את זה במתקנים ומהדברים הקטנים עד לדברים הכי גדולים. אני רואה שבאחי נצרת מנסים כמה שיותר להידמות למכבי חיפה ומגיע להם קרדיט גדול. לאט לאט זה מתחיל להידמות. זה ייקח כמה שנים וזה דבר חיובי".

המטרה שלך היא לשחק עם נצרת בליגת העל או לחפש אופציה אחרת?
"כרגע אני עדיין לא יודע מה קורה. באחי נצרת עדיין לא דיברו איתי ואני מאמין שזה יקרה בימים הקרובים. מבחינתי יש לי עדיפות אחת והיא לשחק בליגת העל כשוער ראשון".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים